High School Sports

High School Fall Sports Stat leaders 10.14.15

Charlotte Observer Fall Stats

Charlotte Observer Fall Stats

BOYS SOCCER

GOALS

Name

School

Goals

Peyton Smith

Carmel Christian

28

Francisco Prado

Comm. School of Davidson

27

Adrian Lopez

Garinger

26

Jordy Briceno

Ashbrook

26

Nick Aparicio

Providence

24

Charles Basse

East Mecklenburg

24

Marco Garcia

South Mecklenburg

22

Chase Wheeler

Carmel Christian

18

Bailey Frederick

Marvin Ridge

17

Ethan Quinlan

Stuart Cramer

17

Karabo Maretlane

Carmel Christian

17

Nick Raymond

Union Academy

16

ASSISTS

Name

School

Assists

Peyton Smith

Carmel Christian

23

Esteban Clemente

Concord

21

Jordy Briceno

Ashbrook

17

Danny Marban

Union Academy

14

Reed Hunnicutt

South Mecklenburg

13

Brian Stanley

Christ the King

13

Imer Avila

Concord

12

Marco Garcia

South Mecklenburg

11

Camilo Benitez

Garinger

11

Mason Peeler

Weddington

11

Brett Shanklin

East Lincoln

11

Francisco Prado

Comm. School of Davidson

11

SHUTOUTS

Name

School

Shutouts

Patrick Saffer

Providence

7

Ian Rushton

Statesville

7

Harish Amatya

South Mecklenburg

6

Brandon Melchor

Central Academy

6

Gordon White

Providence

6

John Pike

South Iredell

5

Bennett Jones

Charlotte Latin

5

Mitchell Faulkner

Union Academy

5

Esai Gomez

Independence

4

Noah Marsh

Concord

4

GOALS AGAINST AVERAGE

Name

School

Goals

Gordon White

Providence

0.1

Liam Dolaher

Hough

0.3

Cecil Millen

Hough

0.3

John Pike

South Iredell

0.3

Ian Rushton

Statesville

0.4

Harish Amatya

South Mecklenburg

0.6

Patrick Saffer

Providence

0.7

Jack Vaughn

Charlotte Country Day

0.8

Bennett Jones

Charlotte Latin

1.0

VOLLEYBALL

KILLS

Name

School

Kills per match

Taylor Rowland

Cox Mill

16.6

Julia Scoles

South Iredell

14.8

Sehrena Hull

Mooresville

14.6

Shannon Bradley

United Faith

13.5

Chanin Scott

Myers Park

12.3

Kylee Morgan

Mallard Creek

12.0

Lexi Mitchell

Providence Day

11.9

Kylee Garrison

SouthLake Christian

11.9

Morgan Ginther

Forestview

11.8

Sarah Billiard

Covenant Day

11.6

Vaness Blas

Jay M. Robinson

11.1

BLOCKS

Name

School

Blk. per match

Parker Tompkins

Davidson Day

5.0

Bentley Earnest

Lincoln Charter

4.8

Morgan Fletcher

Mooresville

4.5

Jayda Carlton

Hickory Ridge

4.4

Rachel Faulkenberry

Mooresville

4.2

Sydney Holland

West Iredell

3.8

Allie Belcher

Weddington

3.6

Brandye Cropper

Jay M. Robinson

3.6

Myla King

South Iredell

3.6

Logan Polk

Central Academy

3.5

ASSISTS

Name

School

Asst. per match

Courtney Weber

Cox Mill

34.2

Meghan Haigler

Metrolina Christian

31.2

Jillian Maul

Cuthbertson

29.7

Adriana Jordan

Marvin Ridge

29.4

Mollie Ray

Charlotte Catholic

27.2

Claire Maloney

Myers Park

26.3

Elizabeth Thompson

South Iredell

25.2

Emily Konchan

Providence

25.1

Bayleigh Henley

Cherryville

24.0

Kaycee Bradley

North Gaston

23.9

Sarah Beth Jordan

Westminster Catawba

23.8

ACES

Name

School

Aces per match

Julia Scoles

South Iredell

4.8

Madi NeeSmith

Lincoln Charter

4.2

Heather Hubeli

Lincoln Charter

3.3

Meghan Haigler

Metrolina Christian

3.0

Bentley Earnest

Lincoln Charter

3.0

Alana Darby

Davidson Day

2.9

Kennedy Smith

SouthLake Christian

2.8

Lauren Phillips

Cox Mill

2.8

Morgan Ginther

Forestview

2.8

DIGS

Name

School

Digs per match

Grace Kinsch

East Lincoln

26.3

Sehrena Hull

Mooresville

23.1

Maggie Fagan

Myers Park

21.1

Sidney Russell

North Lincoln

21.1

Myah Ward

Weddington

20.6

Makayla Haigler

Metrolina Christian

19.9

Taylor Berg

South Iredell

19.3

Heather Inman

Forestview

18.9

Kaitlyn Scallin

Carmel Christian

17.6

Nasera Kaouss

Davidson Day

17.6

GIRLS GOLF

SCORING AVERAGES (Per nine holes)

Name

School

Average

Samantha Vodry

Mooresville

34.4

Jodee Tindal

South Pointe (SC)

35.2

Keri Kenkel

Charlotte Catholic

36.0

Roshnee Sharma

Providence Day

36.5

Kathryn Carson

Lake Norman

36.6

Moon Cheong

Charlotte Latin

37.8

Jamie Cassell

Cox Mill

37.8

Whitney Carter

South Pointe (SC)

38.6

Alexis Jarrell

Comm. School of Davidson

38.5

Taylor Hinson

Gaston Christian

38.5

Emily Anderson

Porter Ridge

38.8

Parker Melting

Independence

39.0

Michelle Harn

Charlotte Catholic

39.2

Nicole Kramer

Ardrey Kell

39.2

Alexis Sudjianto

Charlotte Latin

39.5

Alexis Whitney

Ardrey Kell

39.8

Haley McCrossan

Marvin Ridge

40.1

Caroline Cole

Highland Tech

40.5

Kasey Owenby

Forestview

40.8

Mary Kate Smith

Ardrey Kell

41.3

Rea Madan

Providence Day

41.3

Danielle Mirovich

Mount Pleasant

41.5

Bailey Dorton

Myers Park

41.7

Hannah Hovsepian

Hough

41.8

Elizabeth Hordes

Cuthbertson

41.8

Renee Janis

Hough

42.2

Muskan Uppal

Cannon School

42.3

FIELD HOCKEY

GOALS

Name

School

Goals

Kathryn Holland

Charlotte Country Day

18

Anna Rhyne

Charlotte Country Day

11

Eliza Saunders

Myers Park

10

Camille Kane

Charlotte Latin

8

Megan Frost

Myers Park

8

Annabelle Oates

Charlotte Latin

7

Laney Diehl

Providence Day

6

Caroline Jones

Charlotte Country Day

6

Grayson Buben

Providence Day

6

Celine Ives

Providence Day

6

ASSISTS

Name

School

Assists

Megan Frost

Myers Park

12

Camille Kane

Charlotte Latin

8

Ali Gakenheimer

Charlotte Country Day

8

Celine Ives

Providence Day

7

Emma Goldean

Providence Day

7

Sophie Levinson

Myers Park

5

SAVES

Name

School

Saves

Abbey Annie Briggs

Providence Day

49

Corbett Foster

Charlotte Latin

30

Kyle Murray

Myers Park

22

Sydney Elder

Myers Park

17

Riley Harrison

Charlotte Country Day

14

CROSS COUNTRY

TOP 10 BOYS

Name

School

Time

Mitchell Resor

Weddington

15:23

Matthew Conner

Weddington

15:24.40

Alex Cornwell

Hickory Ridge

15:34

Alex Hazan

Weddington

15:41

Jack Mastandrea

Lake Norman

15:58

Tanner Sutton

Providence

15:59

Hayden Blalock

Providence

15:59

Jack Ratterree

Charlotte Latin

15:59.20

Austin Hilburn

North Lincoln

16:09

Noah Dolhare

Providence Day

16:16.90

TOP 10 GIRLS

Name

School

Times

Brittany Stanley

Mount Pleasant

18:16.20

Lexi King

Marvin Ridge

18:37.80

Paige McKinney

Hough

18:39

Mariah Howlett

Lake Norman Charter

18:42

Kayla Glova

Providence

18:48

Claire Strickler

Providence

18:50

Izzy Evely

Lake Norman Charter

18:52.72

Jena Metwalli

Cannon School

19:04

Jennae Jacob

Marvin Ridge

19:07

Danielle Rinn

Weddington

19:10

Sarah Latour

Cuthbertson

19:10

**Cross Country times courtesy of ncrunners.com as of Oct. 12

  Comments