High School Sports

NCHSAA, NCISAA high school football playoff pairings

Butler High’s defense pitched a shutout Friday against rival Independence. The Bulldogs, like the rest of the state, will learn their playoff opponent Saturday
Butler High’s defense pitched a shutout Friday against rival Independence. The Bulldogs, like the rest of the state, will learn their playoff opponent Saturday

North Carolina

4AA West

Olympic at East Forsyth; Lake Norman at Independence; North Mecklenburg at West Forsyth; Myers Park at Mooresville; Providence at Butler; East Mecklenburg at Mallard Creek; Ardrey Kell at South Mecklenburg; West Mecklenburg at Hough

4A West

McDowell at Greensboro Dudley; Southwest Guilford at Watauga; AL Brown at Pfafftown Reagan; High Point Central at South Caldwell; Vance at Charlotte Catholic; Fayetteville 71st at Skyland Roberson; Southeast Guilford at North Davidson; Davie County at Scotland

3AA West

Sun Valley at Concord; Ledford at Hickory Ridge; Robinson at Marvin Ridge; Central Cabarrus at South Iredell; Ashbrook at Asheville Reynolds; Asheville at Weddington; Cuthbertson at Asheville Erwin; Piedmont at Crest

3A West

Patton at Freedom; North Henderson at Kings Mountain; Hibriten at E. Gaston; St. Stephens at Pisgah; Forestview at West Henderson; Carson at West Rowan; Tuscola at Statesville; Southwest Randolph at South Point

2AA West

Forbush at Monroe; North Surry at Maiden; West Caldwell at Ashe County; R-S Central at Franklin; Parkwood at West Stokes; East Burke at Forest Hills; Newton-Conover at Wilkes Central; Smoky Mountain at East Lincoln

2A West

West Wilkes at Shelby; North Rowan at Carver; Mount Pleasant at Lake Norman Charter; Wheatmore at Hendersonville; East Rutherford at Reidsville; Lexington at Lincolnton; Providence Grove at Mountain Heritage; Polk County at Thomasville

1AA West

South Robeson at East Wilkes; Starmount at Swain County; Mount Airy at Whiteville; North Moore at Mitchell; Bessemer City at East Surry; North Stanly at East Montgomery; Walkertown at Pine Lake Prep; West Columbus at West Montgomery

1A West

South Stanly at Community School of Davidson; Cherokee at Andrews; Union Academy at North Stokes; Albemarle at Thomas Jefferson; Bishop McGuinness at Murphy; Alleghany at Rosman; Winston-Salem at Mountain Island Charter; Hayesville at Robbinsville

NCISAA

Division I finals: Charlotte Latin vs. Davidson Day, site TBA

Division II semifinals: Cannon at Raleigh Ravenscroft; Harrells Christian at Christ School

Division III semifinals: Rabun Gap/Trinity Chrisitan at High Point Christian; Concord First Assembly at Wake Christian

  Comments