High School Sports

NCHSAA High School Football Playoff Pairings

Independence defender Tylon Claswon (44) wraps up Butler quarterback Davis Cheek during the Southwestern 4A championship prep football game at Independence High Friday. Both teams begin N.C. playoff play Friday Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer
Independence defender Tylon Claswon (44) wraps up Butler quarterback Davis Cheek during the Southwestern 4A championship prep football game at Independence High Friday. Both teams begin N.C. playoff play Friday Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer WWW.MICZEKPHOTO.COM

NORTH CAROLINA HIGH SCHOOL ATHLETIC ASSOCIATION

2015 FOOTBALL PLAYOFF PAIRINGS

First round November 13, kickoff 7:30 pm (11 game record listed along with seed in bracket)

4-AA East

(16) Raleigh Leesville Road (5-6) at (1) Apex Middle Creek (11-0)

(9) Raleigh Millbrook (8-3) at (8) Raleigh Wakefield (8-3)

(12) Cary Green Hope (7-4) at (5) Fuquay-Varina (10-1)

(13) Northwest Guilford (7-4) at (4) Garner (9-2)

(14) Wilmington Laney (5-6) at (3) Wake Forest (11-0)

(11) Lumberton (6-5) at (6) Greensboro Page (9-2)

(10) Holly Springs (7-4) at (7) Richmond (9-2)

(15) Wake Forest Heritage (5-6) at (2) Fayetteville Jack Britt (10-1)

4-AA West

(16) Charlotte Olympic (5-6) at (1) East Forsyth (11-0)

(9) Lake Norman (8-3) at (8) Charlotte Independence (7-4)

(12) North Mecklenburg (7-4) at (5) West Forsyth (8-3)

(13) Charlotte Myers Park (6-5) at (4) Mooresville (8-3)

(14) Charlotte Providence (5-6) at (3) Charlotte David Butler (9-2)

(11) East Mecklenburg (6-5) at (6) Charlotte Mallard Creek (9-2)

(10) Charlotte Ardrey Kell (6-5) at (7) South Mecklenburg (9-2)

(15) West Mecklenburg (5-6) at (2) Cornelius W.A. Hough (10-1)

4-A East

(16) New Bern (5-5) at (1) Greenville D.H. Conley (9-2)

(9) East Wake (7-4) at (8) Northern Durham (5-6)

(12) Spring Lake Overhills (6-5) at (5) Greenville Rose (8-2)

(13) Rolesville (6-5) at (4) Fayetteville Cape Fear (8-3)

(14) Roxboro Person (6-5) at (3) Durham Hillside (8-2)

(11) Fayetteville E.E. Smith (7-4) at (6) Wilmington Hoggard (7-4)

(10) Raleigh Cardinal Gibbons (7-4) at (7) West Johnston (6-5)

(15) Knightdale (6-5) at (2) Wilmington New Hanover (9-2)

4-A West

(16) McDowell (4-7) at (1) Greensboro Dudley (10-1)

(9) Southwest Guilford (5-6) at (8) Watauga (8-3)

(12) Kannapolis A.L. Brown (9-2) at (5) Pfafftown Reagan (8-3)

(13) High Point Central (5-6) at (4) South Caldwell (9-2)

(14) Charlotte Vance (6-5) at (3) Charlotte Catholic (10-0)

(11) Fayetteville Seventy-First (9-2) at (6) Asheville T.C. Roberson (3-8)

(10) Southeast Guilford (8-3) at (7) North Davidson (10-1)

(15) Davie (5-6) at (2) Scotland (11-0)

3-AA East

(16) West Brunswick (5-6) at (1) Fayetteville Terry Sanford (10-1)

(9) Lee Senior (8-3) at (8) Wilson Hunt (8-3)

(12) Erwin Triton (4-7) at (5) Asheboro (9-2)

(13) Northern Guilford (7-4) at (4) Corinth Holders (9-2)

(14) Chapel Hill (6-5) at (3) Southern Durham (8-3)

(11) Pittsboro Northwood (6-5) at (6) Orange (10-1)

(10) Jacksonville (7-3) at (7) Hope Mills Gray’s Creek (8-3)

(15) Cameron Union Pines (6-5) at (2) Cleveland (8-3)

3-AA West

(16) Monroe Sun Valley (5-6) at (1) Concord (10-1)

(9) Ledford (8-3) at (8) Harrisburg Hickory Ridge (7-4)

(12) Concord Jay Robinson (7-4) at (5) Waxhaw Marvin Ridge (8-3)

(13) Central Cabarrus (6-4) at (4) South Iredell (9-2)

(14) Gastonia Ashbrook (6-5) at (3) Asheville A.C. Reynolds (10-1)

(11) Asheville (9-2) at (6) Weddington (9-2)

(10) Waxhaw Cuthbertson (7-4) at (7) Asheville Clyde Erwin (7-4)

(15) Monroe Piedmont (6-5) at (2) Shelby Crest (11-0)

3-A East

(16) Pikeville Charles B. Aycock (4-7) at (1) Eastern Alamance (11-0)

(9) Southern Nash (8-3) at (8) West Craven (9-1)

(12) Wilson Fike (6-5) at (5) Hampstead Topsail (5-6)

(13) Southern Lee (6-5) at (4) Southern Guilford (9-2)

(14) Burlington Williams (5-6) at (3) Rocky Mount (9-2)

(11) South Johnston (7-4) at (6) Eastern Wayne (4-6)

(10) Eden Morehead (8-3) at (7) Western Alamance (9-2)

(15) Eastern Guilford (5-6) at (2) Havelock (11-0)

3-A West

(16) Morganton Patton (4-7) at (1) Morganton Freedom (10-1)

(9) North Henderson (7-4) at (8) Kings Mountain (9-2)

(12) Lenoir Hibriten (6-5) at (5) East Gaston (7-4)

(13) Hickory St. Stephens (6-5) at (4) Canton Pisgah (8-3)

(14) Gastonia Forestview (5-6) at (3) West Henderson (8-3)

(11) China Grove Jesse Carson (7-4) at (6) West Rowan (8-3)

(10) Waynesville Tuscola (7-4) at (7) Statesville (8-3)

(15) Southwestern Randolph (5-6) at (2) Belmont South Point (9-2)

2-AA East

(16) Randleman (5-5) at (1) High Point T.W. Andrews (10-1)

(9) Jacksonville Northside (4-7) at (8) Washington (7-4)

(12) South Granville (4-7) at (5) Wilson Beddingfield (6-5)

(13) North Brunswick (5-5) at (4) Clinton (8-2)

(14) Franklinton (5-6) at (3) East Duplin (8-3)

(11) Newport Croatan (9-2) at (6) Greene Central (10-1)

(10) Burlington Cummings (4-7) at (7) Roanoke Rapids (8-3)

(15) East Davidson (5-6) at (2) Bunn (9-2)

2-AA West

(16) East Bend Forbush (5-6) at (1) Monroe (11-0)

(9) North Surry (7-4) at (8) Maiden (8-3)

(12) West Caldwell (6-5) at (5) Ashe County (6-5)

(13) R-S Central (6-5) at (4) Franklin (8-3)

(14) Monroe Parkwood (5-6) at (3) West Stokes (10-1)

(11) East Burke (6-5) at (6) Marshville Forest Hills (8-3)

(10) Newton-Conover (6-5) at (7) Wilkes Central (9-2)

(15) Sylva Smoky Mountain (5-6) at (2) East Lincoln (11-0)

2-A East

(16) West Bladen (5-6) at (1) Kinston (11-0)

(9) Ayden-Grifton (6-5) at (8) Edenton Holmes (6-5)

(12) Spivey’s Corner Midway (7-4) at (5) Hertford County (8-3)

(13) Kill Devil Hills First Flight (6-5) at (4) Elizabeth City Northeastern (9-2)

(14) Yanceyville Bartlett Yancey (5-5) at (3) Fairmont (9-2)

(11) Red Springs (8-3) at (6) South Columbus (6-5)

(10) Graham (4-7) at (7) East Bladen (9-2)

(15) Farmville Central (5-6) at (2) SouthWest Edgecombe (10-1)

2-A West

(16) West Wilkes (5-6) at (1) Shelby (10-1)

(9) North Rowan (5-6) at (8) Winston-Salem Carver (7-4)

(12) Mount Pleasant (6-5) at (5) Lake Norman Charter (4-6)

(13) Wheatmore (5-6) at (4) Hendersonville (6-5)

(14) East Rutherford (5-6) at (3) Reidsville (8-3)

(11) Lexington (7-3) at (6) Lincolnton (9-2)

(10) Climax Providence Grove (5-6) at (7) Burnsville Mountain Heritage (9-2)

(15) Polk County (5-6) at (2) Thomasville (8-3)

1-AA East

(16) Seven Springs Spring Creek (2-9) at (1) Wallace-Rose Hill (10-1)

(9) Princeton (4-6) at (8) Camden (8-3)

(12) Gates County (5-6) at (5) Granville Central (8-3)

(13) Perquimans (4-7) at (4) East Carteret (9-2)

(14) Hobbton (3-8) at (3) Warsaw James Kenan (9-1)

(11) Union (6-5) at (6) Riverside-Martin (8-3)

(10) Rosewood (7-4) at (7) Salemburg Lakewood (8-3)

(15) Rocky Point Heide Trask (2-9) at Tarboro (10-1)

1-AA West

(16) South Robeson (2-9) at (1) East Wilkes (11-0)

(9) Boonville Starmount (7-4) at (8) Swain County (7-4)

(12) Mount Airy (7-4) at (5) Whiteville (8-3)

(13) North Moore (6-4) at (4) Mitchell (10-1)

(14) Bessemer City (4-7) at (3) East Surry (11-0)

(11) North Stanly (8-3) at (6) East Montgomery (9-2)

(10) Walkertown (6-5) at (7) Mooresville Pine Lake Prep (10-1)

(15) West Columbus (3-8) at (2) West Montgomery (11-0)

1-A East

(16) Creswell (2-9) at (1) Plymouth (9-2)

(9) Columbia (7-4) at (8) Durham Kestrel Heights (9-1)

(12) Jones Senior (5-6) at (5) Manteo (7-4)

(13) North Duplin (4-7) at (4) Robersonville South Creek (7-3)

(14) Mattamuskeet (3-8) at (3) Weldon (5-5)

(11) North Edgecombe (5-5) at (6) Pamlico (5-5)

(10) Northampton (6-5) at (7) Gaston KIPP Pride (3-8)

(15) Southeast Halifax (3-7) at (2) Chocowinity Southside (9-1)

1-A West

(16) South Stanly (3-8) at (1) Community School of Davidson (9-2)

(9) Cherokee (4-7) at (8) Andrews (5-6)

(12) Monroe Union Academy (3-8) at (5) North Stokes (6-5)

(13) Albemarle (3-8) at (4) Mooresboro Thomas Jefferson (8-2)

(14) Kernersville Bishop McGuinness (3-8) at (3) Murphy (8-3)

(11) Alleghany (3-8) at (6) Rosman (6-4)

(10) Winston-Salem Prep (4-6) at (7) Mountain Island Charter (6-4)

(15) Hayesville (3-7) at (2) Robbinsville (8-2)

  Comments