High School Sports

Observer-area boys, girls high school basketball standings 01.30.18

Charlotte Country Day’s boys basketball team
Charlotte Country Day’s boys basketball team

BOYS

I-MECK 4A

League

All

W

L

W

L

North Meck

10

0

19

1

West Charlotte

7

3

14

6

Hopewell

6

4

14

6

Hough

5

4

11

8

Vance

5

5

10

10

Lake Norman

3

6

11

8

Mallard Creek

3

7

7

12

Mooresville

0

9

2

16

Tuesday

Hough at North Mecklenburg

Mallard Creek at Hopewell

Mooresville at Lake Norman

Vance at West Charlotte

Wednesday

Hough at Mooresville

West Charlotte at Lake Norman

Friday

Hopewell at Mooresville

Lake Norman at Vance

North Mecklenburg at Mallard Creek

West Charlotte at Hough

SOUTHERN MECK 7 4A

League

All

W

L

W

L

Olympic

8

0

15

3

Ardrey Kell

7

2

16

4

Harding

6

3

13

8

Berry Academy

3

4

9

9

West Meck

3

6

8

13

South Meck

2

6

9

10

Providence

0

8

2

17

Tuesday

Berry at South Mecklenburg

Harding at Ardrey Kell

West Mecklenburg at Providence

Friday

Ardrey Kell at Berry

Providence at Olympic

South Mecklenburg at Harding

SOUTHWESTERN 4A

League

All

W

L

W

L

Independence

10

0

19

1

Rocky River

8

2

15

4

Butler

7

3

17

3

Myers Park

6

4

13

7

Porter Ridge

4

6

8

10

Hickory Ridge

3

7

5

14

Garinger

2

8

4

16

East Meck

0

10

1

18

Tuesday

Garinger at Indian Trail Porter Ridge

Independence at Butler

Myers Park at Harrisburg Hickory Ridge

Rocky River at East Mecklenburg

Wednesday

Porter Ridge at Monroe Central Academy

Friday

Butler at Harrisburg Hickory Ridge

East Mecklenburg at Myers Park

Independence at Garinger

Indian Trail Porter Ridge at Rocky River

SANDHILLS 4A

League

All

W

L

W

L

Hoke County

9

0

17

1

Pinecrest

6

2

15

3

Scotland

6

3

12

5

Fay. 71st

4

5

10

8

Lumberton

4

5

9

10

Purnell Swett

2

6

6

9

Fay. Britt

2

7

7

11

Richmond Senior

2

7

7

12

Tuesday

Raeford Hoke at Richmond Senior

Scotland County at Fayetteville Seventy-First

Southern Pines Pinecrest at Lumberton

Pembroke Purnell Swett at Fayetteville Jack Britt

Wednesday

Pembroke Purnell Swett at Raeford Hoke

Lumberton at Richmond Senior

Friday

Fayetteville Jack Britt at Raeford Hoke

Scotland County at Southern Pines Pinecrest

Fayetteville Seventy-First at Pembroke Purnell Swett

Richmond Senior at Lumberton

NORTHWESTERN 3A-4A

League

All

W

L

W

L

Hickory

9

1

16

2

Freedom

8

2

17

2

McDowell

8

2

16

4

Alexander

4

5

8

11

Watauga

4

6

7

10

St. Stephens

3

7

9

10

West Caldwell

2

8

7

13

South Caldwell

1

8

2

16

Tuesday

Alexander Central at McDowell

South Caldwell at Morganton Freedom

Watauga at Hickory St. Stephens

West Caldwell at Hickory

Wednesday

Newton Fred T. Foard at Hickory St. Stephens

Newton-Conover at Hickory

Watauga at Ashe County

Thursday

Watauga at South Caldwell

West Caldwell at Alexander Central

Friday

Morganton Freedom at Alexander Central

Hickory at Watauga

McDowell at South Caldwell

West Caldwell at Hickory St. Stephens

BIG SOUTH 3A

League

All

W

L

W

L

Kings Mountain

9

1

15

5

Ashbrook

8

2

14

6

North Gaston

7

3

14

6

Hunter Huss

7

3

11

7

Stuart Cramer

5

5

9

9

Forestview

2

8

4

16

Crest

2

8

3

16

Burns

0

10

3

16

Tuesday

Gastonia Ashbrook at Kings Mountain

Boilings Springs Crest at Gastonia Hunter Huss

Gastonia Forestview at Lawndale Burns

Cramerton Stuart Cramer at North Gaston

Friday

Gastonia Forestview at Gastonia Hunter Huss

Kings Mountain at Lawndale Burns

North Gaston at Boilings Springs Crest

Cramerton Stuart Cramer at Gastonia Ashbrook

NORTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

Jesse Carson

4

1

16

2

West Rowan

3

1

10

8

Statesville

4

2

10

9

South Iredell

3

2

13

5

East Rowan

1

4

7

11

North Iredell

0

5

4

15

Tuesday

East Rowan at China Grove Jesse Carson

Statesville at North Iredell

West Rowan at South Iredell

Wednesday

West Rowan at China Grove Jesse Carson

Kannapolis A.L. Brown at East Rowan

Thursday

South Iredell at North Iredell

Friday

China Grove Jesse Carson at Statesville

North Iredell at West Rowan

South Iredell at East Rowan

SOUTHERN CAROLINA 3A

League

All

W

L

W

L

Catholic

10

0

15

3

Marvin Ridge

9

1

15

5

Piedmont

7

3

13

7

Monroe

6

5

7

8

Sun Valley

3

7

8

10

Weddington

3

8

7

14

Cuthbertson

2

8

6

14

Parkwood

1

9

5

15

Tuesday

Charlotte Catholic at Indian Trail Sun Valley

Waxhaw Cuthbertson at Monroe

Marvin Ridge at Weddington

Unionville Piedmont at Monroe Parkwood

Wednesday

Charlotte Catholic at Waxhaw Cuthbertson

Friday

Charlotte Catholic at Monroe

Monroe Parkwood at Waxhaw Cuthbertson

Indian Trail Sun Valley at Marvin Ridge

Weddington at Unionville Piedmont

SOUTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

Cox Mill

6

0

17

3

NW Cabarrus

3

3

9

9

Concord

3

3

10

10

A.L. Brown

3

3

8

7

Jay M. Robinson

3

3

10

8

Central Cabarrus

0

6

4

16

Tuesday

Central Cabarrus at Northwest Cabarrus

Concord at Concord Jay M. Robinson

Concord Cox Mill at Kannapolis A.L. Brown

Wednesday

Kannapolis A.L. Brown at East Rowan

Friday

Central Cabarrus at Concord

Northwest Cabarrus at Kannapolis A.L. Brown

Concord Jay M. Robinson at Concord Cox Mill

CENTRAL CAROLINA 2A

League

All

W

L

W

L

Salisbury

13

1

17

2

Lexington

10

4

11

7

Thomasville

9

4

12

5

Ledford

9

5

12

7

North Davidson

8

5

10

7

C. Davidson

6

8

9

9

South Rowan

5

8

5

14

W. Davidson

4

9

6

12

East Davidson

3

10

4

14

Oak Grove

0

13

0

18

Tuesday

Ledford at Salisbury

North Davidson at Lexington

South Rowan at Thomasville

East Davidson at Central Davidson

West Davidson at Winston-Salem Oak Grove

Wednesday

North Davidson at West Davidson

Winston-Salem Oak Grove at South Rowan

Friday

Salisbury at East Davidson

Lexington at South Rowan

Thomasville at West Davidson

Winston-Salem Oak Grove at Ledford

Central Davidson at North Davidson

Saturday

North Davidson at Lexington Oak Grove Christian

NORTHWEST FOOTHILLS 2A

League

All

W

L

W

L

Patton

9

0

15

5

Draughn

6

2

14

5

Bunker Hill

5

4

10

10

Hibriten

4

4

13

5

Fred T. Foard

3

6

4

16

West Iredell

1

6

3

15

East Burke

1

7

2

18

Tuesday

Claremont Bunker Hill at East Burke

Lenoir Hibriten at Valdese Draughn

Morganton Patton at West Iredell

Wednesday

Newton Fred T. Foard at Hickory St. Stephens

Lincolnton at Valdese Draughn

Friday

Valdese Draughn at Newton Fred T. Foard

Lenoir Hibriten at East Burke

West Iredell at Claremont Bunker Hill

Morganton Patton at Bakersville Mitchell

ROCKY RIVER 2A

League

All

W

L

W

L

Forest Hills

5

0

17

2

Mount Pleasant

4

1

13

6

West Stanly

3

2

11

9

E. Montgomery

2

2

6

3

Anson

1

5

1

19

Central Academy

0

5

0

17

Tuesday

East Montgomery at Marshville Forest Hills

Mount Pleasant at Anson County

West Stanly at Monroe Central Academy

Wednesday

Marshville Forest Hills at East Montgomery

Indian Trail Porter Ridge at Monroe Central Academy

Friday

East Montgomery at West Stanly

Marshville Forest Hills at Mount Pleasant

Monroe Central Academy at Anson County

SOUTHWESTERN 2A

League

All

W

L

W

L

R-S Central

5

1

15

5

South Point

4

2

15

5

Shelby

2

1

9

7

East Gaston

2

3

10

7

E. Rutherford

2

3

12

7

Chase

0

5

0

16

Tuesday

Shelby at R-S Central

Belmont South Point at East Rutherford

East Gaston at Forest City Chase

Wednesday

Shelby at East Gaston

Friday

East Gaston at Shelby

East Rutherford at Forest City Chase

R-S Central at Belmont South Point

SOUTH FORK 2A

League

All

W

L

W

L

East Lincoln

9

1

16

4

Lincolnton

8

2

15

3

Lake Norman Ch

6

4

8

10

Maiden

6

4

13

6

Bandys

5

5

11

8

Newton-Conover

3

7

4

15

North Lincoln

2

7

8

10

West Lincoln

0

9

1

17

Tuesday

East Lincoln at Catawba Bandys

Lake Norman Charter at Newton-Conover

North Lincoln at Maiden

West Lincoln at Lincolnton

Wednesday

Newton-Conover at Hickory

Lincolnton at Valdese Draughn

Friday

Catawba Bandys at West Lincoln

Lincolnton at Lake Norman Charter

Maiden at East Lincoln

Newton-Conover at North Lincoln

MOUNTAIN VALLEY 1A-2A

League

All

W

L

W

L

Starmount

10

1

16

2

Wilkes Central

9

2

13

6

North Wilkes

7

4

11

9

West Wilkes

7

4

7

13

Ashe County

7

4

8

11

Elkin

2

9

3

17

Alleghany

2

9

3

17

East Wilkes

0

11

0

20

Tuesday

Boonville Starmount at West Wilkes

Ashe County at Wilkes Central

Elkin at North Wilkes

Alleghany at East Wilkes

Wednesday

Forbush at Boonville Starmount

Friday

Boonville Starmount at North Wilkes

Alleghany at Wilkes Central

East Wilkes at Ashe County

Elkin at West Wilkes

Saturday

North Stokes at Alleghany

WESTERN HIGHLANDS 1A-2A

League

All

W

L

W

L

Mtn. Heritage

7

0

15

1

Avery County

5

1

15

4

Madison

2

3

3

14

Mitchell

2

4

4

15

Owen

1

3

1

17

Polk County

0

6

2

15

Tuesday

Marshall Madison at Burnsville Mountain Heritage

Polk County at Bakersville Mitchell

Wednesday

Marshall Madison at Avery County

Black Mountain Owen at Polk County

Thursday

Bakersville Mitchell at Avery County

Friday

Burnsville Mountain Heritage at Polk County

Black Mountain Owen at Marshall Madison

Morganton Patton at Avery County

PAC 7 1A

League

All

W

L

W

L

Pine Lake Prep

8

0

14

6

Comm. School

of Davidson

7

1

16

2

Mtn. Isl. Charter

4

3

10

6

Queens Grant

4

4

7

10

Union Academy

3

6

10

9

Carolina Intl.

2

6

7

11

Bradford Prep

0

8

2

14

Tuesday

Mooresville Pine Lake Prep at Mooresville Carolina International

Monroe Union Academy at Community School of Davidson

Queens Grant at Sugar Creek Charter

Wednesday

Bradford Prep at Mountain Island Charter

Friday

Mooresville Carolina International at Bradford Prep

Community School of Davidson at Queens Grant

Mooresville Pine Lake Prep at Mountain Island Charter

Monroe Union Academy at Charlotte Learning Center (boys only)

SOUTHERN PIEDMONT 1A

League

All

W

L

W

L

Lincoln Charter

6

0

16

4

Piedmont Comm.

Charter

3

3

10

9

Highland Tech

3

3

8

9

Bessemer City

3

3

8

8

T. Jefferson

Academy

1

4

2

11

Cherryville

1

5

11

8

Tuesday

Bessemer City at Cherryville

Gastonia Piedmont Charter at Mooresboro Thomas Jefferson Academy

Wednesday

Bessemer City at Mooresboro Thomas Jefferson Academy

Gastonia Highland Tech at Lincoln Charter

Friday

Cherryville at Gastonia Highland Tech

Mooresboro Thomas Jefferson Academy at Lincoln Charter

Bessemer City at Gastonia Piedmont Charter

YADKIN VALLEY 1A

League

All

W

L

W

L

North Stanly

10

1

14

4

North Rowan

9

3

10

8

Albemarle

8

3

13

6

South Stanly

7

4

9

8

Uwharrie Charter

5

4

8

7

W. Montgomery

3

7

3

13

North Moore

2

7

2

13

Gray Stone Day

2

9

2

14

South Davidson

2

10

4

15

Tuesday

South Stanly at North Stanly

North Rowan at West Montgomery

Albemarle at Misenheimer Gray Stone Day

North Moore at Asheboro Uwharrie Charter

Wednesday

Misenheimer Gray Stone Day at West Montgomery

North Moore at South Davidson

Thursday

South Stanly at Asheboro Uwharrie Charter

Friday

North Stanly at North Moore

North Rowan at Misenheimer Gray Stone Day

South Davidson at Albemarle

Asheboro Uwharrie Charter at West Montgomery

Saturday

Albemarle at North Moore

CISAA

League

All

W

L

W

L

Clt. Christian

6

0

19

6

Providence Day

5

1

19

6

Country Day

3

3

16

11

Cannon School

3

3

13

13

Clt. Latin

1

5

9

12

Covenant Day

0

6

3

19

Tuesday

Concord Cannon School at Charlotte Country Day

Covenant Day at Charlotte Latin

Providence Day at Charlotte Christian

Friday

Charlotte Christian at Concord Cannon School

Charlotte Latin at Charlotte Country Day

Covenant Day at Providence Day

Saturday

Arden Christ School at Charlotte Christian (boys only)

METROLINA 8

League

All

W

L

W

L

Gaston Day

7

0

20

3

Concord

First Assembly

7

1

18

7

Southlake Chr.

6

1

14

9

Northside Chr.

5

4

14

8

Metrolina Chr.

3

5

14

14

Hick. Grove Chr.

2

5

10

12

Gaston Christian

1

7

3

15

Westminster

Catawba

0

7

6

14

Tuesday

Gaston Christian at Hickory Grove Christian

Gaston Day at Concord First Assembly

Southlake Christian at Indian Trail Metrolina Christian

Westminster Catawba at Northside Christian

Wednesday

Gaston Day at Southlake Christian

Thursday

Carmel Christian at Concord First Assembly

Charlotte Secondary at Gaston Christian

Hargrave (VA) Military Academy at Northside Christian

Friday

Gaston Christian at Indian Trail Metrolina Christian

Gaston Day at Westminster Catawba

Hickory Grove Christian at Southlake Christian

Northside Christian at Concord First Assembly

SOUTHERN PIEDMONT

League

All

W

L

W

L

United Faith

8

0

14

10

Statesville Chr.

5

1

22

3

Victory Christian

6

2

16

11

North Hills Chr.

3

5

10

14

Hickory Christian

2

5

10

12

University Chr.

1

6

6

10

Woodlawn

1

6

4

12

Carmel Christian

0

0

20

3

Christ the King

0

0

5

18

Tuesday

Statesville Christian at United Faith Christian

Victory Christian at Salisbury North Hills Christian

Woodlawn School at Hickory Christian

Christ the King at Cabarrus Stallions

Thursday

Carmel Christian at Concord First Assembly

Woodlawn School at Sugar Creek Charter

Friday

Statesville Christian at Hickory Christian

United Faith Christian at Victory Christian

Hickory University Christian at Woodlawn School

Christ the King at Davidson Day

Saturday

Statesville Christian at Hickory University Christian

United Faith Christian at Salisbury North Hills Christian

OTHER N.C.

League

All

W

L

W

L

Davidson Day

0

0

9

6

Tuesday

Westchester Country Day at Davidson Day

Friday

Christ the King at Davidson Day

S.C. REGION 4 5A

League

All

W

L

W

L

Nation Ford

5

0

13

6

Fort Mill

3

1

10

7

Clover

2

3

12

8

Northwestern

2

3

8

11

Rock Hill

0

5

1

14

Tuesday

Fort Mill Nation Ford at Clover

Rock Hill at Fort Mill

Rock Hill Northwestern at Spartanburg

Friday

Rock Hill Northwestern at Fort Mill Nation Ford

Fort Mill at Clover

Winnsboro Fairfield Central at Rock Hill

REGION 3 4A

League

All

W

L

W

L

Westwood

4

0

8

4

Ridge View

5

1

12

7

York

3

1

9

6

Lancaster

2

2

6

5

South Pointe

1

5

8

11

Richland NE

0

6

1

14

Tuesday

Columbia Ridge View at Lancaster

Rock Hill South Pointe at Richland Northeast

Friday

Richland Northeast at Columbia Ridge View

York at Rock Hill South Pointe

REGION 4 3A

League

All

W

L

W

L

Chester

4

1

13

4

Camden

2

1

8

6

Columbia

2

2

4

17

Indian Land

2

3

7

12

Fairfield Central

0

4

0

12

Tuesday

Columbia at Chester

Lancaster Indian Land at Kershaw Andrew Jackson

Thursday

Winnsboro Fairfield Central at Pageland Central

Friday

Chester at Camden

Lancaster Indian Land at Columbia

Winnsboro Fairfield Central at Rock Hill

REGION 4 2A

League

All

W

L

W

L

Lee Central

9

0

14

2

Pageland Cent.

6

3

10

7

Cheraw

5

3

11

7

North Central

3

4

5

10

Buford

3

5

6

9

Andrew Jackson

2

7

3

10

Chesterfield

1

7

5

13

Tuesday

Pageland Central at Bishopville Lee Central

Kershaw North Central at Cheraw

Lancaster Buford at Chesterfield

Indian Land at Kershaw Andrew Jackson

Thursday

Winnsboro Fairfield Central at Pageland Central

Friday

Bishopville Lee Central at Cheraw

Kershaw North Central at Lancaster Buford

Kershaw Andrew Jackson at Chesterfield

REGION 2 1A

League

All

W

L

W

L

McBee

5

1

13

6

Great Falls

5

1

14

3

Lewisville

4

2

10

8

Timmonsville

1

4

5

10

Lamar

1

4

3

12

Governor School

0

4

3

7

Tuesday

Timmonsville at Great Falls

Lewisville at Hartsville Governors School

McBee at Lamar

Friday

Timmonsville at McBee

Great Falls at Lewisville

Hartsville Governors School at Lamar

OTHER S.C.

League

All

W

L

W

L

York Prep

0

0

21

5

Comenius

0

0

24

8

Tuesday

Charlotte Secondary at York Prep

Fort Mill Comenius at South Charlotte Thunder (boys only)

Thursday

Covenant Classical at Fort Mill Comenius

Friday

Arden Christ School at York Prep (boys only)

Saturday

Fort Mill Comenius at Durham Mount Zion Academy

Girls Standings

I-MECK 4A

League

All

W

L

W

L

Mallard Creek

10

0

18

2

Vance

7

3

14

5

North Meck

6

4

12

7

Hopewell

5

5

10

10

Hough

4

5

11

8

Mooresville

3

6

10

8

Lake Norman

2

7

7

12

West Charlotte

1

8

7

12

Tuesday

Hough at North Mecklenburg

Mallard Creek at Hopewell

Mooresville at Lake Norman

Vance at West Charlotte

Wednesday

Hough at Mooresville

West Charlotte at Lake Norman

Friday

Hopewell at Mooresville

Lake Norman at Vance

North Mecklenburg at Mallard Creek

West Charlotte at Hough

SOUTHERN MECK 7 4A

League

All

W

L

W

L

Ardrey Kell

9

0

19

1

South Meck

6

2

15

4

Berry Academy

5

2

15

3

Providence

4

4

10

9

Olympic

3

5

4

12

West Meck

1

7

4

12

Harding

0

8

1

16

Tuesday

Berry at South Mecklenburg

Harding at Ardrey Kell

West Mecklenburg at Providence

Friday

Ardrey Kell at Berry

Providence at Olympic

South Mecklenburg at Harding

SOUTHWESTERN 4A

League

All

W

L

W

L

Hickory Ridge

10

0

18

1

Myers Park

9

1

14

6

Butler

7

3

13

7

Independence

5

5

12

8

Rocky River

4

6

5

13

East Meck

4

6

5

12

Porter Ridge

1

9

1

14

Garinger

0

10

0

16

Tuesday

Garinger at Indian Trail Porter Ridge

Independence at Butler

Myers Park at Harrisburg Hickory Ridge

Rocky River at East Mecklenburg

Wednesday

Porter Ridge at Monroe Central Academy

Friday

Butler at Harrisburg Hickory Ridge

East Mecklenburg at Myers Park

Independence at Garinger

Indian Trail Porter Ridge at Rocky River

SANDHILLS 4A

League

All

W

L

W

L

Pinecrest

8

0

15

1

Lumberton

7

2

16

3

Fay. Britt

7

2

9

8

Fay. 71st

6

4

12

7

Hoke County

4

5

6

11

Richmond Sr.

3

6

5

9

Scotland

1

8

2

13

Purnell Swett

0

8

4

11

Tuesday

Raeford Hoke at Richmond Senior

Scotland County at Fayetteville Seventy-First

Southern Pines Pinecrest at Lumberton

Pembroke Purnell Swett at Fayetteville Jack Britt

Wednesday

Pembroke Purnell Swett at Raeford Hoke

Lumberton at Richmond Senior

Friday

Fayetteville Jack Britt at Raeford Hoke

Scotland County at Southern Pines Pinecrest

Fayetteville Seventy-First at Pembroke Purnell Swett

Richmond Senior at Lumberton

NORTHWESTERN 3A-4A

League

All

W

L

W

L

Watauga

9

0

15

2

Freedom

9

1

15

4

McDowell

6

4

12

8

Hickory

5

5

9

8

South Caldwell

4

5

8

10

St. Stephens

4

6

11

8

Alexander

1

8

3

15

West Caldwell

0

9

5

14

Tuesday

Alexander Central at McDowell

South Caldwell at Morganton Freedom

Watauga at Hickory St. Stephens

West Caldwell at Hickory

Wednesday

Newton Fred T. Foard at Hickory St. Stephens

Newton-Conover at Hickory

Watauga at Ashe County

Thursday

Watauga at South Caldwell

West Caldwell at Alexander Central

Friday

Morganton Freedom at Alexander Central

Hickory at Watauga

McDowell at South Caldwell

West Caldwell at Hickory St. Stephens

BIG SOUTH 3A

League

All

W

L

W

L

Ashbrook

10

0

19

0

Forestview

7

3

15

5

North Gaston

7

3

16

4

Hunter Huss

5

5

8

9

Stuart Cramer

4

6

10

8

Kings Mountain

3

7

10

9

Burns

3

7

8

11

Crest

1

9

2

17

Tuesday

Gastonia Ashbrook at Kings Mountain

Boilings Springs Crest at Gastonia Hunter Huss

Gastonia Forestview at Lawndale Burns

Cramerton Stuart Cramer at North Gaston

Friday

Gastonia Forestview at Gastonia Hunter Huss

Kings Mountain at Lawndale Burns

North Gaston at Boilings Springs Crest

Cramerton Stuart Cramer at Gastonia Ashbrook

NORTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

North Iredell

4

1

16

3

West Rowan

4

1

15

4

Statesville

4

2

13

6

Jesse Carson

3

2

16

3

South Iredell

1

4

4

14

East Rowan

0

6

5

14

Tuesday

East Rowan at China Grove Jesse Carson

Statesville at North Iredell

West Rowan at South Iredell

Wednesday

West Rowan at China Grove Jesse Carson

Kannapolis A.L. Brown at East Rowan

Thursday

South Iredell at North Iredell

Friday

China Grove Jesse Carson at Statesville

North Iredell at West Rowan

South Iredell at East Rowan

SOUTHERN CAROLINA 3A

League

All

W

L

W

L

Cuthbertson

9

1

16

3

Parkwood

8

2

18

2

Catholic

6

4

10

9

Marvin Ridge

4

6

10

8

Piedmont

4

6

10

9

Weddington

4

7

10

11

Monroe

4

7

8

11

Sun Valley

2

8

8

11

Tuesday

Charlotte Catholic at Indian Trail Sun Valley

Waxhaw Cuthbertson at Monroe

Marvin Ridge at Weddington

Unionville Piedmont at Monroe Parkwood

Wednesday

Charlotte Catholic at Waxhaw Cuthbertson

Friday

Charlotte Catholic at Monroe

Monroe Parkwood at Waxhaw Cuthbertson

Indian Trail Sun Valley at Marvin Ridge

Weddington at Unionville Piedmont

SOUTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

Jay M. Robinson

6

0

10

8

Central Cabarrus

5

1

11

9

Cox Mill

3

3

9

10

NW Cabarrus

2

4

7

11

A.L. Brown

1

5

3

13

Concord

1

5

6

14

Tuesday

Central Cabarrus at Northwest Cabarrus

Concord at Concord Jay M. Robinson

Concord Cox Mill at Kannapolis A.L. Brown

Wednesday

Kannapolis A.L. Brown at East Rowan

Friday

Central Cabarrus at Concord

Northwest Cabarrus at Kannapolis A.L. Brown

Concord Jay M. Robinson at Concord Cox Mill

CENTRAL CAROLINA 2A

League

All

W

L

W

L

Salisbury

13

1

17

2

Ledford

13

1

15

3

E. Davidson

11

2

17

2

South Rowan

9

4

12

7

Thomasville

6

7

9

8

W. Davidson

4

9

8

10

N. Davidson

4

9

7

10

Lexington

4

10

8

10

C. Davidson

3

11

5

13

Oak Grove

0

13

0

18

Tuesday

Ledford at Salisbury

North Davidson at Lexington

South Rowan at Thomasville

East Davidson at Central Davidson

West Davidson at Winston-Salem Oak Grove

Wednesday

North Davidson at West Davidson

Winston-Salem Oak Grove at South Rowan

Friday

Salisbury at East Davidson

Lexington at South Rowan

Thomasville at West Davidson

Winston-Salem Oak Grove at Ledford

Central Davidson at North Davidson

Saturday

North Davidson at Lexington Oak Grove Christian

NORTHWEST FOOTHILLS 2A

League

All

W

L

W

L

East Burke

8

0

19

1

Draughn

5

3

10

9

Patton

5

4

10

10

Bunker Hill

4

5

7

13

Hibriten

3

5

4

14

West Iredell

2

5

5

13

Fred T. Foard

2

7

3

17

Tuesday

Claremont Bunker Hill at East Burke

Lenoir Hibriten at Valdese Draughn

Morganton Patton at West Iredell

Wednesday

Newton Fred T. Foard at Hickory St. Stephens

Lincolnton at Valdese Draughn

Friday

Valdese Draughn at Newton Fred T. Foard

Lenoir Hibriten at East Burke

West Iredell at Claremont Bunker Hill

Morganton Patton at Bakersville Mitchell

ROCKY RIVER 2A

League

All

W

L

W

L

Anson

4

0

5

6

West Stanly

4

1

11

8

Forest Hills

2

2

4

11

Mount Pleasant

1

2

3

14

E. Montgomery

1

3

2

7

Cent. Academy

0

4

1

15

Tuesday

East Montgomery at Marshville Forest Hills

Mount Pleasant at Anson County

West Stanly at Monroe Central Academy

Wednesday

Marshville Forest Hills at East Montgomery

Indian Trail Porter Ridge at Monroe Central Academy

Friday

East Montgomery at West Stanly

Marshville Forest Hills at Mount Pleasant

Monroe Central Academy at Anson County

SOUTHWESTERN 2A

League

All

W

L

W

L

E. Rutherford

5

0

16

2

Shelby

4

0

10

6

East Gaston

3

2

4

12

R-S Central

3

3

9

11

Chase

0

5

1

15

South Point

0

5

0

19

Tuesday

Shelby at R-S Central

Belmont South Point at East Rutherford

East Gaston at Forest City Chase

Wednesday

Shelby at East Gaston

Friday

East Gaston at Shelby

East Rutherford at Forest City Chase

R-S Central at Belmont South Point

SOUTH FORK 2A

League

All

W

L

W

L

Maiden

9

1

16

2

Lincolnton

8

2

12

6

Lake Norman Ch.

7

3

12

7

East Lincoln

6

4

12

8

Newton-Conover

3

5

8

9

North Lincoln

3

7

9

9

Bandys

2

8

9

10

West Lincoln

0

8

2

14

Tuesday

East Lincoln at Catawba Bandys

Lake Norman Charter at Newton-Conover

North Lincoln at Maiden

West Lincoln at Lincolnton

Wednesday

Newton-Conover at Hickory

Lincolnton at Valdese Draughn

Friday

Catawba Bandys at West Lincoln

Lincolnton at Lake Norman Charter

Maiden at East Lincoln

Newton-Conover at North Lincoln

MOUNTAIN VALLEY 1A-2A

League

All

W

L

W

L

North Wilkes

11

0

19

2

East Wilkes

9

2

17

3

Alleghany

8

3

13

7

Ashe County

6

5

9

10

Wilkes Central

6

5

10

10

West Wilkes

2

9

6

14

Starmount

1

10

4

15

Elkin

1

10

3

17

Tuesday

Boonville Starmount at West Wilkes

Ashe County at Wilkes Central

Elkin at North Wilkes

Alleghany at East Wilkes

Wednesday

Forbush at Boonville Starmount

Friday

Boonville Starmount at North Wilkes

Alleghany at Wilkes Central

East Wilkes at Ashe County

Elkin at West Wilkes

Saturday

North Stokes at Alleghany

WESTERN HIGHLANDS 1A-2A

League

All

W

L

W

L

Mtn. Heritage

7

0

18

1

Madison

3

2

11

6

Mitchell

3

3

15

4

Owen

2

2

14

4

Avery County

2

4

12

7

Polk County

0

8

1

16

Tuesday

Marshall Madison at Burnsville Mountain Heritage

Polk County at Bakersville Mitchell

Wednesday

Marshall Madison at Avery County

Black Mountain Owen at Polk County

Thursday

Bakersville Mitchell at Avery County

Friday

Burnsville Mountain Heritage at Polk County

Black Mountain Owen at Marshall Madison

Morganton Patton at Avery County

PAC 7 1A

League

All

W

L

W

L

Union Academy

9

0

17

2

Pine Lake Prep

6

2

13

7

Mtn. Isl. Charter

4

3

5

7

Comm. School

of Davidson

3

3

6

9

Carolina Intl.

2

5

4

14

Bradford Prep

1

6

1

11

Queens Grant

1

7

3

8

Tuesday

Mooresville Pine Lake Prep at Mooresville Carolina International

Monroe Union Academy at Community School of Davidson

Queens Grant at Sugar Creek Charter

Wednesday

Bradford Prep at Mountain Island Charter

Friday

Mooresville Carolina International at Bradford Prep

Community School of Davidson at Queens Grant

Mooresville Pine Lake Prep at Mountain Island Charter

Monroe Union Academy at Charlotte Learning Center (boys only)

SOUTHERN PIEDMONT 1A

League

All

W

L

W

L

Highland Tech

6

0

12

5

Lincoln Charter

5

1

9

6

Piedmont Comm.

Charter

3

3

12

7

Bessemer City

2

3

9

7

T. Jefferson

Academy

0

4

0

12

Cherryville

0

5

3

12

Tuesday

Bessemer City at Cherryville

Gastonia Piedmont Charter at Mooresboro Thomas Jefferson Academy

Wednesday

Bessemer City at Mooresboro Thomas Jefferson Academy

Gastonia Highland Tech at Lincoln Charter

Friday

Cherryville at Gastonia Highland Tech

Mooresboro Thomas Jefferson Academy at Lincoln Charter

Bessemer City at Gastonia Piedmont Charter

YADKIN VALLEY 1A

League

All

W

L

W

L

Gray Stone Day

10

1

14

4

South Davidson

10

2

13

6

Albemarle

9

2

15

4

North Stanly

7

4

7

12

North Moore

3

5

7

7

South Stanly

3

8

6

11

North Rowan

3

8

4

14

W. Montgomery

2

8

2

14

Uwharrie Charter

0

9

2

12

Tuesday

South Stanly at North Stanly

North Rowan at West Montgomery

Albemarle at Misenheimer Gray Stone Day

North Moore at Asheboro Uwharrie Charter

Wednesday

Misenheimer Gray Stone Day at West Montgomery

North Moore at South Davidson

Thursday

South Stanly at Asheboro Uwharrie Charter

Friday

North Stanly at North Moore

North Rowan at Misenheimer Gray Stone Day

South Davidson at Albemarle

Asheboro Uwharrie Charter at West Montgomery

Saturday

Albemarle at North Moore

CISAA

League

All

W

L

W

L

Providence Day

5

1

19

6

Clt. Latin

5

1

14

7

Country Day

4

2

10

12

Covenant Day

3

3

6

15

Clt. Christian

1

5

2

19

Cannon School

0

6

3

12

Tuesday

Concord Cannon School at Charlotte Country Day

Covenant Day at Charlotte Latin

Providence Day at Charlotte Christian

Friday

Charlotte Christian at Concord Cannon School

Charlotte Latin at Charlotte Country Day

Covenant Day at Providence Day

METROLINA 8

League

All

W

L

W

L

Concord

First Assembly

8

0

17

6

Gaston Day

6

1

12

10

Hickory Grove

6

2

15

8

Metrolina Chr.

4

4

11

13

Westminster

Catawba

2

6

8

9

Northside Chr.

2

6

2

11

Gaston Chr.

1

5

4

8

Southlake Chr.

0

5

0

12

Tuesday

Gaston Christian at Hickory Grove Christian

Gaston Day at Concord First Assembly

Southlake Christian at Indian Trail Metrolina Christian

Westminster Catawba at Northside Christian

Wednesday

Gaston Day at Southlake Christian

Thursday

Carmel Christian at Concord First Assembly

Charlotte Secondary at Gaston Christian

Hargrave (VA) Military Academy at Northside Christian

Friday

Gaston Christian at Indian Trail Metrolina Christian

Gaston Day at Westminster Catawba

Hickory Grove Christian at Southlake Christian

Northside Christian at Concord First Assembly

SOUTHERN PIEDMONT

League

All

W

L

W

L

Statesville Chr.

6

0

24

0

Victory Christian

7

1

15

9

University Chr.

5

3

9

6

United Faith

5

3

8

10

North Hills Chr.

2

6

2

18

Hickory Chr.

2

6

3

14

Woodlawn

0

7

0

14

Carmel Christian

0

0

12

11

Christ the King

0

0

6

10

Tuesday

Statesville Christian at United Faith Christian

Victory Christian at Salisbury North Hills Christian

Woodlawn School at Hickory Christian

Christ the King at Cabarrus Stallions

Thursday

Carmel Christian at Concord First Assembly

Woodlawn School at Sugar Creek Charter

Friday

Statesville Christian at Hickory Christian

United Faith Christian at Victory Christian

Hickory University Christian at Woodlawn School

Christ the King at Davidson Day

Saturday

Statesville Christian at Hickory University Christian

United Faith Christian at Salisbury North Hills Christian

Statesville Christian in BJU Invitational at Greenville, S.C.

OTHER N.C.

League

All

W

L

W

L

Davidson Day

0

0

11

4

Tuesday

Westchester Country Day at Davidson Day

Friday

Christ the King at Davidson Day

S.C. REGION 4 5A

League

All

W

L

W

L

Rock Hill

4

1

16

3

Nation Ford

4

1

13

5

Clover

3

2

12

8

Fort Mill

1

3

10

7

Northwestern

0

5

4

14

Tuesday

Fort Mill Nation Ford at Clover

Rock Hill at Fort Mill

Rock Hill Northwestern at Spartanburg

Friday

Rock Hill Northwestern at Fort Mill Nation Ford

Fort Mill at Clover

Winnsboro Fairfield Central at Rock Hill

REGION 3 4A

League

All

W

L

W

L

Westwood

5

1

17

2

Richland NE

5

1

15

2

South Pointe

3

3

14

7

Ridge View

2

4

9

9

Lancaster

2

4

8

6

York

1

5

4

15

Tuesday

Columbia Ridge View at Lancaster

Rock Hill South Pointe at Richland Northeast

Friday

Richland Northeast at Columbia Ridge View

York at Rock Hill South Pointe

REGION 4 3A

League

All

W

L

W

L

Fairfield Central

5

0

9

8

Camden

1

1

6

5

Chester

2

3

2

16

Columbia

1

2

2

6

Indian Land

0

3

0

14

Tuesday

Winnsboro Fairfield Central at Indian Land

Wednesday

Columbia Keenan at Winnsboro Fairfield Central

Thursday

Fort Mill at Indian Land

Friday

Sumter Crestwood at Camden

Chester at Indian Land

REGION 4 2A

League

All

W

L

W

L

Andrew Jackson

8

1

12

3

Cheraw

7

1

9

8

Lee Central

5

2

5

9

Buford

3

5

9

9

Chesterfield

3

3

5

3

North Central

1

6

7

10

Pageland Cent.

0

9

1

11

Tuesday

Pageland Central at Bishopville Lee Central

Kershaw North Central at Cheraw

Lancaster Buford at Chesterfield

Indian Land at Kershaw Andrew Jackson

Thursday

Winnsboro Fairfield Central at Pageland Central

Friday

Bishopville Lee Central at Cheraw

Kershaw North Central at Lancaster Buford

Kershaw Andrew Jackson at Chesterfield

REGION 2 1A

League

All

W

L

W

L

Lamar

5

1

9

10

Timmonsville

4

1

6

8

McBee

2

1

3

4

Great Falls

1

3

2

7

Lewisville

1

5

3

13

Governor

0

2

0

2

Tuesday

Timmonsville at Great Falls

Lewisville at Hartsville Governors School

McBee at Lamar

Friday

Timmonsville at McBee

Great Falls at Lewisville

Hartsville Governors School at Lamar

OTHER S.C.

League

All

W

L

W

L

Comenius

0

0

14

10

York Prep

0

0

12

9

Tuesday

Charlotte Secondary at York Prep

Thursday

Covenant Classical at Fort Mill Comenius

Friday

York Lake Pointe Academy at York Prep (girls only)

Fort Mill Comenius at Monroe First Assembly (girls only)

Saturday

Fort Mill Comenius at Durham Mount Zion Academy

  Comments