High School Sports

Friday’s N.C. and S.C. high school football semifinal playoff pairings

With under 50-seconds remaining in fourth quarter action, Vance Cougars running back Kalen Clark, center, rushes up the middle for a touchdown against the Butler Bulldogs at Butler High School on Friday, December 2, 2016. With Clark's score, Butler led 42-41 prior to the made field goal tying the game. Vance would defeated Butler 50-49 in overtime on a two-point conversion run by quarterback Kingsley Ifedi.
With under 50-seconds remaining in fourth quarter action, Vance Cougars running back Kalen Clark, center, rushes up the middle for a touchdown against the Butler Bulldogs at Butler High School on Friday, December 2, 2016. With Clark's score, Butler led 42-41 prior to the made field goal tying the game. Vance would defeated Butler 50-49 in overtime on a two-point conversion run by quarterback Kingsley Ifedi. jsiner@charlotteobserver.com

NORTH CAROLINA

4AA

Friday

West

Greensboro Page 49, West Forsyth 14

Vance 50, Butler 49 (OT)

East

Wake Forest 35, Wake Forest Heritage 20

Apex Middle Creek 49, Raleigh Garner 30

Next Friday

West

Vance (13-1) at Greensboro Page (13-1)

East

Wake Forest (14-0) at Apex Middle Creek (14-0)

4A

Friday

West

Greensboro Dudley 54, Davie County 30

Charlotte Catholic 28, East Forsyth 24

East

Fayetteville Cape Fear 47, Raleigh Cardinal Gibbons 33

Scotland County 49, Wilmington Hoggard 27

Next Friday

West

Greensboro Dudley (13-1) at Charlotte Catholic (13-1)

East

Fayetteville Cape Fear (14-0) at Scotland County (14-0)

3AA

Friday

West

Weddington 21, Asheville Reynolds 13

Hickory Ridge 55, Marvin Ridge 49 (4 OT)

East

Havelock 24, West Craven 7

Rocky Mount 49, Southern Guilford 20

Next Friday

West

Hickory Ridge (12-2) at Weddington (11-3)

East

Jacksonville (10-4) at Eastern Guilford (14-0)

3A

Friday

West

Lenoir Hibriten 49, West Rowan 20

South Point 42, Canton Pisgah 0

East

Havelock 24, West Craven 7

Rocky Mount 49, Southern Guilford 20

Next Friday

West

South Point (10-4) at Lenoir Hibriten (14-0)

East

Rocky Mount (12-2) at Havelock (13-1)

2AA

Friday

West

Shelby 48, Hunter Huss 33

Monroe 27, East Lincoln 0

East

East Duplin 35, Herford County 27

Jacksonville Northside 21, Clinton 14

Next Friday

West

Monroe (12-2) at Shelby (14-0)

East

Jacksonville Northside (11-3) at East Duplin (13-1)

2A

Friday

West

Lincolnton 72, Hendersonville 44

Reidsville 30, North Rowan 13

East

Edenton Holmes 28, Elizabeth City Northeastern 14

South Columbus 42, East Bladen 41

Next Friday

West

Lincolnton (13-1) at Reidsville (14-0)

East

Edenton Holmes (12-2) at South Columbus (12-2)

1AA

Friday

West

Mount Airy 38, Whiteville 12

West Montgomery 23, East Montgomery 20

East

Tarboro 13, East Carteret 7

Wallace-Rose Hill 35, Lakewood 0

Next Friday

West

Mount Airy (13-1) at West Montgomery (14-0)

East

Tarboro (12-2) at Wallace-Rose Hill (13-1)

1A

Friday

West

Murphy 35, Mountain Island Charter 34

Mitchell 45, Cherokee 14

East

Plymouth 21, North Edgecombe 8

Chocowinity Southside 39, Northampton County 12

Next Week

West

Mitchell (13-1) at Murphy (13-1)

East

Chocowinity Southside (10-4) at Plymouth (11-3)

SOUTH CAROLINA

Class 5A

Friday

Upper State

Spartanburg 45, Dorman 21

Boiling Springs 31, Gaffney 13

Lower State

Fort Dorchester 38, Conway 28

Dutch Fork 42, White Knoll 7

Next Friday

Upper State

Spartanburg (10-3) at Boiling Springs (13-1)

Lower State

Fort Dorchester (12-1) at Dutch Fork (13-0)

Class 4A

Friday

Upper State

South Pointe 35, Belton-Honea Path 7

South Aiken 50, Columbia Ridge View 17

Lower State

Chapin 38, North Myrtle Beach 7

Hartsville 35, Orangeburg-Wilkinson 20

Next Friday

Upper State

South Aiken (12-1) at South Pointe (12-1)

Lower State

Hartsville (12-1) at Chapin (11-2)

Class 3A

Friday

Upper State

Newberry 45, Williamston Palmetto 28

Chapman 27, Powderville 22

Lower State

Brookland-Cayce 14, Bluffton 7

Dillon 35, St. Stephens Timberland 7

Next Week

Upper State

Chapman (10-3) at Newberry (10-3)

Lower State

Dillon (12-1) at Brookland-Cayce (12-1)

Class 2A

Friday

Upper State

Saluda 35, Liberty 5

Abbeville 42, Cheraw 14

Lower State

Barnwell 17, Hemingway Carvers Bay 6

Batesburg-Leesville 49, Bamberg-Ehrhardt 29

Next Week

Upper State

Abbeville (12-0-1) at Saluda (12-1)

Lower State

Batesburg-Leesville (9-4) at Barnwell (12-1)

Class 1A

Friday

Upper State

McBee 27, Lewisville 20

Lamar 51, Williston-Elko 14

Lower State

Hemingway 48, Hannah-Pamplico 20

Lake View 19, C.E. Murray 0

Next Week

Upper State

McBee (10-3) at Lamar (12-0)

Lower State

Hemingway (10-3) at Lake View (13-0)

  Comments