Prep Insider Blog

NCISAA playoff pairings l 10.16.19

NCISAA PLAYOFFS

BOYS’ SOCCER

Class 4A

Tuesday’s first round

Providence Day 2, Charlotte Country Day 0

Raleigh Ravenscroft 5, North Raleigh Christian 2

Rabun Gap (GA)-Nacoochee 2, Arden Christ School 0

Covenant Day 4, Charlotte Christian 0

Friday’s quarterfinals

Providence Day (10-7-1) at Charlotte Latin (15-2)

Raleigh Ravenscroft (13-6) at High Point Wesleyan (11-7)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (17-2) at Wake Christian (13-4)

Covenant Day (8-7) at Durham Academy (11-4-1)

Class 3A

Tuesday’s first round

Asheville School 5, Greensboro Caldwell Academy 1

Cary Christian 1, Raleigh Grace Christian 0

Asheville Carolina Day 5, Asheville Christian 1

Kinston Arendell Parrott Academy 1, Raleigh St. David’s 0

Thursday’s second round

Asheville School (8-5) at High Point Christian (10-5)

Cary Christian (5-10) at Gaston Christian (10-6)

Asheville Carolina Day (7-6) at Concord First Assembly (13-6)

Kinston Arendell Parrott (10-9) at Erwin Cape Fear Academy (8-7-2)

(second-round byes: Winston-Salem Calvary Day, Wilmington Coastal Christian, Forsyth Country Day, Carmel Christian)

Class 2A

Tuesday’s first round

Trinity School of Durham-Chapel Hill 4, New Bern Epiphany School of Global Studies 2

Hickory University Christian 3, Durham Carolina Friends 1

Fayetteville Friendship Christian 2, Winston-Salem Salem Baptist 1

Hickory Christian 4, Burlington Christian 3 (OT)

Davidson Day 5, Apex Thales Academy 0

Statesville Christian 1, Rock Hill Westminster Catawba 1 (Statesville Christian wins 4-2 on PK’s)

Raleigh Trinity Academy 6, Harrells Christian 1

Rocky Mount Academy 5, Rolesville Thales Academy 1

Thursday’s second round

Hickory University Christian (10-5) at Trinity School of Durham-Chapel Hill (10-5)

Fayetteville Friendship Christian (8-11) at Hickory Christian (13-4)

Statesville Christian (9-9-1) at Davidson Day (6-12)

Rocky Mount Academy (13-2) at Raleigh Trinity Academy (10-5)

Class 1A

Tuesday’s first round

Ahoskie Ridgecroft 1, Winterville Christ Covenant 0

Sanford Lee Christian 6, Henderson Crossroads Christian 2

Burlington School 6, Fayetteville Northwood Temple 1

Salisbury North Hills Christian 4, Henderson Kerr-Vance 1

Friday’s quarterfinals

Ahoskie Ridgecroft (10-5) at Raleigh Neuse Christian (14-1)

Sanford Lee Christian (10-8) at Woodlawn School (6-4)

Burlington School (5-11) at Sanford Grace Christian (11-2)

Salisbury North Hills Christian (3-12-1) at Wilson Greenfield (14-3-2)

GIRLS’ VOLLEYBALL

Class 4A

Tuesday’s first round

Providence Day 3, Charlotte Christian 1

High Point Wesleyan 3, Raleigh Ravenscroft 0

Cary Academy 3, Wake Christian 0

Rabun Gap (GA)-Nacoochee 3, Covenant Day 2

Friday’s quarterfinals

Providence Day (10-8) at North Raleigh Christian (28-4)

High Point Wesleyan (16-4) at Charlotte Country Day (17-4)

Cary Academy (8-16) at Concord Cannon School (16-6)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (9-15) at Durham Academy (15-7)

Class 3A

Tuesday’s first round

Hickory Grove Christian 3, Asheville School 0

Winston-Salem Calvary Day 3, Fayetteville Village Christian 1

Fayetteville Christian 3, Forsyth Country Day 0

Carmel Christian 3, Southlake Christian 0

Thursday’s second round

Hickory Grove Christian (13-10) at Asheville Christian (16-11)

Winston-Salem Calvary Day (10-13) at Cary Christian (14-8)

Fayetteville Christian (12-14) at Raleigh St. David’s (11-10)

Carmel Christian (10-9) at High Point Christian (16-9)

(second-round byes: Kinston Arendell Parrott Academy, Greensboro Caldwell Academy, Wilmington Coastal Christian, Raleigh Grace Christian)

Class 2A

Tuesday’s first round

Hickory Christian 3, Hickory University Christian 2

Statesville Christian 3, Apex Thales Academy 0

Greenville Oakwood School 3, Fayetteville Trinity Academy 0

Wayne Country Day 3, New Bern Epiphany School of Global Studies 0

Burlington Christian 3, Southern Pines O’Neal School 1

Rocky Mount Faith Christian (12-13) at Durham Carolina Friends (11-3), to be played Wednesday

Fayetteville Friendship Christian 3, Fayetteville Academy 0

Fayetteville Freedom Christian 3, Raleigh St. Thomas More 0

Thursday’s second round

Hickory Christian (8-7) at Statesville Christian (15-5)

Greenville Oakwood School (18-7) at Wayne Country Day (19-3)

Burlington Christian (14-5) vs. Faith Christian-Carolina Friends winner

Fayetteville Friendship Christian (14-6) at Fayetteville Freedom Christian (21-2)

(second-round byes: Gaston Day, Trinity School of Durham-Chapel Hill, Rocky Mount Academy, Davidson Day)

Class 1A

Tuesday’s first round

Belhaven Pungo Christian 3, Fayetteville Northwood Temple 2

Elizabeth City Albemarle School 3, Wilson Community Christian 0

Erwin Cape Fear Academy 3, Ahoskie Ridgecroft 0

Victory Christian 3, Salisbury North Hills Christian 0

Thursday’s second round

Belhaven Pungo Christian (21-1) at Wilson Greenfield (5-10)

Elizabeth City Albemarle School (15-2) at Sanford Lee Christian (13-8)

Erwin Cape Fear Academy (12-9) at Raleigh Neuse Christian (12-6)

Victory Christian (12-5) at Sanford Grace Christian (6-12)

(second-round byes: Henderson Kerr-Vance, Greenville John Paul II Catholic, Burlington School, Durham Cresset Christian)

GIRLS’ TENNIS

Class 4A

Tuesday’s first round

Cary Academy 5, Raleigh Ravenscroft 3

Charlotte Country Day 5, Charlotte Christian 2

Concord Cannon School 5, North Raleigh Christian 0

Greensboro Day 5, Raleigh St. Mary’s 1

Friday’s quarterfinals

Cary Academy (6-11) at Durham Academy (17-0)

Charlotte Country Day (6-13) at Covenant Day (8-6)

Concord Cannon School (11-7) at Providence Day (9-7)

Greensboro Day (15-3) at Charlotte Latin (14-2)

Class 3A

Tuesday’s first round

Carmel Christian 5, Gaston Christian 4

Asheville Christian 5, Forsyth Country Day 4

Wilmington Cape Fear Academy 5, Wilmington Coastal Christian 4

High Point Christian 5, Cary Christian 3

Friday’s quarterfinals

Carmel Christian (4-8) at Kinston Arendell Parrott Academy (12-0)

Asheville Christian (6-8) at Asheville School (7-6)

Wilmington Cape Fear Academy (10-4) at Raleigh St. David’s (8-5)

High Point Christian (9-3) at Asheville Carolina Day (11-10)

Class 2A

Tuesday’s first round

Gaston Day 5, Burlington Christian 4

Rocky Mount Academy 6, Greenville Oakwood School 3

Fayetteville Academy 5, Southern Pines O’Neal School 3

Rocky Mount Faith Christian 5, Wayne Country Day 0

Friday’s quarterfinals

Gaston Day (10-3) at Trinity School of Durham-Chapel Hill (14-1)

Rocky Mount Academy (12-5) at Davidson Day (10-3)

Fayetteville Academy (8-5) at Hickory University Christian (14-2)

Rocky Mount Faith Christian (12-7) at Raleigh Trinity Academy (9-2)

Class 1A

Friday’s first round

Winterville Christ Covenant (1-7) at Henderson Kerr-Vance (15-3)

Wilson Greenfield School (5-11) at Lasker Northeast Academy (7-6)

Burlington School (3-8) at Ahoskie Ridgecroft School (9-4-1)

Erwin Cape Fear Christian (4-3-1) at Merry Hill Lawrence Academy (15-3)

FIELD HOCKEY

Tuesday’s first round

Wilmington Cape Fear 5, Raleigh St. Mary’s 3

Covenant Day 8, Forsyth Country Day 0

Charlotte Latin 7, Asheville School 0

Cary Academy 6, Raleigh Ravenscroft 0

Friday’s quarterfinals

Wilmington Cape Fear Academy (6-4) at Charlotte Country Day (15-3-2)

Covenant Day (10-6) at Durham Academy (10-6)

Charlotte Latin (8-9) at Cary Christian (14-2)

Cary Academy (8-8) at Providence Day (15-5)

  Comments