High School Sports

This week’s HS Basketball Schedule

Charlotte Catholic 6-7 freshman B.J. Mack loses the ball in Saturday’s game with West Charlotte
Charlotte Catholic 6-7 freshman B.J. Mack loses the ball in Saturday’s game with West Charlotte

Tournaments/Classic

FreeTaxUSA Shootout (Boys only)

Thursday, Dec. 10

At Orem, UT

Foothill (NV) vs. Timpview (UT), 3

Salem (UT) vs. Mesa Mountain View (AZ), 4:15

Miller Grove (GA) vs. Fremont (CA), 5:30

Charlotte Christian vs. Orem (UT), 7

Friday, Dec. 11

Mesa Mountain View (AZ) vs. Wasatch Academy (UT), 2:30

Mountain View (UT) vs. Charlotte Christian, 3:45

Orem (UT) vs. Foothill (NV), 5

Fremont (CA) vs. Lone Peak (UT), 7

Timpview (UT) vs. Miller Grove (GA), 8:30

Saturday, Dec. 12

Timpanogos (UT) vs. Foothill (NV), 1:30

Best Matchup, 2:45

Best Matchup, 4

Best Matchup, 6

Best Matchup, 7:30

Regular Schedule

Monday, December 7

22-Feet Academy at Northside Christian (Boys only)

Ardrey Kell at Hough

Concord at Hickory Ridge

Davidson Day at Charlotte Country Day (Boys only)

Davidson Day at Northside Christian (Girls only)

East Gaston at Hopewell

Forestview at Lincolnton

Jay M. Robinson at Rocky River

Lake Norman at Ronald Reagan

North Iredell at Davie County

SouthLake Christian at Metrolina Christian

Woodlawn School at Charlotte Country Day (Girls only)

York at Union

Tuesday, December 8

Ardrey Kell at West Mecklenburg

Arborbrook Christian at Charlotte United Christian

Australian Travel Team at Covenant Classical (Boys only)

Berry at Charlotte Catholic

Bessemer City at South Point

Cannon School at Greensboro Day

Carmel Christian at University Christian

Central Cabarrus at Concord

Charlotte Secondary at Grace Academy

Clover at Hunter Huss

Cox Mill at South Rowan

Cuthbertson at Indian Land

East Mecklenburg at Independence

East Rowan at Hickory Ridge

Evelyn Mack at Crossroads Charter

Garinger at Butler

Gaston Day at Concord First Assembly

Gray Academy at Northwestern

Harding at South Mecklenburg

Hickory at Statesville

Hickory Grove at Covenant Day

Hough at Hopewell

Marvin Ridge at Charlotte Christian

Mountain Island Charter at Highland Tech

Nation Ford at Andrew Jackson

North Gaston at Lincolnton

North Hills Christian at Carolina Christian

North Lincoln at West Lincoln

North Mecklenburg at A.L. Brown

Northside Christian at Westminster Catawba

North Stanly at Central Academy

Northwest Cabarrus at Jay M. Robinson

Porter Ridge at Piedmont

Princeton Hall at Lincoln Charter

Providence at Olympic

Queens Grant at South Davidson

Rock Hill at Lancaster

Rocky River at Myers Park

South Iredell at Bandys

South Pointe (SC) at Fort Mill

Statesville Christian at Hickory Christian

Stuart Cramer at Pine Lake Prep

Sun Valley at Parkwood

Union Academy at Monroe

United Faith at Woodlawn School

Walnut Grove at Providence Day (Boys)

West Charlotte at Mallard Creek

West Iredell at Maiden

West Wilkes at North Iredell

Wednesday, December 9

Ashbrook at Crest

Bessemer City at North Gaston

Cherryville at Mountain Island Charter

Crossroads Charter at Kennedy Charter

East Lincoln at North Lincoln

East Rowan at Mount Pleasant

Highland Tech at Burns

Lake Norman Charter at Cox Mill

Monroe at Sun Valley

Parkwood at Piedmont

South Pointe (SC) at Northwestern

Statesville at Salisbury

Vance at Hunter Huss

Weddington at Forestview

West Lincoln at East Gaston

York Prep at Davidson Day

Thursday, December 10

Australian Team at Charlotte Christian (Girls only)

Central Pageland at Union Academy

Charlotte Catholic at Providence Day (Girls only)

Charlotte United Christian at Forest Trail Academy

First Assembly Monroe at Central Academy

Hickory Grove at Metrolina Christian

Oakbrook Prep at Clover

QLB Boomerangs (Australian Travel Team) at Mallard Creek

Spring Valley at Northwestern

York at Spartanburg Christian Academy

Friday, December 11

Albemarle at Sun Valley

Arborbrook Christian at Central Academy at Lake Park

Ashbrook at Stuart Cramer

Asheville Christian at Davidson Day

Australian Travel Team at Gaston Day

Bessemer City at Piedmont Charter

Butler at East Mecklenburg

Charlotte Country Day at Durham Academy

Charlotte United Christian at Carolina Christian

Cherryville at Lincoln Charter

Chester at York

Christ the King at Hickory Christian

Clover at Charlotte Latin

Community School of Davidson at Pine Lake Prep

Covenant Day at Metrolina Christian

Cox Mill at Concord

East Gaston at South Point

East Lincoln at Bandys

East Rowan at Northwest Cabarrus

Forest Hills at Piedmont

Fort Mill at Westwood

Garinger at Rocky River

Great Falls at Westminster Catawba

Harding at Charlotte Catholic

Hickory Grove at Concord First Assembly

Hopewell at Mallard Creek

Hunter Huss at North Gaston

Independence at Porter Ridge

Indian Land at Marvin Ridge

Jay M. Robinson at Hickory Ridge

Lake Norman Charter at Forestview

Lincolnton at West Lincoln

Monroe at Cuthbertson

Mooresville at Statesville

Mountain Island Charter at Queens Grant

Mount Pleasant at Weddington

Myers Park at Hough

Nation Ford at Fairfield Central

New Life Christian at Crossroads Charter

North Lincoln at North Iredell

North Mecklenburg at West Charlotte

Northwestern vs. Zion Lutheran (FL) in Bojangles Bash (at Ridge View High (SC))

Olympic at Ardrey Kell

South Iredell at Alexander Central

SouthLake Christian at Cannon School

South Mecklenburg at Berry

South Pointe (SC) at Rock Hill

Thomas Jefferson Academy at Highland Tech

United Faith at Statesville Christian

Vance at A.L. Brown

West Iredell at Lake Norman

West Mecklenburg at Providence

West Rowan at Central Cabarrus

Woodlawn School at Carmel Christian

York Prep at Grace Academy

Saturday, December 12

Carmel Christian at Christ the King

United Christian at Northside Christian

Durham Academy at Covenant Day

Forest Hills at Anson

Lincoln Charter at Myrtle Beach Christian (Boys only)

Providence Day at Victory Christian (Boys), 3

Trinity Christian at Providence Day (Girls), 2

  Comments