High School Sports

Charlotte Observer-area fall sports leaders 10.05.15

Charlotte Observer Fall Stats

BOYS SOCCER

GOALS

Name

School

Goals

Peyton Smith

Carmel Christian

25

Adrian Lopez

Garinger

24

Francisco Prado

Comm. School of Davidson

22

Jordy Briceno

Ashbrook

21

Nick Aparicio

Providence

19

Charles Basse

East Mecklenburg

19

Marco Garcia

South Mecklenburg

18

Nick Raymond

Union Academy

16

Ethan Quinlan

Stuart Cramer

16

Karabo Maretlane

Carmel Christian

16

Chase Wheeler

Carmel Christian

15

Christian Ortiz

Garinger

14

ASSISTS

Name

School

Assists

Esteban Clemente

Concord

20

Peyton Smith

Carmel Christian

18

Jordy Briceno

Ashbrook

15

Danny Marban

Union Academy

14

Marco Garcia

South Mecklenburg

11

Brian Stanley

Christ the King

11

Adrian Lopez

Garinger

10

Camilo Benitez

Garinger

10

Brett Shanklin

East Lincoln

10

Imer Avila

Concord

10

Reed Hunnicutt

South Mecklenburg

10

Wallo Renteria

South Iredell

10

Michael Mosk

Ashbrook

10

SHUTOUTS

Name

School

Shutouts

Patrick Saffer

Providence

7

Ian Rushton

Statesville

6

Harish Amatya

South Mecklenburg

6

John Pike

South Iredell

5

Bennett Jones

Charlotte Latin

5

Mitchell Faulkner

Union Academy

5

Gordon White

Providence

4

Esai Gomez

Independence

4

Noah Marsh

Concord

4

Liam Dolaher

Hough

3

Cecil Millen

Hough

3

GOALS AGAINST AVERAGE

Name

School

Goals

Gordon White

Providence

0.1

Liam Dolaher

Hough

0.3

Cecil Millen

Hough

0.3

John Pike

South Iredell

0.3

Patrick Saffer

Providence

0.4

Ian Rushton

Statesville

0.6

Harish Amatya

South Mecklenburg

0.6

Bennett Jones

Charlotte Latin

1.0

VOLLEYBALL

KILLS

Name

School

Kills per match

Taylor Rowland

Cox Mill

17.3

Julia Scoles

South Iredell

15.2

Sehrena Hull

Mooresville

13.5

Shannon Bradley

United Faith

12.7

Lexi Mitchell

Providence Day

11.9

Kylee Garrison

SouthLake Christian

11.9

Kylee Morgan

Mallard Creek

11.9

Chanin Scott

Myers Park

11.6

Sydney Edwards

North Gaston

11.5

Sarah Billiard

Covenant Day

11.4

Taylor Davis

Cuthbertson

10.9

Rachel Mackey

Charlotte Latin

10.6

BLOCKS

Name

School

Blk. per match

Bentley Earnest

Lincoln Charter

5.3

Jayda Carlton

Hickory Ridge

4.1

Morgan Fletcher

Mooresville

4.0

Sydney Holland

West Iredell

3.9

Rachel Faulkenberry

Mooresville

3.8

Makaylah Elliott

Hough

3.7

Myla King

South Iredell

3.7

Kendall Bender

Providence

3.6

Brandye Cropper

Jay M. Robinson

3.6

Brystal Hartman

Jay M. Robinson

3.6

Logan Polk

Central Academy

3.4

Allie Belcher

Weddington

3.4

Heather Hubeli

Lincoln Charter

3.4

ASSISTS

Name

School

Asst. per match

Courtney Weber

Cox Mill

35.9

Jillian Maul

Cuthbertson

32.2

Meghan Haigler

Metrolina Christian

30.4

Mollie Ray

Charlotte Catholic

29.4

Emily Konchan

Providence

26.0

Elizabeth Thompson

South Iredell

25.4

Clare Maloney

Myers Park

25.0

Lorna Walker

Lincoln Charter

24.7

Kaycee Bradley

North Gaston

24.3

Adriana Jordan

Marvin Ridge

24.1

Bayleigh Henley

Cherryville

23.3

Eloise Monnin

Charlotte Latin

22.8

Sara Beth Jordan

Westminster Catawba

22.6

ACES

Name

School

Aces per match

Madi NeeSmith

Lincoln Charter

4.3

Heather Hubeli

Lincoln Charter

3.8

Alana Darby

Davidson Day

3.5

Julia Scoles

South Iredell

3.4

Bentley Earnest

Lincoln Charter

3.2

Rachel Brown

Davidson Day

3.2

Meghan Haigler

Metrolina Christian

3.1

Lauren Phillips

Cox Mill

2.9

Katie Morrison

Central Cabarrus

2.9

Ashley Blackwell

East Lincoln

2.9

Taylor Rowland

Cox Mill

2.8

Kennedy Smith

SouthLake Christian

2.8

DIGS

Name

School

Digs per match

Grace Kinsch

East Lincoln

24.3

Sehrena Hull

Mooresville

22.5

Myah Ward

Weddington

20.5

Maggie Fagan

Myers Park

20.5

Taylor Berg

South Iredell

19.8

Sidney Russell

North Lincoln

19.6

Megan Jones

Cuthbertson

19.3

Makayla Haigler

Metrolina Christian

16.9

Heather Hubeli

Lincoln Charter

16.1

Kaitlyn Scallin

Carmel Christian

16.1

Heather Inman

Forestview

15.2

Mariel Nash

Cuthbertson

15.2

Chanin Scott

Myers Park

14.8

Braden Nash

Charlotte Co. Day

14.5

GIRLS GOLF

SCORING AVERAGES (Per nine holes)

Name

School

Average

Samantha Vodry

Mooresville

34.2

Jodee Tindal

South Pointe (SC)

35.8

Keri Kenkel

Charlotte Catholic

36.0

Roshnee Sharma

Providence Day

36.5

Whitney Carter

South Pointe (SC)

36.8

Jamie Cassell

Cox Mill

36.8

Kathryn Carson

Lake Norman

37.2

Moon Cheong

Charlotte Latin

37.9

Alexis Whitney

Ardrey Kell

38.0

Haley McCrossan

Marvin Ridge

38.0

Caroline Cole

Highland Tech

38.3

Alexis Jarrell

Comm. School of Davidson

38.5

Taylor Hinson

Gaston Christian

38.5

Emily Anderson

Porter Ridge

38.8

Parker Melting

Independence

39.0

Michelle Harn

Charlotte Catholic

39.2

Alexis Sudjianto

Charlotte Latin

39.4

Nicole Kramer

Ardrey Kell

40.0

Emily Lang

Ardrey Kell

41.0

Mary Kate Smith

Ardrey Kell

41.0

Rea Madan

Providence Day

41.3

Danielle Mirovich

Mount Pleasant

41.5

Hannah Hovsepian

Hough

41.6

Bailey Dorton

Myers Park

41.7

Elizabeth Hordes

Cuthbertson

42.0

Renee Janis

Hough

42.3

FIELD HOCKEY

GOALS

Name

School

Goals

Kathryn Holland

Charlotte Country Day

18

Anna Rhyne

Charlotte Country Day

11

Eliza Saunders

Myers Park

9

Camille Kane

Charlotte Latin

8

Megan Frost

Myers Park

7

Laney Diehl

Providence Day

6

Caroline Jones

Charlotte Country Day

6

Annabelle Oates

Charlotte Latin

5

Grayson Buben

Providence Day

5

Caroline Anderson

Charlotte Catholic

5

Carson Dobrowski

Myers Park

5

Dee Ellis

Charlotte Country Day

5

Katie Scott

Charlotte Country Day

5

ASSISTS

Name

School

Assists

Megan Frost

Myers Park

11

Camille Kane

Charlotte Latin

8

Ali Gakenheimer

Charlotte Country Day

8

Emma Goldean

Providence Day

7

Sophie Levinson

Myers Park

4

Kathryn Holland

Charlotte Country Day

4

Katie Scott

Charlotte Country Day

4

SAVES

Name

School

Saves

Abbey Annie Briggs

Providence Day

38

Corbett Foster

Charlotte Latin

30

Sydney Elder

Myers Park

17

Kyle Murray

Myers Park

15

Riley Harrison

Charlotte Country Day

14

CROSS COUNTRY

TOP 10 BOYS

Name

School

Time

Mitchell Resor

Weddington

15:23

Matthew Conner

Weddington

15:24.40

Alex Cornwell

Hickory Ridge

15:34

Alex Hazan

Weddington

15:41

Jack Mastandrea

Lake Norman

15:58

Tanner Sutton

Providence

15:59

Hayden Blalock

Providence

15:59

Jack Ratterree

Charlotte Latin

15:59.20

Austin Hilburn

North Lincoln

16:09

Noah Dolhare

Providence Day

16:16.90

TOP 10 GIRLS

Name

School

Times

Brittany Stanley

Mount Pleasant

18:16.20

Lexi King

Marvin Ridge

18:37.80

Paige McKinney

Hough

18:39

Mariah Howlett

Lake Norman Charter

18:42

Kayla Glova

Providence

18:48

Claire Strickler

Providence

18:50

Izzy Evely

Lake Norman Charter

18:57

Jennae Jacob

Marvin Ridge

19:07

Danielle Rinn

Weddington

19:10

Sarah Latour

Cuthbertson

19:10

**Cross Country times courtesy of ncrunners.com as of Oct. 5

  Comments