High School Sports

Easter Baseball Tournament Schedules

Myers Park Mustangs pitcher Evan Campbell and the Mustangs will play in the Jack Sink Easter tournament that resumes Monday
Myers Park Mustangs pitcher Evan Campbell and the Mustangs will play in the Jack Sink Easter tournament that resumes Monday jsiner@charlotteobserver.com

Jack Sink Spring Break Classic

Monday’s games

(at Myers Park)

Parkwood vs. Charlotte Country Day, 1:30

Myers Park vs. Providence Day, 4

Hopewell vs. Charlotte Latin, 6:30

(at East Mecklenburg)

Mallard Creek at East Mecklenburg, noon

North Meck vs. Charlotte Catholic, 2:30

Lake Norman Charter vs. Charlotte Christian, 5

Sun Valley vs. Covenant Day, 7:30

Tuesday’s games

(at Myers Park)

North Mecklenburg vs. Sun Valley, 1:30

Mallard Creek vs. Charlotte Country Day, 4

Myers Park vs. Charlotte Latin, 6:30

(at East Mecklenburg)

Hopewell vs. East Meck, noon

Lake Norman Charter vs. Covenant Day, 2:30

Charlotte Catholic vs. Providence Day, 5

Parkwood vs. Charlotte Christian, 7:30

Wednesday’s games

(at Myers Park)

Mallard Creek vs. Parkwood, noon

North Mecklenburg vs. Providence Day, 2:30

Hopewell vs. Charlotte Country Day, 5

South Mecklenburg vs. Charlotte Christian, 7:30

(at East Mecklenburg)

Lake Norman Charter vs. Charlotte Catholic, 1:30

Sun Valley vs. Charlotte Latin, 4

East Mecklenburg vs. Covenant Day, 6:30

Greater Charlotte Smoothie King Invitational

Monday’s games

(at Providence)

Weddington vs. Butler, consolation, 2

Providence vs. Hough semifinal, 5

(at Marvin Ridge)

Erwin vs. Piedmont, consolation, 2

Marvin Ridge vs. Ardrey Kell semifinal, 5

Tuesday’s games

Games at 2 and 5 p.m. at Providence and Marvin Ridge

F&M Bank High School Classic

(at Intimidators Stadium, Kannapolis)

Friday, April 14

Lake Norman vs. South Rowan, 11 a.m.

Jay M. Robinson vs. Mount Pleasant, 1:30

Salisbury vs. Jesse Carson, 4

A.L. Brown vs. Northwest Cabarrus, 6:30

Saturday, April 15

Lake Norman-South Rowan loser vs. Jay M. Robinson-Mount Pleasant loser, 11 a.m.

Salisbury-Jesse Carson loser vs. A.L. Brown-Northwest Cabarrus loser, 1:30

Lake Norman-South Rowan winner vs. Jay M. Robinson-Mount Pleasant winner, 4

Salisbury-Jesse Carson winner vs. A.L. Brown-Northwest Cabarrus winner, 6:30

Monday, April 17

Seventh-place game, 11 a.m.

Fifth-place game, 1:30

Third-place game, 4

Championship, 6:30 

Gaston County Easter Tournament

(at Sims Park, Gastonia)

Monday, April 17

Cherryville vs. Bessemer City, 10 a.m.

South Point vs. East Gaston, 1

Stuart Cramer vs. Forestview, 4

North Gaston vs. Hunter Huss, 7

Wednesday, April 19

Second-round games

Thursday, April 20

Final-round games

  Comments