High School Sports

This week’s HS Basketball Schedule, 12/14-12/20

Vance guard Cameron Hamilton, center, drives to the basket against Independence guard Chea Johnson, left, and forward Victor Tshiona in the first half of a high school basketball game Friday, Dec. 4, 2015. (Nell Redmond photo)
Vance guard Cameron Hamilton, center, drives to the basket against Independence guard Chea Johnson, left, and forward Victor Tshiona in the first half of a high school basketball game Friday, Dec. 4, 2015. (Nell Redmond photo)

Tournaments

Buccaneer Classic (Boys only)

Friday, Dec. 18

At Charlotte Country Day

Queens Grant at Hickory Christian, 6

Metrolina Christian at Charlotte Country Day, 7:30

Saturday, Dec. 19

3rd-place game, 4

Championship game, 5:30

Chik-Fil-A Holiday Classic

Friday, Dec. 18

At Lower Richland High (Columbia, SC)

Rocky River vs. Cardinal Newman, 6:30

Saturday, Dec. 19

Greenforest Academy (GA) vs. Providence Day, 2:30

Lexington vs. Rocky River, 6:30

Monday, Dec. 21

Indian Land vs. Cardinal Newman, 8

Providence Day vs. TBD

Rocky River vs. TBD

Tuesday, Dec. 22

Indian Land vs. TBD

Providence Day vs. TBD

Rocky River vs. TBD

Millennium Financial Group Basketball Invitational (Boys/Girls)

Friday, Dec. 18

At Victory Christian

Girls: Legacy Charter versus Victory Christian, 3:30

Boys: Kennedy Charter versus North Hills Christian, 5

Boys: Charlotte United versus Crossroads Charter, 6:30

Boys: Covenant Christian versus Victory Christian, 8

Saturday, Dec. 19

Girls: South Mecklenburg versus Legacy Charter, Noon

Boys: Covenant Christian versus Charlotte United, 1:30

Boys: TBD vs. Victory Christian, 3

Girls: Crossroads Charter vs. Kennedy Charter, 4:30

Boys: Victory Christian vs, North Hills Christian, 6

Crescom Bank Holiday Invitational (Girls only)

Friday, Dec. 18

At Myrtle Beach Convention Center

Providence Day vs. Norcross (GA), 9:30

Saturday, Dec. 19

Providence Day vs. St. Mary’s (Canada)-St. James (SC) loser or winner

(if they win, 9:15 or lose, 2:15)

Monday, Dec. 21 and Tuesday, Dec. 22

Providence Day vs. TBD (Both days)

Northwest Guilford High Holiday Shootout Sponsored by Novant Health

Thursday, Dec. 17

At Northwest Guilford High

Boys

Davidson Day vs. North Rowan, 4:30

Independence vs. Queensland, 6

Calvary vs. Northwest Guilford, 7:30

Girls

Greensboro Day vs. North Rowan, 4:30

Dudley vs. North Rowan, 6

Independence vs. High Point Wesleyan, 7:30

Friday, Dec. 18

Boys

Queensland vs. Calvary, 4:30

Independence vs. Davidson Day, 6

North Rowan vs. Northwest Guilford, 7:30

Girls

Dudley vs. High Point Wesleyan, 4:30

North Rowan vs. Northwest Guilford, 6

Greensboro Day vs. Independence, 7:30

Porter Gaud Classic (Girls only)

Saturday, Dec. 19

At Porter Gaud in Charleston, SC

Virginia Episcopal vs. Pinewood, Noon

Northwood vs. Academic Magnet, Noon

Charlotte Country Day vs. Ashley Hall, 3

Cathedral Academy vs. Porter Gaud, 3

Sunday, Dec. 20

Virginia Episcopal-Pinewood loser vs. Northwood-Academic Magnet loser, Noon

Charlotte Country Day-Ashley Hall loser vs. Cathedral Academy-Porter

Gaud loser, 3

Virginia Episcopal-Pinewood winner vs. Northwood-Academic Magnet winner, Noon

Charlotte Country Day-Ashley Hall winner vs. Cathedral Academy-Porter

Gaud winner, 3

Monday, Dec. 21

7th-place game, Noon

5th-place game, Noon

3rd-place game, 3

Championship game, 3

Y.C. Winborn Holiday Classic (Boys and Girls)

Boys Bracket

Friday, Dec. 18

At Rock Hill

Abbeville vs. Marvin Ridge, 3

Lancaster vs. Butler, 4:30

Wilson vs. South Mecklenburg, 6

Pinewood Prep vs. Rock Hill, 7:30

Saturday, Dec. 19

Lancaster-Butler loser vs. Wilson-South Mecklenburg loser, 11 a.m.

Abbeville-Marvin Ridge loser vs. Pinewood Prep-Rock Hill loser, 12:30

Lancaster-Butler winner vs. Wilson-South Mecklenburg winner, 5

Abbeville-Marvin Ridge winner vs. Pinewood Prep-Rock Hill winner, 8

Monday, Dec. 21

7th-place game, 11 a.m.

5th-place game, 2

3rd-place game, 5

Championship game, 8

Y.C. Winborn Holiday Classic Girls’ Bracket

Friday, Dec. 18

Marvin Ridge vs. River Bluff, Noon

York Prep vs. Rock Hill, 1:30

Hunter Huss vs. Union, 3

Weddington vs. Wilson, 4:30

Saturday, Dec. 19

Marvin Ridge-River Bluff loser vs. York Prep-Rock Hill loser, 9:30 a.m.

Hunter Huss-Union loser vs. Weddington-Wilson loser, 2

Hunter Huss-Union winner vs. Weddington-Wilson winner, 3:30

Marvin Ridge-River Bluff winner vs. York Prep-Rock Hill winner, 6:30

Monday, Dec. 21

7th-place game, 9:30 a.m.

5th-place game, 12:30

3rd-place game, 3:30

Championship game, 6:30

Crescom Bank Holiday Invitational (Providence Day Girls)

Friday, Dec. 18

At Myrtle Beach Convention Center

Norcross vs. Providence Day, 9:30

Saturday, Dec. 19

Providence Day vs. TBD

Monday, Dec. 21

Providence Day vs. TBD

Tuesday, Dec. 22

Providence Day vs. TBD

Regular Schedule

Monday, December 14

Covenant Classical at Challenger (Boys only)

Davidson Day at Carolina Day

Lincolnton at North Gaston

Metrolina Christian at Comenius

Mountain Island Charter at Union Academy

Thomasville at A.L. Brown

West Stanly at Piedmont

Tuesday, December 15

Alexander Central at North Iredell

Anson at Monroe

Ardrey Kell at Harding

Carson at Concord

Central Academy at Cuthbertson

Central Cabarrus at South Rowan

Cheraw at Indian Land

Cherryville at Community School of Davidson

Clover at Rock Hill

Comenius at First Assembly Monroe

Crossroads Charter at North Rowan

East Gaston at Lake Norman Charter

East Lincoln at Lincolnton

Gaffney at York

Grace Academy at Victory Christian

Hickory Ridge at Northwest Cabarrus

Highland Tech at Lincoln Charter

Hopewell at North Mecklenburg

Independence at Weddington

Jay M. Robinson at Cox Mill

Lancaster at Nation Ford

Mallard Creek at Hough

Marvin Ridge at Parkwood

Mooresville at North Lincoln

Myers Park at Butler

North Gaston at Ashbrook

Northwestern at Fort Mill

Olympic at Charlotte Catholic

Pine Lake Prep at Bessemer City

Porter Ridge at Garinger

Providence at Berry

Rocky River at East Mecklenburg

South Iredell at West Iredell

South Mecklenburg at West Mecklenburg

South Point at Hunter Huss

Statesville at Lake Norman

Statesville Christian at Carmel Christian

Stuart Cramer at Forestview

Sun Valley at Forest Hills

West Charlotte at Vance

West Lincoln at Bunker Hill

Westminster Catawba at Great Falls

Woodlawn School at Arborbrook Christian

Wednesday, December 16

Bessemer City at Mountain Island Charter

Carson at Mount Pleasant

Forest Hills at Central Cabarrus

Lugoff-Elgin at Rock Hill

Monroe at Piedmont

Nation Ford at South Pointe (SC)

North Lincoln at East Lincoln

Parkwood at Providence

Salisbury at Statesville

South Rowan at A.L. Brown

Thursday, December 17

Alexander Central at North Lincoln

Ashbrook at South Point

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Cuthbertson at Union Academy

East Rowan at Jay M. Robinson

Forestview at North Gaston

Fort Mill at York

Hunter Huss at East Gaston

Lake Norman at South Iredell

Mount Pleasant at South Stanly

Myers Park at Mallard Creek

North Iredell at Statesville

North Mecklenburg at East Mecklenburg

Piedmont at Central Academy

Piedmont Charter at Highland Tech

Porter Ridge at Sun Valley

Stuart Cramer at Lake Norman Charter

Victory Christian at Woodlawn School

West Iredell at Mooresville

Friday, December 18

A.L. Brown at Hough

Arborbrook at Mountain Island Charter

Bandys at Lincolnton

Berry at Harding

Bessemer City at Community School of Davidson

Bunker Hill at East Lincoln

Carmel Christian at Westminster Catawba

Central Cabarrus at Cox Mill

Charlotte Latin at Hickory Grove

Christ the King at Charlotte Christian

Concord at West Rowan

Covenant Classical at Carolina International

David Crockett High at Providence Day (Boys)

Gaffney at Northwestern

Gray Stone Day at Mount Pleasant

Hickory Ridge at South Rowan

Indian Land at Chesterfield

Monroe at Albemarle

Nation Ford at Clover

Newton Conover at West Lincoln

Northwest Cabarrus at Carson

Olympic at West Mecklenburg

Parkwood at Sun Valley

Pine Lake Prep at Cherryville

Providence at Ardrey Kell

South Pointe (SC) vs. Newnan (GA) in Southern State Classic, 4 (Boys)

Statesville Christian at Cannon School

Thomas Jefferson Academy at Lincoln Charter

Vance at Mallard Creek

West Charlotte at Hopewell

Westchester Country Day at Gaston Day (Boys only)

Saturday, December 19

Concord at Forest Hills

David Crockett High at Charlotte Christian (Boys only)

Gaston Day at Carmel Christian

Rabun Gap-Nacoochee at Hickory Grove

SouthLake Christian at Charlotte Latin

South Pointe (SC) vs. Tri-Cities in Southern State Classic, 7:30 (Boys)

Woodberry Forest at Christ the King (Boys only)

  Comments