High School Sports

Charlotte Observer-area regional football standings, schedule

Charlotte Catholic's Howard Milan, left, fights for yardage on a run as Charlotte Country Day linebacker John Hosmer, right, attempts to make the tackle during first quarter action at Charlotte Country Day on Friday, September 1, 2017.
Charlotte Catholic's Howard Milan, left, fights for yardage on a run as Charlotte Country Day linebacker John Hosmer, right, attempts to make the tackle during first quarter action at Charlotte Country Day on Friday, September 1, 2017. jsiner@charlotteobserver.com

SOUTHERN MECK 7 4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Harding

0

0

 

3

0

93

22

Providence

0

0

 

2

0

54

34

West Meck

0

0

 

3

0

133

25

Berry Academy

0

0

 

1

1

32

43

Olympic

0

0

 

1

2

84

95

Ardrey Kell

0

0

 

0

3

20

86

South Meck

0

0

 

0

3

19

122

Thursday’s results

West Mecklenburg 55, Garinger 0

Friday’s results

Marvin Ridge 35, Ardrey Kell 0

East Mecklenburg 34, Berry Academy 20

Harding 21, West Charlotte 0

Olympic 38, Independence 6

Northwestern (SC) 45, South Mecklenburg 0

Monday’s game

Providence at Myers Park, 7

 

SOUTHWESTERN 4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Hickory Ridge

0

0

 

3

0

99

52

Myers Park

0

0

 

2

0

54

20

Porter Ridge

0

0

 

2

1

85

52

East Mecklenburg

0

0

 

2

1

55

55

Independence

0

0

 

1

2

70

89

Butler

0

0

 

0

1

9

42

Garinger

0

0

 

0

3

0

140

Rocky River

0

0

 

0

3

50

63

Thursday’s results

West Mecklenburg 55, Garinger 0

Weddington 25, Porter Ridge 14

Friday’s results

East Mecklenburg 34, Berry Academy 20

Olympic 38, Independence 6

Vance 30, Rocky River 27 (OT)

Hickory Ridge 18, Jay M. Robinson 0

Monday’s game

Providence at Myers Park, 7

(idle – Butler)

 

I-MECK 4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Mallard Creek

0

0

 

2

0

70

30

North Meck

0

0

 

2

0

79

49

Vance

0

0

 

2

1

132

42

Mooresville

0

0

 

1

1

40

37

Hough

0

0

 

1

2

77

69

West Charlotte

0

0

 

1

2

43

57

Lake Norman

0

0

 

0

1

14

42

Hopewell

0

0

 

0

3

0

170

Thursday’s results

Hough 28, Concord 14

Monroe 58, Hopewell 0

Davie County 34, Mooresville 13

Friday’s results

Vance 30, Rocky River 27 (OT)

Harding 21, West Charlotte 0

Monday’s game

Lake Norman at South Iredell, 7

(idle – Mallard Creek, North Mecklenburg)

 

 

SANDHILLS 4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Pinecrest

0

0

3

0

114

45

Purnell Swett

0

0

 

2

0

79

21

Fay. 71st

0

0

 

2

1

54

21

Richmond

0

0

 

1

1

58

56

Scotland

0

0

 

1

1

55

49

Fay. Jack Britt

0

0

 

1

2

47

57

Hoke County

0

0

 

0

2

55

73

Lumberton

0

0

 

0

2

15

62

Thursday’s results

Pinecrest 42, Durham Hillside 39

Friday’s game

Scotland County at Marlboro County (SC), cancelled

Saturday’s games

Fayetteville Jack Britt 41, Hope Mills Gray’s Creek 12

Fayetteville 71st 19, Fayetteville E.E. Smith 6

Monday’s game

Richmond County at Fayetteville Pine Forest, 5

Fayetteville Douglas Byrd at Purnett Swett, 7

Hope Mills South View at Lumberton, 6:30

Hoke County at Fayetteville Westover, 6

 

NORTHWESTERN 3A-4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Alexander (3A)

0

0

 

3

0

112

29

Watauga (4A)

0

0

3

0

137

63

West Caldwell (3A)

0

0

 

2

0

63

21

Freedom (3A)

0

0

 

2

1

96

28

St. Stephens (3A)

0

0

1

1

75

49

McDowell (4A)

0

0

 

1

2

64

68

Hickory (3A)

0

0

 

0

1

26

27

South Caldwell (4A)

0

0

 

0

2

13

101

Wednesday’s results

East Rutherford 47, South Caldwell 7

Thursday’s results

Alexander Central 46, North Iredell 0

Freedom 48, East Burke 8

Patton 42, McDowell 7

West Caldwell 28, West Iredell 21

Friday’s results

Watauga 49, Avery County 8

Monday’s game

Newton-Conover at Hickory, 6

(idle – St. Stephens)

 

BIG WEST 3A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Stuart Cramer

0

0

 

3

0

140

38

Kings Mountain

0

0

 

2

0

92

31

Hunter Huss

0

0

 

2

1

123

42

Crest

0

0

 

1

1

34

36

Ashbrook

0

0

 

1

2

56

73

Forestview

0

0

 

1

2

12

89

Burns

0

0

 

0

2

30

76

North Gaston

0

0

 

0

2

45

82

Thursday’s results

Shelby 48, Burns 7

Stuart Cramer 51, East Gaston 13

Friday’s results

Ashbrook 18, East Lincoln 3

South Point 42, Forestview 0

Kings Mountain 38, Skyland Roberson 21

Lincolnton at North Gaston, ppd. to Sept. 14

Saturday’s game

Clover 42, Hunter Huss 41 (OT)

(idle – Crest)

 

NORTH PIEDMONT 3A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

South Iredell

0

0

2

0

77

28

Statesville

0

0

 

2

1

64

74

East Rowan

0

0

 

1

1

74

39

West Rowan

0

0

 

1

1

30

38

Carson

0

0

 

1

2

30

106

North Iredell

0

0

 

0

3

13

77

Thursday’s results

Northern Guilford 27, Statesville 14

Alexander Central 46, North Iredell 0

A.L. Brown 50, Carson 0

Monday’s games

East Rowan at South Rowan, 7

Lake Norman at South Iredell, 7

(idle – West Rowan)

 

SOUTH PIEDMONT 3A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

A.L. Brown

0

0

 

2

1

120

35

Central Cabarrus

0

0

 

1

1

59

56

NW Cabarrus

0

0

 

1

1

85

46

Jay M. Robinson

0

0

 

1

1

39

41

Concord

0

0

 

1

2

57

81

Cox Mil

0

0

 

0

2

7

68

Thursday’s results

A.L. Brown 50, Carson 0

Hough 28, Concord 14

Monday’s game

Central Cabarrus at Mount Pleasant, 6:30

Parkwood at Cox Mill, 6:30

Jay M. Robinson at Hickory Ridge, 7

(idle – Northwest Cabarrus)

 

SOUTHERN CAROLINA 3A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Catholic

0

0

 

3

0

108

20

Marvin Ridge

0

0

 

3

0

86

33

Parkwood

0

0

 

2

0

90

23

Sun Valley

0

0

 

2

0

121

42

Weddington

0

0

 

2

0

53

14

Monroe

0

0

 

2

1

97

67

Cuthbertson

0

0

 

1

2

76

66

Piedmont

0

0

 

0

2

16

66

Wednesday’s results

Cuthbertson 48, Anson County 6

Thursday’s results

Weddington 25, Porter Ridge 14

Monroe 58, Hopewell 0

Friday’s games

Charlotte Catholic 45, Charlotte Country Day 6

Marvin Ridge 18, Jay M. Robinson 0

Monday’s game

Parkwood at Cox Mill, 6:30

(idle – Piedmont, Sun Valley)

 

 

CENTRAL CAROLINA 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Lexington

0

0

 

1

0

44

6

East Davidson

0

0

 

2

1

71

27

North Davidson

0

0

 

2

1

82

42

Salisbury

0

0

 

1

1

56

54

West Davidson

0

0

 

1

1

33

20

Ledford

0

0

 

0

1

24

47

South Rowan

0

0

 

0

1

15

18

Thomasville

0

0

 

0

2

27

62

Central Davidson

0

0

 

0

3

12

133

Thursday’s results

East Davidson 49, Central Davidson 6

North Davidson 38, Asheville 15

Friday’s games

Mountain Heritage at Salisbury, cancelled

Monday’s game

East Rowan at South Rowan, 7

North Rowan at Lexington, 7

Ledford at Randleman, 7

(idle – Thomasville)

 

 

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Hibriten

0

0

 

3

0

130

6

Fred T. Foard

0

0

 

2

1

77

80

Patton

0

0

 

2

1

106

85

West Iredell

0

0

 

1

2

67

90

Bunker Hill

0

0

 

0

2

7

86

Draughn

0

0

 

0

3

12

111

East Burke

0

0

 

0

3

14

133

Thursday’s results

Freedom 48, East Burke 8

Patton 42, McDowell 7

Fred T. Foard 40, North Lincoln 26

West Caldwell 28, West Iredell 21

Friday’s games

Hibriten 42, Ashe County 0

Brevard 27, Draughn 0

Monday’s game

Maiden at Bunker Hill, 6

 

ROCKY RIVER 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

E. Montgomery

0

0

 

3

0

78

41

Mount Pleasant

0

0

 

2

0

62

31

West Stanly

0

0

 

1

1

44

68

Forest Hills

0

0

 

1

2

71

100

Central Academy

0

0

 

0

2

0

115

Anson

0

0

 

0

3

40

133

Wednesday’s results

Cuthbertson 48, Anson County 6

Forest Hills 28, Central Pageland 12

Thursday’s results

East Montgomery 29, North Moore 7

Monday’s games

Central Cabarrus at Mount Pleasant, 6:30

West Stanly at North Stanly, 6:30

Central Academy at Union Academy, 7

 

SOUTH FORK 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Maiden

0

0

 

2

0

87

20

Newton-Conover

0

0

 

1

0

51

0

North Lincoln

0

0

 

1

1

73

46

West Lincoln

0

0

 

2

0

95

26

Bandys

0

0

 

1

1

59

63

Lake Norman Charter

0

0

 

1

1

30

32

East Lincoln

0

0

 

0

2

9

25

Lincolnton

0

0

 

0

2

13

99

Thursday’s results

West Lincoln 52, Cherryville 20

Fred T. Foard 40, North Lincoln 26

Friday’s games

Ashbrook 18, East Lincoln 3

Lincolnton at North Gaston, ppd. to Sept. 14

Monday’s games

Community School of Davidson at Lake Norman Charter, 7

Maiden at Bunker Hill, 6

Newton-Conover at Hickory, 6

(idle – Bandys)

 

 

SOUTHWESTERN ATHLETIC 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

East Rutherford

0

0

 

3

0

129

23

Shelby

0

0

 

3

0

91

22

South Point

0

0

 

3

0

123

20

East Gaston

0

0

 

1

2

47

104

R-S Central

0

0

 

1

2

63

113

Chase

0

0

 

0

3

33

87

Wednesday’s results

East Rutherford 47, South Caldwell 7

Thursday’s results

Shelby 48, Burns 7

Stuart Cramer 51, East Gaston 13

Bessemer City 35, Chase 0

Friday’s results

South Point 42, Forestview 0

Polk County 35, R-S Central 14

 

 

MOUNTAIN VALLEY 1A-2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

East Wilkes (1A)

0

0

 

3

0

130

32

Alleghany (1A)

0

0

 

2

0

72

14

N. Wilkes (2A)

0

0

 

2

0

69

20

W. Wilkes (2A)

0

0

 

2

0

110

17

Elkin (1A)

0

0

 

1

1

43

49

Wilkes Cent. (2A)

0

0

 

1

1

27

28

Ashe County (2A)

0

0

 

0

3

56

151

Starmount (1A)

0

0

 

0

3

47

109

Thursday’s results

West Wilkes 68, North Stokes 0

West Stokes 22, Starmount 20

East Wilkes 42, Forbush 0

Friday’s games

Hibriten 42, Ashe County 0

Monday’s game

Mount Airy at Elkin, 7

Surry Central at Wilkes Central, 4

Winston-Salem Bishop McGuinness at Alleghany, 6

(idle – North Wilkes)

 

WESTERN HIGHLANDS 1A-2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Mitchell (1A)

0

0

 

3

0

108

37

Mountain Heritage (2A)

0

0

 

2

0

81

20

Polk County (1A)

0

0

 

2

0

65

28

Madison (2A)

0

0

 

2

1

140

92

Avery County (1A)

0

0

 

1

2

70

127

Swannanoa Owen (2A)

0

0

 

0

2

12

66

Friday’s games

Watauga 49, Avery County 8

Polk County 35, R-S Central 14

Mitchell 60, Gray (Tenn.) Trinity Academy 9

Mountain Heritage at Salisbury, cancelled

Asheville Reynolds 52, Swannanoa Owen 0

Madison 70, Rosman 42

 

SOUTHERN PIEDMONT 1A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Bessemer City

0

0

 

3

0

95

7

T. Jefferson Academy

0

0

 

3

0

125

32

Comm. School of Davidson

0

0

 

1

0

32

13

Pine Lake Prep

0

0

 

2

1

65

28

Highland Tech

0

0

 

1

1

48

43

Cherryville

0

0

 

1

2

49

109

Mtn. Island Charter

0

0

 

1

1

66

55

Union Academy

0

0

 

1

1

83

54

Thursday’s results

Pine Lake Prep 45, Christ the King 0

West Lincoln 52, Cherryville 20

Bessemer City 35, Chase 0

South Davidson 31, Highland Tech 14

Friday’s games

Thomas Jefferson Academy 44, Chatham Central 12

Monday’s games

Community School of Davidson at Lake Norman Charter, 7

Mountain Island Charter at Graham, 3

Central Academy at Union Academy, 7

 

YADKIN VALLEY 1A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

North Stanly

0

0

 

2

0

90

25

W. Montgomery

0

0

2

0

85

28

Albemarle

0

0

 

1

1

20

31

North Rowan

0

0

 

1

1

53

42

Chatham Central

0

0

 

1

2

40

92

North Moore

0

0

 

1

2

67

68

South Davidson

0

0

 

1

2

31

40

South Stanly

0

0

 

1

2

47

68

Thursday’s results

South Stanly 32, Jordan-Matthews 20

South Davidson 31, Highland Tech 14

East Montgomery 29, North Moore 7

Friday’s games

Thomas Jefferson Academy 44, Chatham Central 12

Monday’s games

Eastern Randolph at Albemarle, 6

West Stanly at North Stanly, 6:30

North Rowan at Lexington, 7

(idle – West Montgomery)

 

CISAA

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Clt. Latin

0

0

 

2

0

77

27

Clt. Christian

0

0

 

2

1

131

84

Providence Day

0

0

 

2

1

67

64

Country Day

0

0

 

0

2

6

76

Thursday’s game

Providence Day 19, Kershaw (SC) Andrew Jackson 14

Friday’s games

Charlotte Catholic 45, Charlotte Country Day 6

Charlotte Christian 63, Hendersonville 14

Saturday’s game

Charlotte Latin 28, Woodberry Forest (Va) School 21

 

NCISAA WEST

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Metrolina Christian

0

0

 

2

1

117

81

Asheville School

0

0

 

2

0

96

38

Christ School

0

0

 

2

1

83

51

Rabun Gap-Nacoochee

0

0

 

1

1

50

61

Victory Christian

0

0

 

0

1

0

2

Hickory Grove Christian

0

0

 

0

2

21

90

Northside Christian

0

0

 

0

3

6

116

Thursday’s results

Statesville Christian 28, Metrolina Christian 6

Friday’s games

Hickory Hawks 52, Northside Christian 0

Arden Christ School 41, Columbia Heathwood Hall 14

Asheville School 50, Spartanburg (SC) Oakbrook Prep 24

Franklin 47, Rabun Gap-Nacoochee (Ga) 0

Monday’s games

Concord First Assembly at Hickory Grove Christian, 6

(idle – Victory Christian)

 

PIEDMONT SIX

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

High Point Christian

0

0

 

2

0

54

15

Statesville Christian

0

0

 

3

0

145

6

Southlake Christian

0

0

 

2

0

60

22

Cannon School

0

0

 

1

1

61

34

Christ the King

0

0

 

0

3

26

125

Concord First Assembly

0

0

 

0

2

33

85

Thursday’s results

Pine Lake Prep 45, Christ the King 0

Statesville Christian 28, Metrolina Christian 6

Friday’s games

Cannon School 51, Commonwealth Charter 0

North Raleigh Christian at Southlake Christian, ppd. (no date set)

Monday’s games

Harrells Christian at High Point Christian, 7

Concord First Assembly at Hickory Grove Christian, 6

 

 

OTHER N.C. INDEPENDENTS

 

W

L

PF

PA

Carolina Pride

3

0

92

28

New Covenant Knights

1

0

64

13

Hickory Hawks

1

2

80

58

Cabarrus Stallions

0

1

14

61

Commonwealth Ch.

0

2

0

93

Friday’s games

Cannon School 51, Commonwealth Charter 0

Hickory Hawks 52, Northside Christian 0

Carolina Pride 29, Pickens (SC) Carolina Wildcats 14

Saturday’s game

Cabarrus Stallions vs. Carolina Crusaders, at Rock Hill District 3 Stadium

 

 

SOUTH CAROLINA

REGION 4 5A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Clover

0

0

 

3

0

139

72

Fort Mill

0

0

 

2

1

69

69

Northwestern

0

0

 

2

1

94

67

Rock Hill

0

0

 

1

2

61

99

Nation Ford

0

0

 

0

2

16

81

Friday’s results

Northwestern 45, South Mecklenburg 0

Fort Mill 38, Lancaster 21

Saturday’s games

South Pointe 45, Rock Hill 9

Clover 42, Hunter Huss 41 (OT)

(idle – Nation Ford)

 

REGION 3 4A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

South Pointe

0

0

 

3

0

137

16

Ridge View

0

0

 

2

1

66

44

Westwood

0

0

 

2

1

82

70

Lancaster

0

0

 

1

1

42

35

Richland NE

0

0

 

1

1

42

66

York

0

0

 

1

1

48

48

Thursday’s results

York 27, Union 20

Ridge View 28, Ninety Six 7

Friday’s results

Blythewood Westwood 39, South Florence 14

Columbia Spring Valley 45, Richland Northeast 7

Fort Mill 38, Lancaster 21

Saturday’s game

South Pointe 45, Rock Hill 9

 

REGION 4 3A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Fairfield Central

0

0

 

3

0

109

24

Chester

0

0

 

2

1

143

37

Columbia

0

0

 

1

1

62

34

Camden

0

0

 

1

2

77

88

Indian Land

0

0

 

1

2

75

68

Wednesday’s results

Chester 50, Columbia Keenan 7

Thursday’s results

Fairfield Central 9, Blythewood 6

Friday’s games

Indian Land 37, Blacksburg 13

Columbia 56, Columbia Johnson 6

Hartsville 41, Camden 7

 

REGION 4 2A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Lee Central

0

0

 

3

0

122

24

Buford

0

0

 

2

0

72

51

Chesterfield

0

0

 

2

0

95

15

Cheraw

0

0

 

2

1

133

55

North Central

0

0

 

1

1

40

63

Andrew Jackson

0

0

 

1

2

45

70

Central Pageland

0

0

 

1

2

36

63

Wednesday’s results

Forest Hills 28, Central Pageland 12

Buford 38, Lewisville 20

Thursday’s games

Cheraw 54, McBee 6

Providence Day 19, Andrew Jackson 14

Chesterfield 43, East Clarendon 0

Lee Central 41, Timmonsville 14

 

REGION 2 1A

 

League

All

 

W

L

 

W

L

PF

PA

Lamar

0

0

 

3

0

124

27

Lewisville

0

0

 

2

1

68

60

Timmonsville

0

0

 

1

2

60

88

Great Falls

0

0

 

0

3

43

136

McBee

0

0

 

0

3

33

136

Wednesday’s results

Blackville-Hilda 46, Great Falls 14

Buford 38, Lewisville 20

Thursday’s results

Cheraw 54, McBee 6

Lamar 57, Darlington 6

Lee Central 41, Timmonsville 14

 

S.C. INDEPENDENTS

 

W

L

PF

PA

Carolina Crusaders

1

1

38

22

Franklin Christian

0

2

6

118

Friday’s game

Franklin Christian at Sumter Crestwood

Saturday’s game

Carolina Crusaders vs. Cabarrus Stallions, at Rock Hill District 3 Stadium

  Comments