High School Sports

Saturday’s scores, how the Sweet 16 fared, next week’s schedule

First-year Hickory Ridge High coach Sam Greiner led Harding High to its first state championship since the ’50 in the 2017 season.
First-year Hickory Ridge High coach Sam Greiner led Harding High to its first state championship since the ’50 in the 2017 season. Special to the Observer

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

This week

Rec

Next week

1

Hough

4A

d. Hopewell 56-6

5-0

Mooresville

2

Mallard Creek

4A

d. Vance 20-7

4-0

Lake Norman

3

Myers Park

4A

d. Garinger 48-7

5-0

Rocky River

4

Charlotte Christian

IND

d. Ral. Ravenscroft 77-0

4-0

at HP Christian

5

Charlotte Catholic

3A

at Monroe, Sat

3-1

Weddington

6

Vance

4A

lost 20-7 to Mallard Creek

4-1

at Hopewell

7

Indian Trail Sun Valley

3A

lost 31-21 to Weddington

4-1

Parkwood

8

Richmond Senior

4A

open

3-1

at Pinecrest

9

Rock Hill South Pointe

4A

d. Indian Land 52-0

4-1

Westwood (SC)

10

Butler

4A

d. Rocky River 31-30

3-2

at Porter Ridge

11

Weddington

3A

d. Sun Valley 31-21

5-0

at Charlotte Catholic

12

Lenoir Hibriten

2A

d. Bunker Hill 55-0

6-0

open

13

North Mecklenburg

4A

lost 34-26 to Mooresville

4-1

West Charlotte

14

Marvin Ridge

3A

d. Piedmont 42-0

4-1

at Monroe

15

Maiden

2A

lost 37-28 to Bandys

4-1

West Lincoln

16

Kings Mountain

3A

d. Stuart Cramer 28-23

4-1

at North Gaston

Scores

North Carolina

Alexander Central 69, West Caldwell 0

Anson County 14, Statesville 0

Asheville 42, Enka 0

Asheville Erwin 36, North Buncombe 8

Bear Grass 42, Perquimans 0

Brevard 44, Forest City Chase 0

Bunn 31, Oxford Webb 8

Burnsville Mountain Heritage 22, Hendersonville 21

Canton Pisgah 54, Polk County 6

Cary Panther Creek 56, Apex 12

Charlotte Ardrey Kell 17, Charlotte Providence 10

Charlotte Catholic 21, Monroe 14

Charlotte Christian 77, Raleigh Ravenscroft 0

Charlotte Mallard Creek 20, Charlotte Vance 7

Charlotte Myers Park 48, Charlotte Garinger 7

Charlotte Olympic 61, Charlotte Berry Tech 6

Charlotte Providence Day 67, Concord Cannon 0

Chester, S.C. 67, Carolina Pride 14

Concord Robinson 20, Mount Pleasant 16

Cornelius Hough 56, Huntersville Hopewell 6

East Bend Forbush 20, Winston-Salem Carver 0

East Davidson 14, West Davidson 10

East Henderson 21, Madison County 12

East Lincoln 56, Lake Norman Charter 7

Eastern Guilford 34, Burlington Williams 0

Eastern Randolph 35, Providence Grove 7

Elizabeth City Northeastern 30, Edenton Holmes 14

Franklin 35, Swannanoa C.D. Owen 0

Garner 41, Rolesville 7

Gastonia Ashbrook 42, Lawndale Burns 21

Gastonia Huss 45, North Gaston 0

Greene Central 28, Washington 0

Greensboro Page 45, Southern Guilford 0

Harrisburg Hickory Ridge 33, Charlotte Independence 7

Hertford County 45, North Pitt 0

Indian Trail Porter Ridge 49, East Mecklenburg 7

Jamestown Ragsdale 35, East Surry 21

Kill Devil Hills First Flight 48, Camden County 7

Kinston Parrott Academy 42, Southampton Academy, Va. 22

Knightdale 25, Fuquay-Varina 21

Lenoir Hibriten 55, Claremont Bunker Hill 0

Matthews Butler 31, Mint Hill Rocky River 30

Metrolina Christian Academy 44, North Raleigh Christian 0

Mitchell County 45, R-S Central 0

Monroe Union Academy 23, Mooresville Pine Lake Prep 20

Morganton Freedom 49, Hickory St. Stephens 0

Morrisville Green Hope 14, Friendship 7

Mount Airy 61, Surry Central 0

Murphy 27, Robbinsville 14

Newton Foard 21, Morganton Patton 12

Newton-Conover 34, Lincolnton 7

North Davidson 46, South Rowan 6

North Lincoln 7, West Lincoln 6

North Stanly 51, West Montgomery 6

North Surry 49, Winston-Salem Atkins 0

Northeast Guilford 22, Eastern Alamance 14

Northern Durham 26, Southern Durham 6

Northwest Cabarrus 42, East Rowan 7

Orange 54, East Chapel Hill 0

Rabun Gap-Nachoochee, Ga. 56, Concord First Assembly 6

Raleigh Cardinal Gibbons 33, Raleigh Leesville Road 22

Reidsville 28, Northwest Guilford 14

Rocky Mount 41, Nash Central 7

Shelby Crest 52, Gastonia Forestview 7

South Central Pitt 20, Greenville Rose 18

South Granville 63, Louisburg 12

South Mecklenburg 44, Winston-Salem Prep 0

South Stanly 56, South Davidson 0

SouthWest Edgecombe 44, Northern Nash 7

Southeast Guilford 57, Asheboro 0

Southern Alamance 49, Southwestern Randolph 0

Swain County 21, Hayesville 20

Tarboro 60, Robersonville South Creek 0

Thomasville Ledford 35, Thomasville 0

Wake Forest 42, Franklinton 7

Wake Forest Heritage 21, Holly Springs 19

Watauga County 46, South Caldwell 12

Waxhaw Marvin Ridge 42, Monroe Piedmont 0

West Mecklenburg 46, Charlotte Harding 0

West Stokes 40, Walkertown 2

Western Alamance 42, Rockingham County 13

Wilkes Central 42, West Wilkes 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bethel Christian Academy-Kinston vs. Halifax Academy, ppd.

Farmville Central vs. West Carteret, ppd.

Greenville Conley vs. Eastern Wayne, ppd.

Havelock vs. Wilson Hunt, ppd.

Hertford County vs. South Central Pitt, ppd. to Sep 21st.

Jacksonville Northside vs. Wilson Beddingfield, ppd.

North Duplin vs. Chocowinity Southside, ppd. to Sep 21st.

South Johnston vs. Cameron Union Pines, ppd.

Southern Nash vs. Jacksonville White Oak, ppd.

West Craven vs. North Lenoir, ppd.

South Carolina

Airport 41, Lower Richland 28

Bamberg-Ehrhardt 36, Calhoun County 12

Barnwell 49, Midland Valley 13

Beaufort Academy 60, Summerville Faith Christian 14

Belton-Honea Path 28, Seneca 10

Berkeley 34, Summerville 30

Blythewood 42, Beaufort 6

Branchville 16, Military Magnet Academy 6

Brookland-Cayce 56, Newberry 35

Camden 45, Richland Northeast 0

Cane Bay 55, R.B. Stall 19

Central 54, Lewisville 18

Chester 67, Carolina Pride, N.C. 14

Colleton County 13, Ridgeland-Hardeeville 7

Dorman 56, Boiling Springs 14

Dutch Fork 66, Northwestern 28

Eau Claire 16, Allendale-Fairfax 15

Edisto 46, C.A. Johnson 6

Fort Dorchester 33, Goose Creek 13

Francis Hugh Wardlaw Academy 68, W. Wyman King Academy 0

Greenwood 28, Laurens 17

Heathwood Hall 43, Augusta Christian, Ga. 0

Hilton Head Christian Academy 48, Dorchester Academy 14

Hilton Head Island 55, Christ Church Episcopal 20

Jefferson Davis Academy 46, Tri-Academy 0

John Paul II 32, Hilton Head Prep 29

Landrum 48, West Oak 6

Laurence Manning Academy 35, Ben Lippen 19

Ninety Six 12, Dixie 0

North Augusta 27, Strom Thurmond 3

Palmetto 58, Powdersville 7

Porter-Gaud 27, Orangeburg Prep 0

Robert E. Lee Academy 34, Oakbrook Prep 13

Rock Hill 44, Lugoff-Elgin 10

South Pointe 52, Indian Land 0

Spartanburg 24, Hillcrest 7

Spring Valley 21, Lexington 14

Sumter 56, Bluffton 7

Thomas Heyward Academy 51, Northwood Academy 3

Timmonsville 40, Scott’s Branch 14

Wagener-Salley 28, Blackville-Hilda 6

West Florence 42, Wilson 20

Westwood 48, Fairfield Central 20

Whale Branch 44, Philip Simmons 6

Whitmire 29, Bethune-Bowman 0

Wilson Hall 25, Pinewood Prep 14

Woodland 38, Bishop England 14

Woodmont 31, Wade Hampton (G) 6

York Comprehensive 42, Fort Mill 14

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Hartsville vs. Abbeville, ccd.

Mullins vs. East Clarendon, ccd.

Next week’s games

NORTH CAROLINA

THURSDAY, SEPT. 27

Cannon School at SouthLake Christian, 7

FRIDAY, SEPT 28

Alexander Central at Watauga

Ardrey Kell at West Mecklenburg (Homecoming), 7

Avery County at Chase

Bandys at Newton Conover

Berry at Concord

Butler at Porter Ridge

Central Cabarrus at Forest Hills

Charlotte Christian at High Point Christian, 7

Charlotte Latin at Providence Day, 7

Christ the King at Statesville Christian, 7

Commonwealth Charter at Covenant Day, 7

Community School of Davidson at Cherryville

Concord First Assembly at North Stokes

Crest at Stuart Cramer

Draughn at Patton

East Burke at West Iredell

East Gaston at Forestview (Senior Night)

East Lincoln at Lincolnton

East Mecklenburg at Independence (Homecoming), 7

East Rutherford at Polk County

Elkin at Ashe County

Fred T. Foard at Bunker Hill

Harding at Providence, 7

Hickory at Freedom

Hickory Grove at Asheville School, 7

Hickory Hawks at Carolina Pride, 8

Highland Tech at Bessemer City

Hickory Ridge at Garinger, 7

Hunter Huss at Burns (Homecoming)

Jay M. Robinson at West Stanly

Kings Mountain at North Gaston

Lake Norman at Mallard Creek, 7

Lake Norman Charter at North Lincoln (Homecoming)

Marvin Ridge at Monroe

Metrolina Christian at Northside Christian, 7

Mooresville at Hough, 7

Mountain Island Charter at Union Academy

North Moore at Albemarle

North Rowan at South Stanly

North Stanly at Chatham Central, 7

Northwest Cabarrus at North Iredell

Oak Grove at South Rowan (Homecoming)

Olympic at South Mecklenburg, 7

Parkwood at Sun Valley (Homecoming)

Piedmont at Cuthbertson

Rabun Gap Nacoochee at Charlotte Country Day (Homecoming), 7

Richmond Senior at Pinecrest

Rocky River at Myers Park, 7

St. Stephens at McDowell (Homecoming)

Salisbury at Central Davidson

Shelby at Mount Pleasant

South Caldwell at West Caldwell

South Granville at Anson County

South Point at Ashbrook

Thomas Jefferson Academy at Pine Lake Prep

Vance at Hopewell, 7

Victory Christian at Christ School, 7

Weddington at Charlotte Catholic

West Charlotte at North Mecklenburg, 7

West Lincoln at Maiden

West Rowan at Cox Mill

SOUTH CAROLINA

Friday, September 28

Camden Military at Great Falls

Central Pageland at North Central

Cheraw at Aynor

Chesterfield at Andrew Jackson

Clover at Nation Ford

Fort Mill at Rock Hill (Homecoming), 7

Indian Land at Chester

Lewisville at Buford

Richland Northeast at Lancaster

Westwood at South Pointe (SC), 7

York at Ridge View

Saturday, September 29

Tennessee at Carolina Crusaders, 4:30

BYE Weeks: A.L. Brown, Anson County, Cabarrus Stallions, Carson, East Rowan, Hibriten, Northwestern, R.S. Central, South Iredell, Statesville.

--JAY EDWARDS

  Comments