High School Sports

Charlotte Area Prep Results 11.12.15

HIGH SCHOOLS

Boys’ Basketball

Statesville Christian 51,

Grace Academy 49

SC (1-0): Mason 22, Baily 15, McCray 6.

GA (0-2): Shawn Morrison Jr. 17, Eric Evans 17, Plante 7, Thompson 6.

SC

10

14

12

15

51

GA

9

12

14

14

49

Girls’ Basketball

Hickory Grove 51,

Greater Cabarrus 32

HG (1-0): MaKayla Smith 18, Imani Cherry 11, Savannah Brown 8, Jennings 6, Bennett 5, Boggs 2, Gibbs.

GCC (0-1): Pinion 14, K. Long 8, H. Long 3, Seger 5, Carr 2.

HG

7

12

17

15

51

GCC

11

3

4

14

32

Boys’ Soccer

Late Wednesday

Hough 1,

Ardrey Kell 0

Girls’ Swimming

Team Scores: Charlotte Latin 54, Providence Day 40; Charlotte Latin 58, Cannon 36; Charlotte Latin 59, Greensboro Day 35.

Individual Results: 200 Medley: Amy Dragelin, Gretchen Grams, Jessica Flynn, Elizabeth Lancaster (CLS) 2:01.68; 200 Freestyle: Elizaebeth Lancaster (CLS) 2:01.72; 200 IM: Morgan Jones (GDS) 2:16.75; 50 Freestyle: Sydney Sellars (PDS) 26.93; 100 Butterfly: Jessica Flynn (CLS) 1:03.84; 100 Freestyle: Amy Dragelin (CLS) 55.77; 500 Freestyle: Elizabeth Lancaster (CLS) 5:41.50; 200 Freestyle Relay: Sami Eagle, Sarah Dockery, Hannah Nelson, Diana Dale (Cannon) 1:51.27; 100 Backstroke: Amy Dragelin (CLS) 59.95; 100 Breaststroke: Abigail Cochell (PDS) 1:11.77; 400 Freestyle Relay: Elizabeth Lancaster, Gretchen Grams, Jessica Flynn, Amy Dragelin (CLS) 3:52.29.

Boys’ Swimming

Team Scores: Charlotte Latin 74, Providence Day 20; Charlotte Latin 59, Cannon 35, Charlotte Latin 59, Greensboro Day 35.

Individual Results: 200 Medley: Ikenne Eruchalu, Will Egan, James Hardy, Jackson Dickey (Cannon) 1:41.86; 200 Freestyle: Ikenna Eruchalu (CLS) 1:50.66; 200 IM: Kyle Barone (Cannon) 2:01.66; 50 Freestyle: Jackson Dickey (CLS) 23.61; 100 Butterfly: James Hardy (CLS) 54.09; 100 Freestyle: Andrew Vanwingerden (Cannon) 50.05; 500 Freestyle: Sam Mahoney (CLS) 5:07.65; 200 Freestyle Relay: Kyle Barone, Austin Coale, Bryce Meighen, Andrew Vanwingerden (CLS) 1:35.78; 100 Backstroke: Kyle Barone (Cannon) 53.21; 100 Breaststroke: Will Egan (CLS) 1:08.04; 400 Freestyle Relay: Tyler D’Allaird, Ikenna Eruchalu, Sam Mahoney, James Hardy (CLS) 3:31.54.

  Comments