High School Sports

CMS All-Conference Basketball Teams announced

Charlotte-Mecklenburg Schools announced its all-conference basketball teams Friday.
Charlotte-Mecklenburg Schools announced its all-conference basketball teams Friday. WWW.MICZEKPHOTO.COM

Conference coaches selected the all-conference basketball teams for the 2014-15 season.

MECKA 8 Boys

Players of the year: Luke Maye, Hough; CJ Bryce, North Mecklenburg

Coach of the year: Lavar Batts, Robinson

Jaylor Neal, Jockeem Neal, Damon Johnson, A.L. Brown; Raquon Houston, Hopewell; Q’on Murphy, Hough; Daniel Spencer, Lavar Batts Jr., Jordan McKenzie, Robinson; Taj Middleton, Davion Mintz, North Meck; Cameron Hamilton, Vance; Simeon Carter, Malik Massey, Isiah Blackmon, Nakia Rivers, West Charlotte.

MECKA 8 Girls

Player of the year: Kelsi Mahoney, Robinson

Coach of the year: Clarence Johnson, Mallard Creek

Rhema Francis, Ineesha Hankerson, Katie Dillon, Hopewell; Dynasty Heyward, Shaniya Lester, North Meck; Aitana Grant, Shemya Stanback, AL Brown; Ahlana Smith, Vance; Syndi Bickford, Brittany Vaughters, Robinson; Whitney Walker, Kayla Brown, Mallard Creek; Renee Alquiza, Hough; Jessica Gaston, O’Marri Holland, West Charlotte.

Southwestern 4A Boys

Player of the year: RaeQuon Scott, Butler

Coach of the year: Myron Lowery, Butler

Zaqwaun Matthews, Myers Park; Rayshawn Neal, Garinger; Leito Holloway, Rocky River; Orlando Robinson, Butler; Keyon Wesley, Rocky River; Marcus Thomas, Independence; D’Andre Dennis, Porter Ridge; Seth Bradbury, East Mecklenburg; Artur Labinowicz, Butler; Jonathan Hicklin, Rocky River.

Southwestern 4A Girls

Player of the year: Aliyah Mazyck, Myers Park

Coach of the year: Barbara Nelson, Myers Park

DD Rogers, Myers Park; Jasmine Sanders, Garinger; Ariana Nance, Rocky River; Fairen Sutton, Butler; Kobe Leigh, Butler; Chanin Scott, Myers Park; Hydeia Harvey, Rocky River; Camille Small, Independence; Ta’Naeschia Dorsey, Rocky River; Miya Bell, East Meck.

SoMeck 8 Boys

Player of the year: Steven Santa Ana, Ardrey Kell

Coach of the year: Mike Craft, Ardrey Kell

Malik Constantine, Olympic; Kamil Chapman, South Meck; Teyon Henry, Harding; Quindon Cottman, Berry; Rhyle Scott, Ardrey Kell; Josh Brodowicz, Charlotte Catholic; Joe Scibelli, Charlotte Catholic; Damari Parris, Olympic; Devin Cooper, Ardrey Kell; Devon Dotson, Providence.

SoMeck 8 Girls

Player of the year: Jordan Muhammad, Ardrey Kell

Coach of the year: Jeff Buseick, Ardrey Kell

Chase Muhammad, Deja McClain, Ardrey Kell; Ra’Shika White, Berry; Ali Fitch, Aja Stevens, South Meck; Carrie Eberle, Charlotte Catholic; Michaela Daniels, Chi Chi Maduegbunam, Providence; Joi Tapper, West Meck.

  Comments