Prep Insider Blog

Friday’s scores, how the Sweet 16 fared and next week’s schedule

Charlotte Christian running back Ben Williams and the Knights won the N.C. Independent Schools Division I state championship this season.
Charlotte Christian running back Ben Williams and the Knights won the N.C. Independent Schools Division I state championship this season.

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

Friday

Rec

Next week’s game

1

Mallard Creek

4A

d. Mooresville 50-7

10-0

TBD

2

Charlotte Christian

IND

d. Christ School 43-14

10-0

Season Complete

3

Charlotte Catholic

3A

Bye

10-1

TBD

4

Vance

4A

d. Hough 25-0

10-1

TBD

5

Hough

4A

lost 25-0 to Vance

9-2

TBD

6

Richmond Senior

4A

d. Purnell Swett 41-0

10-1

TBD

7

Butler

4A

d. Independence, 1-0 via forfeit

9-2

TBD

8

Myers Park

4A

d. Hickory Ridge, 1-0 via forfeit

10-1

TBD

9

Rock Hill South Pointe

4A

d. Walhalla 56-19

10-1

TBD

10

Weddington

3A

bye

10-1

TBD

11

Gastonia Huss

3A

bye

11-0

TBD

12

West Mecklenburg

4A

lost 48-8 to Providence

8-2

TBD

13

Northwest Cabarrus

3A

bye

11-0

TBD

14

Boone Watauga

3A

bye

11-0

TBD

15

Lenoir Hibriten

2A

bye

11-0

TBD

16

Mooresville

4A

lost 50-7 to Mallard Creek

8-3

TBD

Friday’s Scores

North Carolina

Asheville 33, Southlake Christian 28

Bertie County 14, Pasquotank County 12

Carrboro 34, Siler City Jordan-Matthews 7

Charlotte Ardrey Kell 35, Charlotte Harding 14

Charlotte Mallard Creek 50, Mooresville 7

Charlotte Myers Park def. Hickory Ridge, forfeit

Charlotte Providence 48, West Mecklenburg 8

Charlotte Vance 25, Cornelius Hough 0

Clinton 50, Warsaw Kenan 26

Durham Hillside 74, East Chapel Hill 14

Durham Riverside 22, Durham Jordan 20

Eastern Wayne 38, New Bern 8

Eden Morehead 7, Northeast Guilford 6

Fairmont 44, West Columbus 0

Fayetteville Pine Forest 14, Hope Mills South View 7

Fayetteville Sanford 31, Gray’s Creek 28

Fayetteville Westover 24, Fayetteville Smith 20

Friendship 37, Raleigh Athens Drive 0

Gates County 54, Southeast Halifax 7

Greenville Conley 28, West Craven 20

Kill Devil Hills First Flight 41, Bear Grass 0

Kinston 26, Greene Central 24

Knightdale 20, Raleigh Enloe 16

Lee County 49, West Carteret 6

Matthews Butler def. Charlotte Independence, forfeit

New Hanover County 38, Topsail 14

Newton Grove Midway 75, Seven Springs Spring Creek 22

North Duplin 21, Chocowinity Southside 7

Pamlico County 47, Jones County 18

Raleigh Cardinal Gibbons 26, Northern Durham 14

Raleigh Sanderson 33, Morrisville Green Hope 28

Red Springs 35, West Bladen 12

Richlands 69, Lejeune 6

Richmond County 41, Pembroke Swett 0

Robersonville South Creek 31, North Edgecombe 18

Rocky Point Trask 38, Pender County 14

Salisbury 30, Oak Grove 10

Scotland 20, Fayetteville Britt 7

South Central Pitt 28, Hertford County 0

South Columbus 28, East Bladen 13

South Iredell 54, North Iredell 6

South Johnston 24, Cameron Union Pines 6

South Mecklenburg 41, Charlotte Berry Tech 0

Southern Lee 43, Harnett Central 6

Southwest Onslow 50, Croatan 7

St. Pauls 53, South Robeson 6

Tarboro 35, SouthWest Edgecombe 14

Trinity Wheatmore 21, Providence Grove 0

Wake Forest 70, Wendell Corinth Holders 7

Wallace-Rose Hill 28, East Duplin 20

Washington 42, North Lenoir 25

West Brunswick 17, North Brunswick 14

West Charlotte 60, Huntersville Hopewell 25

Whiteville 31, East Columbus 6

Wilmington Ashley 41, South Brunswick 7

Wilmington Hoggard 24, Wilmington Laney 20

Winston-Salem Reynolds 21, Kernersville Glenn 0

Winston-Salem Reynolds 21, Kernersville Glenn 0

NCISAA 11-Man(equals)

Division I Championship(equals)

Charlotte Christian 43, Arden Christ School 14

Division II Semifinal(equals)

Charlotte Country Day 24, Charlotte Latin 14

Division III Semifinal(equals)

Asheville School 33, Southlake Christian 28

Village Christian 49, Harrells Christian 14

SOUTH CAROLINA

Class 5A Upper State

First Round

Gaffney 26, Woodmont 14

Nation Ford 14, Blythewood 5

Sumter 21, Spring Valley 13

Class 4A Upper State

First Round

Greer 35, Pickens 6

Ridge View 70, Travelers Rest 0

Class 3A Upper State

First Round

Chester 47, Liberty 0

Class AA Upper State

First Round

Batesburg-Leesville 49, Columbia 13

Buford 40, C.A. Johnson 6

North Central 41, St. Joseph 21

Class A Upper State

First Round

Whitmire 35, Estill 3

Williston-Elko 36, McCormick 0

Class 5A Lower State

First Round

West Ashley 16, Cane Bay 9

Class 4A Lower State

First Round

Hartsville 57, Crestwood 7

Myrtle Beach 57, Dreher 7

North Myrtle Beach 52, South Aiken 21

Class AAA Lower State

First Round

Dillon 55, Ridgeland-Hardeeville 0

Gilbert 33, Georgetown 7

May River 41, Lake City 12

Strom Thurmond 52, Bishop England 0

Wade Hampton (H) 42, Loris 14

Class 2A Lower State

First Round

Barnwell 42, Andrews 8

Carvers Bay 46, Garrett Academy of Technology 6

Whale Branch 30, Oceanside Collegiate Academy 28

SCISA Class 3A

Semifinal

Hammond 49, Cardinal Newman 12

SCISA Class 2A

Semifinal

John Paul II 49, Robert E. Lee Academy 6

  Comments