Prep Insider Blog

NCISAA high school fall sports playoff pairings

NCISAA PLAYOFFS

BOYS’ SOCCER

Class 4A

Tuesday’s first round

Charlotte Country Day (10-10) at Providence Day (9-7-1)

Raleigh Ravenscroft (12-6) at North Raleigh Christian (9-10)

Arden Christ School (10-7) at Rabun Gap (GA)-Nacoochee (16-2)

Charlotte Christian (3-10) at Covenant Day (7-7)

(first-round byes: Charlotte Latin, High Point Wesleyan, Wake Christian, Durham Academy)

Class 3A

Tuesday’s first round

Greensboro Caldwell Academy (2-14) at Asheville School (7-5)

Cary Christian (4-10) at Raleigh Grace Christian (10-4)

Asheville Christian (2-14) at Asheville Carolina Day (6-8)

Kinston Arendell Parrott Academy (9-9) at Raleigh St. David’s (4-8)

(first-round byes: High Point Christian, Gaston Christian, Concord First Assembly, Erwin Cape Fear Academy)

(first- and second-round byes: Winston-Salem Calvary Day, Wilmington Coastal Christian, Forsyth Country Day, Carmel Christian)

Class 2A

Tuesday’s first round

New Bern Epiphany School of Global Studies (9-4-1) at Trinity School of Durham-Chapel Hill (9-5)

Durham Carolina Friends (5-8-1) at Hickory University Christian (9-5)

Fayetteville Friendship Christian (7-11) at Winston-Salem Salem Baptist (9-7)

Burlington Christian (10-7) at Hickory Christian (12-4)

Apex Thales Academy (3-14) at Davidson Day (5-12)

Statesville Christian (8-9-1) at Rock Hill Westminster Catawba (7-10)

Harrells Christian (2-12-2) at Raleigh Trinity Academy (9-5)

Rocky Mount Academy (12-2) at Rolesville Thales Academy (12-2)

(first-round byes: High Point Westchester Country Day, Fayetteville Academy, Wayne Country Day, Gaston Day)

Class 1A

Tuesday’s first round

Ahoskie Ridgecroft (9-5) at Winterville Christ Covenant (11-5)

Henderson Crossroads Christian (2-11) at Sanford Lee Christian (9-8)

Fayetteville Northwood Temple (5-13-1) at Burlington School (4-11)

Henderson Kerr-Vance Academy (7-11) at Salisbury North Hills Christian (2-12-1)

(first-round byes: Raleigh Neuse Christian, Woodlawn School, Sanford Grace Christian, Wilson Greenfield School)

GIRLS’ VOLLEYBALL

Class 4A

Tuesday’s first round

Charlotte Christian (10-11) at Providence Day (9-8)

Raleigh Ravenscroft (2-20) at High Point Wesleyan (15-4)

Cary Academy (7-16) at Wake Christian (20-9)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (8-15) at Covenant Day (7-11)

(first-round byes: North Raleigh Christian, Charlotte Country Day, Concord Cannon School, Durham Academy)

Class 3A

Tuesday’s first round

Asheville School (6-14) at Hickory Grove Christian (12-10)

Fayetteville Village Christian (4-17) at Winston-Salem Calvary Day (9-13)

Fayetteville Christian (11-14) at Forsyth Country Day (7-9)

Southlake Christian (8-10) at Carmel Christian (9-9)

(first-round byes: Asheville Christian, Cary Christian, Raleigh St. David’s, High Point Christian)

(first- and second-round byes: Kinston Arendell Parrott Academy, Greensboro Caldwell Academy, Wilmington Coastal Christian, Raleigh Grace Christian)

Class 2A

Tuesday’s first round

Hickory University Christian (9-7) at Hickory Christian (7-7)

Apex Thales Academy (3-16) at Statesville Christian (14-5)

Fayetteville Trinity Academy (3-11) at Greenville Oakwood School (17-7)

New Bern Epiphany School of Global Studies (5-10) at Wayne Country Day (18-3)

Southern Pines O’Neal School (8-8) at Burlington Christian (13-5)

Rocky Mount Faith Christian (12-13) at Durham Carolina Friends (11-3)

Fayetteville Academy (8-16) at Fayetteville Christian (13-6)

Raleigh St. Thomas More (13-9) at Fayetteville Freedom Christian (20-2)

(first-round byes: Gaston Day, Trinity School of Durham-Chapel Hill, Rocky Mount Academy, Davidson Day)

Class 1A

Tuesday’s first round

Belhaven Pungo Christian (20-1) at Fayetteville Northwood Temple (10-11)

Elizabeth City Albemarle School (14-2) at Wilson Community Christian (4-13)

Ahoskie Ridgecroft (8-12) at Erwin Cape Fear Christian (11-9)

Salisbury North Hills Christian (8-7) at Victory Christian (11-5)

(first-round byes: Wilson Greenfield School, Sanford Lee Christian, Raleigh Neuse Christian, Sanford Grace Christian)

(first and second-round byes: Henderson Kerr-Vance, Greenville John Paul II Catholic, Burlington School, Durham Cresset Christian)

GIRLS’ TENNIS

Class 4A

Tuesday’s first round

Cary Academy (5-11) at Raleigh Ravenscroft (10-6)

Charlotte Country Day (5-13) at Charlotte Christian (7-5)

North Raleigh Christian (1-11) at Concord Cannon School (10-7)

Raleigh St. Mary’s (4-6) at Greensboro Day (14-3)

(first-round byes: Durham Academy, Covenant Day, Providence Day, Charlotte Latin)

Class 3A

Tuesday’s first round

Gaston Christian (5-4) at Carmel Christian (3-8)

Asheville Christian (5-8) at Forsyth Country Day (10-7)

Wilmington Coastal Christian (11-5) at Wilmington Cape Fear Academy (9-4)

Cary Christian (4-9) at High Point Christian (8-3)

(first-round byes: Kinston Arendell Parrott Academy, Asheville School, Raleigh St. David’s, Asheville Carolina Day)

Class 2A

Tuesday’s first round

Gaston Day (9-3) at Burlington Christian (9-7)

Greenville Oakwood School (6-7) at Rocky Mount Academy (11-5)

Fayetteville Academy (7-5) at Southern Pines O’Neal School (4-8)

Wayne Country Day (7-5) at Rocky Mount Faith Christian (11-3)

(first-round byes: Trinity School of Durham-Chapel Hill, Davidson Day, Hickory University Christian, Raleigh Trinity Academy)

Class 1A

Friday’s first round

Winterville Christ Covenant (1-7) at Henderson Kerr-Vance (15-3)

Wilson Greenfield School (5-11) at Lasker Northeast Academy (7-6)

Burlington School (3-8) at Ahoskie Ridgecroft School (9-4-1)

Erwin Cape Fear Christian (4-3-1) at Merry Hill Lawrence Academy (15-3)

FIELD HOCKEY

Tuesday’s first round

Wilmington Cape Fear (5-4) at Raleigh St. Mary’s (5-8)

Forsyth Country Day (8-3) at Covenant Day (9-6)

Asheville School (6-6) at Charlotte Latin (7-9)

Raleigh Ravenscroft (3-12) at Cary Academy (7-8)

  Comments