High School Sports

Charlotte-area college sports signees

Charlotte Catholic lacrosse coach Bo Turner (center) with his team’s 2016 college commits on National Signing Day, November 11th. Left to right: Ryan Young-Sewanee, Zach Strassner-University of Delaware, Jackson Harris-Mercer University, Michael O’Brien-Mercer University.
Charlotte Catholic lacrosse coach Bo Turner (center) with his team’s 2016 college commits on National Signing Day, November 11th. Left to right: Ryan Young-Sewanee, Zach Strassner-University of Delaware, Jackson Harris-Mercer University, Michael O’Brien-Mercer University.

A.L. BROWN: Kaylee Cook (Catawba, softball)

ARDREY KELL: Henry Ryan (North Carolina, baseball); Austin Parsley (College of Charleston, baseball); Alexis Whitney (North Georgia, women’s golf); Carolyn Kammeyer (Notre Dame, women’s swimming); NIck Spina (Villanova, men’s swimming); Chase Muhammad (Wofford, women’s basketball)

ASHBROOK: Marah Branham (Erskin, softball)

BUTLER: Cory VanGinHoven (Stony Brook, men’s lacrosse), Matt Nunziata (Ursinus, men’s lacrosse); Emma Swenson (Wingate, softball)

CHARLOTTE CATHOLIC: McCann Mellett (Wingate, baseball); Kris Yarbrough (Brevard, college); Will Straub (Marshall, men’s golf); Quin Tardif (James Madison, men’s golf); Zach Stassner (Delaware, men’s lacrosse); Jackson Harris (Mercer, men’s lacrosse); Michael O’Brien (Mercer, men’s lacrosse); Ryan Young (Sewanee, men’s lacrosse); Carrie Eberle (Virginia Tech, softball); Emma Mitchell (Ala.-Birmingham, volleyball)

CHARLOTTE COUNTRY DAY: Trent Alley (Furman, baseball); Riley Harrison (North Carolina, women’s lacrosse); Kathryn Holland (North Carolina, field hockey); Natalee Palmer (Dartmouth, women’s lacrosse); Lucy Pedlow (Cornell, women’s lacrosse)

CHARLOTTE LATIN: Rachel Mackey (Anderson, women’s volleyball)

CONCORD: Ray Kowalksi (Southeast Missouri State, men’s basketball); Walker Cress (James Madison, men’s golf)

CONCORD CANNON: Jena Metwalli (Michigan, women’s cross country and track & field)

COVENANT DAY: Melissa Brooker (N.C. State, women’s gymnastics); Jacob Wall (Gardner-Webb, men’s tennis); Allan Lock (Sonoma State, men’s tennis)

CUTHBERTSON: Austin Kendall (Oklahoma, football); Mark Serna (Coker, men’s lacrosse); Christine Carver (Coker, softball); Alexandra Wesoly (Towson, gymnastics); Kathleen Fritz (Baylor, equestrian); Lizzie Hordes (Belmont Abbey, golf); Hayley Kobziak (N.C. State, softball)

DAVIDSON DAY: Myles McGregor (Presbyterian, men’s basketball); Cade Carney (Wake Forest, football)

FORT MILL: Payton Carter (Liberty, volleyball); Ben Davidson (Tampa, men’s lacrosse); Tessa Grubbs (Tennessee, volleyball); Matthew Russell ( U.S. Military Academy, men’s lacrosse); Karlee Stinson (Tusculum, women’s lacrosse); Zeth Sutton (North Greenville, men’s lacrosse)

FORT MILL NATION FORD: Jessica Kemp (N.C. State, volleyball); Drake Durham (Wichita State, baseball); Marlo Vandiver (St. Francis, lacrosse)

GASTON DAY: Mara Bhalla (Notre Dame, women’s rowing)

HICKORY GROVE: Emily Ward (Towson, softball; signing Nov. 20)

HOPEWELL: Meghan Whitecavage (UNC Wilmington, softball); Luke Orr (VMI, baseball); Nick Cicci (USC Lancaster, baseball); Leon Davidson (N.C. A&T, baseball)

INDIAN LAND (S.C.): Josh Evans (USC Lancaster, baseball)

LAKE NORMAN CHARTER: Kendal Moss (Auburn, gymnastics); Jake Bennett (Erskine, baseball); Sam Bennett (Erskine, baseball)

MARVIN RIDGE: Kevin Dobos (Kent State, baseball); Mark Glover (Lafayette, baseball); Jacob Cornatzer (USC Lancaster, baseball); Drew Swoope (Sewanee, baseball); Chandler Castleberry (Anderson, baseball); Abby Joselyn (Florida Southern, women’s lacrosse); Rachel Mastrangelo (California, women’s gymnastics); Casey Bigham (Furman, softball); Dharma Rosbrugh (Tusculum, softball); James Marino (Wingate, men’s lacrosse); George Lovitt (Minnesota, men’s tennis)

METROLINA CHRISTIAN: Johnny Bogert (St. Andrews, men’s track and field); Macy Bjorson (Appalachian State, softball); Christian Carpenter (Anderson, baseball); Hailey Sanders (Tusculum, women’s lacrosse)

MYERS PARK: Chanin Scott (Kentucky, women’s basketball; signing Friday)

NORTH MECKLENBURG: Lauren Stewart (Virgina Wesleyan, women’s volleyball); Davion Mintz (Creighton, men’s basketball)

OLYMPIC: Laila Horton (Lenoir-Rhyne, volleyball)

PARKWOOD: Lexi Souther (Alabama, women’s swimming); Scout McFalls (Winthrop, baseball); Logan Plattenberger (Wingate, baseball)

PIEDMONT: Jessica Von Cannon (Wingate, softball); Drew Little (Wingate, baseball); Tristyn Edwards (Appalachian State, softball); Todd Elwood (Charlotte, baseball)

PINE LAKE PREP: Alyssa Marsh (Duke, women’s swimming), Peyton Pruitt (Catawba, women’s soccer)

PORTER RIDGE: Hannah Smith (Mars Hill, softball)

PROVIDENCE: Logan Davidson (Clemson, baseball); Jake Holtzapple (North Carolina, baseball); Kristie Darmody (James Madison, women’s swimming), Hope Byrum (James Madison, women’s swimming); Kendall Bender (UNC Wilmington, volleyball)

PROVIDENCE DAY: Anna Cockrell (Southern Cal, track); Erin Whalen (Vanderbilt, women’s basketball); Grant Williams (will announce at 9:40 a.m Friday, men’s basketball)

ROCK HILL NORTHWESTERN: Rachel Marion (Newberry, softball)

SOUTH IREDELL: Taylor Berg (Limestone, volleyball); Julia Scoles (North Carolina, volleyball); Madison Peters (UNC Wilmington, volleyball); Myla King (Kent State, volleyball)

SOUTH MECKLENBURG: Katherine Haenlein (Belmont Abbey, women’s lacrosse); Lawson Mcarthur (N.C. State, baseball); Christian Umphlett (Francis Marion, baseball); Colby Bruce (Liberty, baseball); Raymond Morrison (Queens, cross country); Summer Stehmeier (Montevallo, women’s lacrosse)

SUN VALLEY: Brittany Pickett (North Carolina, softball)

UNION ACADEMY: Chase Helms (Winthrop, softball)

WEDDINGTON: John Brocklebank (Radford, baseball); Josh Hollifield (VMI, baseball); Tyler Penner (N.C. Central Central, baseball); Mitchell Resor (North Carolina, men’s cross country/track); Dayna Decesare (Lees-McRae, women’s lacrosse); Parker Walton (Duke, wrestling).

  Comments