High School Sports

Friday’s high school football scores, how the Sweet 16 fared, next week’s schedule

How the Sweet 16 fared

Observer rankings of the top 16 high school football programs in our circulation area

Rk

Team

Cl

This week

Rec

Next week

1

Hough

4A

d. Mooresville 12-7

6-0

at Lake Norman

2

Mallard Creek

4A

d. Lake Norman 63-0

5-0

at West Charlotte

3

Myers Park

4A

d. Rocky River 56-0

6-0

at Butler

4

Charlotte Christian

IND

d. High Point Christian 62-0

5-0

Charlotte Country Day

5

Charlotte Catholic

3A

d. Weddington 20-0

5-1

Sun Valley

6

Vance

4A

d. Hopewell 43-0

5-1

Mooresville

7

Richmond Senior

4A

d. Pinecrest 31-0

4-1

Fayetteville Britt

8

Rock Hill South Pointe

4A

d. Westwood 32-21

5-1

at Lancaster (SC)

9

Weddington

3A

lost 20-0 to Charlotte Catholic

5-1

Piedmont

10

Butler

4A

d. Porter Ridge 34-28

4-2

Myers Park

11

Indian Trail Sun Valley

3A

d. Parkwood 53-7

5-1

at Charlotte Catholic

12

Lenoir Hibriten

2A

idle

5-0

at Newton Foard

13

Central Cabarrus

3A

d. Forest Hills 55-0

6-0

Kannapolis Brown

14

Marvin Ridge

3A

lost 28-22 to Monroe

4-2

Parkwood

15

Mooresville

4A

lost 21-7 to Hough

5-1

at Vance

16

Kings Mountain

3A

d. North Gaston 56-6

5-1

Gastonia Huss

Scores

North Carolina

Arden Christ School 43, Victory Christian Center 0

Ashe County 42, Elkin 0

Asheville 50, North Henderson 14

Asheville Reynolds 37, Waynesville Tuscola 0

Asheville School 55, Hickory Grove Christian 0

Ayden-Grifton 35, North Pitt 7

Belmont South Point 46, Gastonia Ashbrook 14

Bessemer City 24, Gastonia Highland Tech 12

Boonville Starmount 27, Alleghany County 7

Catawba Bandys 31, Newton-Conover 7

Charlotte Catholic 21, Weddington 0

Charlotte Christian 62, High Point Christian Academy 0

Charlotte Country Day 44, Rabun Gap-Nachoochee, Ga. 6

Charlotte Independence 27, East Mecklenburg 17

Charlotte Mallard Creek 63, Lake Norman 0

Charlotte Myers Park 56, Mint Hill Rocky River 0

Charlotte Providence 31, Charlotte Harding 13

Charlotte Providence Day 28, Charlotte Latin 17

Charlotte Vance 43, Huntersville Hopewell 0

Concord Cox Mill 26, West Rowan 7

Concord Robinson 34, West Stanly 13

Cornelius Hough 12, Mooresville 7

East Bladen 48, West Columbus 14

East Lincoln 27, Lincolnton 6

East Rutherford 54, Polk County 21

East Wilkes 27, West Wilkes 6

Eastern Alamance 37, Person 14

Eastern Guilford 53, Southwestern Randolph 14

Gastonia Forestview 47, East Gaston 7

Greene Central 21, Kinston 14

Greensboro Dudley 30, Southwest Guilford 8

Greensboro Grimsley 22, Winston-Salem Reynolds 14

Greenville Conley 56, Eastern Wayne 26

Greenville Rose 35, Pikeville Aycock 14

Halifax Academy 34, Pungo Christian 32

Harrells Christian 33, North Raleigh Christian 8

Hickory Ridge 35, Charlotte Garinger 7

Jamestown Ragsdale 34, Kernersville Glenn 15

Kings Mountain 56, North Gaston 6

Louisburg 48, Bear Grass 12

Manteo 20, Pinetown Northside 7

Matthews Butler 34, Indian Trail Porter Ridge 28

Metrolina Christian Academy 42, Charlotte Northside Christian 6

Mooresboro Jefferson 49, Mooresville Pine Lake Prep 0

Morganton Patton 17, Valdese Draughn 7

Mt. Holly Mountain Island Charter 22, Monroe Union Academy 7

Murphy 42, Andrews 8

North Davidson 42, West Davidson 0

North Lincoln 49, Lake Norman Charter 14

North Rowan 42, South Stanly 0

North Stanly 66, Chatham Central 0

Northwest Cabarrus 58, North Iredell 6

Raleigh Athens Drive 45, West Johnston 6

Raleigh Enloe 21, Raleigh Millbrook 14

Raleigh Ravenscroft 67, Fayetteville Christian 18

Raleigh Sanderson 41, Raleigh Leesville Road 14

Raleigh St. David’s 60, Kinston Parrott Academy 22

Randleman 27, Providence Grove 0

Red Springs 39, East Columbus 0

Reidsville 50, High Point Andrews 0

Richmond County 31, Southern Pines Pinecrest 0

Riverside Martin 60, Camden County 0

Roanoke Rapids 42, Oxford Webb 0

South Central Pitt 64, Southern Wayne 14

South Johnston 40, Western Harnett 18

South Mecklenburg 56, Charlotte Olympic 28

SouthWest Edgecombe 48, Currituck County 7

Southern Alamance 59, Asheboro 20

Sylva Smoky Mountain 41, Madison County 6

Tarboro 55, Chocowinity Southside 0

Thomasville 29, East Davidson 8

Thomasville Ledford 39, Lexington 0

Trinity Wheatmore 23, Trinity 3

Watauga County 35, Alexander Central 0

West Charlotte 20, North Mecklenburg 14

West Mecklenburg 35, Charlotte Ardrey Kell 0

West Montgomery 43, South Davidson 12

West Stokes 61, Winston-Salem Carver 0

Western Alamance 55, Eden Morehead 7

Wilson Beddingfield 22, Wilson Hunt 0

Winston-Salem Parkland 34, Greensboro Smith 20

East Carteret vs. Croatan, ppd. to Oct 1st.

South Carolina

A.C. Flora 17, Crestwood 16

Abbeville 55, Batesburg-Leesville 7

Airport 31, Midland Valley 16

Barnwell 58, Allendale-Fairfax 6

Berkeley 40, Wando 3

Boiling Springs 16, Mauldin 6

Branchville 30, Scott’s Branch 28

Cane Bay 27, Goose Creek 24

Cardinal Newman 31, Pinewood Prep 7

Carolina Academy 50, Hilton Head Prep 28

Chester 12, Indian Land 9

Columbia 28, C.A. Johnson 7

Crescent 26, Powdersville 8

Easley 34, Wade Hampton (G) 13

First Baptist 26, Laurence Manning Academy 7

Fort Dorchester 45, West Ashley 13

Francis Hugh Wardlaw Academy 58, Calhoun Academy 6

Greenwood Christian 27, Spartanburg Christian 17

Greer 28, Greenville 20

Hammond 45, Augusta Christian, Ga. 13

Hanahan 37, Bishop England 7

Hartsville 57, Cheraw 7

Hemingway 13, Timmonsville 6

Hilton Head Christian Academy 56, Northwood Academy 9

James F. Byrnes 45, Riverside 20

Jefferson Davis Academy 55, W. Wyman King Academy 8

Latta 40, Johnsonville 14

May River 50, Lake Marion 0

Ninety Six 41, Fox Creek 17

Pendleton 48, West Oak 0

Porter-Gaud 27, Heathwood Hall 8

Richard Winn Academy 43, Tri-Academy 6

Robert E. Lee Academy 48, Thomas Sumter Academy 24

Saluda 10, Silver Bluff 0

Southside 59, Chesnee 7

Sumter 45, Lugoff-Elgin 0

T.L. Hanna 29, Greenwood 3

Thomas Heyward Academy 42, Northside Christian 0

Union County 62, Clinton 7

Westside 66, Laurens 21

Woodmont 35, J.L. Mann 6

Wren 35, Pickens 14

Mullins vs. Kingstree, ccd.

Next week’s games

North Carolina

Friday, October 5

Albemarle at North Rowan, 7

A.L. Brown at Central Cabarrus

Anson County at East Montgomery (Homecoming)

Ashbrook at Crest

Ashe County at North Wilkes

Asheville School at Metrolina Christian, 7

Berry at Harding, 7

Bessemer City at Union Academy

Bunker Hill at Draughn (Homecoming)

Burns at Stuart Cramer

Carolina Christian at Hickory Hawks

Charlotte Country Day at Charlotte Christian, 7

Chase at Shelby

Cherryville at Mountain Island Charter

Christ the King at Providence Day, 7

Commonwealth Charter at Carolina Pride

Cox Mill at Concord

Covenant Day at Charlotte Latin, 7

East Mecklenburg at Garinger, 7

East Rowan at West Rowan

Forest Hills at West Stanly

Freedom at Alexander Central (Military Appreciation game)

Hibriten at Fred T. Foard

Hickory Ridge at Rocky River, 7

High Point Christian at Cannon School, 7

Hopewell at North Mecklenburg, 7

Hough at Lake Norman

Hunter Huss at Kings Mountain

Jack Britt at Richmond Senior

Jay M. Robinson at Northwest Cabarrus

Lincolnton at Bandys

Madison at Avery County

Maiden at Lake Norman Charter

Mallard Creek at West Charlotte, 7

McDowell at South Caldwell (Homecoming)

Monroe at Cuthbertson

Mooresville at Vance (Rea of Hope Breast Cancer Awareness Night), 7

Myers Park at Butler (Homecoming), 7

Newton Conover at West Lincoln

North Gaston at Forestview (Homecoming)

North Iredell at Carson (Homecoming)

North Lincoln at East Lincoln (Homecoming)

Northside Christian at Victory Christian, 7

Oak Grove at Salisbury

Parkwood at Marvin Ridge

Patton at East Burke (Homecoming)

Piedmont at Weddington

Pine Lake Prep at Highland Tech

Porter Ridge at Independence, 7

R.S. Central at East Rutherford

South Davidson at North Stanly

South Iredell at Statesville

South Mecklenburg at Ardrey Kell (Homecoming), 7

South Point at East Gaston

South Stanly at North Moore, 7

Statesville Christian at Concord First Assembly, 7

Sun Valley at Charlotte Catholic

Thomas Jefferson Academy at Comm. School of Davidson (at Mallard Creek) (Senior Night)

Watauga at Hickory

West Caldwell at St. Stephens (Homecoming)

West Davidson at South Rowan

West Mecklenburg at Olympic, 7

Saturday, October 6

Cabarrus Stallions at Asheville Saints, 3:30

Greensboro Panthers at Carolina Crusaders, 3:30

SOUTH CAROLINA

Thursday, October 4

Chester at Keenan, 7:30

Friday, October 5

Buford at Central Pageland

Fort Mill at Nation Ford

Lake City at Cheraw

Lee Central at Lewisville

North Central at Chesterfield

Northwestern at Clover

South Pointe (SC) at Lancaster

York at Westwood, 7

Saturday, October 6

Greensboro Panthers at Carolina Crusaders, 3:30

BYE Weeks: Andrew Jackson, Great Falls, Hickory Grove, Indian Land, Mount Pleasant, Providence, Rock Hill, SouthLake Christian, West Iredell.

  Comments