High School Sports

Thursday’s swimming and wrestling results

Swimming

SoMeck 8 Meet: Ardrey Kell, Berry, Harding, and West Meck.

WOMEN:

ARDREY KELL 225 - PHILLIP O. BERRY 21

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Lexie Handlin, Anna Milia, Gaby Pires, Faith Pilcher); 200 Free: Emily Benson (AK); 200 IM: Anna Milia (AK); 50 Free: Faith Pilcher (AK); 100 Fly: Gaby Pires (AK); 100 Free: Faith Pilcher (AK); 500 Free: Emily Benson (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Audrey Cummings, Caroline Peer, Faith Pilcher); 100 Back: Lexie Handlin (AK); 100 Breast: Anna Milia (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Anna Zagora, Sophie Raath, Emily Benson).

ARDREY KELL 225 - HARDING 0

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Lexie Handlin, Anna Milia, Gaby Pires, Faith Pilcher); 200 Free: Emily Benson (AK); 200 IM: Anna Milia (AK); 50 Free: Faith Pilcher (AK); 100 Fly: Gaby Pires (AK); 100 Free: Faith Pilcher (AK); 500 Free: Emily Benson (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Audrey Cummings, Caroline Peer, Faith Pilcher); 100 Back: Lexie Handlin (AK); 100 Breast: Anna Milia (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Anna Zagora, Sophie Raath, Emily Benson).

ARDREY KELL 225 - WEST MECKLENBURG 15

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Lexie Handlin, Anna Milia, Gaby Pires, Faith Pilcher); 200 Free: Emily Benson (AK); 200 IM: Anna Milia (AK); 50 Free: Faith Pilcher (AK); 100 Fly: Gaby Pires (AK); 100 Free: Faith Pilcher (AK); 500 Free: Emily Benson (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Audrey Cummings, Caroline Peer, Faith Pilcher); 100 Back: Lexie Handlin (AK); 100 Breast: Anna Milia (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Shelby Foreman, Anna Zagora, Sophie Raath, Emily Benson).

PHILLIP O. BERRY 75 - HARDING 0

50 Free: Jazlynn Williford (POB); 100 Free: Hadiya Sessions (POB); 200 Free Relay: Phillip O. Berry (Jazlynn Williford, Patricia Hopkins, Kamaria Coleman, Hadiya Sessions).

WEST MECKLENBURG 56 - HARDING 0

50 Free: Jazmin Featherstone (WM); 100 Free: Belle Shipes (WM); 200 Free Relay: West Mecklenburg (Andrea Castillo, Lorraine Delos Reyes, Jazmin Featherstone, Belle Shipes)

PHILLIP O. BERRY 61 - WEST MECKLENBURG 33

50 Free: Jazlynn Williford (POB); 100 Free: Hadiya Sessions (POB); 200 Free Relay: Phillip O. Berry (Jazlynn Williford, Patricia Hopkins, Kamaria Coleman, Hadiya Sessions).

MEN:

ARDREY KELL 220 - PHILLIP O. BERRY 23

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Robbie Eudy, Joe Eudy, Alex Eudy, Austin Cummings); 200 Free: Alex Eudy (AK); 200 IM: Austin Cummings (AK); 50 Free: George Heidkamp (AK); 100 Fly: Justin Sproule (AK); 100 Free: Coert Pease (AK); 500 Free: Robbie Suppa (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, George Heidkamp, Austin Cummings, Coert Pease); 100 Back: Sean Teague (AK); 100 Breast: Joe Eudy (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, Winston Goldstein, Justin Sproule, Coert Pease).

ARDREY KELL 219 - HARDING 17

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Robbie Eudy, Joe Eudy, Alex Eudy, Austin Cummings); 200 Free: Alex Eudy (AK); 200 IM: Austin Cummings (AK); 50 Free: George Heidkamp (AK); 100 Fly: Justin Sproule (AK); 100 Free: Coert Pease (AK); 500 Free: Robbie Suppa (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, George Heidkamp, Austin Cummings, Coert Pease); 100 Back: Sean Teague (AK); 100 Breast: Joe Eudy (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, Winston Goldstein, Justin Sproule, Coert Pease).

ARDREY KELL 220 - WEST MECKLENBURG 9

200 Medley Relay: Ardrey Kell (Robbie Eudy, Joe Eudy, Alex Eudy, Austin Cummings); 200 Free: Alex Eudy (AK); 200 IM: Austin Cummings (AK); 50 Free: George Heidkamp (AK); 100 Fly: Justin Sproule (AK); 100 Free: Coert Pease (AK); 500 Free: Robbie Suppa (AK); 200 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, George Heidkamp, Austin Cummings, Coert Pease); 100 Back: Sean Teague (AK); 100 Breast: Joe Eudy (AK); 400 Free Relay: Ardrey Kell (Hunter Huckaby, Winston Goldstein, Justin Sproule, Coert Pease).

PHILLIP O. BERRY 59 - HARDING 40

200 Medley Relay: Phillip O. Berry (Javier Torres, Vegas Watson, Lance Green); 200 Free: Dallan Russell (HUHS); 50 Free: Dallas Russell (HUHS); 100 Fly: Lance Green (POB); 100 Free: Dallan Russell (HUHS); 200 Free Relay: Phillip O. Berry (Vegas Watson, Damien Jenkins, Benjamin Haris, Lance Green); 100 Back: Javier Torres (POB); 100 Breast: Dallas Russell (HUHS).

HARDING 41 - WEST MECKLENBURG 27

200 Free: Dallan Russell (HUHS); 50 Free: Dallas Russell (HUHS); 100 Free: Dallan Russell (HUHS); 200 Free Relay: West Mecklenburg (Eric Childress, Brian Collins, Christian Cruz, Cher Xiong); 100 Breast: Dallas Russell (HUHS).

PHILLIP O. BERRY 64 - WEST MECKLENBURG 14

200 Medley Relay: Phillip O. Berry (Javier Torres, Vegas Watson, Lance Green); 50 Free: Lance Green (POB); 100 Fly: Lance Green (POB); 100 Free: Dallan Russell (HUHS); 200 Free Relay: Phillip O. Berry (Vegas Watson, Damien Jenkins, Benjamin Haris, Lance Green); 100 Back: Javier Torres (POB); 100 Breast: Dallas Russell (HUHS).

Wrestling

Country Day: 33, Cannon School: 36

106: Ja’vonte Bowden (CS) won by forfeit

113: Double Forfeit

120: Will Shircliff (CD) won by forfeit

126: Justin Thompson (CS) won by forfeit

132: Sam Davis (CD) pinned Will Clinard (CS), 1:16

138: Gus Benson (CD) won by forfeit

145: Max Spada (CD) pinned Brandon Turner (CS), 5:50

152: Khayden Harris (CS) won by forfeit

160: Greyson Thompson (CS) won by forfeit

170: Josiah Connors (CD) pinned Jordan Johnson (CS), 5:56

182: Bennett Hudson (CD) decision Greyson Herrera (CS), 8-6

195: Zac Venos (CS) won by forfeit

220: Logan Grey (CS) won by forfeit

285: Double Forfeit

Metrolina Christian Academy (MCA) 46.00 Providence Day School (PDS) 23.00

106: John Farnandez (PDS) over (MCA) (For.) 113: Nathaniel Friedman (PDS) over Gabriel Perez (MCA) (TF 15-0 4:35) 120: Mason Miles (MCA) over Will Abrams (PDS) (Fall 2:33) 126: Niles Debman (MCA) over Jacob Kapustin (PDS) (Fall 2:57) 132: Andrew Scott (MCA) over Jacob Cruz (PDS) (Dec 3-0) 138: Jacob Hattaway (MCA) over Nick McAllister (PDS) (Dec 7-0) 145: Coleman Johnson (MCA) over Max Wallach (PDS) (Fall 1:28) 152: Austin Alexander (MCA) over (PDS) (For.) 160: Daniel Hattaway (MCA) over Ben Joyner (PDS) (MD 17-5) 170: Donnie Coleman (MCA) over (PDS) (For.) 182: Double Forfeit 195: Giorgio Antonacci (PDS) over Dawid Joubert (MCA) (Fall 0:50) 220: Ben Carr (MCA) over (PDS) (For.) 285: Ike Ekwonu (PDS) over (MCA) (For.)

Central Academy of Technology and Arts (CAOT) 63.00 Providence Day School (PDS) 18.00

113: Nathaniel Friedman (PDS) over Josh Heran (CAOT) (Fall 3:10) 120: Ridge Hardee (CAOT) over Will Abrams (PDS) (Fall 1:30) 126: Brian Costello (CAOT) over Jacob Kapustin (PDS) (Fall 4:19) 132: Jacob Cruz (PDS) over Ryane Cox (CAOT) (Fall 5:38) 138: Jake Morin (CAOT) over Nick McAllister (PDS) (Fall 2:30) 145: Josh Blanton (CAOT) over Max Wallach (PDS) (Dec 7-2) 152: Connor Flood (CAOT) over (PDS) (For.) 160: Cade Haines (CAOT) over Ben Joyner (PDS) (Fall 1:32) 170: Danny Ryan (CAOT) over (PDS) (For.) 182: Braxton Bowen (CAOT) over (PDS) (For.) 195: Cameron Forbis (CAOT) over Giorgio Antonacci (PDS) (Fall 3:51) 220: Everett Littleton (CAOT) over (PDS) (For.) 285: Ike Ekwonu (PDS) over Connor Jones (CAOT) (Fall 1:41) 106: Jake Dodson (CAOT) over John Farnandez (PDS) (Fall 0:31)

  Comments