High School Sports

Friday’s area high school football schedule

Games at 7:30, unless noted.

North Carolina

THURSDAY

N.C. nonconference

Lincolnton at North Gaston, late

FRIDAY

Central Carolina 2A

Salisbury (1-0, 2-1) at West Davidson (0-1, 1-2)

Ledford (1-0, 2-1) at South Rowan (0-1, 0-3)

Central Davidson (0-1, 0-4) at Thomasville (0-1, 0-3)

East Davidson (1-0, 3-1) at North Davidson (0-0, 2-1)

Piedmont Six

Christ the King (0-0, 1-3) at Southlake Christian (0-0, 2-1)

Mecklenburg nonconference

Hough (1-2) at Ardrey Kell (0-4), 7

West Charlotte (1-2) at Berry Academy (1-2), 7

Providence (3-1) at Butler (1-1), 7

Carolina Pride (2-1) at Charlotte Latin (2-1), 7

Charlotte Country Day (1-2) at Pittsboro Northwood (3-1)

Commonwealth Charter (0-2) at Mountain Island Charter (2-1)

Community School of Davidson (1-2) at Asheville School (2-1), 4:30

North Mecklenburg (3-0) at Cox Mill (1-2)

Forestview (1-3) at Providence Day (3-1)

Mallard Creek (3-0) at Harding (4-0), 7

Asheville Carolina Gladiators (0-3) at Hickory Grove Christian (1-3)

Union Academy (2-1) at Northside Christian (0-3)

Olympic (2-2) at Sun Valley (3-0)

Vance (2-1) at South Mecklenburg (0-3), 7

Victory Christian (0-2) at Rock Hill Franklin Christian (0-4)

Scotland County (1-1) at West Mecklenburg (4-0), 7

N.C. nonconference

Albemarle (1-2) at Union Pines (2-2)

A.L. Brown (2-1) at West Rowan (1-2)

Jay M. Robinson (1-2) at Anson (0-4)

Avery County (1-3) at Draughn (0-4)

Bandys (2-1) at Hickory (1-2)

North Lincoln (1-2) at Bessemer City (3-0)

Bunker Hill (0-4) at West Wilkes (3-0)

Hendersonville (3-1) at Burns (1-2)

Davie County (2-2) at Carson (1-3)

Piedmont (1-2) at Central Academy (0-4)

Weddington (3-0) at Crest (1-2)

West Lincoln (2-1) at East Burke (0-4)

East Lincoln (0-3) at East Gaston (1-3)

Mount Pleasant (3-1) at East Rowan (2-2)

Patton (2-2) at East Rutherford (3-1)

Forest Hills (1-3) at Monroe (2-1)

Fred T. Foard (3-1) at St. Stephens (1-2)

Newton-Conover (3-0) at Hibriten (4-0)

Hickory Hawks (1-2) at Richmond (VA) Central Virginia Disciples (2-1)

Shelby (4-0) at Kings Mountain (3-0)

South Iredell (4-0) at Mooresville (1-2)

North Iredell (0-4) at West Iredell (1-3)

Northwest Cabarrus (1-1) at North Stanly (3-0)

South Caldwell (0-3) at R-S Central (1-3)

Stuart Cramer (3-0) at South Point (4-0)

Statesville (3-1) at Walkertown (0-4)

West Montgomery (2-1) at West Stanly (2-2)

South Carolina

FRIDAY

S.C. Region 4 2A

North Central (0-0, 1-2) at Andrew Jackson (0-0, 1-2)

Buford (0-0, 3-0) at Lee Central (0-0, 4-0)

Central Pageland (0-0. 2-2) at Cheraw (0-0, 3-1)

S.C. nonconference

Lower Richland (2-2) at Chester (3-1)

Chesterfield (3-0) at Indian Land (1-3)

Fort Mill (3-1) at York (2-1)

Nation Ford (0-3) at Lancaster (1-2)

Columbia Eau Claire (0-4) at Lewisville (3-1)

Northwestern (2-2) at Spartanburg (2-2)

Roebuck Dorman (1-2) at Rock Hill (1-3)

Buford, GA (2-0) at South Pointe (3-0)

SATURDAY

S.C. nonconference

Carolina Crusaders (2-2) at Buford (Ga.) Georgia Force (0-4)

  Comments