High School Sports

Charlotte Area Prep Results 09.03.15

HIGH SCHOOLS

Girls’ Golf

Providence Day 120, Gaston Christian 140

Top Individuals: Roshnee Sharma (PDS) 36, Taylor Hinson (GCS) 42, Rhea Bhagia (PDS) 42, Rea Madan (PDS) 42, Taylor Williams (GCS) 45, Kyndall Hugh (GCS) 53.

Girls’ Cross Country

Late Wednesday

Team Scores: Alexander Central 25, Watauga 36, Fred T. Foard 91, Ashe County 108, Freedom 123.

Top Individuals: Emily Frye (HCA) 23:11.76; Gwyneth Davidson (AC) 26:04.32; Emma Lail (HCA) 26:38.43; Callie Bebber (AC) 26:44.33; Hallie Lovin (WAT) 26:44.61.

Boys’ Cross Country

Late Wednesday

Team Scores: Watauga 50, Alexander Central 58, Freedom 106, Draughn 122, East Burke 128, Newton-Conover 170, South Caldewell 190, Ashe County 194,West Caldwell 232, Wilkes Central 241, Fred T. Foard 316, Hibriten 341, Patton 351.

Top Individuals: Andrew Tedder (ASHE) 18:01.00; River Rhodes (WAT) 18:05.00; Nolan Isenhour (NC) 18:30.00; Josh Ross (DRAU) 18:34.00; Isaac Shuford (EB) 18:36.00.

Boys’ Soccer

Gaston Day 3,

Davidson Day 0

GDS: Ty Owens, Nolan Dee, own goal. Shutout- Corey Chambers.

South Mecklenburg 6, Myers Park 2

SM: Fernando Garcia 2, Marco Garcia 2, Ethan DeSilva, Collyn Carpenter. MP: William Barnes, Braxton Robinson.

Weddington 5, Central Academy 1

WHS: Eric Schwieger 2, Michael Davidson, Dalton Kelly, Jay Peeler. CATA: Marc Duemmler.

Hough 3, Ardrey Kell 0

HHS: Jayson Howard, Evan Ashbrook, Nico Ghislain. Shutout- Liam Dolaher, Cecil Millen.

Records: HHS 4-0-1; AKHS 2-3-2.

Northside Christian 3, Westminster Catawba 3 (2OT)

NSC: Daniel Gullen 2, Isaiah Rowe. WCC: Christopher Pickel, Fulton Curtis, Gerald Wheaton.

Records: NSC: 1-4-1; WCC 1-3-1.

Also

Cannon 4, Forysth Country Day 1

Wesleyan Christian 2, Charlotte Country Day 1

Hickory 4, Alexander Central 1

Field Hockey

Charlotte Country Day 2,

Providence Day 0

CCDS: Ali Gakenheimer, Anny Rhyne. Shutout: Riley Harrison.

Tennis

Myers Park 9, South Mecklenburg 0

Singles: Maddie Weber d. Dabney Asmer 6-1, 6-0; Katie Soden d. Rachel Martin 6-1, 6-0; Emily Holderness d. Ally Avram 6-0, 6-0; Abigail Justis d. Catie Holshouser 6-4, 6-2; Lillian Curme d. Betsy Hollowell 6-0, 6-1; Kate Leo d. Helen Patton 6-3, 6-4.

Doubles: K. Soden/Gaby Soden d. Asmer/Avram 8-2; Abby Bader/Leah Willihan d. Martin/Hollowell 8-0; Emma Drake/Elizabeth Drake d. Araminta Cheek/Georgia Guertin 8-0.

Central Academy 7, Forest Hills 2

Singles: Maddie Weber (CA) d. Dabney Asmer 6-1, 6-0; Katie Soden (CA) d. Rachel Martin 6-1, 6-0; Emily Holderness (FH) d. Ally Avram 6-0, 6-0; Abigail Justis (CA) d. Catie Holshouser 6-4, 6-2; Lillian Curme (CA) d. Betsy Hollowell 6-0, 6-1; Kate Leo (CA) d. Helen Patton 6-3, 6-4.

Doubles: Soden/Gaby (CA) Soden d. Asmer/Avram 8-2; Abby Bader/Leah Willihan (FH) d. Martin/Hollowell 8-0; Emma Drake/Elizabeth Drake (CA) d Araminta Cheek/Georgia Guertin 8-0.

North Lincoln 7, Alexander Central 2

Singles: Jodie Cash (AC) d. McKenzie Jones 4-6, 6-4, 10-3; Mattie Rudd (NL) d. Hannah Bailey 6-1, 6-3; Morganne Kay (NL) d. Karina Link 6-6 2-7, 6-1, 10-4; Meredith Sabattus d. Darby Sherrill 6-3, 7-5; Addie McGinnis (NL) d. Chelsea Kidd 6-0, 6-0 ; Erin Potter (NL) d. Reilley Bowman 6-4, 7-5.

Doubles: Jenna Peterson/Morganne Kay (NL) d. Jodie Cash/Darby Sherrill 8-4 ; Mattie Rudd/Addie McGinnis (NL) d. Hannah Bailey/Reilley Bowman 8-4; Karina Link/Chelsea Kid (AC) d. Meredith Sabattus/Haley Courtney 9-7.

Charlotte Latin 9, Cuthbertson 0

Singles: Fleming Landau d. Kylie Ingram 6-0, 6-3; Margaret Redic d. Cara Clemons 6-3, 6-2; Martha Elizabeth Watson d. Caytie Clemons 6-4, 6-4; Hannah Barnes d. Avery Wiggs 6-2, 6-4; Ella Lavelle d. Leela Gladden 6-1, 6-1; GaurI Goswamy d. Cicra Stone 6-1, 6-0.

Doubles: Landau/Redic d. Wiggs/Cara Clemons 8-6; Watson/Barnes d. Ingram/Caytie Clemons 8-6; Clover/Lavelle d. Gladden/Stone 8-2.

Davidson Day 9, Gaston Day 0

Singles: Caroline Garrido d. Serena Haahs 6-1, 6-0; Serena Evans d. Maya Caldwell 6-2, 6-1; Elsa Schuls d. Ellis Sandler 6-0, 6-1; Caroline Ilse d. Valentina Fittipaldi 6-1, 6-0; Carrie Polen d. Savannah Burgess 6-1, 6-0; Kathryne Garrido d. Alyssa Horne 6-1, 6-1.

Doubles: C. Garrido/Schuls d. Haahs/Caldwell 8-3; Evans/Ilse d. Sandler/Burgess 8-0; Polen/Garrido d. Fittapaldi/Horne 8-2.

Cannon 8, Forsyth Country Day 1

Singles: Jordan Lauher d. Taylor Myers 6-2, 6-2; Logan Ferland d. Noel Ellis 6-0, 6-0; Kendall McReynolds d. Maddie Smith 6-1, 6-1; Mackenzie Hanby d. Adrianna Torrieri 6-0, 6-1; Aspen Stevanovski d. Brynn Freeman 6-0, 6-3; Carolyn Mitlehner d. Rachel Peters 6-0, 6-1.

Doubles: T. Myers/N. Ellis d. Carolyn Mitlehner/Aspen Stevanovski 9-7; Megan Rose/Cami Lee d. M. Smith/R. Peters 9-8(10-7); Kennie Kufner/Lisolotte Stratman d. A.Torrieri/B. Freeman 9-7.

Southlake Christian 6, Metrolina Christian 3

Singles: Morgan Wetherbee (Met) d. Kylie Barnes 7-5, 6-2, 11-9; Melanie Jones (Met) d. Sydney Williams 6-3, 6-2; Lauren Greene (SLCA) d. Haley Williard 6-4, 6-3; McKenzie Crider (Met) d. Lindsay Capps 6-4, 6-3; Erika Foxcroft (SLCA) d. Sullivan Griffin 0-6, 7-6(5), 10-1; Caroline Reeves (SLCA) d. AnnaKate Berry 6-1, 6-1.

Doubles: Kylie Barnes/Sydney Williams (SLCA) d. Morgan Wetherbee/Melanie Jones 8-4; Erika Foxcroft/Lauren Greene (SLCA) d. Haley Williard/McKenzie Crider 8-6; Caroline Reeves/Mary Mitchell Kilpatrick (SLCA) d. Sullivan Griffin/Emma Qualls 8-3.

Late Wednesday

Charlotte Catholic 8, Providence Day 1

Singles: Carolina Kurani (PDS) d. Rachel Marthinsen 7-6, 6-1; Catie Nelson (CC) d. Addison Heintze 6-0, 6-3; Megan Leonard (CC) d. Amina Mighnee 6-4, 6-2; Lizzy Fiepke (CC) d. Isa Sandoval 6-2, 6-3; Carly Barhorst (CC) d.Hannah Dohmen 6-1, 6-0; Logan Stuckey (CC) d. Claire Roper 6-1, 6-3.

Doubles: Marthinsen/Leonard (CC) d.Kurani/Heintze 8-5; Fiepke/Nelson (CC) d.Gallant/Young 8-2; Barhorst/Stuckley (CC) d. Maghnee/Shannon 8-4.

Volleyball

Ardrey Kell d. Olympic 25-17, 25-12, 25-13.

Charlotte Catholic d. Harding 25-4, 25-5, 25-14.

Alexander Central d. North Lincoln 16-25, 25-16, 25-23, 23-15, 15-12.

Charlotte Christian d. West Charlotte 25-9, 17-25, 13-25, 25-18, 15-13.

United Faith d. University Christian 25-17, 25-12, 26-24.

Community School of Davidson d. Pine Lake Prep 25-17, 25-11, 25-14.

Butler d. East Mecklenburg 25-16, 25-10, 25-18.

  Comments