Prep Insider Blog

2017-18 Observer-area boys basketball conference predictions

WWW.MICZEKPHOTO.COM

Observer correspondent Jay Edwards asked area basketball coaches to predict their league finish. Below is compilation of those votes

Big South 3A

1. Kings Mountain; 2. Hunter Huss; 3. Ashbrook; 4. Crest; 5. Stuart Cramer; 6. North Gaston; 7. Forestview; 8. Burns.

CISAA (NCISAA)

1. Providence Day; 2. Cannon School; 3. Charlotte Christian; 4. Charlotte Country Day; 5. Charlotte Latin; 6. Covenant Day.

Central Carolinas’ 2A

1. Thomasville; 2. Salisbury; 3. South Rowan; 4. North Davidson; 5. West Davidson; 6. Ledford; 7. Lexington; 8. Central Davidson; 9. East Davidson; 10. Oak Grove.

I-Meck 4A

1. North Mecklenburg; 2. West Charlotte; 3. Hopewell; 4. Hough; 5. Lake Norman; 6. Vance; 7. Mallard Creek; 8. Mooresville.

Metrolina Athletic Conference (MAC)

1. Gaston Day; 2. Concord First Assembly; 3. SouthLake Christian; 4. Hickory Grove; 5. Northside Christian; 6. Metrolina Christian; 7. Gaston Christian; 8. Westminster Catawba.

Mountain Valley 1A/2A

1. Alleghany; 2. Wilkes Central; 3. North Wilkes; 4. Starmount; 5. East Wilkes; 6. Ashe County; 7. West Wilkes; 8. Elkin.

North Piedmont 3A

1. West Rowan; 2. South Iredell; 3. Statesville; 4. Carson; 5. North Iredell; 6. East Rowan.

Northwestern 3A/4A

1. Freedom; 2. Hickory; 3. McDowell; 4. Alexander Central; 5. Watauga; 6. West Caldwell; 7. St. Stephens; 8. South Caldwell.

Northwest Foothills’ 2A

1. Hibriten; 2. Draughn; 3. Patton; 4. Fred T. Foard; 5. East Burke; 6. Bunker Hill; 7. West Iredell.

Piedmont Athletic Conference 7 (PAC 7)

1. Community School of Davidson; 2. Queens Grant; 3. Pine Lake Prep; 4. Mountain Island Charter; 5. Union Academy; 6. Carolina International; 7. Bradford Prep.

Rocky River 2A

1. Forest Hills; 2. West Stanly; 3. Anson County; 4. Mount Pleasant; 5. East Montgomery; 6. Central Academy.

Southern Carolinas’ Conference

1. Charlotte Catholic; 2. Piedmont; 3. Marvin Ridge; 4. Monroe; 5. Weddington; 6. Sun Valley; 7. Cuthbertson; 8. Parkwood.

Southern Piedmont 1A

1. Lincoln Charter; 2. Bessemer City; 3. Cherryville; 4. Highland Tech; 5. Piedmont Charter; 6. Thomas Jefferson Academy.

Southern Piedmont Athletic Association (NCISAA)

1. United Faith; 2. Statesville Christian; 3. Victory Christian; 4. Hickory Christian; 5. North Hills Christian; 6. University Christian; 7. Woodlawn School.

South Fork 2A

1. East Lincoln; 2. Maiden; 3. Lincolnton; 4. Lake Norman Charter; 5. North Lincoln; 6. Bandys; 7. Newton Conover; 8. West Lincoln.

SoMeck7 4A

1. Olympic; 2. Ardrey Kell; 3. Berry; 4. Harding; 5. South Mecklenburg; 6. West Mecklenburg; 7. Providence.

South Piedmont 3A

1. Cox Mill; 2. Concord; 3. Jay M. Robinson; 4. Central Cabarrus; 5. Northwest Cabarrus; 6. A.L. Brown.

Southwestern 2A

1. East Rutherford; 2. R.S. Central; 3. Shelby; 4. South Point; 5. East Gaston; 6. Chase.

Southwestern 4A

1. Butler; 2. Independence; 3. Rocky River; 4. Hickory Ridge; 5. Myers Park; 6. Porter Ridge; 7. East Mecklenburg; 8. Garinger.

Western Highlands 1A

1. Avery County; 2. Charles D. Owen; 3. Mountain Heritage; 4. Mitchell; 5. Madison County; 6. Polk County.

Yadkin Valley 1A

1. North Stanly; 2. West Montgomery; 3. North Rowan; 4. Albemarle; 5. Uwharrie Charter; 6. Gray Stone Day; 7. South Davidson; 8. South Stanly; 9. North Moore.

South Carolina

Region IV, AAAAA

1. Nation Ford; 2. Northwestern; 3. Fort Mill; 4. Rock Hill; 5. Clover.

Region III, AAAA

1. Ridge View; 2. Westwood; 3. South Pointe; 4. York; 5. Lancaster; 6. Richland Northeast.

Region IV, AAA

1. Chester; 2. Camden; 3. Fairfield Central; 4. Indian Land; 5. Columbia.

Region IV, AA

1. Lee Central; 2. Central Pageland; 3. Andrew Jackson; 4. Cheraw; 5. North Central; 6. Chesterfield; 7. Buford.

Region II, A

1. Lewisville; 2. McBee; 3. Great Falls; 4. Timmonsville; 5. Lamar; 6. Governor’s School.

  Comments