High School Sports

Schedule for Friday and Saturday’s area high school football games

Games at 7:30, unless noted.

North Carolina

(All kickoffs at 7:30 p.m., unless noted otherwise. Records for 2016 in parentheses)

FRIDAY

Mecklenburg nonconference

A.L. Brown (9-4) at Hopewell (1-10), 7

Ardrey Kell (6-6) at Weddington (12-3)

Charlotte Christian (10-2) at Charlotte Catholic (13-2)

Charlotte Latin (12-0) at Walterboro (SC) Colleton Prep (10-2)

Christ the King (0-9) at Highland Tech (1-10)

Community School of Davidson (1-10) at North Moore (6-5)

East Mecklenburg (5-7) at Providence (3-8), 7

West Charlotte (2-9) at Garinger (0-11), 7

Great Falls, SC (0-10) at New Covenant Knights (1-5)

Harding (5-7) at Hough (7-5), 7

Union Academy (4-8) at Hickory Grove Christian (1-9)

Dutch Fork, SC (15-0) at Independence (2-9), 7

SouthLake Christian (3-8) at Lake Norman Charter (5-6)

South Mecklenburg (6-6) at Marvin Ridge (8-6)

Durham Jordan (1-10) at North Mecklenburg (3-8), 7

Northside Christian (6-5) at Pine Lake Prep (5-7)

Rocky River (4-7) at South Iredell (9-4)

N.C. nonconference

Thomasville (5-7) at Albemarle (1-10)

Burns (10-3) at Alexander Central (7-5)

Anson (4-8) at Monroe (12-3)

Clover, SC (6-5) at Ashbrook (4-8)

Ashe County (4-7) at Avery County (3-9)

Bandys (3-8) at St. Stephens (3-8)

Bessemer City (9-4) at Cherryville (3-9)

Bunker Hill (1-10) at Newton-Conover (6-6)

Cannon School (6-6) at North Raleigh Christian (2-9), 7

South Rowan (1-10) at Carson (4-8)

Central Academy (1-10) at Parkwood (6-6)

Piedmont (3-8) at Central Cabarrus (5-7)

Chase (4-6) at Polk County (5-7)

Concord (8-4) at Hickory Ridge (12-3)

Concord First Assembly (8-3) at Metrolina Christian (6-5)

Cox Mill (3-8) at Mount Pleasant (7-6)

South Point (11-4) at Crest (9-4)

Cuthbertson (6-6) at Porter Ridge (7-5)

Draughn (2-9) at West Lincoln (5-7)

West Caldwell (10-3) at East Burke (2-9)

North Gaston (1-10) at East Gaston (3-8)

East Lincoln (11-3) at Forestview (7-5)

East Rowan (4-8) at North Stanly (7-5)

East Rutherford (4-7) at South Stanly (4-8)

Forest Hills (1-10) at Sun Valley (8-4)

Maiden (8-4) at Fred T. Foard (3-8)

Shelby (15-0) at Freedom (6-6)

Jay M. Robinson (10-3) at Hibriten (14-1)

Statesville (5-7) at Hickory (2-9)

Hickory Hawks (6-4) at West Iredell (3-8)

Hunter Huss (10-4) at Patton (8-5)

West Forsyth (11-3) at Lake Norman (12-1)

Lincolnton (13-2) at Stuart Cramer (7-5)

West Rowan (10-4) at Mooresville (8-4)

Rock Hill (SC) Franklin Christian (3-7) at Mountain Island Charter (12-2)

Wilkes Central (9-3) at North Iredell (0-11)

Salisbury (3-8) at North Rowan (11-3)

Northwest Cabarrus (2-9) at West Stanly (7-5)

Richmond Senior (10-3) at Pfafftown Reagan (3-8)

McDowell (5-7) at R-S Central (6-7)

Fayetteville Christian (4-7) at Statesville Christian (11-2)

Pickens (SC) Carolina Wildcats (5-5) at Thomas Jefferson Academy (8-5)

Skyland Roberson (8-4) at Watauga (9-4)

SATURDAY

Charlotte Kickoff Classic

(at Memorial Stadium)

Vance (13-2) vs. West Mecklenburg (9-4), 2

Olympic (5-7) vs. Providence Day (3-7), 5

Charlotte Country Day (4-7) vs. Myers Park (11-2), 8

N.C. nonconference

Carolina Pride (3-7) vs. Cabarrus Stallions (4-5), at Central Cabarrus High

South Carolina

FRIDAY

S.C. nonconference

Andrew Jackson (8-3) at Lewisville (10-3)

Darlington (1-10) at Cheraw (11-2)

Blythewood Westwood (2-8) at Chester (9-3)

Columbia Spring Valley (9-4) at Fort Mill (3-7)

Indian Land (2-9) at Lancaster (5-6)

Sumter Lakewood (0-10) at McBee (10-4)

Nation Ford (7-4) at Irmo (3-8)

Northwestern (9-2) at South Pointe (13-1)

Blythewood (8-4) at Rock Hill (2-8)

SATURDAY

S.C. nonconference

Anderson Cavaliers (13-1) vs. Carolina Crusaders (5-5), at Rock Hill District 3 Stadium

  Comments