High School Sports

Charlotte Area Prep Results 09.01.15

HIGH SCHOOLS

Girls’ Golf

Charlotte Latin 119,

Charlotte Country Day 149.

Top Individuals: Moon Cheong (CLS) 36, Alexis Sudjianto (CLS) 41, Anna Sybrecht (CLS) 42, Aish Sharma (CCDS) 44, Emy Pickens (CCDS) 49.

Late Monday

Team Scores: South Iredell 136, Mooresville 137, Highland Tech 139, West Lincoln 178, East Lincoln 178.

Top Individuals: Sam Vodry (MHS) 35, Kimberly Shellman (HT) 43, Caroline Cole (HT) 44, Emma Plyler (SI) 44, Rachel Carney (SI) 45.

Girls’ Cross Country

Northwestern 20, York 40

Top Individuals: Katie Playere (NHS) 21:46.2; Mariah Craig (YHS) 22:27.3; Maci Bolin (NHS) 23:43.4; Elliott Beaver (NHS) 23:47.6; Nicole Rauppius (NHS) 24:27.0.

Team Scores: Weddington 31, Charlotte Catholic 66, Independence 79, Charlotte Latin 113, Parkwood 118, Porter Ridge 150, Sun Valley 187.

Top Individuals: Ashlyn Bayadi (CAT) 20:32; Camille Martin (I) 20:43; Danielle Rinn (W) 20:53; Sydney Burke (W) 21:14; Anna Bristle (PW) 21:25.

Team Scores: Providence Day 24, Charlotte Country Day 51, Covenant Day 61.

Top Individuals: Annie Hetzel (GA) 6:39.3; Ella Dunn (CCDS) 6:51.7; Clare Landis (PDS) 6:54.5; Molly Mazeine (CCDS) 6:59.7; Ananyaa Bharadwaj (PDS) 7:00.0; Justine Cronk (PDS) 7:00.9.

Boys’ Cross Country

Northwestern 16, York 47

Top Individuals: Carson Howe (NHS) 18:13.8; Parker Hendry (NHS) 18:44.8; Jonathon Parker (NHS) 18:58.5; Amery Miller (NHS) 19:07.7; Tyler Jackson (YHS) 19:18.

Team Scores: Weddington 15, Charlotte Catholic 60, Charlotte Latin 95, Independence 1-8, Sun Valley 145, Porter Ridge 156, Parkwood 174.

Top Individuals: Carson Howe (NHS) 18:13.8; Parker Hendry (NHS) 18:44.8; Jonathon Parker (NHS) 18:58.5; Amery Miller (NHS) 19:07.7; Tyler Jackson (YHS) 19:18.

Team Scores: Providence Day 30, Charlotte Country Day 41, Covenant Day 79, Woodlawn 101, Charlotte Christian 132.

Top Individuals: Quinn Schneider (WHS) 5:38.7; Alex Smith (PDS) 5:50.9; Noah Dolhare (PDS) 5:52.5; Alex Domeier (CCDS) 5:58.7; Vance Ayscue (PDS) 6:00.5.

Field Hockey

Charlotte Country Day 5,

Charlotte Catholic 0

CCDS: Kathryn Holland, Anna Rhyne, Katie Scott, Caroline Jones, Graham McIntosh. Shutout- Riley Harrison, Bennett Pittroff.

Charlotte Latin 2,

Myers Park 0

CLS: Annabelle Oates, Hannah Burlingame. Shutout- Corbett Foster.

Records: CLS 1-0; MP 2-3.

Boys’ Soccer

Christ the King 9,

United Faith 0

CTK: Karam 2, Salazer 2, Patterson 2, Seeling, Modzelewski, Yordy. Shutout- Loftin.

Gaston Day 2,

Northside Christian 1

GDS: Paul Park, Fabian Loffler. NSC: Daniel Guillen.

Charlotte Country Day 1,

Weddington 0

CCDS: Eli Roddey. Shutout- Jack Vaughn.

Also

South Mecklenburg 10, Hopewell 1

Charlotte Christian 2, Christ School 2

Late Monday

Watauga 2, Alexander Central 1 (OT)

Garinger 7, Mallard Creek 1

Tennis

Providence 9, Vance 0

Singles: Abby Scheper d. Kyla Payne 8-0; Anna Mattapallil d. India Foster 8-0; Sullivan Higson d. Maria Sierra 8-0; Natalie Thulien d. Essence Rhodes 8-0; Jill Moore d. Talia Excellent 8-0; Jenna Brown d. Emely Velanzuala 8-0.

Doubles: Alexa Arciero/Maddie DeCramer d. Payne/Sierra 8-2; Payton Andrews/Laura Wenger d. Foster/Rhodes 8-1; Melissa Shenton/Julia Girling d. Excellent/Velanzuela 8-1.

Alexander Central 5, North Iredell 4

Singles: Holly Griffin (NI) d. Jodie Cash 6-3; 6-0; Megan Toler (NI) d. Taylor Andras 6-5 forfeit due to injury; Taylor Cox (NI) d. Hannah Bailey 6-3, 6-3 ; Kayla Thapvongsa (NI) d. Karina Link 6-1; 6-0; Darby Sherrill (AC) d. Caleyah Gaither 6-3, 6-1; Chelsea Kid (AC) d. Cylah Gaither 4-6, 6-3, 10-6.

Doubles: Jodie Cash/Darby Sherrill (AC) d. Holly Griffin/Megan Toler 8-6; Karina Link/Chelsea Kidd (AC) d. Kayla Thaprongsa/Riley Hix 9-7 ; Hannah Bailey/Reilley Bowman (AC) d. Caleyah Gaither/Cylah Gaither 8-5.

Central Academy 6, Mt. Pleasant 3

Singles: Kaley Williford (CA) d Syndey Gray 6-1, 6-1; Jordon Shields (MP) d. Kendall Yelverton 6-2, 6-1; Kathryn Wittek (CA) d. Kayla Drake 6-4, 6-2; Jessie Ward (MP) d. Elizabeth Helms 6-2, 6-4; Maggie Horne (CA) d. Liz Casey 6-0, 6-0; Abril Ruiz (CA) d. Amanda Williams 6-1, 6-2,

Doubles: Williford/Yelverton (CA) d. Gray/Ward 8-2; Shields/Drake (MP) d. Wittek/Helms 8-4; Horne/Ruiz (CA) d. Casey/Williams 8-3.

Cannon 6, Gaston Christian 3

Singles: Jordan Lauher (CS) d. Meredithh McCray 6-2, 6-2; Logan Ferland (CS) d. Laure Sbarra 6-3, 6-2; Sofia Cano (GCS) d. Kendall McReynolds 6-2, 6-3-6, 10-6; Mackenzie Hanby (CS) d. Rachel Putnam 6-0, 7-5; Aspen Stevanovski (CS) d. Casey McEown 2-6, 6-3, 10-8; Caroline Moore (GCS) d. Carolyn Mitlehner 1-6, 2-6.

Doubles: Meredith McCraw/Lauren Sbarra (GCS) d. Jordan Lauher/Kendall McReynolds 3-8; Logan Ferland/Mackenzie Hanby (CS) d. Sofia Cano/Rachel Putnam 8-3; Carolyn Mitlehner/Aspen Stevanovski d. Caroline Moore/Chloe Herman 8-4.

Charlotte Country Day 9, Gaston Day 0

Singles: Avery Hunter d. Caroline Garrido 6-2, 6-4; Rachell Carroll d. Serena Evans 6-1, 6-4; Ishana Nigam d. Heather Cheung 6-0, 6-0; Kylie Maher d. Caroline Ilse 6-2, 6-2; Kendall Addison d. Carrie Polen 6-2, 6-0; Lindsay Larkin d. Kathryne Garrido 6-1, 6-1.

Doubles: Nigam/Hunter d. C. Garrido/Isle 9-8(7-5; Carroll/Maher d. Evans/Polen 8-2; Addison/Sally Sasz d. Cheung/K. Garrido 8-2.

South Mecklenburg 8, Ashbrook 1

Singles: Dabney Asmer (SM) d. Holly McIntosh 6-3, 6-3; Rachel Martin (SM) d. McKenzie Bostic 6-1, 7-6(1); Ally Avram (SM) d. Raegan Bridges 6-2, 6-4; Abigail Justis (SM) d. Samantha Albaran 6-0, 6-0; Betsy Hollowell (SM) d. Samantha Albaran 6-0, 6-0; Helen Patton (SM) d. Maggie Lanier 6-0, 6-1.

Doubles: Asmer/Avram (SM) d. Bostic/Bridges 8-3; McIntosh/Fisher (A) d. Araminta CHeek/Georgie Guertin 8-5; Abby Speight/Sara Holmes (SM) d. Lanier/Tori Wilson 8-4.

Charlotte Catholic 7, Salisbury 2

Singles: Kayla Honeycutt (S) d. Rachel Marthinsen 4-6, 6-4, 10-6; Catie Nelson (CC) d. Kathryn Rusher 6-4, 6-2; Megan Leonard (CC) d. Maria Capito 6-3, 6-2; Lizzy Fiepke (CC) d. Grace Steinman 6-4, 6-1; Carly Barhorst (CC) d. Emily Capito 6-1, 6-3; Logan Stuckey (CC) d. Bethanie Stauffer 6-4, 6-0.

Doubles: Honeycutt/Rusher (S) d. Marthinsen/Leonard 8-5; Nelson/Fiepke (CC) d. Steinman/M.Capito 8-2; Barhorst/Stuckey (CC) d. E. Capito/Stauffer 8-5.

Records: CC 3-2; SHS 2-1.

Marvin Ridge 9, Concord 0

Singles: lla Imhof d. Andrea Brenk 6-1, 6-0; Rachel Zubrinsky d. Hannah Ross Patten 6-3, 6-0; Hannah Scott d. Ashley Robinson 6-3, 6-0; Ryleigh Burns d. Adelle Patten 6-1, 6-2; Ainsley Zubrinsky d. Izzy Norman 6-3, 6-2; Nina VanBlarcom d. Meg Aldridge 6-2, 6-3.

Doubles: Imhof/R. Zubrinsky d. Brenk/Robinson 10-0; Scott/Burns d. H. Patten/A. Patten 10-3; A. Zubrinsky/VanBlarcom d. Norman/Aleigha Zerbe 10-0.

Volleyball

Providence d. Olumpic 25-22, 25-16, 25-19.

Charlotte Catholic d. Berry 25-13, 25-17, 25-22.

Covenant Day d. Marvin Ridge 25-18, 25-18, 25-21.

Bible Baptist d. Community Christian 25-10, 25-11, 25-14.

Charlotte Latin d. Weddington 15-25, 25-19, 25-22, 25-17.

North Iredell d. Alexander Central 25-14, 25-17, 25-10.

Myers Park d. Rocky River 25-10, 25-8, 25-18.

United Faith d. Christ the King 25-18, 19-25, 25-19, 25-19.

Lake Norman d. Statesville 25-16, 25-16, 25-21.

Draughn d. East Burke 14-25, 25-15, 22-25, 25-22, 15-8.

  Comments