High School Sports

Friday’s Scores, how the Sweet 16 fared, next week’s schedule

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

This week

Rec

Next week

1

Hough

4A

idle

3-0

Ardrey Kell

2

Mallard Creek

4A

d. Berry 77-0

2-0

Harding

3

Myers Park

4A

d. South Mecklenburg 56-6

4-0

idle

4

Charlotte Christian

IND

d. Pace Academy (GA) 44-7

3-0

idle

5

Butler

4A

lost 30-19 to Richmond Senior

1-2

at Providence

6

Charlotte Catholic

3A

d. Ardrey Kell 51-0

3-1

idle

7

Vance

4A

idle

3-0

South Mecklenburg

8

Indian Trail Sun Valley

3A

d. Indian Trail Porter Ridge 38-21

3-0

at Olympic

9

Rock Hill South Pointe

4A

idle

0-0

Greenville SC

10

Richmond Senior

4A

d. Butler 30-19

3-1

idle

11

Kings Mountain

3A

d. Waxhaw Cuthbertson 48-19

4-0

at Shelby

12

Lenoir Hibriten

2A

d. South Caldwell 56-12

4-0

at Newton-Conover

13

Marvin Ridge

3A

lost 43-42 in OT to W-S Parkland

3-1

idle

14

Weddington

3A

d. East Mecklenburg 57-7

3-0

Boiling Springs Crest

15

Maiden

2A

d. St. Stephens 21-13

4-0

idle

16

Indian Trail Porter Ridge

4A

lost 38-21 to Sun Valley

2-2

idle

Scores

North Carolina

Alexander Central 56, North Lincoln 24

Alleghany County 36, South Stokes 8

Ashe County 47, West Caldwell 0

Ayden-Grifton 22, Farmville Central 0

Brevard 63, Madison County 6

Burlington Williams 48, Rockingham County 14

Burnsville Mountain Heritage 52, Rosman 12

Camden Military Academy, S.C. 22, Hickory Grove Christian 8

Canton Pisgah 35, R-S Central 13

Cape Fear 20, Fayetteville Sanford 3

Carolina Forest, S.C. 42, Wilmington Hoggard 35

Cary 57, Apex 0

Catawba Bandys 62, Claremont Bunker Hill 6

Charlotte Catholic 51, Charlotte Ardrey Kell 0

Charlotte Christian 44, Pace Academy, Ga. 7

Charlotte Mallard Creek 77, Charlotte Berry Tech 0

Charlotte Myers Park 56, South Mecklenburg 6

Charlotte Olympic 38, Huntersville Hopewell 35

Clayton 56, Harnett Central 0

Cloudland, Tenn. 68, Avery County 30

Clover, S.C. 30, Belmont South Point 21

Concord Cox Mill 28, South Iredell 7

Currituck County 37, Perquimans 0

East Bladen 31, Whiteville 28

East Carteret 21, Swansboro 14

East Duplin 22, Southwest Onslow 21

East Forsyth 60, Winston-Salem Carver 0

East Henderson 47, Forest City Chase 21

East Surry 43, Surry Central 21

Edenton Holmes 50, Bertie County 24

Fairmont 28, West Bladen 6

Fayetteville Britt 23, Southern Lee 0

Franklin 21, Swain County 14

Franklinton 18, Southeast Raleigh 0

Fuquay-Varina 27, Raleigh Wakefield 14

Gaffney, S.C. 56, Charlotte Harding 7

Gastonia Huss 35, Hickory 7

Gates County 33, Chocowinity Southside 3

Goldsboro Rosewood 51, Pender County 0

Granville Central 31, Roanoke Rapids 22

Greensboro Smith 20, Southern Guilford 15

Halifax Academy 38, Lawrence Academy 0

Havelock 49, Greenville Rose 24

Hendersonville 49, Swannanoa C.D. Owen 28

High Point Christian Academy 64, Concord First Assembly 12

Hope Mills South View 46, Fayetteville Byrd 19

Kernersville Glenn 53, North Forsyth 0

Kernersville McGuinness 22, West Wilkes 14

Kinston Parrott Academy 58, Cary Christian 0

Knightdale 33, Raleigh Broughton 6

Lee County 34, Hoke County 20

Lenoir Hibriten 56, South Caldwell 12

Lexington 13, Central Davidson 7

Lumberton 22, West Brunswick 5

Maiden 21, Hickory St. Stephens 13

Manteo 43, Bear Grass 12

Metrolina Christian Academy 33, Southlake Christian 8

Mitchell County 41, McDowell County 14

Monroe Parkwood 27, Buford, S.C. 14

Monroe Sun Valley 38, Indian Trail Porter Ridge 21

Mooresboro Jefferson 54, Trinity, Tenn. 14

Morganton Freedom 49, Morganton Patton 6

Mount Pleasant 23, Concord 21

Mt. Holly Mountain Island Charter 60, Victory Christian Center 0

Murphy 42, North Georgia , Ga. 0

Newton Grove Hobbton 33, Seven Springs Spring Creek 6

Newton-Conover 41, East Burke 14

Norfolk Academy, Va. 41, Kill Devil Hills First Flight 40, OT

North Buncombe 31, West Henderson 6

North Duplin 56, Lejeune 22

North Wake Saints 56, Fayetteville Christian 0

Northampton County 24, Riverside Martin 19

Northern Nash 39, Nash Central 28

Pamlico County 60, Croatan 6

Pasquotank County 60, Camden County 0

Person 14, Halifax County, Va. 7

Raleigh Ravenscroft 28, North Raleigh Christian 17

Randleman 52, Cameron Union Pines 14

Richlands 48, South Lenoir 0

Robersonville South Creek 26, Southeast Halifax 0

Rocky Mount Academy 54, Grace Christian-Raleigh 6

Rocky Point Trask 25, Rose Hill Union 6

Salemburg Lakewood 35, Newton Grove Midway 32

Shelby Crest 27, Shelby 6

South Brunswick 38, Holly Ridge Dixon 8

South Johnston 21, Warsaw Kenan 14

South Rowan 26, East Davidson 20

Southeast Guilford 31, Greensboro Grimsley 0

Southern Nash 67, West Johnston 14

St. Pauls 44, East Columbus 0

Statesville 42, West Iredell 0

Tarboro 62, North Edgecombe 0

Thomasville Ledford 41, West Davidson 3

Topsail 35, Jacksonville White Oak 10

Towns County, Ga. 21, Andrews 19

Trinity Christian 46, Sandhill Titans 13

Trinity Wheatmore 40, Bartlett Yancey 12

Village Christian 43, Harrells Christian 6

Wake Forest 31, Raleigh Leesville Road 18

Wake Forest Heritage 28, Raleigh Sanderson 12

Wallace-Rose Hill 22, Jacksonville Northside 21

Washington 44, Pinetown Northside 0

Washington County 26, Gaston KIPP Pride 16

Waynesville Tuscola 42, Enka 0

Weddington 57, East Mecklenburg 7

Wendell Corinth Holders 34, Smithfield-Selma 7

West Craven 12, West Carteret 9

West Mecklenburg 62, Charlotte Independence 12

Western Alamance 68, Graham 0

Wilmington Laney 23, Erwin Triton 15

Wilson Fike 38, Wilson Beddingfield 34

Wilson Hunt 27, New Bern 22

Winston-Salem Atkins 16, South Davidson 8

Next week’s games

NORTH CAROLINA

Friday, Sept. 14

Anson County at Jay M. Robinson

Ardrey Kell at Hough, 7

Ashbrook at Clover

Asheville School at SouthLake Christian

Bandys at Hickory

Berry at West Charlotte, 7

Bessemer City at North Lincoln

Burns at Hendersonville

Butler at Providence, 7

Carolina Pride at Keenan (SC)

Carson at Davie County

Cox Mill at North Mecklenburg, 7

Crest at Weddington

Draughn at Avery County

East Burke at West Lincoln

East Gaston at East Lincoln

East Rowan at Mount Pleasant

East Rutherford at Patton

Garinger at Independence, 7

Harding at Mallard Creek, 7

Hibriten at Newton Conover

Hickory Hawks at Providence Day

Highland Tech at Christ the King, 7

Kings Mountain at Shelby

Monroe at Forest Hills

Mooresville at South Iredell

Northside Christian at Union Academy (Homecoming)

North Stanly at Northwest Cabarrus

Quality Education Academy at Statesville Christian

R.S. Central at South Caldwell

St. Stephens at Fred T. Foard

South Mecklenburg at Vance, 7

South Point at Stuart Cramer

South Rowan at Ledford

Sun Valley at Olympic, 7

Union Pines at Albemarle

Victory Christian at Covenant Day, 7

Walkertown at Statesville

Weddington at Sun Valley

West Davidson at Salisbury

West Iredell at North Iredell

West Mecklenburg at Scotland County

West Rowan at A.L. Brown

West Stanly at West Montgomery

West Wilkes at Bunker Hill

Saturday, September 15

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions, 7:30

Hickory Grove at Carolina Gladiators

SOUTH CAROLINA

Friday, September 14

Andrew Jackson at North Central

Ashbrook at Clover

Carolina Pride at Keenan (SC)

Central Pageland at Lee Central

Cheraw at Lamar

Chesterfield at Buford

Fort Mill at Lugoff-Elgin, 7

Great Falls at Dixie

Greenville at South Pointe (SC)

Indian Land at Nation Ford

Lancaster at Chester

Rock Hill at York

Sumter at Northwestern

Saturday, September 15

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions, 7:30

BYE Weeks: Alexander Central, Ashe County, Cannon School, Central Cabarrus, Charlotte Catholic, Charlotte Christian, Charlotte Country Day, Charlotte Latin, Chase, Cherryville, Community School of Davidson, Concord, Concord First Assembly, East Mecklenburg, Forestview, Freedom, Hickory Ridge, Hopewell, Hunter Huss, Lake Norman, Lake Norman Charter, Lewisville, Lincolnton, Maiden, Marvin Ridge, Metrolina Christian, Mountain Island Charter, Myers Park, North Gaston, North Rowan, Parkwood, Piedmont, Pine Lake Prep, Porter Ridge, Richmond Senior, Rocky River, South Stanly, Thomas Jefferson Academy, Watauga, West Caldwell.

  Comments