High School Sports

NCHSAA Volleyball, Tennis, Soccer pairings 11.09.15

NCHSAA Tennis

State final results

Jimmy Powell Tennis Center, Elon University

1A championship: Bishop McGuinness 5, Raleigh Charter 1

3A championship: Marvin Ridge 5, Union Pines 2

Burlington Tennis Center

2A championship: Durham North Carolina School of Science and Math (12-0) vs. Lake Norman Charter (16-0) or Salisbury (15-1), date TBD

4A championship: Cary Panther Creek 5, Myers Park 1

▪ The 2A Western regional final between Lake Norman Charter and Salisbury is scheduled for Tuesday at 4 p.m. The 2A girls state final will be played later this week.

NCHSAA Volleyball

Saturday’s 4A state final at Raleigh Convention Center: Raleigh Cardinal Gibbons 3, NW Guilford 0

Saturday’s 3A state final at Raleigh Convention Center: South Iredell 3, Asheboro 0

Saturday’s 2A state final at Raleigh Convention Center: South Granville 3, Wheatmore 2

Saturday’s 1A state final at Raleigh Convention Center: Alleghany 3, Princeton 1

NCHSAA Soccer

Second round pairings

4A West: Mallard Creek at South Meck, Mon, 6; Charlotte Catholic at East Forsyth, Mon, 6; Hough 3, SW Guilford 1; Ardrey Kell 1, Garinger 0; Lake Norman 3, Mooresville 2; Providence at Page, Mon, 6; Pinecrest 2, Watauga 0; Myers Park 3, Skyland Roberson 0

Third round by Wednesday: Charlotte Catholic/E. Forsyth vs. Mallard Creek/South Meck; Ardrey Kell at Hough, Wed, 7; Providence/Page at Lake Norman; Myers Park at Pinecrest, Wed, 6

3A West: W. Henderson at Ashbrook, Mon, 6; North Forsyth 2, Kings Mountain 1; Weddington d. Marvin Ridge 1-1 (PK); Hickory 9, SW Randolph 0; S. Iredell at vs. Carson, Mon, 6; Asheville 2, Patton 0; Cox Mill 4, Tuscola 2 OT; AC Reynolds at Statesville

Third round by Wednesday: North Forsyth vs. Ashbrook/W. Henderson; Weddington at Hickory; Asheville vs. Carson/S. Iredell; Cox Mill vs. Reynolds/Statesville

2A West: Salisbury 3, Ashe Co. 0; Central Academy 4, Franklin 0; Polk Co. 3, Shelby 2; Hendersonville 3, Lincolnton 1; Monroe at Wilkes Central; Forbush at Newton-Conover; Lake Norman Charter at Trinity; Chase 3, West Caldwell 0

Third round by Wednesday: Central Academy at Salisbury; Hendersonville at Polk Co.; Newton-Conover/Forbush vs. Monroe/Wilkes Central; Trinity/Lake Norman Charter at Chase

1A West: Community School of Davidson 8, South Davidson 0; Lincoln Charter at Blue Ridge; Highland Tech at Highlands; Thomas Jefferson at Union Academy; Starmount 4, Pine Lake Prep 3; North Moore at Bishop McGuinness; Mt Airy 5, Avery Co. 0; Walkertown 1, East Montgomery 0

Third round by Wednesday: Lincoln Charter/Blue Ridge at Community School of Davidson; Highland/Highland Tech vs. Thomas Jefferson/Union; Bishop McGuinness/North Moore at Starmount; Walkertown at Mt Airy

  Comments