Prep Insider Blog

NCHSAA baseball, girls soccer, softball score update/pairings 10:40 PM 05/26

Baseball

Class 4A

Regional finals

West

Game 1: Skyland Roberson 11, Lake Norman 0

Game 2: Skyland Roberson 3, Lake Norman 1

East

Game 1: Wilmington New Hanover 2, Holly Springs 0

Game 2: Wilmington New Hanover 1, Holly Springs 0

State finals

Skyland Roberson (27-1) vs. Wilmington New Hanover (25-3) (best-of-three series, Friday and Saturday, at N.C. State or Five County Stadium in Zebulon)

Class 3A

Regional finals

West

Game 1: Crest 5, Marvin Ridge 2

Game 2: Crest 16, Marvin Ridge 5 (5 innings)

East

Game 1: Northern Guilford 3, Hampstead Topsail 1

Game 2: Hampstead Topsail 3, Northern Guilford 2

Game 3: Hampstead Topsail (22-6) at Northern Guilford (26-2), 6 p.m. Saturday

State finals

Crest (21-6) vs. Northern Guilford-Hampstead Topsail winner (best-of-three series, Friday and Saturday, at N.C. State or Five County Stadium in Zebulon)

Class 2A

Regional finals

West

Game 1: R-S Central 6, Lake Norman Charter 4

Game 2: R-S Central 9, Lake Norman Charter 1

East

Game 1: Edenton Holmes 3, South Granville 1 (8 innings)

Game 2: Edenton Holmes 5, South Granville 0

State finals

R-S Central (25-3) vs. Edenton Holmes (26-2) (best-of-three series, Friday and Saturday, at N.C. State or Five County Stadium in Zebulon)

Class 1A

Regional finals

West

Game 1: Murphy 7, North Stanly 2

Game 2: North Stanly 12, Murphy 2

Game 3: North Stanly (21-6) at Murphy (22-6), 6 p.m. Saturday

East

Game 1: Whiteville 6, Rosewood 5

Game 2: Whiteville 5, Rosewood 0

State finals

Murphy-North Stanly winner vs. Whiteville (23-5) (best-of-three series, Friday and Saturday, at N.C. State or Five County Stadium in Zebulon)

Softball

Class 4A

Regional finals

West

Game 1: North Davidson 11, Richmond Senior 4

Game 2: North Davidson 2, Richmond Senior 1

East

Game1: Southern Alamance 3, Fayetteville Cape Fear 1

Game 2: Fayetteville Cape Fear 6, Southern Alamance 4 (9 innings)

Game 3: Southern Alamance (25-3) at Fayetteville Cape Fear (25-2), 7 p.m. Saturday

State finals

North Davidson (26-2) vs. Southern Alamance-Fayetteville Cape Fear winner (best-of-three series Friday and Saturday, at UNC-Greensboro or N.C. State

Class 3A

Regional finals

West

Game 1: Piedmont 2, Sun Valley 1

Game 2: Piedmont 16, Sun Valley 2

East

Game 1: West Brunswick 8, Hillsborough Orange 5

Game 2: Hillsborough Orange 7, West Brunswick 4

Game 3: Hillsborough Orange 5, West Brunswick 1

State finals

Piedmont (23-2) vs. Hillsborough Orange (24-3) (best-of-three series Friday and Saturday, at UNC-Greensboro or N.C. State)

Class 2A

Regional finals

West

Game 1: Parkwood 6, Madison 3

Game 2: Parkwood 1, Madison 0

East

Game 1: South Granville 9, Eastern Randolph 1

Game 2: Eastern Randolph (18-8) at South Granville (25-0), 11 a.m. Saturday

Game 3 (if needed); Eastern Randolph at South Granville, 6 p.m. Saturday

State finals

Parkwood (22-2) vs. South Granville-Eastern Randolph winner (best-of-three series Friday and Saturday, at UNC-Greensboro or N.C. State)

Class 1A

Regional finals

West

Game 1: Gray Stone Day 2, North Stanly 1

Game 2: North Stanly 8, Gray Stone Day 0

Game 3: Gray Stone Day (21-5) at North Stanly (21-4), 2 p.m. Saturday

East

Game 1: Whiteville 9, Louisburg 5

Game 2: Whiteville 9, Louisburg 4

State finals

Gray Stone Day-North Stanly winner vs. Whiteville (23-5) (best-of-three series Friday and Saturday, at UNC-Greensboro or N.C. State)

Girls Soccer

Regional finals

Class 4A

West

West Forsyth 0, Charlotte Catholic 0 (West Forsyth wins 4-3 on PK)

East

Raleigh Cardinal Gibbons 2, Wilmington Hoggard 0

State championship

(Saturday)

(N.C. State, Raleigh)

West Forsyth (25-1-1) vs. Raleigh Cardinal Gibbons (22-1-1), 8 p.m.

Class 3A

West

Weddington 3, Cox Mill 1

East

Corinth Holders 1, Fayetteville Terry Sanford 0

State championship

(Saturday)

(N.C. State, Raleigh)

Weddington (21-2) vs. Corinth Holders (19-4-1), 2 p.m.

Class 2A

West

West Stokes 1, Hendersonville 0

East

Carrboro 2, Dixon 1

State championship

(Saturday)

(N.C. State, Raleigh)

West Stokes (24-3-1) vs. Dixon (23-2-1), 5 p.m.

Class 1A

West

Community School of Davidson 4, Gray Stone Day 1

East

Wake Forest Franklin Academy 3, Chapel Hill Woods Charter 0

State championship

(Saturday)

(N.C. State, Raleigh)

Community School of Davidson (25-1) vs. Wake Forest Franklin Academy (22-2), 11 a.m.

  Comments