High School Sports

Carolinas high school football scores, 10.02.2015

Friday’s Games

NORTH CAROLINA

Asheville Erwin 20, Enka 0

Belmont South Point 20, Gastonia Huss 0

Burnsville Mountain Heritage 26, Polk County 25

Cannon 62, Grace Crossing 0

Charlotte Christian 24, Charlotte Latin 7

Concord 20, Central Cabarrus 6

East Gaston 12, Lake Norman Charter 7

East Lincoln 40, Lincolnton 21

East Mecklenburg 10, Matthews Butler 7

East Rutherford 21, Lawndale Burns 20

Franklin 21, Canton Pisgah 7

Gastonia Forestview 38, Stuart Cramer 11

Hickory Ridge 20, East Rowan 7

Lake Norman 20, Statesville 6

Lenoir Hibriten 13, Hickory St. Stephens 7

Maiden 42, Newton-Conover 14

Mallard Creek 43, Hopewell 6

Mint Hill Rocky River 35, Charlotte Garinger 0

Mitchell County 42, Swannanoa C.D. Owen 20

Mooresville 35, North Lincoln 0

Newton Foard 34, Watauga County 0

North Gaston 10, Gastonia Ashbrook 0

Rocky River 35, Garinger 0

Shelby Crest 27, Forest City Chase 12

Hickory Grove 46, Southlake Christian 12

South Iredell 51, West Iredell 0

West Caldwell 42, Catawba Bandys 13

West Lincoln 14, Claremont Bunker Hill 7

Thursday’s Games

NORTH CAROLINA

Charlotte Catholic 41, Harding 0

Independence 18, Porter Ridge 7

East Montgomery 40, South Stanly 8

Piedmont 49, West Stanly 14

Mt. Pleasant 42, Northwest Cabarrus 0

North Davidson 42, Mt. Tabor 27

North Iredell 42, Alexander Central 28

North Mecklenburg 32, West Charlotte 25

Washington 25, Plymouth 17

Weddington 31, Charlotte Country Day 0

West Johnston 29, East Wake 26

West Montgomery 70, Monroe Union Academy 0

Winston-Salem Reynolds 35, Winston-Salem Parkland 14

SOUTH CAROLINA

Aiken 27, Brookland-Cayce 21, 3OT

Airport 28, Swansea 14

Allendale-Fairfax 22, Denmark-Olar 10

Andrew Jackson Academy 58, Francis Hugh Wardlaw Academy 26

Bamberg-Ehrhardt 47, Bethune-Bowman 0

Batesburg-Leesville 40, Crescent 13

Belton-Honea Path 56, West Oak 0

Blacksburg 13, Carolina High and Academy 7

Boiling Springs 52, Riverside 0

Calhoun County 33, Blackville-Hilda 0

Central 20, Indian Land 0

Chapin 28, Richland Northeast 8

Chesterfield 27, North Central 0

Christ Church Episcopal 28, Whitmire 6

Colleton Prep 30, Hilton Head Prep 22

Dillon Christian 32, Pee Dee Academy 0

Dorman 21, Mauldin 17

Dreher 36, Lower Richland 16

Dutch Fork 35, Irmo 0

Eau Claire 13, Pelion 12

Estill 40, Branchville 0

Gaffney 12, Rock Hill 3

Greenwood 51, Greenville 14

Greer 48, Eastside 7

Hartsville 34, Marlboro County 12

J.L. Mann 33, Wade Hampton (G) 6

Lake View 34, Green Sea Floyds 8

Lancaster 33, Chester 13

Laurens Academy 55, Newberry Academy 22

McBee 18, Lewisville 0

Mid-Carolina 38, Columbia 0

Newberry 28, W.J. Keenan 7

Ninety Six 18, Saluda 13

North Augusta 24, Ridge View 18

Northwestern 36, York Comprehensive 7

Pickens 44, Walhalla 10

Powdersville 42, Landrum 7

Ridge Spring-Monetta 27, Fox Creek 19

South Pointe 17, Union County 14

Southside 21, Travelers Rest 14

Southside Christian 55, Calhoun Falls 0

St. Joseph 31, Ware Shoals 6

Strom Thurmond 20, Abbeville 7

T.L. Hanna 31, Easley 24

Wagener-Salley 51, North 8

Westside 19, Hillcrest 12, 2OT

Williston-Elko 32, Hunter-Kinard-Tyler 8

Wilson Hall 27, Cardinal Newman 20

Woodruff 40, Pendleton 14

Wren 14, D.W. Daniel 7

NEXT WEEK

NORTH CAROLINA

Thursday

Charlotte Latin at Providence Day, 7

Friday

Ardrey Kell at Harding, 7

Ashbrook at South Point

Bandys at Lincolnton

Bunker Hill at East Lincoln

Cannon School at Hickory Grove

Charlotte Christian at Liberty Christian (Va.)

Charlotte Country Day at Davidson Day

Community School of Davidson at Bessemer City

Concord at Cox Mill

Concord First Assembly at Forsyth Country Day

East Rowan at Northwest Cabarrus

Forest Hills at Mount Pleasant

Forestview at North Gaston

Hickory Hawks at Victory Christian

Hough at Mallard Creek, 7

Hunter Huss at East Gaston

Jay M. Robinson at A.L. Brown

Lake Norman at South Iredell

Marvin Ridge at Cuthbertson

Monroe at Central Academy

Myers Park at Butler, 7

North Iredell at Statesville

North Lincoln at Alexander Central

North Mecklenburg at Hopewell, 7

North Moore at Union Academy

Olympic at Charlotte Catholic

Peculiar Generation Christian at Mountain Island Charter

Piedmont at Sun Valley

Pine Lake Prep at Highland Tech

Porter Ridge at Garinger, 7

Providence at Berry, 7

Rocky River at East Mecklenburg, 7

South Mecklenburg at West Mecklenburg, 7

Statesville Christian at Northside Christian

Stuart Cramer at Lake Norman Charter

Thomas Jefferson Academy at Cherryville

Vance at West Charlotte, 7

Weddington at Anson

West Iredell at Mooresville

West Lincoln at Newton Conover

West Rowan at Central Cabarrus

West Stanly at Parkwood

Monday

A.L. Brown vs. Vance at Rocky River, 7

South Mecklenburg vs. Berry at Mallard Creek, 7

SOUTH CAROLINA

Friday

Indian Land at Mid-Carolina

Nation Ford at Fort Mill

Rock Hill at Clover

South Pointe at Chester

York at Gaffney

BYES: Cabarrus Stallions, Carolina Pride, Hickory Ridge, Independence, Metrolina Christian, Northwestern, SouthLake Christian.

  Comments