High School Sports

Friday’s prep football schedule: Who’s playing and where

Games at 7:30, unless noted.

North Carolina

Mecklenburg nonconference

Ardrey Kell (0-3) at Charlotte Catholic (3-0)

Berry Academy (1-1) at Mallard Creek (2-0), 7

Butler (0-1) at Richmond County (2-1)

Carolina Pride (3-0) at Providence Day (2-1), 7

Garinger (0-3) at Central Academy (0-3)

West Ashley, SC (2-0) at Charlotte Christian (2-1)

Wake Christian (2-1) at Charlotte Country Day (0-2)

Statesville Christian (3-0) at Charlotte Latin (2-0)

Victory Christian (0-1) at Christ the King (0-3)

Community School of Davidson (1-1) at North Surry (3-0)

East Mecklenburg (2-1) at Weddington (2-0)

Gaffney, SC (1-1) at Harding (3-0)

Hickory Grove Christian (0-3) at Camden (SC) Military (0-1), 4

Lake Norman Charter (2-1) at Highland Tech (1-1)

Olympic (1-2) at Hopewell (0-3), 7

West Mecklenburg (3-0) at Independence (1-2), 7

Southlake Christian (2-0) at Metrolina Christian (2-1)

Myers Park (3-0) at South Mecklenburg (0-3), 7

Rocky River (0-3) at North Mecklenburg (2-0), 7

Windy Gap (0-0) at Northside Christian (0-3)

Southern Pines Pinecrest (3-0) at Providence (2-1), 7

Big West 3A

Forestview (0-0, 1-2) at Ashbrook (0-0, 1-2)

Central Carolina 2A

Thomasville (0-0, 0-2) at Salisbury (0-0, 1-1)

South Rowan (0-0, 0-2) at East Davidson (0-0, 2-1)

Lexington (0-0, 1-1) at Central Davidson (0-0, 0-3)

West Davidson (0-0, 1-1) at Ledford (0-0, 1-1)

Piedmont Six

Concord First Assembly (0-0, 1-2) at High Point Christian (0-0, 3-0)

Kickoff Showcase

(at Jerry Richardson Stadium, UNC Charlotte)

Hickory Ridge (3-0) vs. Northwest Cabarrus (1-1), 6

Concord (1-2) vs. Mount Pleasant (3-0), 9

N.C. nonconference

Mooresville (1-1) at A.L. Brown (2-1)

North Lincoln (1-1) at Alexander Central (3-0)

Chesterfield, SC (2-0) at Anson County (0-3)

Ashe County (0-3) at West Caldwell (2-0)

Avery County (1-2) at Cloudland, TN (2-0)

Bunker Hill (0-3) at Bandys (1-1)

Buford, SC (2-0) at Parkwood (2-1)

East Rutherford (3-0) at Burns (0-2)

Pine Lake Prep (2-1) at Cannon School (1-1)

Carson (1-2) at North Rowan (2-1)

East Rowan (2-1) at Central Cabarrus (1-2)

East Henderson at Chase (0-3)

Draughn (0-3) at Cherryville (1-2)

Clover, SC (3-0) at South Point (3-0)

Cox Mill (1-2) at South Iredell (3-0)

Crest (1-1) at Shelby (3-0)

Kings Mountain (2-0) at Cuthbertson (1-2)

Newton-Conover (2-0) at East Burke (0-3)

East Gaston (1-2) at Lincolnton (0-2)

North Gaston (0-2) at East Lincoln (0-2)

Forest Hills (1-2) at Piedmont (0-2)

West Lincoln (2-0) at Fred T. Foard (2-1)

Freedom (2-1) at Patton (2-1)

South Caldwell (0-2) at Hibriten (3-0)

Hickory (0-2) at Hunter Huss (2-1)

Hickory Hawks (1-2) at Asheville Carolina Gladiators (0-2)

Lake Norman (0-2) at North Iredell (0-3)

St. Stephens (1-1) at Maiden (3-0)

Winston-Salem Parkland (2-1) at Marvin Ridge (3-0)

Porter Ridge (2-1) at Sun Valley (2-0)

R-S Central (1-2) at Canton Pisgah (2-1)

South Stanly (1-2) at West Stanly (1-2)

West Iredell (1-2) at Statesville (2-1)

Thomas Jefferson Academy (3-0) at Gray (TN) Trinity Academy (0-3)

Wilkes Central (2-1) at Watauga (3-0)

Davie County (1-2) at West Rowan (1-1)

South Carolina

S.C. nonconference

Franklin Christian (0-3) at Andrew Jackson (1-2)

McBee (0-3) at Central Pageland (1-2)

Cheraw (2-1) at Camden (1-2)

Chester (2-1) at Lancaster (1-1)

Fort Mill (2-1) at Orangeburg-Wilkinson (2-1)

Great Falls (0-3) at Ware Shoals (0-3)

Indian Land (1-2) at Spartanburg Broome (3-0)

Whitmire (1-2) at Lewisville (2-1)

York (1-1) at Nation Ford (0-2)

Duncan Byrnes at Northwestern (2-1)

Rock Hill (1-2) at Boiling Springs (1-1)

  Comments