High School Sports

High School Playoff Pairings 10.30.15

NCHSAA Tennis

Second round

4A West: Myers Park 6, NW Guilford 0; Page 5, Lake Norman 1; Skyland Roberson 5, Watauga 1; Ardrey Kell 5, W-S Reynolds 1

Monday’s third round: Page at Myers Park, 4; Ardrey Kell at Roberson, 4

3A West: Hibriten 5, N. Lincoln 4; Weddington 6, Concord 0; Marvin Ridge 6, Carson 0; Hickory 5, Kings Mountain 4

Monday’s third round: Hibriten at Weddington; Marvin Ridge at Hickory

2A West: Surry Central 5, Central Academy 4; Lake Norman Charter 5, Maiden 0; Hendersonville 5, Draughn 2; Salisbury 6, West Lincoln 0

Monday’s third round: Hendersonville at Salisbury; Surry Central at Lake Norman Charter

1A West: Mt Airy 5, Elkin 4; E. Surry at Chatham Central; E. Montgomery at Gray Stone Day; Bishop McGuinness 6, Avery 0

Monday’s third round: Mt Airy vs. E. Surry/Chatham; E. Montgomery/Gray Stone vs. Bishop McGuinness

NCHSAA Volleyball

Saturday’s quarterfinals

4A West: Pfafftown Reagan 3, Hough 0; NW Guilford 3, Charlotte Catholic 2

Tuesday’s regional final: NW Guilford at Pfafftown Reagan

3A West: South Iredell 3, Cox Mill 1; West Henderson 3, Carson 0

Tuesday’s regional final: South Iredell at West Henderson

2A West: Maiden 3, Polk County 1; Wheatmore 3, Hendersonville 1

Tuesday’s regional final: Wheatmore at Maiden

1A West: Rosman 3, South Stanly 2; Alleghany 3, Community School of Davidson 2

Tuesday’s regional final: Rosman at Alleghany

NCISAA Field Hockey

Friday’s semifinals at Durham Academy: Country Day 3, Durham Academy 2 OT; Charlotte Latin 1, Providence Day 0

Saturday’s championship at Durham Academy: Charlotte Latin 3, Charlotte Country Day 1

NCISAA Soccer

3A semifinals Friday at North Raleigh Christian: HP Wesleyan 3, North Raleigh Christian 1; Charlotte Country Day 1, Raleigh Ravenscroft 0

Saturday’s final at North Raleigh Christian: High Point Wesleyan 1, Charlotte Country Day 0

2A semifinals Friday at Westchester: Fayetteville Academy 5, Caldwell Academy 0; Asheville Christian 3,Westchester Country Day -

Saturday’s final at Westchester: Asheville Christian 5, Fayetteville Academy 4 (PKs)

1A semifinals Friday at Greenfield School: Lee Christian 4, Oakwood 1; Wayne Country Day 1, Greenfield School 0

Saturday’s final at Greenfield School: Wayne Country Day 4, Oakwood 0

NCISAA Girls Tennis

1A semifinals Friday at Barton College: Wayne Country Day 6, Northeast Academy 0; Kerr-Vance 6, Ridgecroft 3

Saturday’s final at Barton College: Wayne Country Day 5,Kerr-Vance 1

2A semifinals Friday at Barton: St. David’s 5, Gaston Day 3; Cape Fear 5, Arendell Parrott 1

Saturday’s final at Barton: St. David’s 5, Cape Fear 2

3A semifinals Friday at Providence Day: Country Day 5, Durham Academy 0; Charlotte Latin 5, Cary Academy 3

Saturday’s final at Providence Day: Country Day 5, Charlotte Latin 0

NCISAA Volleyball

1A semifinals at United Faith: Statesville Christian 3, Cresset Christian 0; Oakwood 3, Hickory Christian 1

Saturday’s final at Covenant Day: Statesville Christian 3, Oakwood 1

2A semifinals at Gaston Day: Davidson Day 3, Epiphany 1; Caldwell Academy 3, Asheville Christian 1

Saturday’s final at Covenant Day: Caldwell Academy 3, Davidson Day 1

3A semifinals at Charlotte Latin: North Raleigh Christian 3, Cannon 0; Covenant Day 3, Providence Day 0

Saturday’s final at Covenant Day: North Raleigh Christian 3, Covenant Day 2

  Comments