High School Sports

Prep Results 10.31.15

Boy’s Cross Country

NCHSAA Regionals

3A

Top Team Scores: Weddington (WED) 21, Jesse C Carson (JCC) 91, North Lincoln (NL) 111, Marvin Ridge (MR) 154, Northwest Cabarrus (NWC) 179.

Top Individual Scores: Mitchell Resor (WED) 15:29; Matthew Conner (WED) 15:47; Alex Hazan (WED) 16:03; Alex Cornwell (HR) 16:06; Colton Jordan (WED) 16:09; Austin Hillburn (NL) 16:13; Ethan Bemis (NWC) 16:20; Zachary Marchinko (JCC) 16:27; Jacob Lipsey (MR) 16:31; Kyle Hinson (WED) 16:32.

4A

Top Team Scores: Providence (PRV) 55, Myers Park (MP) 97, Watauga (WAT) 98, Hough (H) 116, Lake Norman (LN) 130.

Top Individual Scores: Haywood Ferguson (South Mecklenburg) 16:08; Jack Mastrandrea (LN) 16:12; Tanner Sutter (PRV) 16:16; Ryan Kendall (AK) 16:27; Hayden Blalock (PRV) 16:29; Matthew Hellenbrand (WAT) 16:30; Zachary Mercer (Mooresville ) 16:31; Marshall Williamson (MP) 16:31; Logan Sutter (PRV) 16:32; Andrew Kiss (PRV) 16:32.

Girls’ Cross Country

NCHSAA Regionals

3A

Top Team Scores: Marvin Ridge (MR) 41, Cuthbertson (CUT) 51, Weddington (WED) 65, North Lincoln (NL) 124.

Top Individual Scores: Alexa King (MR) 18:41; Sarah LaTour (CUT) 18:58; Giavanna Sirianni (SI) 19:00; Alexia Noch (CUT) 19:01; Danielle Rinn (WED) 19:18; Kylie Hennessey (MR) 19:34; Morgan Allison (CUT) 19:36; Delaney Patterson (CUT) 19:37; Nicole Renwick (MR) 19:39; Alex Wall (WED) 19:39.

4A

Top Team Scores: Providence (PRV) 45, Myers Park (MP) 60, Hough (H) 92, Ardrey Kell (AK) 104, TC Roberson (TCR) 142.

Top Individual Scores: Kayla Glova (PRV) 19:01; Tasha Regan (Hopewell) 19:04; Kate Eiselt (MP) 19:05; Paige McKinnet (H) 19:11; Claire Strickler (PRV) 19:14; Ashlyn Blakely (TCR) 19:21; Sarah Parrish (PRV) 19:26; Emma Wiese (AK) 19:30; Camille Martin (Independence) 19:39.

Field Hockey

Charlotte Latin 3, Charlotte Country Day 1

CL: Camille Kane, Caroline Balogh. CCD: Katherine Holland. Records: CL 14-3; CCD 15-2.

Football

Central Cabarrus 34,

East Rowan 24

CC

7

14

0

13

34

ER

0

0

24

0

24

Friday’s games

North Carolina

AL Brown 34, West Charlotte 7

Apex Middle Creek 28, Morrisville Green Hope 19

Asheboro 62, Western Guilford 7

Ayden-Grifton 40, Goldsboro 8

Belmont South Point 42, North Gaston 0

Bertie County 48, Pasquotank County 6

Bessemer City 48, Gastonia Highland Tech 0

Boonville Starmount 16, Ashe County 6

Cameron Union Pines 17, Southern Lee 14

Carson 24, Hickory Ridge 6

Catawba Bandys 16, West Lincoln 6

Charlotte Catholic 42, Charlotte Ardrey Kell 9

Charlotte Christian 27, Charlotte Providence Day 7

Charlotte Independence 45, Mint Hill Rocky River 13

Charlotte Latin 49, Charlotte Country Day 14

Charlotte Myers Park 47, Charlotte Garinger 28

Charlotte Olympic 21, Charlotte Harding 8

China Grove Carson 24, Hickory Ridge 6

Clayton Cleveland 49, Western Harnett 6

Clinton 56, Rocky Point Trask 13

Cornelius Hough 30, North Mecklenburg 6

Croatan 35, East Duplin 10

Durham Hillside 56, Durham Jordan 6

East Bend Forbush 34, Surry Central 27

East Gaston 46, Belmont Cramer 0

East Mecklenburg 41, Indian Trail Porter Ridge 7

East Wake 21, Knightdale 20

East Wilkes 24, Wilkes Central 21

Eastern Alamance 35, Eastern Guilford 7

Eden Morehead 42, Burlington Williams 15

Fairmont 60, East Columbus 0

Fayetteville Britt 36, Cape Fear 20

Fuquay-Varina 49, Cary Panther Creek 35

Garner 42, West Johnston 20

Graham 17, Burlington Cummings 14

Greene Central 47, South Lenoir 0

Greensboro Dudley 35, Greensboro Page 7

Greenville Conley 56, New Bern 24

High Point Christian Academy 41, North Raleigh Christian 2

Holly Springs 27, Cary 10

Kannapolis Brown 34, West Charlotte 7

Kinston 55, North Lenoir 28

Lake Norman Charter 15, Gastonia Ashbrook 9

Lee County 28, Fayetteville Westover 6

Lexington 41, East Davidson 13

Lincolnton 41, West Caldwell 7

Marshville Forest Hills 57, Monroe Central 20

Monroe 56, West Stanly 0

Monroe Union Academy 40, Albemarle 13

Mooresville 23, Lake Norman 16

Newton Grove Midway 33, West Bladen 15

North Lincoln 46, West Iredell 26

Northern Guilford 49, Mayodan McMichael 7

Orange 42, Oxford Webb 0

Pamlico County 26, Jones County 22

Raleigh Broughton 34, Raleigh Enloe 6

Raleigh Cardinal Gibbons 48, East Chapel Hill 6

Raleigh Millbrook 28, Raleigh Leesville Road 12

Raleigh Ravenscroft 44, Harrells Christian 0

Raleigh St. David's 56, Lawrence Academy 27

Rocky Mount 35, Southern Nash 14

Rocky Mount Academy 48, Halifax Academy 0

Rolesville 23, Clayton 14

Salisbury 34, West Davidson 0

Shelby 42, Valdese Draughn 0

Shelby Crest 41, Lawndale Burns 0

South Granville 27, Warren County 6

South Mecklenburg 14, Charlotte Providence 0

Southeast Raleigh 42, Harnett Central 29

SouthWest Edgecombe 49, North Johnston 0

St. Pauls 38, West Columbus 30

Thomasville 17, North Rowan 7

Union Academy 40, Albemarle 13

Vance 14, Hopewell 13

Wake Forest 26, Raleigh Sanderson 9

Wallace-Rose Hill 61, Pender 0

Waxhaw Marvin Ridge 21, Anson County 19

Waynesville Tuscola 52, East Henderson 18

Weddington 38, Monroe Piedmont 14

Wendell Corinth Holders 28, South Johnston 16

West Carteret 38, Richlands 21

West Montgomery 53, South Davidson 0

West Rowan 41, Concord Cox Mill 0

Western Alamance 47, Northeast Guilford 0

Whiteville 49, South Robeson 0

Wilmington Laney 28, West Brunswick 6

South Carolina

A.C. Flora 28, Dreher 21

Airport 24, Brookland-Cayce 14

Andrew Jackson Academy 22, Richard Winn Academy 21

Andrews 26, Lake Marion 24

Ashley Ridge 37, Summerville 21

Bamberg-Ehrhardt 40, Denmark-Olar 6

Baptist Hill 61, Military Magnet Academy 0

Battery Creek 21, Whale Branch 14

Belton-Honea Path 49, Pickens 17

Ben Lippen 49, Augusta Christian, Ga. 18

Bethesda Academy 49, Bible Baptist 13

Bishop England 41, Academic Magnet 13

Blackville-Hilda 45, North 16

Blythewood 59, Lugoff-Elgin 21

Boiling Springs 51, J.L. Mann 14

Broome 29, Lancaster 26, OT

Buford 28, Carolina Pride, N.C. 21

C.E. Murray 20, Scott’s Branch 6

Calhoun County 57, Williston-Elko 42

Cane Bay 35, Wando 20

Carolina Academy 66, Clarendon Hall Academy 28

Carolina Forest 41, West Florence 3

Carvers Bay 12, Hemingway 2

Central 47, North Central 12

Chapin 42, Camden 35

Chapman 42, Southside 27

Charleston Collegiate 52, Cathedral Academy 14

Chesterfield 33, Cheraw 31

Colleton County 60, Bluffton 27

Colleton Prep 22, Thomas Heyward Academy 14

Cross 52, St. John’s 16

Dillon 58, Waccamaw 0

Dillon Christian 20, Holly Hill Academy 0

Dorchester Academy 39, Curtis Baptist, Ga. 12

Dutch Fork 38, Westwood 28

Emerald 41, Eastside 30

Fairfield Central 35, Mid-Carolina 0

Fox Creek 55, Calhoun Falls 16

Gaffney 28, Fort Mill 24

Garrett Academy of Technology 49, North Charleston 14

Georgetown 34, Wilson 7

Goose Creek 34, West Ashley 26

Gray Collegiate Academy 19, Cardinal Newman 7

Greer 32, Blue Ridge 7

Hammond 38, Heathwood Hall 0

Hanahan 35, Berkeley 18

Hartsville 57, Darlington 19

Hilton Head Island 63, R.B. Stall 12

Hilton Head Prep 45, Hilton Head Christian Academy 6

Indian Land 48, Andrew Jackson 27

James F. Byrnes 31, Dorman 7

James Island 26, Stratford 20

Johnsonville 54, Kingstree 20

Lamar 21, McBee 13

Latta 30, Green Sea Floyds 14

Laurens 42, Greenville 41

Lewisville 40, Great Falls 13

Lexington 31, South Aiken 21

Liberty 37, Carolina High and Academy 12

Lincoln 38, Burke 19

Loris 27, Aynor 0

Marion 26, Mullins 22

Marlboro County 61, Manning 0

Midland Valley 21, Aiken 14

Myrtle Beach 35, North Myrtle Beach 21

Nation Ford 56, Clover 20

Newberry 53, Columbia 0

North Augusta 26, Irmo 14

Northwestern 49, Rock Hill 13

Northwood Academy 55, First Baptist 28

Orangeburg-Wilkinson 27, Beaufort 21

Patrick Henry Academy 42, Jefferson Davis Academy 0

Pee Dee Academy 62, Christian Academy of Myrtle Beach 39

Pendleton 42, Landrum 3

Pinewood Prep 31, Porter-Gaud 24

Powdersville 6, Blacksburg 0

Richland Northeast 32, Lower Richland 28

Saluda 52, Batesburg-Leesville 34

Seneca 35, D.W. Daniel 17

Silver Bluff 59, Barnwell 38

South Florence 25, Socastee 13

South Pointe 26, Clinton 8

Southside Christian 42, St. Joseph 16

Spartanburg 56, Mauldin 33

Spartanburg Christian 41, King’s Academy 8

Spring Valley 48, Ridge View 14

St. Andrew’s, Ga. 42, Palmetto Christian Academy 6

St. James 16, Lake City 14

Strom Thurmond 42, Ninety Six 8

Sumter 51, Conway 14

Swansea 49, Gilbert 40

T.L. Hanna 64, Woodmont 28

Timberland 44, Lee Central 0

Timmonsville 28, Hannah-Pamplico 21

Travelers Rest 21, Berea 19

Union County 24, Chester 7

Wade Hampton (G) 38, Riverside 21

Wade Hampton (H) 42, Woodland 6

White Knoll 35, River Bluff 28

Whitmire 27, Ware Shoals 0

Wilson Hall 6, Laurence Manning Academy 0

Woodruff 34, Chesnee 0

Tennis

NCHSAA Tournament

1A

SINGLES

Championship: Marisa Deininger (Community School of Davidson) d. Morgan Blount (Durham Voyager Academy) 6-1, 6-0.

DOUBLES

Championship: Morgan Auger-Anna Petrangeli (Kernersville Bishop McGuinness) d. Miracle Walters-Morgan Randleman (Elkin) 6-4, 7-5.

2A

SINGLES

Semifinals: Lauren Bush (Lake Norman Charter) d. Lauren Loveless (Lake Norman Charter) 6-2, 6-2; Zoe Huffman (Maiden) d. Rachel Rice (Durham School of the Arts) 6-0, 6-2.

Championship: Huffman (Maiden) d. Bush (Lake Norman Charter) 6-0, 6-4.

DOUBLES

Semifinals: Kayla Honeycutt-Kathyrn Rusher (Salisbury) d. Zoe Panizza-Emily Chrisman (Lake Norman Charter) 6-1, 6-1; Olivia-Archer-Hannah Archer (Lake Norman Charter) d. Sarah Yuan-Annie Xie (NCSSM) 6-1, 6-0.

Championship: O. Archer-H. Archer (Lake Norman Charter) d. Honeycutt-Rusher (Salisbury) 6-0, 6-0.

3A

SINGLES

Championship: Haynes (Asheville) d. Jiang (Cox Mill) 6-2, 6-4.

DOUBLES

Semifinals: Huda McGraw-Sophia McGraw (Fayetteville Terry Sanford) d. Brenna Bryant-Chandler Brice (Rocky Mount) 6-2, 6-1; Mary Beth Jackson-Hailee Haymore (Cameron Union Pines) d. Kristie Kim-Mary Hamrick (Asheville) 6-2, 6-1.

Championship: Jackson-Haymore (Union Pines) d. H. McGraw-S. McGraw (Terry Sanford) 7-5, 7-5.

4A

SINGLES

Championship: Boyden (Wakefield) d. Cyr (Panther Creek) 6-3, 6-0.

DOUBLES

Semifinals: Lizzie Galush-Jenna Knors (Raleigh Cardinal Gibbons) d. Sibel Tanik-Sofia Anthony (Raleigh Sanderson) 6-4, 7-5; Sammi Smith-Jordan Strickland (Cary Panther Creek) d. Caroline Igo-Summer Jacobs (Raleigh Cardinal Gibbons) 6-0, 6-0.

Championship: Smith-Strickland (Panther Creek) d. Galush-Knors (Cardinal Gibbons) 6-3, 6-2.

  Comments