High School Sports

High School Playoff Pairings 10.30.15

NCHSAA Tennis

Second round

4A West: NW Guilford at Myers Park; Page at Lake Norman; Skyland Roberson 5, Watauga 1; Ardrey Kell 5, W-S Reynolds 1

3A West: Hibriten at N. Lincoln; Weddington at Concord; Marvin Ridge at Carson; Hickory at Kings Mountain

2A West: Surry Central 5, Central Academy 4; Lake Norman Charter 5, Maiden 0; Hendersonville 5, Draughn 2; Salisbury 6, West Lincoln 0

Monday’s third round: Hendersonville at Salisbury; Surry Central at Lake Norman Charter

1A West: Mt Airy 5, Elkin 4; E. Surry at Chatham Central; E. Montgomery at Gray Stone Day; Avery at Bishop McGuinness

NCHSAA Volleyball

Thursday’s third round

4A West: Reagan 3, Watauga 0; Hough 3, Roberson 2; Charlotte Catholic 3, Providence 1; NW Guilford 3, Page 0

Saturday’s quarterfinals: Hough at Pfafftown Reagan; Charlotte Catholic at NW Guilford

3A West: Cox Mill 3, Hickory 1; South Iredell 3, Asheville Reynolds 0; Carson 3, North Iredell 0; West Henderson 3, West Iredell 0

Saturday’s quarterfinals: Cox Mill at South Iredell; Carson at West Henderson

2A West: Maiden 3, Mt Pleasant 0; Polk County 3, Brevard 2; Hendersonville 3, North Surry 1; Wheatmore 3, Lake Norman Charter 0

Saturday’s quarterfinals: Polk Co. at Maiden; Hendersonville at Wheatmore

1A West: South Stanly 3, Hayesville 1; Rosman 3, East Surry 0; Community School of Davidson 3, Mt Airy 2; Alleghany 3, Lincoln Charter 0

Saturday’s quarterfinal: Rosman at South Stanly; Community School of Davidson at Alleghany

NCISAA Field Hockey

Friday’s semifinals at Durham Academy: Country Day 3, Durham Academy 2 OT; Charlotte Latin 1, Providence Day 0

Saturday’s championship at Durham Academy: Charlotte Country Day vs. Charlotte Latin, 11 a.m.

NCISAA Soccer

3A semifinals Friday at North Raleigh Christian: HP Wesleyan 3, North Raleigh Christian 1; Charlotte Country Day 1, Raleigh Ravenscroft 0

Saturday’s final at North Raleigh Christian: High Point Wesleyan vs. Country Day, noon

2A semifinals Friday at Westchester: Fayetteville Academy 5, Caldwell Academy 0; Asheville Christian vs. Westchester Country Day

Saturday’s final at Westchester: Fayetteville Academy vs. Asheville Christian/Westchester, 1

1A semifinals Friday at Greenfield School: Lee Christian 4, Oakwood 1; Greenfield School vs. Wayne Country Day

Saturday’s final at Greenfield School: Oakwood vs. Greenfield/Wayne, 1

NCISAA Tennis

1A semifinals Friday at Barton College: Wayne Country Day 6, Northeast Academy 0; Kerr-Vance 6, Ridgecroft 3

Saturday’s final at Barton College: Wayne Country Day vs. Kerr-Vance, 10 a.m.

2A semifinals Friday at Barton: St. David’s 5, Gaston Day 3; Cape Fear 5, Arendell Parrott 1

Saturday’s final at Barton: St. David’s vs. Cape Fear, 10 a.m.

3A semifinals Friday at Providence Day: Country Day 5, Durham Academy 0; Charlotte Latin 5, Cary Academy 3

Saturday’s final at Providence Day: Country Day vs. Charlotte Latin, 10 a.m.

NCISAA Volleyball

1A semifinals at United Faith: Oakwood vs. Hickory Christian; Cresset Christian vs. Statesville Christian

Saturday’s final at Covenant Day: semifinal winners, 10 a.m.

2A semifinals at Gaston Day: Davidson Day vs. Epiphany; Asheville Christian vs. Caldwell Academy

Saturday’s final at Covenant Day: semifinal winners, 12:30 p.m.

3A semifinals at Charlotte Latin: North Raleigh Christian 3, Cannon 0; Covenant Day 3, Providence Day 0

Saturday’s final at Covenant Day: North Raleigh Christian vs. Covenant Day, 3

  Comments