Prep Insider Blog

NCHSAA baseball, softball, soccer scores, pairings 05.20.17

Here are NCHSAA regional semifinal baseball, soccer and softball score and regional final pairings

Baseball

Class 4A

West

Regional semifinals

Skyland Roberson 11, Providence 5

Lake Norman 7, Southeast Guilford 3

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Skyland Roberson (25-1) vs. Lake Norman (23-3)

East

Regional semifinals

Holly Springs 15, Greenville Rose 2

Wilmington New Hanover 7, Fuquay-Varina 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Holly Springs (22-4) vs. Wilmington New Hanover (23-3)

Class 3A

West

Regional semifinals

Marvin Ridge 4, Cuthbertson 3

Crest 5, West Rowan 4 (9 innings)

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Marvin Ridge (24-2) vs. Crest (19-6)

Tuesday at Marvin Ridge, 7

Thursday at Crest, 7

Saturday at Marvin Ridge, if necessary, 7

East

Regional semifinals

Hampstead Topsail 2, West Brunswick 1 (11 innings)

Northern Guilford 6, Pittsboro Northwood 3

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Hampstead Topsail (21-5) vs. Northern Guilford (24-2)

Class 2A

West

Regional semifinals

R-S Central 1, West Davidson 0

Lake Norman Charter 4, Forbush 1

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

R-S Central (23-3) vs. Lake Norman Charter (19-6)

East

Regional semifinals

Edenton Holmes 5, North Lenoir 2

South Granville 2, Randleman 1

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Edenton Holmes (24-2) vs. South Granville (25-1)

Class 1A

West

Regional semifinals

North Stanly 5, North Stokes 3

Murphy 6, Pine Lake Prep 2

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

North Stanly (20-5) vs. Murphy (21-5)

East

Regional semifinals

Whiteville 4, Bear Grass Charter 2

Rosewood 7, Durham Voyager Academy 6

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Whiteville (21-5) vs. Rosewood (23-3)

Softball

Class 4A

West

Regional semifinals

North Davidson 9, Alexander Central 6

Richmond Senior 6, Mooresville 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

North Davidson (24-2) vs. Richmond Senior (24-2)

East

Regional semifinals

Fayetteville Cape Fear 7, Winterville South Central 6

Southern Alamance 4, Greenville D.H. Conley 3

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Fayetteville Cape Fear (24-0) vs. Southern Alamance (24-2)

Class 3A

West

Regional semifinals

Sun Valley 3, Cox Mill 1

Piedmont 15, Hickory Ridge 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Sun Valley (18-5) vs. Piedmont (21-2)

Tuesday at Piedmont, 6:30

Wednesday at Sun Valley, 6:30

Friday at Piedmont, if nec, 6:30

East

Regional semifinals

Hillsborough Orange 3. Pikeville C.B. Aycock 2

West Brunswick 1, Lee County 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Hillsborough Orange (22-2) vs. West Brunswick (22-3)

Class 2A

West

Regional semifinals

Madison 6, R-S Central 2

Parkwood 2, Valdese Draughn 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Madison (25-0) vs. Parkwood (20-2)

East

Regional semifinals

Eastern Randolph 12, Jordan-Matthews 4

South Granville 11, North Johnston 7

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Eastern Randolph (18-7) vs. South Granville (24-0)

Class 1A

West

Regional semifinals

North Stanly 10, Chatham Central 0

Gray Stone Day 6, Lincoln Charter 1

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

North Stanly (20-3) vs. Gray Stone Day (20-4)

East

Regional semifinals

Whiteville 15, Princeton 2

Louisburg 4, Williamston Riverside 0

Regional finals

(best-of-three, Tuesday-Saturday)

Whiteville (21-5) vs. Louisburg (24-2)

Girls Soccer

Class 4A

West

Regional semifinals

Charlotte Catholic 2, Hough 0

West Forsyth 1, Myers Park 0

Regional finals

Charlotte Catholic (21-2-3) at West Forsyth (24-1-1), time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Raleigh Cardinal Gibbons 2, Apex Middle Creek 1

Wilmington Hoggard 1, Cary Green Hope 1 (Hoggard wins on PK

Regional finals

Wilmington Hoggard (22-2-2) at Raleigh Cardinal Gibbons (21-1-1), time TBA Tuesday

Class 3A

West

Regional semifinals

Cox Mill 1, Marvin Ridge 0

Weddington 0, South Iredell 0 (Weddington wins on PK

Regional finals

Weddington (20-2) at Cox Mill (23-2), Tues, 7

East

Regional semifinals

Corinth Holders 1, Northern Guilford 0

Fayetteville Terry Sanford 2, Jacksonville 1

Regional finals

Corinth Holders (18-4-1) at Fayetteville Terry Sanford (24-0-1), time TBA Tuesday

Class 2A

West

Regional semifinals

Hendersonville 3, Forbush 0

West Stokes 1, Parkwood 0

Regional finals

West Stokes (23-3-1) at Hendersonville (21-1), time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Dixon 1, Clinton 0

Carrboro 1, Southwest Onslow 0

Regional finals

Dixon (22-2-1) at Carrboro (19-1-1), time TBA Tuesday

Class 1A

West

Regional semifinals

Gray Stone Day 2, East Surry 1

Community School of Davidson 4, Winston-Salem Bishop McGuinness 0

Regional finals

Gray Stone Day (16-3-2) vs. Community School of Davidson (24-1), at North Mecklenburg High, time TBA Tuesday

East

Regional semifinals

Chapel Hill Woods Charter 5, Seven Springs Spring Creek 0

Wake Forest Franklin Academy 7, Whiteville 0

Regional finals

Chapel Hill Woods Charter (16-4-1) at Wake Forest Franklin Academy (21-2), time TBA Tuesday

  Comments