High School Sports

Charlotte-area high school football standings, schedule for Friday 09.28.18

Garinger quarterback Antonio Smith scrambles against the Myers Park defense during a prep football game at Myers Park High School Friday, September 21, 2018 in Charlotte, NC. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer
Garinger quarterback Antonio Smith scrambles against the Myers Park defense during a prep football game at Myers Park High School Friday, September 21, 2018 in Charlotte, NC. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer WWW.MICZEKPHOTO.COM

SOUTHERN MECK 7 4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

West Meck

1

0

4

1

218

67

Olympic

1

0

2

4

165

209

Ardrey Kell

1

0

1

5

64

211

South Meck

0

0

1

4

66

174

Providence

0

1

1

5

114

211

Berry Academy

0

1

0

5

72

243

Harding

0

1

0

6

51

278

Friday’s games

Ardrey Kell at West Mecklenburg, 7

Berry Academy at Concord, 7:30

Harding at Providence, 7

Olympic at South Mecklenburg, 7

SOUTHWESTERN 4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Myers Park

1

0

5

0

244

34

Butler

1

0

3

2

167

136

Hickory Ridge

1

0

3

2

140

75

Porter Ridge

1

0

3

2

186

114

Independence

0

1

3

2

141

174

Rocky River

0

1

2

3

100

129

East Mecklenburg

0

1

1

4

96

216

Garinger

0

1

1

4

100

169

Friday’s games

Butler at Indian Trail Porter Ridge, 7:30

East Mecklenburg at Independence, 7

Harrisburg Hickory Ridge at Garinger, 7

Rocky River at Myers Park, 7

I-MECK 4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Hough

1

0

5

0

231

28

Mooresville

1

0

5

0

169

93

Mallard Creek

1

0

4

0

185

42

West Charlotte

1

0

4

1

152

116

North Meck

0

1

4

1

186

121

Vance

0

1

4

1

157

61

Lake Norman

0

1

2

3

77

89

Hopewell

0

1

0

5

88

244

Friday’s games

Lake Norman at Mallard Creek, 7

Mooresville at Hough, 7

Vance at Hopewell, 7

West Charlotte at North Mecklenburg, 7

SANDHILLS 4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Fay. 71st

0

0

3

1

143

69

Pinecrest

0

0

3

1

95

56

Richmond

0

0

3

1

140

86

Purnell Swett

0

0

2

1

69

62

Scotland

0

0

1

2

72

100

Fay. Jack Britt

0

0

1

3

74

78

Lumberton

0

0

1

3

116

133

Hoke County

0

0

0

4

55

116

Friday’s games

Lumberton at Fayetteville Britt, 7:30 (tentative)

Pembroke Purnell Swett at Scotland County, 7:30 (tentative)

Raeford Hoke County at Fayetteville Seventy-First, 7:30

Richmond Senior at Southern Pines Pinecrest, 7:30

NORTHWESTERN 3A-4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Alexander (3A)

1

0

5

0

269

41

Watauga (3A)

1

0

5

0

226

52

Freedom (3A)

1

0

4

1

231

90

Hickory (3A)

1

0

3

2

116

98

McDowell (4A)

0

1

2

3

101

141

South Caldwell (4A)

0

1

1

4

124

246

St. Stephens (3A)

0

1

1

4

107

156

West Caldwell (3A)

0

1

0

5

6

264

Friday’s games

Alexander Central at Boone Watauga, 7:30

Hickory at Morganton Freedom, 7:30

Hickory St. Stephens at McDowell, 7:30

South Caldwell at West Caldwell, 7:30

BIG SOUTH 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Ashbrook

2

0

4

1

153

123

Hunter Huss

1

0

5

0

168

41

Crest

1

0

4

1

170

61

Kings Mountain

1

0

4

1

186

67

Stuart Cramer

0

1

3

2

153

105

Burns

0

1

2

3

135

196

North Gaston

0

1

2

3

141

183

Forestview

0

2

1

4

77

168

Friday’s games

Belmont South Point at Gastonia Ashbrook, 7:30

Boiling Springs Crest at Cramerton Stuart Cramer, 7:30

East Gaston at Gastonia Forestview, 7:30

Gastonia Huss at Lawndale Burns, 7:30

Kings Mountain at North Gaston, 7:30

NORTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Statesville

0

0

4

2

169

34

West Rowan

0

0

3

2

122

138

East Rowan

0

0

3

3

149

132

North Iredell

0

0

2

3

53

138

Carson

0

0

2

4

116

171

South Iredell

0

0

2

4

121

148

Friday’s games

Northwest Cabarrus at North Iredell, 7:30

West Rowan at Concord Cox Mill, 7:30

Idle: China Grove Carson, East Rowan, South Iredell, Statesville

SOUTH PIEDMONT 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Central Cabarrus

0

0

5

0

185

25

NW Cabarrus

0

0

5

0

192

63

A.L. Brown

0

0

4

2

215

102

Cox Mill

0

0

3

2

132

84

Jay M. Robinson

0

0

2

2

66

131

Concord

0

0

0

5

51

156

Friday’s games

Berry Academy at Concord, 7:30

Central Cabarrus at Marshville Forest Hills, 7:30

Concord Jay M. Robinson at West Stanly, 7:30

Northwest Cabarrus at North Iredell, 7:30

West Rowan at Concord Cox Mill, 7:30

Off: Kannapolis A.L. Brown

\u0009

SOUTHERN CAROLINA 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Weddington

1

0

5

0

181

77

Catholic

1

0

4

1

129

23

Marvin Ridge

1

0

4

1

173

70

Cuthbertson

1

0

1

4

155

193

Sun Valley

0

1

4

1

183

85

Monroe

0

1

3

2

187

120

Piedmont

0

1

2

3

96

141

Parkwood

0

1

1

4

95

157

Friday’s games

Marvin Ridge at Monroe, 7:30

Monroe Parkwood at Indian Trail Sun Valley, 7:30

Unionville Piedmont at Waxhaw Cuthbertson, 7:30

Weddington at Charlotte Catholic, 7:30

CENTRAL CAROLINA 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Ledford

3

0

4

1

165

40

North Davidson

3

0

4

1

168

27

Salisbury

3

0

3

2

112

86

Lexington

2

1

3

2

94

78

Thomasville

1

2

3

2

93

63

Oak Grove

1

2

2

3

81

150

East Davidson

1

2

1

4

49

149

South Rowan

1

2

1

4

45

193

Central Davidson

0

3

1

4

72

128

West Davidson

0

3

1

4

52

164

Friday’s games

East Davidson at Thomasville, 7:30

Ledford at Lexington, 7:30

North Davidson at West Davidson, 7:30

Salisbury at Central Davidson, 7:30

Winston-Salem Oak Grove at South Rowan, 7:30

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Hibriten

1

0

6

0

329

52

Patton

0

1

2

4

85

173

West Iredell

1

0

3

3

156

136

Draughn

0

1

1

5

98

250

East Burke

0

0

1

4

69

212

Fred T. Foard

1

0

2

4

98

148

Bunker Hill

0

1

0

6

12

288

Friday’s games

East Burke at West Iredell, 7:30

Newton Foard at Claremont Bunker Hill, 7:30

Valdese Draughn at Morganton Patton, 7:30

Off: Lenoir Hibriten

ROCKY RIVER 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Anson County

0

0

3

2

150

178

West Stanly

0

0

3

2

83

133

E. Montgomery

0

0

3

3

166

201

Forest Hills

0

0

1

4

93

199

Mount Pleasant

0

0

1

5

83

172

Friday’s games

Central Cabarrus at Marshville Forest Hills, 7:30

Concord Jay M. Robinson at West Stanly, 7:30

Shelby at Mount Pleasant, 7:30

South Granville at Anson County, 7:30

Off: East Montgomery

SOUTH FORK 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Bandys

1

0

4

1

217

104

East Lincoln

1

0

3

2

167

88

Newton-Conover

1

0

3

2

156

119

North Lincoln

1

0

3

2

100

111

Maiden

0

1

4

1

187

56

West Lincoln

0

1

4

1

179

24

Lake Norman Charter

0

1

2

3

110

136

Lincolnton

0

1

1

4

73

128

Friday’s games

Catawba Bandys at Newton-Conover, 7:30

East Lincoln at Lincolnton, 7:30

Lake Norman Charter at North Lincoln, 7:30

West Lincoln at Maiden, 7:30

SOUTHWESTERN ATHLETIC 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

East Rutherford

0

0

5

0

244

126

South Point

0

0

3

2

153

92

Shelby

0

0

2

3

93

120

Chase

0

0

1

4

96

134

R-S Central

0

0

1

5

72

187

East Gaston

0

0

0

5

62

247

Friday’s games

Avery County at Forest City Chase, 7:30

Belmont South Point at Gastonia Ashbrook, 7:30

East Gaston at Gastonia Forestview, 7:30

East Rutherford at Polk County, 7:30

Shelby at Mount Pleasant, 7:30

Off: R-S Central

MOUNTAIN VALLEY 1A-2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

East Wilkes (1A)

1

0

4

1

136

113

Ashe County (2A)

1

0

3

2

166

134

Wilkes Cent. (2A)

1

0

3

2

126

105

Starmount (1A)

1

0

1

4

110

179

N. Wilkes (2A)

0

1

4

1

203

93

Elkin (1A)

0

1

3

2

111

88

W. Wilkes (2A)

0

1

3

2

99

77

Alleghany (1A)

0

1

2

3

134

111

Friday’s games

Alleghany at Boonville Starmount, 7:30

East Wilkes at West Wilkes, 7:30

Elkin at Ashe County, 7:30

North Wilkes at Wilkes Central, 7:30

WESTERN HIGHLANDS 1A-2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Mitchell (1A)

0

0

5

1

219

99

Mountain Heritage (2A)

0

0

4

1

192

104

Black Mtn. Owen (2A)

0

0

1

4

71

181

Madison (2A)

0

0

1

4

67

222

Polk County (1A)

0

0

1

4

70

155

Avery County (1A)

0

0

0

5

99

260

Friday’s games

Avery County at Forest City Chase, 7:30

East Rutherford at Polk County, 7:30

Smoky Mountain at Marshall Madison County, 7:30

Off: Bakersville Mitchell County, Black Mountain Owen, Burnsville Mountain Heritage

SOUTHERN PIEDMONT 1A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

T. Jefferson Academy

1

0

5

0

231

83

Comm. School of Davidson

1

0

3

2

172

127

Union Academy

1

0

3

2

133

157

Bessemer City

1

0

2

3

72

89

Highland Tech

0

1

3

1

168

75

Cherryville

0

1

3

2

116

133

Mtn. Island Charter

0

1

3

2

226

54

Pine Lake Prep

0

1

3

2

166

63

Friday’s games

Community School of Davidson at Cherryville, 7:30

Gastonia Highland Tech at Bessemer City, 7:30

Mooresboro Thomas Jefferson at Mooresville Pine Lake Prep, 7:30

Mount Holly Mountain Island Charter at Monroe Union Academy, 7:30

YADKIN VALLEY 1A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

North Stanly

1

0

3

2

153

76

South Stanly

1

0

3

2

186

93

Albemarle

1

0

1

3

83

87

North Moore

0

0

1

3

112

103

North Rowan

0

0

3

1

77

27

South Davidson

0

1

1

4

36

197

W. Montgomery

0

1

1

4

62

164

Chatham Central

0

1

0

5

49

221

Friday’s games

North Moore at Albemarle, 7:30

North Rowan at South Stanly, 7:30

North Stanly at Chatham Central, 7:30

West Montgomery at South Davidson, 7:30

BIG SOUTH (NCISAA)

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Clt. Christian

0

0

4

0

165

7

Clt. Latin

0

0

3

1

106

37

Country Day

0

0

3

2

174

72

Providence Day

0

0

2

3

159

103

Friday’s games

Charlotte Latin at Providence Day, 7

Charlotte Christian at High Point Christian, 7:30

Rabun Gap-Nacoochee (GA) at Charlotte Country Day, 7

NCISAA WEST

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Christ School

0

0

4

1

218

100

Asheville School

0

0

4

1

187

76

Metrolina Christian

0

0

3

2

146

100

Rabun Gap-Nacoochee

0

0

3

2

168

126

Northside Christian

0

0

2

2

80

40

Hickory Grove Christian

0

0

1

4

124

234

Victory Christian

0

0

0

3

0

64

Friday’s games

Hickory Grove Christian at Asheville School, 7:30

Indian Trail Metrolina Christian at Northside Christian, 7

Victory Christian at Arden Christ School, 7:30

Rabun Gap-Nacoochee (GA) at Charlotte Country Day, 7

PIEDMONT SIX

League

All

W

L

W

L

PF

PA

High Point Christian

1

0

5

0

201

63

Southlake Christian

0

0

3

3

122

149

Cannon School

0

0

1

4

56

145

Statesville Christian

0

0

0

3

10

138

Concord First Assembly

0

1

0

4

72

248

Christ the King

0

0

0

6

21

362

Friday’s games

Christ the King at Statesville Christian, 7:30

Concord Cannon at Southlake Christian, 7

Charlotte Christian at High Point Christian, 7:30

Concord First Assembly at North Stokes, 7:30

N.C. INDEPENDENTS

W

L

PF

PA

Covenant Day

3

2

94

113

Cabarrus Stallions

2

2

108

116

Carolina Pride

2

3

132

222

Hickory Hawks

1

4

76

213

Commonwealth Ch.

0

4

30

152

Friday’s games

Commonwealth Charter at Covenant Day, 7

Hickory Hawks vs. Carolina Pride, at Weddington, 7:30

Off: Cabarrus Stallions

SOUTH CAROLINA

REGION 4 5A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Clover

0

0

4

2

179

126

Rock Hill

0

0

3

2

144

108

Nation Ford

0

0

2

3

111

153

Fort Mill

0

0

1

5

139

213

Northwestern

0

0

0

5

97

211

Friday’s games

Clover at Fort Mill Nation Ford, 7:30

Fort Mill at Rock Hill, 7:30

Off: Rock Hill Northwestern

REGION 3 4A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Westwood

0

0

3

0

93

33

Lancaster

0

0

4

1

168

93

South Pointe

0

0

4

1

211

84

Ridge View

0

0

3

1

136

63

Richland NE

0

0

1

3

21

136

York

0

0

1

3

72

89

Friday’s games

Blythewood Westwood at Rock Hill South Pointe, 7:30

Richland Northeast at Lancaster, 7:30

York at Columbia Ridge View, 7:30

REGION 4 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Chester

0

0

6

0

242

96

Camden

0

0

4

1

179

65

Indian Land

0

0

2

4

62

165

Keenan

0

0

1

4

90

217

Fairfield Central

0

0

1

5

158

245

Friday’s games

Columbia Keenan at Winnsboro Fairfield Central, 7:30

Indian Land at Chester, 7:30

Off: Camden

REGION 6 3A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Aynor

0

0

3

0

109

60

Dillon

0

0

3

0

130

20

Cheraw

0

0

2

2

105

134

Lake City

0

0

2

3

110

137

Loris

0

0

1

3

89

135

Marion

0

0

0

3

63

107

Friday’s games

Cheraw at Aynor, 7:30

Loris at Lake City, 7:30

Marion at Dillon, 7:30

REGION 4 2A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Buford

2

0

2

3

125

143

North Central

1

0

3

2

129

109

Pageland Central

1

0

3

2

156

136

Chesterfield

1

1

2

3

148

153

Lee Central

0

1

1

4

72

103

Lewisville

0

1

0

5

121

214

Andrew Jackson

0

2

3

3

145

121

Friday’s games

Chesterfield at Kershaw Andrew Jackson, 7:30

Pageland Central at Kershaw North Central, 7:30

Richburg Lewisville at Lancaster Buford, 7:30

Off: Bishopville Lee Central

REGION 2 1A

League

All

W

L

W

L

PF

PA

Lamar

0

0

4

0

151

14

Timmonsville

0

0

4

1

103

46

Great Falls

0

0

3

1

72

105

McBee

0

0

0

4

31

189

Friday’s games

Camden Military at Great Falls, 7:30

Lake View at McBee, 7:30

Timmonsville at Hemingway, 7:30

West Columbia Gray Collegiate at Lamar, 7:30

S.C. INDEPENDENTS

W

L

PF

PA

Carolina Crusaders

2

2

108

116

Saturday’s game

Tennessee Silverbacks at Rock Hill Carolina Crusaders, 7

  Comments