Prep Insider Blog

N.C. Independent Schools’ playoff scores, pairings

NCISAA PLAYOFFS

BOYS’ SOCCER

Class 4A

Tuesday’s first round

Providence Day 1, Durham Academy 0

Covenant Day 1, Charlotte Christian 0 (OT)

Charlotte Latin 3, North Raleigh Christian 2

Concord Cannon 7, Wake Christian 1

Friday’s quarterfinals

Providence Day (8-9) at High Point Wesleyan (14-2)

Covenant Day (15-4) at Rabun Gap (GA)-Nacoochee (14-2)

Charlotte Latin (11-7-1) at Charlotte Country Day (13-6)

Concord Cannon (10-8) at Raleigh Ravenscroft (16-1)

Class 3A

Tuesday’s first round

Greensboro Caldwell Academy 5, Kinston Arendell Parrott 0

Asheville School 2, Asheville Carolina Day 1

Winston-Salem Calvary Day 7, Concord First Assembly 1

Asheville Christian 2, High Point Christian 1

Thursday’s second round

Greensboro Caldwell Academy (9-8) at Raleigh St. David’s (8-6)

Asheville School (10-8) at Carmel Christian (11-5)

Winston-Salem Calvary Day (13-5) at Raleigh Grace Christian (8-6)

Asheville Christian (4-17) at Forsyth Country Day (8-8)

Class 2A

Tuesday’s first round

Burlington Christian 6, Raleigh St. Thomas More 3

Hickory Christian 10, Northside Christian 1

Raleigh Trinity Academy 1, Trinity Durham/Chapel Hill 0

Wayne Country Day 2, Rocky Mount Academy 0

Durham Carolina Friends 1, Raleigh Friendship Christian 0

Davidson Day 3, Hickory University Christian 1

Winston-Salem Salem Baptist 4, Greensboro American Hebrew 3

Wednesday’s first round

Southern Pines O’Neal 10, Rock Hill Westminster Catawba 1

Thursday’s second round

Burlington Christian (9-8) at Hickory Christian (13-3)

Trinity Durham/Chapel Hill (3-11) at Southern Pines O’Neal (12-3)

Durham Carolina Friends (6-6) at Wayne Country Day (16-0)

Winston-Salem Salem Baptist (10-8-1) at Davidson Day (8-7)

Class 1A

Tuesday’s first round

Henderson Crossroads Christian 2, Greenville John Paul II 1

Burlington School 4, Henderson Kerr-Vance Academy 0

Ahoskie Ridgecroft 3, Winterville Christ Covenant 0

Mooresville Woodlawn 9, Fayetteville Northwood Temple 0

Thursday’s quarterfinals

Henderson Crossroads Christian (4-13) at Wilson Greenfield (11-7-2)

Burlington School (12-6) at Sanford Grace Christian (9-5)

Ahoskie Ridgecroft (13-5) at Sanford Lee Christian (17-2)

Mooresville Woodlawn (10-5) at Raleigh Neuse Christian (16-3)





VOLLEYBALL

Class 4A

Tuesday’s first round

Wake Christian 3, Cary Academy 2

Covenant Day 3, Charlotte Latin 1 (13-25, 25-17, 25-21, 25-22)

Durham Academy 3, Raleigh St. Mary’s 0

High Point Wesleyan 3, Indian Trail Metrolina Christian 0 (25-19, 25-20, 28-26)

Friday’s second round

Wake Christian (11-12) at North Raleigh Christian (23-6)

Covenant Day (11-14) at Providence Day (11-12)

Durham Academy (13-8) at Concord Cannon (15-4)

High Point Wesleyan (13-9) at Charlotte Country Day (17-2)

Class 3A

Tuesday’s first round

Hickory Grove Christian 3, Wilmington Cape Fear 2 (25-23, 25-22, 11-25, 20-25, 15-13)

Wilmington Coastal Christian 3, Gaston Christian 0 (25-9, 25-8, 25-10)

Forsyth Country Day 3, Asheville Carolina Day 2

Raleigh St. David’s 3, Winston-Salem Calvary Day 0

Thursday’s second round

Hickory Grove Christian (7-16) at Carmel Christian (13-4)

Wilmington Coastal Christian (12-5) at Southlake Christian (25-2)

Forsyth Country Day (13-9) at High Point Christian (16-8)

Raleigh St. David’s (10-10) at Raleigh Grace Christian (11-9)

Class 2A

Tuesday’s first round

High Point Westchester 3, Durham Carolina Friends 0

Hickory University Christian 3, Northside Christian 0 (25-8, 25-19, 25-14)

Burlington Christian 3, Harrells Christian 0

Rocky Mount Faith Christian 3, Raleigh St. Thomas More 0

Wayne Country Day 3, Winston-Salem Salem Baptist 1

Rocky Mount Academy 3, Southern Pines O’Neal 2

Trinity Durham/Chapel Hill 3, Greenville Oakwood School 2

Fayetteville Freedom Christian 3, Wayne Christian 0

Thursday’s second round

High Point Westchester (5-11) at Hickory University Christian (11-6)

Rocky Mount Faith Christian (16-5) at Burlington Christian (15-8)

Rocky Mount Academy (16-5) at Wayne Country Day (21-1)

Trinity Durham/Chapel Hill (10-3) at Fayetteville Freedom Christian (18-6)

Class 1A

Tuesday’s first round

Raleigh Neuse Christian 3, Sanford Grace Christian 1

Henderson Crossroads Christian 3, Elizabeth City Albemarle School 2

Belhaven Pungo Christian 3, Erwin Cape Fear Christian 1

Greenville John Paul II 3, Merry Hill Lawrence Academy 0

Sanford Grace Christian (3-12) at Raleigh Neuse Christian (7-10)

Henderson Crossroads Christian (4-14) at Elizabeth City Albemarle School (15-3)

Erwin Cape Fear Christian (4-14) at Belhaven Pungo Christian (15-3)

Merry Hill Lawrence Academy (5-13) at Greenville John Paul II (4-10)

Thursday’s second round

Raleigh Neuse Christian (8-10) at Mooresville Woodlawn (8-7)

Henderson Crossroads Christian (5-14) at Wilson Greenfield (7-8)

Belhaven Pungo Christian (16-3) at Ahoskie Ridgecroft (20-5)

Greenville John Paul II (5-10) at Burlington School (8-7)

GIRLS’ TENNIS

Class 4A

Tuesday’s first round

Cary Academy (8-11) at High Point Wesleyan (6-9), ppd. until Thursday

Charlotte Country Day 5, Concord Cannon 0

Greensboro Day 5, North Raleigh Christian 1

Covenant Day 5, Providence Day 0

Friday’s quarterfinals

Cary Academy-High Point Wesleyan winner at Durham Academy (16-1)

Charlotte Country Day (7-11) at Charlotte Christian (13-1)

Greensboro Day (17-3) at Raleigh Ravenscroft (14-4)

Covenant Day (9-6) at Charlotte Latin (12-4)

Class 3A

Tuesday’s first round

Cary Christian 7, Wilmington Coastal Christian 2

Gaston Christian 5, Forsyth Country Day 3

Greensboro Caldwell Academy 5, Southlake Christian 2

Thursday’s first round

High Point Christian (5-10) at Asheville Carolina Day (8-3)

Friday’s quarterfinals

Cary Christian (9-7) at Raleigh St. David’s (18-0)

High Point Christian-Asheville Carolina Day winner at Wilmington Cape Fear Academy (5-10)

Gaston Christian (11-2) at Asheville School (12-3)

Greensboro Caldwell Academy (14-3) at Kinston Arendell Parrott (8-3)

Class 2A

Tuesday’s first round

Harrells Christian 5, Burlington Christian 4

Fayetteville Faith Christian 7, Statesville Christian 0

Wayne Country Day 5, Greenville Oakwood School 1

Fayetteville Trinity Academy 6, Davidson Day 3

Friday’s quarterfinals

Harrells Christian (7-6) at Rocky Mount Academy (14-1)

Fayetteville Faith Christian (12-4) at Hickory University Christian (9-10)

Wayne Country Day (8-5) at Southern Pines O’Neal (7-5)

Fayetteville Trinity Academy (12-4) at Trinity Durham/Chapel Hill (6-1)

Class 1A

Friday’s quarterfinals

Wilson Community Christian (0-9) at Henderson Kerr-Vance Academy (13-1)

Ahoskie Ridgecroft (1-10) at Wilson Greenfield (4-5)

Winterville Christ Covenant (3-7) at Lasker Northeast Academy (7-8)

Burlington School (2-5) at Merry Hill Lawrence Academy (10-3)

Tuesday’s semifinals

Ahoskie Ridgecroft-Wilson Greenfield winner vs. Wilson Community Christian-Henderson Kerr-Vance winner

Winsterville Christ Covenant-Lasker Northeast Academy winner vs. Burlington School-Merry Hill Lawrence Academy winner

FIELD HOCKEY

Tuesday’s first round

Raleigh St. Mary’s 2, Wilmington Cape Fear Academy 1

Raleigh Ravenscroft 3, Forsyth Country Day 0

Cary Christian 1, Covenant Day 0

Providence Day 9, Asheville School 0

Friday’s quarterfinals

Raleigh St. Mary’s (4-10) at Charlotte Latin (13-3)

Raleigh Ravenscroft (9-7) at Durham Academy (7-5-1)

Cary Christian (10-6) at Cary Academy (12-5)

Providence Day (13-8) at Charlotte Country Day (10-3-2)

  Comments