High School Sports

Observer-area week-by-week prep football schedules

Thursday, August 20th

Concord at A.L. Brown

Friday, August 21st

Ardrey Kell at Weddington

Berry at East Mecklenburg, 7

Bessemer City at East Gaston

Bishop McGuinness at Community School of Davidson (at North Mecklenburg)

Butler at Olympic, 7

Cannon School at North Raleigh Christian

Carolina Gladiators at Carolina Pride

Carolina Wildcats at Concord First Assembly

Central Cabarrus at Mount Pleasant

Charlotte Catholic at Charlotte Christian

Cherryville at Stuart Cramer

Davidson Day at Ashbrook

Draughn at West Lincoln

East Lincoln at Hunter Huss

Forest Hills at Anson

Garinger at Hopewell, 7

Harding at Hough, 7

Hickory Ridge at Piedmont

Lake Norman Charter at Hickory Grove

Metrolina Christian at Statesville Christian

Monroe at Sun Valley

Mountain Island Charter at Central Academy

North Gaston at Kings Mountain

North Lincoln at Lincolnton

North Mecklenburg at Lake Norman

Northside Christian at Fayetteville Christian

Northwest Cabarrus at Jay M. Robinson

Parkwood at Union Academy

Pine Lake Prep at South Davidson

Providence at Summerville (SC)

Q Foundation at Burns

Rocky River at Richmond Senior

Ronald Reagan at South Iredell

St. Stephens at West Iredell

Southeast Guilford at West Charlotte, 7

South Mecklenburg at Marvin Ridge

South Point at Crest

Statesville at Hickory

Victory Christian at Cuthbertson

West Mecklenburg at Vance, 7

West Rowan at Mooresville

Wilkes Central at North Iredell

Saturday, August 22nd

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions

Charlotte Country Day vs. Myers Park in Charlotte Kickoff Classic at Memorial Stadium

Independence vs. Mallard Creek at Memorial Stadium

Providence Day at Forestview

South Carolina

Friday, August 21st

Blythewood at Rock Hill

Fort Mill at White Knoll

Northwestern at Byrnes

Providence at Summerville (SC)

South Pointe at Nation Ford

Westside at Clover

York at Sumter

Saturday, August 22nd

Carolina Crusaders at Cabarrus Stallions

Friday, August 28th

Albemarle at Concord

A.L. Brown at South Rowan

Berry at Rocky River, 7

Bessemer City at Mountain Island Charter

Bishop Sullivan Catholic (VA) vs. Providence Day (at Campbell University)

Burns at Hunter Huss

Butler at Mallard Creek, 7

Central Academy at Highland Tech

Central Cabarrus at Jay M. Robinson

Charlotte Country Day at Robbinsville

Charlotte Latin at Northwood

Chase at Cherryville

Concord First Assembly at Cannon School

Crest at Ashbrook

Davidson Day at Christ School

East Rutherford at North Gaston

Forestview at Clover

Grace Crossing at Metrolina Christian

Harding at Garinger, 7

Hickory at South Iredell

Kings Mountain at East Gaston

Lake Norman at Hopewell, 7

Lake Norman Charter at Union Academy

Marvin Ridge at Monroe

Mooresville at Hough, 7

Mount Pleasant at Hickory Ridge

Myers Park at Ardrey Kell, 7

North Iredell at Forbush

North Mecklenburg at Cox Mill

North Stanly at Sun Valley

Parkwood at Cuthbertson

Piedmont Charter at Community School of Davidson (at North Mecklenburg)

Porter Ridge at Piedmont

Q Foundation at East Lincoln

Scotland County at Independence, 7

South Mecklenburg at East Mecklenburg, 7

South Point at Lincolnton

Statesville Christian at Harrells Christian

Stuart Cramer at R.S. Central

Thomas Jefferson Academy at Hickory Grove

Vance at Providence, 7

Weddington at Forest Hills

West Charlotte at West Mecklenburg, 7

West Iredell at Wilkes Central

West Lincoln at North Lincoln

West Wilkes at Pine Lake Prep

Saturday, August 29th

Asheville Saints at Carolina Crusaders

Charlotte Christian at Myrtle Beach High

South Carolina

Friday, August 28th

Boiling Springs at Nation Ford

Forestview at Clover

Fort Mill at Lugoff-Elgin

Indian Land at Buford

Irmo at York

Rock Hill at South Pointe

Woodside at Northwestern

Saturday, August 29th

Asheville Saints at Carolina Crusaders

Charlotte Christian at Myrtle Beach High

BYE: Cabarrus Stallions, Charlotte Catholic, Northside Christian, Northwest Cabarrus, Olympic, Statesville

Friday, September 4

A.L. Brown at Northwest Cabarrus

Burns at Central Cabarrus

Cannon School at Forsyth Country Day

Central Pageland at Forest Hills

Charlotte Catholic at Charlotte Country Day

Charlotte Latin at Victory Christian

Chase at Bessemer City

Cherryville at West Lincoln

Community School of Davidson at Lake Norman Charter

Concord at East Rowan

Cox Mill at Mount Pleasant

Cuthbertson vs. Pinecrest at Monroe High in Kickoff Classic

Davidson Day at Providence Day

Forestview at Kings Mountain

Garinger at West Mecklenburg, 7

Harding at West Charlotte, 7

Hickory Grove at North Raleigh Christian

Hopewell at Mooresville

Hough at Lake Norman

Independence at Olympic, 7

Jay M. Robinson at Hickory Ridge

Lincolnton at North Gaston

Mallard Creek at Byrnes (SC)

Marvin Ridge at Ardrey Kell, 7

Mountain Island Charter at Thomas Jefferson Academy

North Lincoln at East Lincoln

North Mecklenburg at East Mecklenburg, 7

North Rowan at Statesville

Northside Christian at Concord First Assembly

Parkwood at Piedmont

Providence at Myers Park, 7

Q Foundation at Ashbrook

Shelby at South Point

Statesville Christian at Pine Lake Prep

Sun Valley at Rocky River, 7

Trinity Christian at Metrolina Christian

Union Academy at Central Academy

Vance at G.W. Danville (VA)

Western Alamance at Butler, 7

West Iredell at Stuart Cramer

West Stokes at North Iredell

Saturday, September 5

Charlotte Christian vs. Weddington at Monroe High in Kickoff Classic

Hunter Huss at Monroe in Kickoff Classic

South Mecklenburg vs. Porter Ridge at Monroe High in Kickoff Classic

Tennessee Silverbacks at Cabarrus Stallions

South Carolina

Friday, September 4

Anderson at Carolina Crusaders

Blacksburg at Indian Land

Central Pageland at Forest Hills

Chester at Rock Hill

Clover at Westwood

Greenville at Fort Mill

Lugoff-Elgin at Nation Ford

Mallard Creek at Byrnes (SC)

Northwestern at Irmo

York at South Pointe

BYE: Berry, Carolina Pride, East Gaston, South Iredell.

Friday, September 11

Ardrey Kell at Hough, 7

Bessemer City at Stuart Cramer

Buford at Parkwood

Bunker Hill at West Iredell

Butler at Richmond Senior

Carolina Crusaders at Metrolina Christian

Carolina Pride at Anderson

Carson at Central Cabarrus

Central Academy at Northside Christian

Charlotte Latin at Ravenscroft

Community School of Davidson at North Mecklenburg

Concord at Hickory Ridge

Cuthbertson at Berry, 7

Davidson Day at Harrells Christian

East Gaston at Lincolnton

East Lincoln at Forestview

East Mecklenburg at Harding, 7

East Rowan at Cox Mill

Forest Hills at Piedmont

Garinger at Mallard Creek, 7

Grace Crossing at Charlotte Country Day

Hickory at Hunter Huss

Hickory Grove at Asheville School

Hopewell at Olympic, 7

Lake Norman at Salisbury

Lake Norman Charter at Highland Tech

Monroe at Weddington

Mooresville at A.L. Brown

Mount Pleasant at South Iredell

Myers Park at South Mecklenburg (Patriotism Bowl), 7

North Gaston at Cherryville

North Iredell at West Wilkes

North Raleigh Christian at Concord First Assembly

Northwest Cabarrus at South Rowan

Pine Lake Prep at Cannon School

Porter Ridge at Sun Valley

Providence Day at Marvin Ridge

Q Foundation at South Point

Rocky River at Charlotte Catholic

South Pointe (SC) at Vance, 7

Statesville at West Forsyth

Statesville Christian at Thomas Jefferson Academy

Union Academy at South Davidson

West Lincoln at Fred T. Foard

West Mecklenburg at Independence, 7

West Rowan at Jay M. Robinson

Wilmington Hoggard at Charlotte Christian

Saturday, September 12

Asheville Saints at Cabarrus Stallions

SouthLake Christian at Northeast Carolina Prep

South Carolina

Friday, September 11

Buford at Parkwood

Carolina Crusaders at Metrolina Christian

Chester at York

Clover at White Knoll

Fort Mill at River Bluff

Greenwood at Northwestern

Indian Land at Lewisville

Nation Ford at Greenville

Rock Hill at Dorman

South Pointe at Vance

Saturday, September 12

Carolina Pride at Anderson

BYE: Ashbrook, Mountain Island Charter, North Lincoln, Providence, West Charlotte.

Friday, September 18

Anson at Monroe

Ashbrook at Parkland

Bessemer City at North Lincoln

Community School of Davidson at Davidson Day

Cuthbertson at Forest Hills

East Gaston at Cherryville

East Mecklenburg at Providence

East Montgomery at Union Academy

Garinger at Marvin Ridge

Hickory Ridge at Cox Mill

High Point Christian at Concord First Assembly

Hopewell at Davie County

Hough at Butler

Independence at Vance

Jay M. Robinson at Mount Pleasant

Lincolnton at West Lincoln

McDonough (MD) at Mallard Creek

Metrolina Christian at Rabun-Gap Nacoochee

Northwest Cabarrus at West Rowan

Olympic at Porter Ridge

Pine Lake Prep at Mountain Island Charter

Q Foundation at Newton Conover

Rocky River at North Mecklenburg

South Iredell at North Rowan

SouthLake Christian at Charlotte Latin

South Rowan at Concord

Statesville Christian at Winston-Salem Prep

Sun Valley at Myers Park

Victory Christian at Providence Day

Weddington at Parkwood

West Charlotte at Berry

Winston-Salem Carver at Statesville

Saturday, September 19

Cabarrus Stallions at Greenville

Tennessee Silverbacks at Carolina Crusaders

South Carolina

Friday, September 18

Blythewood at Clover

Cheraw at Indian Land

Nation Ford at Ridge View

Northwestern at South Pointe

Sumter at Rock Hill

West Florence at Fort Mill

York at Boiling Springs

Saturday, September 19

Cabarrus Stallions at Greenville

Tennessee Silverbacks at Carolina Crusaders

BYES: A.L. Brown, Ardrey Kell, Cannon School, Carolina Pride, Central Academy, Central Cabarrus, Charlotte Catholic, Charlotte Christian, Charlotte Country Day, East Lincoln, Forestview, Harding, Hickory Grove, Highland Tech, Hunter Huss, Lake Norman, Lake Norman Charter, Mooresville, North Gaston, North Iredell, Northside Christian, Piedmont, South Mecklenburg, South Point, Stuart Cramer, West Iredell, West Mecklenburg.

Friday, September 25

A.L. Brown at North Mecklenburg

Anson at Parkwood

Ardrey Kell at West Mecklenburg

Ashbrook at Stuart Cramer

Berry at Charlotte Catholic

Carolina Crusaders at Asheville Saints

Carolina Pride at Charlotte Christian

Central Academy at Piedmont

Charlotte Latin at Fork Union

Cherryville at Forbush

Concord First Assembly at Hickory Grove

Cox Mill at Northwest Cabarrus

East Gaston at South Point

East Lincoln at Bandys

East Mecklenburg at Independence

Garinger at Butler

Grace Crossing at Providence Day

Harding at South Mecklenburg

Hickory Ridge at Central Cabarrus

Highland Tech at Bessemer City

Hopewell at Hough

Hunter Huss at North Gaston

Indian Land at Chesterfield

Jay M. Robinson at Carson

Lake Norman Charter at Forestview

Mallard Creek at West Charlotte

Marvin Ridge at Porter Ridge

Monroe at Cuthbertson

Mooresville at Statesville

Mountain Island Charter at Community School of Davidson

North Lincoln at North Iredell

Northside Christian at Cannon School

Providence at Olympic

Q Foundation at Pinecrest

Ravenscroft at Charlotte Country Day

Rocky River at Myers Park

South Iredell at Alexander Central

Sun Valley at Forest Hills

Union Academy at South Stanly

Victory Christian at Davidson Day

Village Christian at Metrolina Christian

West Iredell at Lake Norman

Saturday, September 26

Cabarrus Stallions at Central Virginia Disciples at Danville Memorial Stadium

South Carolina

Friday, September 25

Fort Mill at Northwestern

Nation Ford at Gaffney

Rock Hill at York

Saturday, September 26

Carolina Crusaders at Asheville Saints

BYES: Clover, Concord, Lincolnton, Mount Pleasant, South Pointe, Statesville Christian, Vance, Weddington, West Lincoln.

Friday, October 2

A.L. Brown at Vance

Alexander Central at North Iredell

Butler at East Mecklenburg

Carolina Pride at Sandhill Titans

Central Cabarrus at Concord

Charlotte Catholic at Harding

Charlotte Christian at Charlotte Latin

Charlotte Country Day at Weddington

Concord First Assembly at Village Christian

Cox Mill at South Rowan

East Gaston at Lake Norman Charter

East Lincoln at Lincolnton

East Rowan at Hickory Ridge

Garinger at Rocky River

Grace Crossing at Cannon School

Hickory Grove at Northside Christian

Highland Tech at Mountain Island Charter

Independence at Porter Ridge

Mallard Creek at Hopewell

Metrolina Christian at High Point Christian

Mooresville at North Lincoln

Mount Pleasant at Northwest Cabarrus

North Gaston at Ashbrook

Olympic at Ardrey Kell

South Iredell at West Iredell

SouthLake Christian at Victory Christian

South Mecklenburg at Berry

South Point at Hunter Huss

Statesville at Lake Norman

Statesville Christian at Forsyth Country Day

Stuart Cramer at Forestview

Thomas Jefferson Academy at Carolina Crusaders

Union Academy at West Montgomery

West Charlotte at North Mecklenburg

West Lincoln at Bunker Hill

West Mecklenburg at Providence

West Stanly at Piedmont

Saturday, October 3

Cabarrus Stallions at Tennessee Silverbacks

South Carolina

Friday, October 2

Clover at Fort Mill

Gaffney at Rock Hill

Indian Land at Central

Northwestern at York

South Pointe at Union County

Thomas Jefferson Academy at Carolina Crusaders

BYES: Bessemer City, Central Academy, Cherryville, Community School of Davidson, Cuthbertson, Davidson Day, Forest Hills, Hough, Jay M. Robinson, Marvin Ridge, Monroe, Myers Park, Nation Ford, Parkwood, Pine Lake Prep, Providence Day, Sun Valley.

Thursday, October 8

Charlotte Latin at Providence Day

Friday, October 9

Ardrey Kell at Harding

Ashbrook at South Point

Bandys at Lincolnton

Bunker Hill at East Lincoln

Cannon School at Hickory Grove

Charlotte Christian at Liberty Christian (VA)

Charlotte Country Day at Davidson Day

Community School of Davidson at Bessemer City

Concord at Cox Mill

Concord First Assembly at Forsyth Country Day

East Rowan at Northwest Cabarrus

Forest Hills at Mount Pleasant

Forestview at North Gaston

Hickory Hawks at Victory Christian

Hough at Mallard Creek

Hunter Huss at East Gaston

Jay M. Robinson at A.L. Brown

Lake Norman at South Iredell

Marvin Ridge at Cuthbertson

Monroe at Central Academy

Myers Park at Butler

North Iredell at Statesville

North Lincoln at Alexander Central

North Mecklenburg at Hopewell

North Moore at Union Academy

Olympic at Charlotte Catholic

Peculiar Generation Christian at Mountain Island Charter

Piedmont at Sun Valley

Pine Lake Prep at Highland Tech

Porter Ridge at Garinger

Providence at Berry

Rocky River at East Mecklenburg

South Mecklenburg at West Mecklenburg

Statesville Christian at Northside Christian

Stuart Cramer at Lake Norman Charter

Thomas Jefferson Academy at Cherryville

Vance at West Charlotte

Weddington at Anson

West Iredell at Mooresville

West Lincoln at Newton Conover

West Rowan at Central Cabarrus

West Stanly at Parkwood

South Carolina

Friday, October 9

Indian Land at Mid-Carolina

Nation Ford at Fort Mill

Rock Hill at Clover

South Pointe at Chester

York at Gaffney

Saturday, October 10

Carolina Crusaders at GreenvilleBYES: Cabarrus Stallions, Carolina Pride, Hickory Ridge, Independence, Metrolina Christian, Northwestern.

Friday, October 16

Alexander Central at Lake Norman

Asheville School at Cannon School

Berry at Harding

Bessemer City at Pine Lake Prep

Butler at Rocky River

Carolina Pride at Providence Day

Carson at Concord

Central Academy at West Stanly

Central Cabarrus at South Rowan

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Charlotte Country Day at Charlotte Christian

Cherryville at Highland Tech

Cox Mill at Jay M. Robinson

Cuthbertson at Weddington

Davidson Day at Charlotte Latin

East Gaston at Ashbrook

East Lincoln at Newton Conover

Garinger at Independence

Hickory Grove at Mountain Island Charter

Hickory Ridge at Northwest Cabarrus

Hopewell at West Charlotte

Hough at A.L. Brown

Hunter Huss at Lake Norman Charter

Lincolnton at Bunker Hill

Mallard Creek at Vance

Metrolina Christian at Northside Christian

Mount Pleasant at Monroe

Myers Park at Porter Ridge

North Gaston at Stuart Cramer

North Iredell at West Iredell

Olympic at West Mecklenburg

Parkwood at Forest Hills

Piedmont at Anson

Providence at Ardrey Kell

South Iredell at Mooresville

South Point at Forestview

Statesville at North Lincoln

Sun Valley at Marvin Ridge

Thomas Jefferson Academy at Community School of Davidson (at North Mecklenburg)

Trinity Christian Prep (TN) at Statesville Christian

West Caldwell at West Lincoln

Saturday, October 17

Cabarrus Stallions at Carolina Crusaders

South Carolina

Friday, October 16

Fort Mill at Rock Hill

Indian Land at North Central

Lancaster at South Pointe

Northwestern at Clover

York at Nation Ford

Saturday, October 17

Cabarrus Stallions at Carolina Crusaders

BYES: Concord First Assembly, East Mecklenburg, North Mecklenburg, Union Academy, Victory Christian.

Friday, October 23

A.L. Brown at Mallard Creek

Alexander Central at Mooresville

Anson at Cuthbertson

Ardrey Kell at Berry

Asheville School at Concord First Assembly

Carolina Gladiators at Statesville Christian

Central Cabarrus at Cox Mill

Cherryville at Pine Lake Prep

Concord at West Rowan

Davidson Day at Rabun-Gap Nacoochee

East Mecklenburg at Garinger

East Rowan at Jay M. Robinson

Forestview at Ashbrook

Forsyth Country Day at Metrolina Christian

Grace Crossing at Charlotte Latin

Greenville Christian at Mountain Island Charter

Harding at Providence

Hickory Grove at Christ School

Highland Tech at Community School of Davidson (at North Mecklenburg)

High Point Christian at Cannon School

Independence at Myers Park

Lake Norman at North Iredell

Lake Norman Charter at South Point

Marvin Ridge at Piedmont

Monroe at Parkwood

Mount Pleasant at Central Academy

Newton Conover at Lincolnton

North Gaston at East Gaston

North Lincoln at South Iredell

North Mecklenburg at Vance

Northside Christian at SouthLake Christian

Northwest Cabarrus at Carson

Peculiar Generation Lions at Carolina Pride

Porter Ridge at Butler

Providence Day at Charlotte Country Day

South Mecklenburg at Olympic

South Rowan at Hickory Ridge

Stuart Cramer at Hunter Huss

Sun Valley at Weddington

Thomas Jefferson Academy at Bessemer City

Union Academy at Chatham Central

Victory Christian at Charlotte Christian

West Caldwell at East Lincoln

West Charlotte at Hough

West Iredell at Statesville

West Lincoln at Maiden

West Mecklenburg at Charlotte Catholic

West Stanly at Forest Hills

South Carolina

Friday, October 23

Buford at Indian Land

Clover at Gaffney

Fort Mill at York

Nation Ford at Northwestern

South Pointe at Broome

BYES: Hopewell, Rock Hill, Rocky River.

Friday, October 30

Albemarle at Union Academy

Andrew Jackson at Indian Land

Anson at Marvin Ridge

Ashbrook at Lake Norman Charter

Bandys at West Lincoln

Bessemer City at Highland Tech

Cannon School at Mountain Island Charter

Carolina Pride at Buford

Central Cabarrus at East Rowan

Charlotte Catholic at Ardrey Kell

Charlotte Country Day at Charlotte Latin

Community School of Davidson at Cherryville

Cox Mill at West Rowan

Cuthbertson at Sun Valley

Davidson Day at SouthLake Christian

East Gaston at Stuart Cramer

Forest Hills at Central Academy

Hickory Ridge at Carson

Hough at North Mecklenburg

Hunter Huss at Forestview

Independence at Rocky River

Lincolnton at West Caldwell

Maiden at East Lincoln

Metrolina Christian at Hickory Grove

Monroe at West Stanly

Mooresville at Lake Norman

Myers Park at Garinger

North Lincoln at West Iredell

Northside Christian at Kestrel Heights

Northwest Cabarrus at Concord

Olympic at Harding

Parkwood at Mount Pleasant

Piedmont Charter at Concord First Assembly

Pine Lake Prep at Thomas Jefferson Academy

Porter Ridge at East Mecklenburg

Providence Day at Charlotte Christian

South Iredell at North Iredell

South Mecklenburg at Providence

South Point at North Gaston

South Rowan at Jay M. Robinson

Statesville at Alexander Central

Vance at Hopewell

Weddington at Piedmont

West Charlotte at A.L. Brown

West Mecklenburg at Berry

Word of God at Statesville Christian

South Carolina

Friday, October 30

Carolina Pride at Buford

Clinton at South Pointe

Clover at Nation Ford

Gaffney at Fort Mill

Northwestern at Rock Hill

BYES: Butler, Mallard Creek, York.

Friday, November 6

Alexander Central at West Iredell

Ardrey Kell at South Mecklenburg

Ashbrook at Hunter Huss

Berry at Olympic

Butler at Independence

Carson at Cox Mill

Central Academy at Parkwood

Cherryville at Bessemer City

East Lincoln at West Lincoln

East Mecklenburg at Myers Park

Forest Hills at Monroe

Forestview at East Gaston

Hickory Hawks at Statesville Christian

Highland Tech at Thomas Jefferson Academy

Hopewell at A.L. Brown

Jay M. Robinson at Concord

Kestrel Heights at Mountain Island Charter

Lake Norman at North Lincoln

Lake Norman Charter at North Gaston

Lincolnton at Maiden

North Iredell at Mooresville

North Mecklenburg at Mallard Creek

North Stanly at Union Academy

Northwest Cabarrus at Central Cabarrus

Piedmont at Cuthbertson

Pine Lake Prep at Community School of Davidson (at North Mecklenburg)

Providence at Charlotte Catholic

Rocky River at Porter Ridge

Statesville at South Iredell

Stuart Cramer at South Point

Sun Valley at Anson

Vance at Hough

Weddington at Marvin Ridge

West Mecklenburg at Harding

West Rowan at Hickory Ridge

West Stanly at Mount Pleasant

South Carolina

Friday, November 6

Gaffney at Northwestern

Rock Hill at Nation Ford

York at Clover

BYES: Garinger, West Charlotte.

  Comments