High School Sports

High school N.C., S.C. scores

Scores

North Carolina

Ardrey Kell 21, Myers Park 9

Belmont South Point 42, Lincolnton 20

Berry 26, Rocky River 23

Burns 29, Hunter Huss 26

Central Academy 49, Highland Tech 0

Charlotte Country Day 45, Robbinsville 13

Charlotte Latin 48, Northwood 13

Concord 49, Albemarle 12

Concord Robinson 35, Central Cabarrus 7

Cuthbertson 42, Parkwood 7

Davidson Day 49, Christ School 6

Harding 42, Garinger 0

Hough 14, Mooresville 10

Lake Norman Charter 27, Union Academy 6

Mallard Creek 24, Butler 10

Mount Pleasant 39, Hickory Grove 32

North Mecklenburg 20-13 over Cox Mill

Scotland County 42, Independence 13

South Iredell 44, Hickory 7

South Mecklenburg 35, East Mecklenburg 10

West Mecklenburg 22, West Charlotte 20

Vance 42, Providence 7

South Carolina

Boiling Springs 42, Nation Ford 26

Clover 23, Forestview 20

Fairfield-Central 40, Chester 7

Fort Mill 35, Lugoff-Elgin 14

Schedule

North Carolina

Friday

A.L. Brown at Northwest Cabarrus

Burns at Central Cabarrus

Cannon School at Forsyth Country Day

Central Pageland at Forest Hills

Charlotte Catholic at Charlotte Country Day

Charlotte Latin at Victory Christian

Chase at Bessemer City

Cherryville at West Lincoln

Community School of Davidson at Lake Norman Charter

Concord at East Rowan

Cox Mill at Mount Pleasant

Cuthbertson vs. Pinecrest at Monroe High in Kickoff Classic

Davidson Day at Providence Day

Forestview at Kings Mountain

Garinger at West Mecklenburg, 7

Harding at West Charlotte, 7

Hickory Grove at North Raleigh Christian

Hopewell at Mooresville

Hough at Lake Norman

Independence at Olympic, 7

Jay M. Robinson at Hickory Ridge

Lincolnton at North Gaston

Mallard Creek at Byrnes (S.C.)

Marvin Ridge at Ardrey Kell, 7

Mountain Island Charter at Thomas Jefferson Academy

North Lincoln at East Lincoln

North Mecklenburg at East Mecklenburg, 7

North Rowan at Statesville

Northside Christian at Concord First Assembly

Parkwood at Piedmont

Providence at Myers Park, 7

Q Foundation at Ashbrook

Shelby at South Point

Statesville Christian at Pine Lake Prep

Sun Valley at Rocky River, 7

Trinity Christian at Metrolina Christian

Union Academy at Central Academy

Vance at G.W. Danville (VA)

Western Alamance at Butler, 7

West Iredell at Stuart Cramer

West Stokes at North Iredell

Saturday

South Mecklenburg vs. Porter Ridge at Monroe High in Kickoff Classic, noon

Charlotte Christian vs. Weddington at Monroe High in Kickoff Classic, 4

Hunter Huss at Monroe in Kickoff Classic, 8

SOUTH CAROLINA

Friday

Blacksburg at Indian Land

Central Pageland at Forest Hills

Chester at Rock Hill

Clover at Westwood

Greenville at Fort Mill

Lugoff-Elgin at Nation Ford

Mallard Creek at Byrnes (SC)

Northwestern at Irmo

York at South Pointe

  Comments