High School Sports

High school football: Where area teams are playing Friday night

Games at 7:30, unless noted.

North Carolina

FRIDAY

I-Meck 4A

Hopewell (0-9, 0-5) at Lake Norman (1-8, 0-5); Hough (7-2, 5-0) at Mallard Creek (9-0, 5-0), 7; Mooresville (4-5, 2-3) at West Charlotte (3-6, 1-4), 7; Vance (7-2, 4-1) at North Mecklenburg (7-2, 3-2), 7

South Meck 7 4A

Olympic (3-6, 1-3) at Ardrey Kell (2-8, 2-3), 7; Providence (6-3, 3-1) at Berry Academy (1-8, 0-4), 7; West Mecklenburg (6-3, 2-2) at South Mecklenburg (2-7, 2-2), 7

Southwestern 4A

Garinger (1-8, 0-5) at Butler (6-2, 4-1), 7; East Mecklenburg (5-4, 3-2) at Hickory Ridge (8-1, 4-1); Independence (2-7, 1-4) at Rocky River (0-9, 0-5), 7; Porter Ridge (6-3, 4-1) at Myers Park (8-1, 4-1), 7

CISAA

Charlotte Christian (7-1, 2-0) at Providence Day (8-1, 2-0), 7; Charlotte Country Day (5-4, 0-2) at Charlotte Latin (5-4, 0-2)

Sandhills 4A

Fayetteville 71st (7-2, 4-1) at Richmond Senior (6-3, 4-1); Purnell Swett (3-6, 0-5) at Hoke County (0-9, 0-5); Scotland County (7-1, 5-0) at Lumberton (2-7, 1-4); Fayetteville Britt (6-3, 4-1) at Pinecrest (5-4, 2-3)

Northwestern 3A-4A

Alexander Central (9-0, 5-0) at Hickory (5-4, 3-2); Watauga (7-2, 3-2) at Freedom (6-3, 3-2); South Caldwell (1-8, 1-4) at St. Stephens (3-6, 2-3); West Caldwell (6-3, 3-2) at McDowell (1-8, 0-5)

Big South 3A

North Gaston (2-7, 0-5) at Ashbrook (3-6, 2-3); Crest (6-3, 4-1) at Burns (1-8, 0-5); Forestview (3-6, 2-3) at Kings Mountain (8-1, 5-0); Stuart Cramer (6-3, 3-2) at Hunter Huss (6-3, 4-1)

North Piedmont 3A

West Rowan (5-4, 2-1) at Carson (3-6, 2-1); East Rowan (2-7, 0-3) at Statesville (7-2, 2-1); South Iredell (7-2, 3-0) at North Iredell (0-9, 0-3)

South Piedmont 3A

Jay M. Robinson (7-2, 3-0) at A.L. Brown (8-1, 3-0); Central Cabarrus (4-5, 0-3) at Cox Mill (3-6, 1-2); Northwest Cabarrus (5-4, 1-2) at Concord (4-5, 1-2)

Southern Carolina 3A

Cuthbertson (4-5, 3-2) at Charlotte Catholic (9-0, 5-0); Marvin Ridge (9-0, 5-0) at Sun Valley (7-2, 3-2); Weddington (6-3, 3-2) at Monroe (4-5, 1-4); Parkwood (2-7, 0-5) at Piedmont (2-7, 0-5)

Central Carolina 2A

Salisbury (6-2, 5-1) at North Davidson (8-1, 6-0); Central Davidson (0-9, 0-6) at South Rowan (2-7, 2-4); Ledford (7-1, 6-0) at East Davidson (6-4, 4-3); Lexington (4-4, 3-3) at West Davidson (1-7, 0-6)

Northwestern Foothills 2A

Bunker Hill (1-9, 1-4) at Patton (7-2, 4-0); Fred T. Foard (6-3, 2-2) at East Burke (1-8, 0-4); Hibriten (9-0, 4-0) at West Iredell (5-4, 3-1)

Rocky River 2A

West Stanly (3-6, 1-2) at Anson County (2-7, 2-1); Central Academy (0-9, 0-3) at Forest Hills (3-6, 1-2); East Montgomery (8-1, 2-1) at Mount Pleasant (7-2, 3-0)

South Fork 2A

Bandys (3-6, 1-4) at Lake Norman Charter (3-6, 0-5); West Lincoln (3-6, 1-4) at East Lincoln (5-4, 4-1); Lincolnton (4-5, 3-2) at North Lincoln (3-6, 1-4); Newton-Conover (8-1, 5-0) at Maiden (9-0, 5-0)

Southwestern Athletic 2A

South Point (9-0, 3-0) at Chase (1-8, 0-3); East Gaston (2-7, 1-2) at R-S Central (2-7, 0-3); East Rutherford (6-3, 2-1) at Shelby (8-1, 3-0)

Mountain Valley 1A-2A

West Wilkes (5-4, 1-4) at Ashe County (2-7, 2-3); Alleghany (4-5, 0-5) at North Wilkes (6-3, 2-3); East Wilkes (9-0, 5-0) at Elkin (3-6, 1-4); Starmount (5-4, 4-1) at Wilkes Central (7-2, 5-0)

Western Highlands 1A-2A

Avery County (2-7, 0-3) at Mitchell (8-1, 2-1); Madison (3-6, 1-2) at Swannanoa Owen (1-7, 1-2); Polk County (6-3, 2-1) at Mountain Heritage (8-0, 3-0)

Southern Piedmont 1A

Bessemer City (8-1, 4-1) at Community School of Davidson (4-5, 3-2), 7; Pine Lake Prep (3-6, 1-4) at Cherryville (3-6, 1-4); Union Academy (5-4, 2-3) at Highland Tech (2-7, 0-5); Mountain Island Charter (7-2, 4-1) at Thomas Jefferson Academy (9-0, 5-0)

Yadkin Valley 1A

Albemarle (4-5, 3-2) at South Stanly (4-5, 3-2), 7; North Rowan (7-2, 4-1) at West Montgomery (7-2, 4-1), 7; North Stanly (8-1, 5-0) at North Moore (2-7, 1-4), 7; Chatham Central (1-8, 0-5) at South Davidson (1-8, 0-5), 7

NCISAA West

Metrolina Christian (7-2, 3-0) at Hickory Grove Christian (5-4, 3-0); Northside Christian (3-6, 1-2) at Rabun Gap-Nacoochee, Ga. (3-6, 1-2), 4

Piedmont Six

Christ the King (2-7, 0-4) at Cannon School (5-4, 2-2); Concord First Assembly (4-5, 1-3) at Southlake Christian (3-5, 1-3); Statesville Christian (9-0, 4-0) at High Point Christian (8-1, 4-0)

N.C. nonconference

Hickory Hawks (1-6) at Victory Christian (0-7)

South Carolina

S.C. Region 4 5A

Nation Ford (4-5, 2-1) at Fort Mill (4-5, 1-2); Northwestern (5-4, 2-1) at Rock Hill (4-6, 3-0)

S.C. Region 3 4A

Lancaster (3-6, 1-3) at Columbia Ridge View (6-3, 2-2); York (8-1, 4-0) at South Pointe (9-0, 4-0); Richland Northeast (3-6, 0-4) at Blythewood Westwood (4-5, 1-3)

S.C. Region 4 3A

Indian Land (2-7, 1-2) at Fairfield Central (7-2, 3-0); Columbia (3-6, 0-3) at Camden (2-7, 1-2)

S.C. Region 4 2A

Buford (5-3, 1-3) at Andrew Jackson (3-6, 1-4); Central Pageland (6-3, 3-2) at North Central (2-7, 0-5); Chesterfield (7-2, 3-2) at Cheraw (7-2, 4-1)

S.C. Region 2 1A

Great Falls (0-8, 0-3) at Lewisville (6-3, 1-2); Lamar (9-0, 3-0) at McBee (2-7, 1-2)

S.C. nonconference

Carolina Pride (5-3) at Rock Hill Franklin Christian (2-7); Clover (3-6) at Boiling Springs (5-4)

x

  Comments