High School Sports

Charlotte Observer regional prep soccer standings, schedule

I-MECK 4A

League

All

W

L

T

W

L

T

Hough

12

0

0

18

1

0

Mallard Creek

8

3

0

11

7

1

Mooresville

8

4

0

10

9

0

North Mecklenburg

6

5

1

11

7

2

Lake Norman

6

5

1

10

8

2

Vance

4

7

0

8

9

1

Hopewell

2

10

0

5

14

0

West Charlotte

0

11

0

0

13

0

Monday

Mooresville at West Charlotte, 5:30

Vance at North Mecklenburg, 6

Hough at Mallard Creek, 6

Lake Norman at Hopewell, 6

SOUTHERN MECK 7 4A

League

All

W

L

T

W

L

T

Providence

9

0

1

16

0

3

South Meck

8

0

1

11

3

2

Ardrey Kell

7

3

0

10

8

2

Olympic

5

5

0

6

12

2

Berry Academy

1

7

0

1

9

2

West Meck

0

7

0

1

10

0

Harding

0

8

0

0

14

0

Tuesday

West Mecklenburg at South Mecklenburg, 6

Ardrey Kell at Olympic, 6

Providence at Berry Academy, 6

SOUTHWESTERN 4A

League

All

W

L

T

W

L

T

Porter Ridge

12

0

0

18

0

2

Myers Park

10

2

0

13

3

1

Butler

9

3

0

11

5

3

Independence

7

5

0

13

7

0

East Meck

4

7

0

7

10

2

Hickory Ridge

4

7

0

7

10

0

Rocky River

1

11

0

1

17

2

Garinger

0

12

0

4

12

1

Tuesday

Rocky River at Independence, 5:30

Myers Park at Porter Ridge, 6

Garinger at Rocky River (Rocky River will win by forfeit)

Hickory Ridge at East Mecklenburg, 6

SANDHILLS 4A

League

All

W

L

T

W

L

T

Pinecrest

13

1

0

17

2

1

Fay. Britt

10

3

1

10

8

3

Lumberton

10

4

0

15

5

0

Hoke County

8

5

1

9

8

4

Richmond Senior

7

6

1

10

8

1

Scotland

2

10

2

4

16

2

Fay. 71st

2

11

1

4

15

1

Purnell Swett

1

13

0

4

13

2

Monday

(conference tournament)

Purnell Swett at Pinecrest

Fayetteville 71st at Fayetteville Jack Britt

NORTHWESTERN 3A-4A

League

All

W

L

T

W

L

T

Hickory

10

1

0

12

6

1

South Caldwell

8

3

1

9

4

3

Watauga

8

3

1

14

5

2

St. Stephens

8

3

1

11

7

1

Alexander

6

6

0

11

9

0

West Caldwell

3

8

1

6

10

2

McDowell

1

9

0

3

16

0

Freedom

1

11

0

4

14

0

Monday

West Caldwell at McDowell, 6

St. Stephens at South Caldwell, 6

Tuesday

Hickory at Alexander Central, 6

Freedom at Watauga, 6

BIG SOUTH 3A

League

All

W

L

T

W

L

T

Forestview

9

2

1

13

5

1

Kings Mountain

8

3

1

14

4

2

North Gaston

8

3

1

13

5

1

Stuart Cramer

7

4

1

9

9

1

Ashbrook

6

5

1

7

10

1

Crest

4

7

1

7

9

1

Hunter Huss

2

8

2

3

14

2

Burns

0

12

0

1

17

0

Monday

Burns at Crest, 6

Hunter Huss at Stuart Cramer, 6

Ashbrook at North Gaston, 6:30

Kings Mountain at Forestview, 6:30

NORTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

T

W

L

T

Statesville

9

0

0

17

3

2

South Iredell

5

2

1

8N

7

1

North Iredell

5

3

1

9

5

2

West Rowan

3

5

0

3

11

2

East Rowan

1

7

0

3

14

2

Carson

1

7

0

3

15

0

Monday

North Iredell at South Iredell, 5

Jesse Carson at West Rowan, 6

Statesville at East Rowan, 6:30

SOUTHERN CAROLINA 3A

League

All

W

L

T

W

L

T

Marvin Ridge

12

0

0

15

0

1

Catholic

10

2

0

14

6

1

Weddington

8

4

0

11

5

0

Cuthbertson

6

6

0

8

8

0

Piedmont

4

8

0

11

8

0

Monroe

3

9

0

9

10

0

Parkwood

3

9

0

6

10

1

Sun Valley

2

10

0

5

13

0

Monday

Parkwood at Cuthbertson, 6

Sun Valley at Marvin Ridge, 6

Charlotte Catholic at Monroe, 6

Weddington at Piedmont, 6

SOUTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

T

W

L

T

Cox Mill

7

1

0

11

4

3

Central Cabarrus

5

3

0

12

7

0

NW Cabarrus

4

3

1

11

5

1

Jay M. Robinson

3

5

0

11

9

0

Concord

2

5

1

8

9

2

A.L. Brown

1

5

2

11

7

3

Tuesday

A.L. Brown at Central Cabarrus, 6

Jay M. Robinson at Northwest Cabarrus, 6

Cox Mill at Concord, 6

CENTRAL CAROLINA 2A

League

All

W

L

T

W

L

T

C. Davidson

15

1

0

18

2

0

Ledford

13

3

0

16

3

0

Lexington

11

5

0

15

6

0

Salisbury

10

5

1

11

6

2

Thomasville

8

7

1

11

8

1

N. Davidson

6

8

2

8

11

2

E. Davidson

4

10

2

4

15

2

South Rowan

5

11

0

5

14

1

W. Davidson

3

10

3

5

13

3

Oak Grove

0

15

1

0

19

2

Monday

Thomasville at Oak Grove, 6

East Davidson at Ledford, 7

North Davidson at Salisbury, 7

West Davidson at Lexington, 6

Tuesday

South Rowan at Central Davidson, 6

NORTHWEST FOOTHILLS 2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Patton

10

0

0

18

1

0

Hibriten

7

3

0

10

7

2

Fred T. Foard

7

4

0

11

7

3

West Iredell

7

4

0

8

10

2

Draughn

3

7

0

6

12

0

East Burke

2

8

0

2

17

0

Bunker Hill

0

10

0

2

14

0

Monday

Bunker Hill at Draughn, 6

Patton at East Burke, 6

Hibriten at Fred T. Foard, 6:30

ROCKY RIVER 2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Forest Hills

8

0

0

13

5

1

Cent. Academy

5

2

1

5

12

1

E. Montgomery

4

3

1

5

4

2

West Stanly

3

3

2

7

9

5

Mount Pleasant

2

6

0

5

14

0

Anson

0

8

0

1

10

0

Monday

Mount Pleasant at East Montgomery, 6

Anson County at West Stanly, 6

SOUTH FORK 2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Newton-Conover

12

0

0

19

0

2

Lake Norman Ch.

8

3

1

10

5

2

East Lincoln

8

4

0

13

7

0

Maiden

6

6

0

8

8

1

Lincolnton

5

6

1

10

8

1

Bandys

5

7

0

10

9

0

West Lincoln

2

10

0

7

11

1

North Lincoln

1

11

0

7

13

0

Monday

Maiden at Newton-Conover, 6

North Lincoln at Lincolnton, 6:30

Lake Norman Charter at Bandys, 6

West Lincoln at East Lincoln, 6:30

SOUTHWESTERN 2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Shelby

8

0

0

17

2

0

South Point

6

2

0

14

4

1

East Gaston

5

3

0

12

6

0

Chase

3

5

0

8

8

0

R-S Central

1

6

1

1

13

1

E. Rutherford

0

7

1

0

15

1

Monday

R-S Central at South Point, 6

Chase at East Rutherford, 6

East Gaston at Shelby, 6:30

MOUNTAIN VALLEY 1A-2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Starmount

12

0

0

16

1

2

Wilkes Central

12

1

0

19

2

0

Ashe County

8

3

0

12

8

0

East Wilkes

6

6

0

6

14

0

Alleghany

5

7

0

5

9

2

Elkin

3

8

0

3

13

0

West Wilkes

2

10

0

2

15

0

North Wilkes

0

13

0

0

19

0

Monday

Elkin at East Wilkes, 5:15

North Wilkes at Alleghany, 5:15

Ashe County at West Wilkes, 5:15

Wilkes Central at Startmount, 6

WESTERN HIGHLANDS 1A-2A

League

All

W

L

T

W

L

T

Owen

7

0

0

11

5

1

Avery County

5

3

0

7

6

0

Polk County

4

4

0

7

9

1

Madison

4

4

0

5

11

0

Mtn. Heritage

3

5

0

4

6

1

Mitchell

0

7

0

1

17

0

Monday

Mountain Heritage at Polk County, 6

Mitchell at Avery County, 6

Swannanoa Owen at Madison, 6

PAC 7 1A

League

All

W

L

T

W

L

T

Pine Lake Prep

9

1

0

15

1

1

Comm. School

of Davidson

9

1

0

13

3

0

Queens Grant

7

4

0

11

7

0

Union Academy

6

4

0

8

7

0

Mtn. Isl. Charter

2

7

0

3

12

1

Carolina Intl.

1

8

0

1

12

1

Bradford Prep

1

10

0

3

12

0

Monday

Union Academy at Community School of Davidson, 3:45

Queens Grant at Mountain Island Charter, 6

Tuesday

Carolina International at Pine Lake Prep, 6

SOUTHERN PIEDMONT 1A

League

All

W

L

T

W

L

T

Lincoln Charter

5

0

0

10

5

0

Thomas Jefferson

Academy

5

2

0

9

4

1

Highland Tech

3

4

0

5

11

0

Piedmont Comm.

Charter

1

4

0

3

10

1

Cherryville

1

5

0

2

15

0

Monday

Highland Tech at Piedmont Charter, 6

Tuesday

Lincoln Charter at Cherryville, 5

YADKIN VALLEY 1A

League

All

W

L

T

W

L

T

Gray Stone Day

12

1

0

16

1

1

North Moore

11

1

0

15

2

1

W. Montgomery

9

3

0

9

4

0

North Stanly

7

7

0

8

10

0

Albemarle

6

7

1

7

11

1

Uwharrie Charter

5

7

0

7

7

0

South Davidson

1

10

0

1

12

0

South Stanly

0

12

0

0

14

0

Monday

North Moore at West Montgomery, 6

Uwharrie Charter at South Davidson, 6

Tuesday

Gray Stone Day at North Stanly, 6

Albemarle at South Stanly, 6

  Comments