High School Sports

Tuesday’s NCHSAA HS Basketball playoff scores, pairings

BOYS

4A WEST

Tuesday results

North Mecklenburg 89, Asheville Roberson 33

Richmond County 87, Greensboro Smithy 80

Greensboro Dudley 77, Kernersville Glenn 70

South Mecklenburg 66, McDowell 60

Northwest Guilford 81, Vance 75

Winston-Salem Reynolds 64, West Forsyth 59

Berry Academy 86, Greensboro Grimsley 45

Butler 86, Lake Norman 46

Ardrey Kell 75, Winston-Salem Mount Tabor 56

Independence 65, Mooresville 45

Alexander Central 63, Davie County 48

Southwest Guilford 88, Myers Park 67

Hoke County 78, Jamestown Ragsdale 53

West Charlotte 84, Watauga 54

Southern Pines Pinecrest 54, Hough 51

Charlotte Catholic 70, Greensboro Page 48

Thursday

Richmond County (18-8) at North Mecklenburg (24-2)

South Mecklenburg (13-11) at Greensboro Dudley (17-6)

Winston-Salem Reynolds (23-4) at Northwest Guilford (22-3)

Berry (21-7) at Butler (22-5)

Ardrey Kell (13-13) at Independence (20-7)

Southwest Guilford (25-2) at Alexander Central (22-6)

West Charlotte (14-10) at Hoke County (19-7)

Southern Pines Pinecrest (20-6) at Charlotte Catholic (27-1)

3A WEST

Tuesday results

Hickory 73, South Iredell 44

Canton Pisgah 46, Central Davidson 45

Ashbrook 88, China Grove Carson 82

North Forsyth 68, Concord 67

North Buncombe 63, West Henderson 56

Asheville Reynolds 62, Boiling Springs Crest 58

Morganton Patton at Morganton Freedom, late

Weddington 75, Central Cabarrus 69

Northwest Cabarrus def. North Henderson, score unavailable

Cox Mill 70, Asheville 61

Kings Mountain 64, East Gaston 46

Sun Valley 54, Marvin Ridge 50

Western Guilford 67, North Iredell 64

Lenoir Hibriten 61, Waynesville Tuscola 50

Hickory Ridge 90, Waxhaw Cuthbertson 84, 4 OT

Jay M. Robinson 74, Ledford 36

Thursday

Canton Pisgah (13-12) at Hickory (26-2)

North Forsyth (15-11) at Ashbrook (16-12)

Asheville Reynolds (15-11) at North Buncombe (19-5)

Patton-Freedom winner at Weddington (21-5)

Northwest Cabarrus (11-14) at Cox Mill (20-7)

Sun Valley (16-11) at Kings Mountain (19-8)

Western Guilford (13-13) at Lenoir Hibriten (22-5)

Hickory Ridge (19-7) at Jay M. Robinson (24-3)

2A WEST

Tuesday results

East Lincoln 79, Hendersonville 32

Hunter Huss 67, Mountain Heritage 56

Swannanoa Owen 73, Thomasville 59

Lincolnton 84, Winston-Salem Carver 63

North Surry 79, Forbush 62

Reidsville 61, Lexington 60

Monroe 67, Ashe Co. 51

Shelby 67, West Caldwell 60

Smoky Mountain 65, Bunker Hill 42

East Burke 87, High Point Andrews 68

Lake Norman Charter 63, East Rutherford 56

West Stokes 72, Monroe Parkwood 61

North Wilkes 59, West Stanly 54

R-S Central 69, Trinity 54

Maiden 74, South Stokes 49

Forest Hills 88, Mount Pleasant 70

Thursday

Hunters Huss (14-12) at East Lincoln (24-0)

Lincolnton (21-5) at Swannanoa Owen (16-10)

Reidsville (10-12) at North Surry (20-6)

Monroe (13-8) at Shelby (22-5)

East Burke (20-8) at Smoky Mountain (24-3)

West Stokes (17-10) at Lake Norman Charter (21-7)

R-S Central (16-10) at North Wilkes (17-8)

Maiden (14-11) at Forest Hills (25-2)

1A WEST

Tuesday results

Avery county 70, North Stokes 39

Rosman 77, East Surry 66

Swain County 65, Highlands 49

Mount Airy 66, Winston-Salem Bishop McGuinness 32

Winston-Salem Prep 83, Robbinsville 23

Community School of Davidson 54, Alleghany 53

Graham River Mill Academy 64, West Montgomery 55

Queens Grant 83, Thomas Jefferson Classic 49

Cherokee 108, Cherryville 93

Blue Ridge 68, Nantahala 54

Mountain Island Charter 68, Asheboro Uwharrie Charter 62

North Stanly 69, Bessemer City 53

Boonville Starmount 63, North Moore 40

Hayesville 77, East Montgomery 51

Pine Lake Prep 75, Albemarle 59

Lincoln Charter 86, East Wilkes 60

Thursday

Rosman (17-9) at Avery County (24-3)

Swain County (15-11) at Mount Airy (24-3)

Community School of Davidson (15-12) at Winston-Salem Prep (18-7)

River Mill Academy (22-8) at Queens Grant (21-5)

Blue Ridge Early College (15-10) at Cherokee (23-3)

Mountain Island Charter (12-12) at North Stanly (21-6)

Hayesville (22-5) at Starmount (17-10)

Pine Lake Prep (19-8) at Lincoln Charter (26-3)

GIRLS

4A WEST

Tuesday results

Northwest Guilford 66, Mouint Tabor 16

Hough 48, Southeast Guilford 41

West Forsyth 60, Davie County 56

Greensboro Dudley 55, Hopewell 35

Myers Park 61, Porter Ridge 36

Butler 47, South Mecklenburg 42

Greensboro Page d. North Mecklenburg, score NA

Alexander Central 81, Vance 74, 4 OT

South Caldwell 59, Lake Norman 32

Winston-Salem Reynolds 65, Scotland County 56

Ardrey Kell 40, East Forsyth 25

Berry 63, Rocky River 52

Asheville Roberson 55, McDowell 54, OT

Charlotte Catholic 56, Winston-Salem Reagan 54, 2 OT

Southwest Guilford 49, Winston-Salem Glenn 30

Mallard Creek 67, Southern Pines Pinecrest 21

Thursday

Hough at NW Guilford

Greensboro Dudley at West Forsyth (20-6)

Butler at Myers Park (21-5)

Greensboro Page at Alexander Central (22-6)

Winston-Salem Reynolds (18-8) at South Caldwell (22-4)

Berry at Ardrey Kell

Asheville Roberson (15-10) at Charlotte Catholic (18-9)

Southwest Guilford at Mallard Creek (26-1)

3A WEST

Tuesday results

Morganton Freedom 64, Waynesville Tuscola 33

China Grove Carson 56, West Iredell 53

North Iredell 67, Concord 49

West Henderson 48, Kings Mountain 39

Weddington 83, Lawndale Burns 54

North Gaston 76, Enka 67

Ledford 69, St. Stephens 51

West Rowan 60, Jay M. Robinson 22

Ashbrook 74, South Iredell 50

Hickory 71, Sun Valley 39

Canton Pisgah 75, East Gaston 50

Hickory Ridge 72, Southwestern Randolph 55

Central Davidson 64, East Rowan 49

Piedmont 55, Central Cabarrus 53

Southern Guilford 66, Asheville Reynolds 50

Asheville Erwin 60, Waxhaw Cuthbertson 30

Thursday

China Grove Carson (16-10) at Morganton Freedom (27-0)

West Henderson (13-11) at North Iredell (21-5)

North Gaston (20-4) at Weddington (24-2)

Ledford (18-8) at West Rowan (26-2)

Hickory (19-7) at Ashbrook (27-1)

Hickory Ridge at Canton Pisgah (25-3)

Piedmont (22-5) at Central Davidson (20-5)

Southern Guilford (18-8) at Asheville Erwin

2A WEST

Tuesday results

East Davidson 74, Shelby 40

Wilkes Central 78, East Lincoln 56

Newton-Conover 47, Stuart Cramer 40

Lake Norman Charter 51, Madison 43

North Wilkes 43, Ashe County 22

North Rowan def. Franklin, score unavailable

East Burke 53, Salisbury 38

Burnsville Mountain Heritage 63, West Caldwell 50

R-S Central 63, South Stokes 28

Swannanoa Owen 70, Forest Hills 51

Parkwood 58, Valdese Draughn 33

Monroe def. Surry Central, score unavailable

North Surry 59, Lincolnton 35

East Rutherford 62, Forbush 59

Bandys 57, Trinity Wheatmore 51

Sylva Smoky Mountain 54, Maiden 52

Thursday

Wilkes Central at East Davidson (26-1)

Lake Norman Charter at Newton-Conover (19-8)

North Rowan (18-7) at North Wilkes (26-2)

East Burke (19-9) at Burnsville Mountain Heritage (23-1)

Swannanoa Owen (19-9) at R-S Central (25-3)

Monroe (19-5) at Monroe Parkwood (22-4)

Forbush (21-6) at North Surry (19-8)

Bandys (18-10) at Sylva Smoky Mountain (24-3)

1A WEST

Tuesday results

Hiwassee Dam 86, North Moore 29

West Montgomery 54, River Mill Academy 33

Avery County 64, Mountain Island Charter 25

North Stanly 56, Community School of Davidson 49

Winston-Salem Bishop McGuinness 66, Gray Stone Day 35

Winston-Salem Atkins 73, Cashiers Blue Ridge Early College 13

Swain County 55, Albemarle 41

Elkin 62, Chatham Charter 25

South Davidson 46, East Surry 42

Highlands 53, Highland Tech 42

Cherokee 76, Pine Lake Prep 30

Rosman 58, Robbinsville 48

Lincoln Charter 51, Andrews 43

East Wilkes 52, Chatham Central 51

Mount Airy 81, South Stanly 20

Winston-Salem Prep 68, Mitchell 29

Thursday

West Montgomery (14-7) at Hiwassee Dam (28-1)

North Stanly (14-10) at Avery County (15-12)

Bishop McGuinness (13-13) at Winston-Salem Atkins (18-6)

Swain County (13-13) at Elkin (24-3)

Highlands at South Davidson (23-2)

Rosman (16-10) at Cherokee (20-4)

East Wilkes (16-9) at Lincoln Charter (17-9)

Mount Airy (21-7) at Winston-Salem Prep (23-3)

  Comments