High School Sports

Friday’s prep football scores; how Sweet 16 fared; next week’s schedule

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

This week

Rec

Next week

1

Rock Hill South Pointe

4A

d. Nation Ford 53-0

2-0

at Rock Hill

2

Mallard Creek

4A

d. Butler 42-9

2-0

bye

3

Charlotte Catholic

3A

d. South Mecklenburg 44-0

2-0

at Country Day

4

Butler

4A

lost 42-9 to Mallard Creek

0-1

bye

5

Richmond Senior

4A

lost 38-13 to Wake Forest

1-1

at Pine Forest

6

Charlotte Christian

IND

d. Myrtle Beach 54-51

1-1

at Hendersonville

7

Myers Park

4A

d. Ardrey Kell 23-20, OT

2-0

vs. Providence

8

AL Brown

3A

lost 35-14 to Marvin Ridge

1-1

at Carson

9

West Mecklenburg

4A

d. West Charlotte 36-6

2-0

vs. Garinger

10

Shelby

2A

d. Asheville Reynolds 29-8

2-0

vs. Burns

11

Monroe

2A

lost 55-0 to Vance

1-1

vs. Hopewell

12

Vance

4A

d. Monroe 55-0

1-1

at Rocky River

13

Hough

4A

lost 31-27 to Providence

0-2

vs. Concord

14

Harding

4A

d. Garinger 48-0

2-0

at West Charlotte

15

Belmont South Point

2A

d. Lincolnton 59-6

2-0

at Forestview

16

Lenoir Hibriten (2A)

2A

d. West Caldwell 55-0

2-0

at Ashe County

Friday’s Scores

North Carolina

Ayden-Grifton 34, Pamlico County 26

Belmont South Point 59, Lincolnton 6

Charlotte Catholic 44, South Mecklenburg 0

Charlotte Christian 54, Myrtle Beach, SC, S.C. 51

Charlotte Harding 48, Charlotte Garinger 0

Charlotte Mallard Creek 42, Matthews Butler 9

Charlotte Vance 55, Monroe 0

Clayton 41, Rolesville 6

Durham Riverside 30, Northern Vance 0

East Bladen 35, Clinton 16

East Duplin 27, Jacksonville 26

East Mecklenburg 14, Gastonia Ashbrook 12

Eastern Alamance 47, Burlington Cummings 13

Elizabeth City Northeastern 40, Norview, VA, Va. 38

Granville Central 7, Bartlett Yancey 6

Greenville Conley 60, Rocky Mount 43

Kernersville Glenn 52, Walkertown 0

Kings Mountain 54, South Caldwell 6

Kinston 19, North Pitt 12

Lee County 45, Holly Springs 0

Manteo 49, Swan Quarter Mattamuskeet 0

North Lincoln 47, Carolina Wildcats (Private), SC, S.C. 6

Raleigh Leesville Road 38, Cary Panther Creek 16

Raleigh Sanderson 34, Knightdale 7

Rocky Point Trask 48, West Columbus 0

Salemburg Lakewood 44, Rocky Mount Prep 0

Seven Springs Spring Creek 48, Lejeune 0

South Lenoir 49, Jones County 6

Southern Nash 48, Nash Central 7

Tarboro 48, Washington 0

Wendell Corinth Holders 28, West Johnston 6

West Davidson 24, South Davidson 0

Wilmington Hoggard 26, Orange 6

Wilmington Laney 39, Greenville Rose 12

S. Carolina

Abbeville 42, Woodruff 19

Andrew Jackson Academy 26, Jefferson Davis Academy 6

Andrews 28, Hanahan 16

Bamberg-Ehrhardt 30, C.E. Murray 6

Barnwell 42, Blackville-Hilda 0

Ben Lippen 53, Heathwood Hall 6

Berea 30, Travelers Rest 13

Blue Ridge 41, Landrum 19

Brookland-Cayce 42, Airport 21

Broome 55, Christ Church Episcopal 3

Cane Bay 22, Goose Creek 7

Carolina Forest 24, Charlotte Providence Day, N.C. 7

Carvers Bay 18, Georgetown 6

Charlotte Christian, N.C. 54, Myrtle Beach 51

Chesnee 63, West Oak 0

Chester 70, Franklin Christian Academy, Tenn. 0

Conway 17, Wando 7

Crescent 28, Dixie 17

Cross Creek, Ga. 33, Fox Creek 14

Dillon 46, Mullins 7

Dixie 37, Ware Shoals 0

Dreher 38, Columbia 6

Edisto 21, Hunter-Kinard-Tyler 6

Fairfield Central 49, W.J. Keenan 12

First Baptist 55, Burke 12

Fort Mill 34, West Florence 7

Gaffney 30, Union County 0

Gilbert 37, Batesburg-Leesville 13

Greenwood 37, Midland Valley 0

Greenwood Christian 35, Oakbrook Prep 7

Holly Hill Academy 58, Laurens Academy 20

Irmo 49, J.L. Mann 7

James F. Byrnes 42, Greer 7

Lamar 28, Central 0

Latta 28, Creek Bridge 8

Laurens 31, Clinton 18

Lewisville 18, Blacksburg 16

Lexington 21, A.C. Flora 0

Lincoln County, Ga. 41, McCormick 8

North Lincoln, N.C. 47, Carolina Wildcats (Private) 6

North Myrtle Beach 30, Loris 0

Northwestern 42, Dorman 28

Oceanside Collegiate Academy 46, Academic Magnet 7

Orangeburg Prep 19, Cardinal Newman 7

Orangeburg-Wilkinson 48, Lake Marion 0

Patrick Henry Academy 36, W. Wyman King Academy 14

Pendleton 20, Pickens 13

Socastee 43, North Brunswick, N.C. 20

St. Andrew’s, Ga. 42, John Paul II 0

Strom Thurmond 37, Aiken 6

Thomas Heyward Academy 46, Hilton Head Prep 29

Timberland 13, Woodland 0

West Ashley 35, Bishop England 27

Whitmire 26, Great Falls 16

Williston-Elko 22, Silver Bluff 6

Wilson Hall 35, Robert E. Lee Academy 20

Fort Dorchester vs. Colleton County, ppd. to Aug 26th.

Next week’s games

North Carolina

Friday, Sept. 1

A.L. Brown at Carson

Alexander Central at North Iredell

Anson County at Cuthbertson

Berry at East Mecklenburg, 7

Burns at Shelby

Carolina Wildcats at Carolina Pride (at Weddington Optimist Park), 7:30

Central Academy at Union Academy, 7

Central Cabarrus at Mount Pleasant

Central Pageland at Forest Hills

Charlotte Catholic at Charlotte Country Day

Charlotte Christian at Hendersonville, 7:30

Chase at Bessemer City

Chatham Central at Thomas Jefferson Academy

Cherryville at West Lincoln

Commonwealth Charter at Cannon School

Community School of Davidson at Lake Norman Charter

Concord at Hough, 7

Concord First Assembly at Hickory Grove

Draughn at Brevard

East Burke at Freedom

East Gaston at Stuart Cramer

East Lincoln at Ashbrook

East Randolph at Albemarle

East Rowan at South Rowan

Fred T. Foard at North Lincoln

Garinger at West Mecklenburg, 7

Harding at West Charlotte, 7

Hibriten at Ashe County

Highland Tech at South Davidson

Hopewell at Monroe

Hunter Huss at Clover

Independence at Olympic, 7

Jay M. Robinson at Hickory Ridge

Jordan Matthews at South Stanly

Lake Norman at South Iredell

Lincolnton at North Gaston

Maiden at Bunker Hill

Marvin Ridge at Ardrey Kell, 7

Metrolina Christian at Statesville Christian

Mooresville at Davie County

Mountain Heritage at Salisbury

Mountain Island Charter at Graham

Newton Conover at Hickory

North Raleigh Christian at SouthLake Christian

North Rowan at Lexington

Northside Christian at Hickory Hawks, 8

Northwestern (SC) at South Mecklenburg, 7

Parkwood at Cox Mill

Patton at McDowell

Pine Lake Prep at Christ the King

Providence at Myers Park, 7

Providence Day at Andrew Jackson, 7:30

Richmond Senior at Pine Forest

R.S. Central at Polk County

South Caldwell at East Rutherford

South Point at Forestview

Statesville at Northern Guilford

T.C. Roberson at Kings Mountain

Vance at Rocky River, 7

Watauga at Avery County

Weddington at Porter Ridge

West Iredell at West Caldwell

West Stanly at North Stanly

Saturday, Sept. 2

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions

Charlotte Latin at Woodberry Forest (VA), 2

S. Carolina

Friday, Sept. 1

Blacksburg at Indian Land Blackville-Hilda at Great Falls

Central Pageland at Forest Hills Cheraw at McBee East Clarendon at Chesterfield

Hunter Huss at Clover

Keenan at Chester

Lancaster at Fort Mill

Lewisville at Buford Northwestern at South Mecklenburg, 7

Providence Day at Andrew Jackson, 7:30

South Pointe (SC) at Rock Hill

York at Union (SC)

Saturday, Sept. 2

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions

  Comments