High School Sports

When, where Friday’s prep football games will be played

Games at 7:30, unless noted.

North Carolina

FRIDAY

I-Meck 4A

Lake Norman (2-3, 0-1) at Mallard Creek (4-0, 1-0), 7

Mooresville (5-0, 1-0) at Hough (5-0, 1-0), 7

Vance (4-1, 0-1) at Hopewell (0-5, 0-1), 7

West Charlotte (4-1, 1-0) at North Mecklenburg (4-1, 0-1), 7

SoMeck 7 4A

Ardrey Kell (1-5, 1-0) at West Mecklenburg (4-1, 1-0), 7

Harding (0-6, 0-1) at Providence (1-5, 0-1), 7

Olympic (2-4, 1-0) at South Mecklenburg (1-4, 0-0), 7

Southwestern 4A

Butler (3-2, 1-0) at Indian Trail Porter Ridge (3-2, 1-0)

East Mecklenburg (1-4, 0-1) at Independence (3-2, 0-1), 7

Harrisburg Hickory Ridge (3-2, 1-0) at Garinger (1-4, 0-1), 7

Rocky River (2-3, 0-1) at Myers Park (5-0, 1-0), 7

Sandhills 4A

Lumberton (1-3, 0-0) at Fayetteville Britt (1-3, 0-0)

Pembroke Purnell Swett (2-1, 0-0) at Scotland County (1-2, 0-0)

Raeford Hoke County (0-4, 0-0) at Fayetteville Seventy-First (3-1, 0-0)

Richmond Senior (3-1, 0-0) at Southern Pines Pinecrest (3-1, 0-0)

Big South (private schools)

Charlotte Latin (3-1, 0-0) at Providence Day (2-3, 0-0), 7

Northwestern 3A-4A

Alexander Central (5-0, 1-0) at Boone Watauga (5-0, 1-0)

Hickory (3-2, 1-0) at Morganton Freedom (4-1, 1-0)

Hickory St. Stephens (1-4, 0-1) at McDowell (2-3, 0-1)

South Caldwell (1-4, 0-1) at West Caldwell (0-5, 0-1)

Big South 3A

Boiling Springs Crest (4-1, 1-0) at Cramerton Stuart Cramer (3-2, 0-1)

Gastonia Huss (5-0, 1-0) at Lawndale Burns (2-3, 0-1)

Kings Mountain (4-1, 1-0) at North Gaston (2-3, 0-1)

Southern Carolina 3A

Marvin Ridge (4-1, 1-0) at Monroe (3-2, 0-1)

Monroe Parkwood (1-4, 0-1) at Indian Trail Sun Valley (4-1, 0-1)

Unionville Piedmont (2-3, 0-1) at Waxhaw Cuthbertson (1-4, 1-0)

Weddington (5-0, 1-0) at Charlotte Catholic (4-1, 1-0)

NCISAA West

Hickory Grove Christian (1-4, 0-0) at Asheville School (4-1, 0-0)

Indian Trail Metrolina Christian (3-2, 0-0) at Northside Christian (2-2, 0-0), 7

Victory Christian (0-3, 0-0) at Arden Christ School (4-1, 0-0)

Piedmont Six

Christ the King (0-6, 0-0) at Statesville Christian (0-3, 0-0)

Concord Cannon (1-4, 0-0) at SouthLake Christian (3-3, 0-0), 7

Central Carolina 2A

East Davidson (1-4, 1-2) at Thomasville (3-2, 1-2)

Ledford (4-1, 3-0) at Lexington (3-2, 2-1)

North Davidson (4-1, 3-0) at West Davidson (1-4, 0-3)

Salisbury (3-2, 3-0) at Central Davidson (1-4, 0-3)

Midway Oak Grove (2-3, 1-2) at South Rowan (1-4, 1-2)

Foothills 2A

East Burke (1-4, 0-0) at West Iredell (3-3, 1-0)

Newton Foard (2-4, 1-0) at Claremont Bunker Hill (0-6, 0-1)

Valdese Draughn (1-5, 0-1) at Morganton Patton (2-4, 0-1)

South Fork 2A

Catawba Bandys (4-1, 1-0) at Newton-Conover (3-2, 1-0)

East Lincoln (3-2, 1-0) at Lincolnton (1-4, 0-1)

Lake Norman Charter (2-3, 0-1) at North Lincoln (3-2, 1-0)

West Lincoln (4-1, 0-1) at Maiden (4-1, 0-1)

Mountain Valley 1A-2A

Alleghany (2-3, 0-1) at Boonville Starmount (1-4, 1-0)

East Wilkes (4-1, 1-0) at West Wilkes (3-2, 0-1)

Elkin (3-2, 0-1) at Ashe County (3-2, 1-0)

North Wilkes (4-1, 0-1) at Wilkes Central (3-2, 1-0)

Southern Piedmont 1A

Community School of Davidson (3-2, 1-0) at Cherryville (3-2, 0-1)

Gastonia Highland Tech (3-1, 0-1) at Bessemer City (2-3, 1-0)

Mooresboro Thomas Jefferson (5-0, 1-0) at Mooresville Pine Lake Prep (3-2, 0-1)

Mount Holly Mountain Island Charter (3-2, 0-1) at Monroe Union Academy (3-2, 1-0)

Yadkin Valley 1A

North Moore (1-3, 0-0) at Albemarle (1-3, 1-0)

North Rowan (3-1, 0-0) at South Stanly (3-2, 1-0)

North Stanly (3-2, 1-0) at Chatham Central (0-5, 0-1)

West Montgomery (1-4, 0-1) at South Davidson (1-4, 0-1)

N.C. nonconference

Avery County (0-5) at Forest City Chase (1-4)

Belmont South Point (3-2) at Gastonia Ashbrook (4-1)

Berry Academy (0-5) at Concord (0-5)

Central Cabarrus (5-0) at Marshville Forest Hills (1-4)

Charlotte Christian (4-0) at High Point Christian (5-0)

Commonwealth Charter (0-4) at Covenant Day (3-2), 7

Concord First Assembly (0-4) at North Stokes (0-5)

Concord Jay M. Robinson (2-2) at West Stanly (3-2)

East Gaston (0-5) at Gastonia Forestview (1-4)

East Rutherford (5-0) at Polk County (1-4)

Hickory Hawks (1-4) vs. Carolina Pride (2-3), at Weddington

Northwest Cabarrus (5-0) at North Iredell (2-3)

Rabun Gap (GA)-Nacoochee (3-2) at Charlotte Country Day (3-2), 7

Shelby (2-3) at Mount Pleasant (1-5)

South Granville (5-0) at Anson County (3-2)

West Rowan (3-2) at Concord Cox Mill (3-2)

South Carolina

S.C. Region 4 5A

Clover (4-2, 0-0) at Fort Mill Nation Ford (2-3, 0-0)

Fort Mill (1-5, 0-0) at Rock Hill (3-2, 0-0)

S.C. Region 3 4A

Blythewood Westwood (4-0, 0-0) at Rock Hill South Pointe (4-1, 0-0)

Richland Northeast (1-3, 0-0) at Lancaster (4-1, 0-0)

York (1-3, 0-0) at Columbia Ridge View (3-1, 0-0)

S.C. Region 4 3A

Columbia Keenan (1-4, 0-0) at Winnsboro Fairfield Central (1-5, 0-0)

Indian Land (2-4, 0-0) at Chester (6-0, 0-0)

S.C. Region 4 2A

Chesterfield (2-3, 1-1) at Kershaw Andrew Jackson (3-3, 0-2)

Pageland Central (3-2, 1-0) at Kershaw North Central (3-2, 1-0)

Richburg Lewisville (0-5, 0-1) at Lancaster Buford (2-3, 2-0)

S.C. nonconference

Camden Military (3-0) at Great Falls (3-1)

Lake View (2-2) at McBee (0-4)

SATURDAY

Nonconference

Johnson City Tennessee Silverbacks (1-4) at Rock Hill Carolina Crusaders (1-4), 4:30

  Comments