High School Sports

NCHSAA Volleyball, Tennis, Soccer pairings 11.07.15

Providence's Shane Swisher, leaping to head a ball against South Meck, helped the Panthers to a 2-1 NCHSAA first round playoff win over AL Brown Tuesday. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer
Providence's Shane Swisher, leaping to head a ball against South Meck, helped the Panthers to a 2-1 NCHSAA first round playoff win over AL Brown Tuesday. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer WWW.MICZEKPHOTO.COM

NCHSAA Tennis

Regional finals

4A West: Myers Park 5, Ardrey Kell 1

3A West: Marvin Ridge 5, Weddington 1

2A West: Salisbury at Lake Norman Charter, Mon, 4

1A West: Bishop McGuinness 5, Mt Airy 3

State final pairings

Jimmy Powell Tennis Center, Elon University

1A championship: Raleigh Charter (14-0) vs. Kernersville Bishop McGuinness (17-3), Sunday, 1 pm

3A championship: Cameron Union Pines (15-1) vs. Waxhaw Marvin Ridge (16-3), Sunday, 1 pm

Burlington Tennis Center

2A championship: Durham North Carolina School of Science and Math (12-0) vs. Lake Norman Charter (16-0) or Salisbury (15-1), date TBD

4A championship: Cary Panther Creek (20-0) vs. Myers Park (16-0), 1 pm

▪ The N.C. state championships are being moved to Sunday, 1A/3A at Elon; 4A at Burlington; with Lake Norman Charter and Salisbury pushing their regional final to Monday, the 2A girls state final will be played next week.

NCHSAA Volleyball

Saturday’s 4A state final at Raleigh Convention Center: Raleigh Cardinal Gibbons 3, NW Guilford 0

Saturday’s 3A state final at Raleigh Convention Center: South Iredell 3, Asheboro 0

Saturday’s 2A state final at Raleigh Convention Center: South Granville 3, Wheatmore 2

Saturday’s 1A state final at Raleigh Convention Center: Alleghany 3, Princeton 1

NCHSAA Soccer

Second round pairings

4A West: Mallard Creek at South Meck, Mon, 6; Charlotte Catholic at East Forsyth, Mon, 6; Hough 3, SW Guilford 1; Ardrey Kell 1, Garinger 0; Lake Norman 3, Mooresville 2; Providence at Page, Mon, 6; Pinecrest 2, Watauga 0; Myers Park 3, Skyland Roberson 0

Third round by Wednesday: Charlotte Catholic/E. Forsyth vs. Mallard Creek/South Meck; Ardrey Kell at Hough; Providence/Page at Lake Norman; Myers Park at Pinecrest

3A West: W. Henderson at Ashbrook, Mon, 6; North Forsyth 2, Kings Mountain 1; Weddington d. Marvin Ridge 1-1 (PK); Hickory 9, SW Randolph 0; S. Iredell at vs. Carson, Mon, 6; Asheville 2, Patton 0; Cox Mill 4, Tuscola 2 OT; AC Reynolds at Statesville

Third round by Wednesday: North Forsyth vs. Ashbrook/W. Henderson; Weddington at Hickory; Asheville vs. Carson/S. Iredell; Cox Mill vs. Reynolds/Statesville

2A West: Salisbury 3, Ashe Co. 0; Central Academy 4, Franklin 0; Polk Co. 3, Shelby 2; Hendersonville 3, Lincolnton 1; Monroe at Wilkes Central; Forbush at Newton-Conover; Lake Norman Charter at Trinity; Chase 3, West Caldwell 0

Third round by Wednesday: Central Academy at Salisbury; Hendersonville at Polk Co.; Newton-Conover/Forbush vs. Monroe/Wilkes Central; Trinity/Lake Norman Charter at Chase

1A West: Community School of Davidson 8, South Davidson 0; Lincoln Charter at Blue Ridge; Highland Tech at Highlands; Thomas Jefferson at Union Academy; Starmount 4, Pine Lake Prep 3; North Moore at Bishop McGuinness; Mt Airy at Avery Co.; Walkertown 1, East Montgomery 0

Third round by Wednesday: Lincoln Charter/Blue Ridge at Community School of Davidson; Highland/Highland Tech vs. Thomas Jefferson/Union; Bishop McGuinness/North Moore at Starmount; Walkertown at Avery Co./Mt Airy

  Comments