Prep Insider Blog

Thursday’s Prep Basketball Roundup 12.07.18

Elevator

Bradford Prep girls freshman Haley and Megan Seymour: Haley is averaging 18.6 points a game and twin sister Megan is at 14.4 points a game. Bradford Prep is currently 6-1 after finshing 1-20 last season.

Shaman Alston, Fort Mill Nation Ford: Needs three points in Friday’s game with Duncan Byrnes to reach 1,000 for his career.

LBI Best of Carolinas: elite girls tournament is in Charlotte this weekend. Schedule below

Thursday’s #BIG5 Performers

Nia Daniel, Hickory Ridge girls: UNC recruit had 26 points 11 rebounds, five steals and four assists in a 53-43 win over Central Cabarrus.

Andrew Hendershott, Christ The King: 21 points, five assists, five steals in a 74-26 win over Central Academy. Teammate Jaylen Steele added 14 points, seven steals, five assists.

Jordan McPhatter, Butler: career-high 21 points for the sophomore guard in a 91-59 win over Rock Hill South Pointe.

Austin Medlin, West Stanly: 23 points, a team-high in a 65-55 win over rival North Stanly. Medlin and West are 4-0.

Rogerlyne Slawon, Sugar Creek Charter girls: In a 41-16 win over Cherryville, Slawon posted the first girls basketball triple-double in school history: 10 points, 10 rebounds, 10 steals.

Thursday’s Boys Capsules

BUTLER 91, ROCK HILL SOUTH POINT 59



Butler 24 23 23 21 91

South Pointe 14 17 11 17 59

Butler: Jordan McPhatter 21, Raquan Brown 20, Rajuan Connor 12, Wessler 9, Peters 7, Rudisell 6, Brayden Dixon 5, Aguilar 4, Vasquez 3, Payne 2, Evans 2

South Pointe: Barris 13, Peterson 11, Williams 6, Petilla 6, Hardin 5, Wilson 4, Pendergrass 2, Ross 2, Barber 2, Barber 2, Bratton 2, Harris 3, Jameson 1

Notes: Butler moves to 4-0 on the season. Sophomore Jordan McPhatter had a career high 21 points. Butler opens up SW 4A conference next Friday night @ Rocky River. South Pointe moves to 0-5.



CHARLOTTE CATHOLIC 60, SOUTH MEC 54


CCHS 9 17 7 18 10-- 60

SMHS 14 13 16 8 4-- 54


CCHS- Adam Robbe 10, Colin Thomas 10, Kevin Dumser 10, David Pino 10, Dortch 3, Cherok 2, Hooper 6, McArdle 7, Graham 2,


SMHS- Donte Wiggins 16, Joseph Ferrante 16, Hayes 6, Mallory 3, Funderburk 2, Nesbit 6, Lose 5

CHARLOTTE LATIN 66, MOUNTAIN ISLAND CHARTER 50

MI 12 9 10 19--50

CL 24 19 8 15--66


MI--Gabe Stephens 15, Demetrious Washington 10, Phillips 9, Williams 5, Tincher 4, McKellar 2, Creamer 2, Stafford 2, Steward 1
CL--Randy Johnson 16, Graham Calton 16, John Beecy 13, Smith 9, Brouse 5, Clements 4, Felkner 3


Records: CL 3-3, MI 0-2


Game Notes Randy Johnson (16 Pts., 6 assists, and 6 rebounds) and Graham Calton (16 Pts. 8 rebounds) helped lead the Hawks to the victory. John Beecy scored 13 points in his first game back from injury. Latin will play Friday night at home against Cuthbertson.


CHRIST THE KING 74, CATA 26



CATA 0 14 5 7 26

CTK 24 24 14 12 74



CTK 74 --
Hendershott 21, Steele 14, Kuhn 2, Todd 8, Zuhosky 2, Stanley 7, Butterfield 7, Schroeder 8, Haywood 1, Polo 2, Yurachek 2



CATA-Maske 4, Brown 1, Tibbets 10, Bain 2, Connor J 6, Nick 2



Record: CTK 4-1



WEST STANLY 65, NORTH STANLY 55



West Stanly 12 15 16 22 65

North Stanly 14 13 14 14 55

West Stanly- Hayden Greene 16, Nick Parker 19, Kelly 5, Austin Medlin 23, Huneycutt 2,


North Stanly - Bryson Childress 28, Veasley 4, Bell 6, Poole 5, Hogan 6, Clark 4 Watkins 2


Notes: West Stanly 4-0 on the season.

Thursday’s Girls Capsules

BUTLER 56, ROCK HILL SOUTH POINTE 50



Butler 9 16 13 21

S P 8 11 11 16

Butler: Dotson 9, Lane 9, Sutton 8, Micahla Funderburke 19, Nance 7, Dixon 2, Aboutaleb 4, Kennedy 2

South Pointe: Jamia Blake 14, Adams 6, Neal 1, Gilmore 8, Gatton 4, Lane 3, Mc Cullough 8, White 2

CHARLOTTE LATIN 37, CHARLOTTE CHRISTIAN 28



CLS - 7 9 14 7 = 37

CCS - 10 6 5 7 = 28

CLS: Neely Grace Tye 3, Ruthie Jones 16, Jacqueline Giftos 3, Maddie Shannon 2, Kathryn Vandiver 13

CCS: Rachel Noonan 5, Kaitlin Walker 10, Emma Coles 12, Ansley Allison 2, McKenzie Reed 2

Records:

CLS 3 – 3, 1 – 0; CCS 4 – 4, 0 – 1

Notes: Latin host Davidson Day on Tuesday, Dec. 11th before heading to Raleigh to take on North Raleigh Christian on Friday, Dec.14th.

CHRIST THE KING 42, CENTRAL ACADEMY 26

CTK: 13 17 4 8 - 42

CATA: 4 2 12 8 - 26

CTK: Kylie Panizza 11, Kocher 8, O’Malley 8, Fishbaugh 8, Filiault 3, Hoagland 2, Polo 2

CATA: Arianna Evans 10, McBride 7, Butler 4, Almond 3, Ritz 2

Records: CTK: 2-3 CATA: 2-5

FORT MILL COMENIUS 52, ARBORBROOK 41

Comenius 3, 20, 19, 10 -- 52
Arborbrook 17, 6, 9, 9 -- 41


Notes: 2019 Paola Martinez 20P, 14R, 4A, 2S, 2020 Somer Wilson 12P, 15R, 1S, 2B, 2020 Pasiko Gvichiani 20P, 14R, 3A, 2S, 2022 Jordan Durant 6P, 1R, 2022 Monique Cepeda 2P, 6R, 2021 JG Garon 4P, 6R, 2A

HICKORY RIDGE 53, CENTRAL CABARRUS 43

Hickory Ridge 7 18 13 15 53

Central Cabarrus 4 21 10 8 43

Hickory Ridge 53 -- Nia Daniel 26, Kennedy Calhoun 14, Shears 5, Fearne 3, Ruggiero 5

Central Cabarrus 43 -- Jarl Miller 14, Demi Case 11, Aniyah Tate 12, Barrier 2, Memby 4

SOUTH MECKLENBURG 50, CHARLOTTE CATHOLIC 38

South Meck 17 14 13 6 -- 50

Catholic 13 10 12 3 -- 38

South Meck - 50 - Sha’riah Gady 18, Moss 9 Blair-Young 9, Digs 7, Alexander 3, Almeda 3, Houpt 1

Catholic - 38 - Dane Bertolina 15, Flatau 8, Walton 8, Green 7

Records: Catholic 3-2, South Meck 5-2

SUGAR CREEK CHARTER 41, CHERRYVILLE 16

Sugar Creek Charter: 13 15 8 5 F 41
Cherryville 6 0 6 4 F 16


Sugar Creek: Nijah Cunningham 13 Sanders 6, Cruz 5, Rogerlyne Slawon 10, Redfern 4, Williams 2, Hernandez 1


Cherryville:
Bush 2, Bess 6, Black 4, Byrd 2, Walker 2



Records: SCCS (8-2) Cherryville (1-4)


Friday’s Schedule



Albemarle at North Rowan

Andrew Jackson at Lancaster

Ashe County at Starmount

Asheville School at Charlotte Country Day

Australia Horizon Crocs at Lincoln Charter

Berry at Mallard Creek



Bessemer City at Sugar Creek Charter

Buford at Parkwood

Bunker Hill at Maiden

Byrnes at Nation Ford

Cabarrus Charter at Corvian

Carolina Christian at First Assembly of Monroe

Carolina Day at Providence Day (Girls’ only)



Carson at A.L. Brown



Central Academy at Union Academy

Central Pageland at McBee

Charlotte Christian at Durham Academy

Chesnee at East Rutherford (Boys’ only)

Christ School at Providence Day (Boys’ only)

Christ the King at Queens Grant



Clover at York

Comenius at East Lincoln

Crest at Shelby

Cuthbertson at Charlotte Latin

East Rowan at West Stanly

East Rutherford at Lincoln Charter (Girls’ only)

Fairfield Central at Great Falls

Forest Hills at Monroe

Forestview at East Gaston

Fort Mill at Indian Land

Franklin Prep Academy at Lewisville

Freedom at Draughn

Hopewell at Concord

Hickory at Newton Conover

Hickory Grove at Concord First Assembly

Independence at West Mecklenburg

Jay M. Robinson at Mount Pleasant

Kerr-Vance Academy at United Faith

Kings Mountain at East Burke



Lake Norman at West Rowan

Lake Norman Charter at Ashbrook

Langtree Charter at Victory Christian

Lexington at Salisbury

Lincolnton at South Iredell

Marlboro County at Cheraw

Marvin Ridge at Ardrey Kell

Metrolina Christian at Porter Ridge

Mooresville at Davie County

Myers Park at First Flight in OBX Chevy Buick Good Guys vs. Cancer at First Flight High in

Kill Devils Hills (Boys’ only), 8

Myers Park vs. Tennessee High in Science Hill (TN) Tournament (Girls’ only), 7

Nation Ford at Lancaster

North Gaston at South Point

North Iredell at Atkins

Lake Pointe Academy

Moravian Academy at Covenant Day

North Central at Chesterfield



North Moore at Gray Stone Day

Patton at South Caldwell

Piedmont Charter at Carolina International

Richmond Senior at Ronald Reagan

Rock Hill at Chester

Rocky River at Anson County

R.S. Central at T.C. Roberson

St. Stephens at Fred T. Foard

South Davidson at North Stanly

SouthLake Christian at Gaston Christian



South Mecklenburg at Charlotte Catholic

South Pointe at Northwestern

South Rowan at North Davidson

Statesville at Northwest Cabarrus



Statesville Christian at Gaston Day

Vance at Harding

Veritas Christian at Hickory Christian



Wake Christian at Cannon School

Watauga at Avery County

Weddington at Providence



West Caldwell at Bandys

West Lincoln at Cherryville

West Montgomery at South Stanly

Westridge Academy at Carmel Christian

York Prep at Lake Pointe Academy (Girls’ only)

LBI Best of Carolinas at Butler High

Carolina Prep vs. Hamilton Heights (TN), 7

Saturday, December 8

Fort Mill vs. Greenville Technical Charter in Greenville Prep Showcase (Boys’ only), 3:30

Hickory Grove at Asheville School

Kerr-Vance Academy at Woodlawn School

Kings Mountain at East Lincoln

Mallard Creek in Carolina Hoops’ Festival (Girls’ only)



Myers Park vs. Word of God at OBX Chevy Buick Good Guys vs. Cancer Showcase at First

Myers Park at Science Hill (TN) in Science Hill Tournament (Girls’ only), 4:30

Flight High in Kill Devil Hills (Boys’ only), 4



Northside Christian at Statesville Christian

Wake Christian at Metrolina Christian

West Charlotte vs. Norcross (GA) at Blue Collard Basketball, Buford (GA) Invitational (Boys’ only), 4:30

Bojangles Bash

At Ridge View High (SC) (Boys’ only)

York Prep vs. Lower Richland, 11 a.m.

Nation Ford vs. North Mecklenburg, 12:30

Cox Mill vs. Trinity Christian, 4:30

LBI Best of the Carolinas’ Classic

At Butler (Girls’ Only)

Concord First Assembly vs. Hopewell, 9 a.m.

Cardinal Newman vs. Vance, 10:30 a.m.

Wilson (SC) vs. North Mecklenburg, Noon

South Mecklenburg vs. Hammond School (SC), 4:30

Davidson Day vs. Hamilton Heights (TN), 6

Ardrey Kell vs. Jordan, 7:30

Butler vs. Providence Day, 9







  Comments