High School Sports

Mecklenburg County Spring Sports Schedule 2/29-3/5

Baseball

Monday, February 29

Berry at East Mecklenburg

Butler at Olympic

Charlotte Catholic at Covenant Day

Davidson Day at Carmel Christian at MARA Complex

Garinger at Harding

Hickory Grove at Providence Day

Mallard Creek at Independence

Mooresville at North Mecklenburg

Mountain Island Charter at Queens Grant

Rocky River at Vance

West Charlotte at West Mecklenburg

Tuesday, March 1

Carmel Christian at Northside Christian

Community School of Davidson at Cannon School

Gaston Christian at Covenant Day

Hough at Providence

Marvin Ridge at South Mecklenburg

Mooresville at Hopewell

Randleman at Charlotte Christian

SouthLake Christian at High Point Christian

Weddington at Ardrey Kell

Westminster Catawba at Charlotte Latin

Wednesday, March 2

Berry at West Charlotte

Charlotte Catholic at Providence Day

East Gaston at Olympic

Harding at Garinger

Lake Norman Charter at North Mecklenburg

Mallard Creek at Butler

Myers Park at Hough

South Mecklenburg at East Mecklenburg

West Mecklenburg at Vance

Thursday, March 3

Charlotte Latin at Carmel Christian

Davidson Day at Concord First Assembly

Independence at Weddington

Northside Christian at Caldwell Academy

Piedmont Charter at Queens Grant

Rocky River at North Stanly

Friday, March 4

Butler at Sun Valley

Charlotte Latin at Forsyth Country Day

Charlotte Country Day at Westchester Country Day

Garinger at West Mecklenburg

High Point Christian at Providence Day

Independence at Olympic

Lake Norman at Hough

Mallard Creek at Rocky River

Myers Park at Ardrey Kell

North Davidson at Charlotte Christian

North Mecklenburg at East Mecklenburg

Porter Ridge at Hickory Grove

Providence at Marvin Ridge

Queens Grant at Covenant Day

SouthLake Christian at Charlotte Catholic

Stampede at Lake Norman Charter

West Charlotte at Berry

Saturday, March 5

Charlotte Christian at Cardinal Gibbons

Mallard Creek at Jordan

Myers Park at Parkwood

Softball

Monday, February 29

Berry at East Mecklenburg

Butler at Olympic

Community School of Davidson at Cannon School

Garinger at Harding

Hough at Providence

Jay M. Robinson at Charlotte Christian

Mallard Creek at Independence

West Charlotte at West Mecklenburg

Tuesday, March 1

Butler at Piedmont

Charlotte Country Day at Lake Norman Charter

Charlotte Latin at Hickory Grove

Cuthbertson at Charlotte Catholic

GCAA Stallions at Charlotte Christian

Lincoln Charter at Olympic

Monroe at Queens Grant

Mountain Island Charter at SouthLake Christian

Providence Day at Nation Ford

South Mecklenburg at Marvin Ridge

Weddington at Ardrey Kell

Wednesday, March 2

Berry at West Charlotte

Butler at Mallard Creek

Harding at Garinger

Mooresville at North Mecklenburg

Providence at Vance

South Mecklenburg at East Mecklenburg

West Mecklenburg at Vance

Thursday, March 3

Ardrey Kell at Lake Norman

Butler at West Stanly

Charlotte Christian at High Point Christian

Forest Hills at Charlotte Country Day

Lake Norman Charter at Central Academy

Mooresville at Hough

Porter Ridge at Hickory Grove

Providence at Myers Park

Queens Grant at Piedmont Charter

South Mecklenburg at Independence

Friday, March 4

Charlotte Catholic at Providence Day

Community School of Davidson at SouthLake Christian

Garinger at West Mecklenburg

Independence at Olympic

Lake Norman Charter at Hopewell

Mallard Creek at Forestview

Marvin Ridge at Hickory Grove

Myers Park at Ardrey Kell

North Mecklenburg at East Mecklenburg

West Charlotte at Berry

Union Academy at Charlotte Latin

Saturday, March 5

Charlotte Christian vs. East Rutherford in Gaston Invitational at Gaston Christian, 4

Charlotte Christian at Gaston Christian in Gaston Invitational, 6

Covenant Day vs. TBD in Gaston Invitational at Gaston Christian, 5

Providence Day vs. Forsyth Country Day in Gaston Invitational at Gaston Christian, 2

Girls’ Soccer

Monday, February 29

Berry at East Mecklenburg

Butler at Olympic

Christ the King at Charlotte Latin

Davidson Day at Carmel Christian

Mallard Creek at Independence

Weddington at Ardrey Kell

Tuesday, March 1

Carmel Christian at Northside Christian

Hough at Providence

Lake Norman at Providence Day

Marvin Ridge at South Mecklenburg

North Mecklenburg at Lake Norman Charter

Westminster Catawba at Hickory Grove

York Prep at Grace Academy

Wednesday, March 2

Ardrey Kell at Rocky River

Butler at Mallard Creek

Charlotte Christian at Union Academy

Community School of Davidson at Central Academy

Harding at Garinger

Hopewell at Lake Norman Charter

Mooresville at North Mecklenburg

Parkwood at Independence

Providence at Vance

South Mecklenburg at East Mecklenburg

West Charlotte at West Mecklenburg

Thursday, March 3

Bradford Prep at Northside Christian

Charlotte Country Day at High Point Christian

Covenant Day at SouthLake Christian

Davidson Day at Concord First Assembly

Fort Mill at Providence Day

Grace Academy at Charlotte Christian

Monroe at Queens Grant

Mooresville at Hough

Northside Christian at Piedmont Charter

Olympic at Vance

Providence at Myers Park

West Mecklenburg at Highland Tech

Friday, March 4

Charlotte Catholic at Swansboro

Charlotte Latin at Wesleyan Christian

Hickory Grove at Covenant Day

Hopewell at Ashley

Independence at Olympic

North Mecklenburg at East Mecklenburg

Rocky River at Parkwood

Sun Valley at Butler

Union Academy at Charlotte Country Day

West Charlotte at Berry

West Mecklenburg at Garinger

Saturday, March 5

Charlotte Catholic at New Hanover

Hopewell at Wake Forest

Boys’ Golf

Monday, February 29

Big South Conference Meet (at South Point)

Davidson Day vs. Carmel Christian, Carolina Day, Summit School at NorthStone Country Club

Garinger at Butler

Hickory Grove at High Point Christian

MECKA 4A Conference Match (at Hough) at NorthStone Country Club

Tuesday, March 1

Carmel Christian at Westminster Catawba

East Mecklenburg at Independence at Pine Lake Golf Club

Gaston Christian at Hickory Grove

Grace Academy at Providence Day at Cedarwood Country Club

SouthLake Christian at Pine Lake Prep at Larkin Golf Club

Wesleyan Christian at Charlotte Christian at Cedarwood Country Club

Thursday, March 3

Carmel Christian at Gaston Christian

Pine Lake Prep at Grace Academy at Olde Sycamore Golf Club

Summit School vs. Davidson Day at Bermuda Run

Boys’ Tennis

Monday, February 29

Berry at East Mecklenburg

Charlotte Catholic at Weddington

Davidson Day at Carmel Christian

Tuesday, March 1

Ardrey Kell at West Mecklenburg

Berry at Charlotte Catholic

Harding at South Mecklenburg

Lake Norman Charter at North Mecklenburg

Providence at Olympic

Queens Grant at Metrolina Christian

Wednesday, March 2

Marvin Ridge at Providence

Nation Ford at Charlotte Country Day

Thursday, March 3

Ardrey Kell at Olympic

Harding at Charlotte Catholic

Mallard Creek at Independence

South Mecklenburg at Berry

West Mecklenburg at Providence

Friday, March 4

Charlotte Latin vs. TBD in Florence (SC) Tournament

Providence Day vs. T.L. Hanna in Florence (SC) Tournament

Saturday, March 5

Charlotte Latin and Providence Day vs. TBD in Florence (SC) Tournament

Boys’ Lacrosse

Monday, February 29

Community School of Davidson at Cox Mill

Jay M. Robinson at Hough

Tuesday, March 1

Butler at Independence

Davidson Day at Charlotte Country Day

Providence Day at Charlotte Catholic

Weddington at Charlotte Christian

Wednesday, March 2

Community School of Davidson at Cannon School

Lake Norman Charter at Concord

Thursday, March 3

Ardrey Kell at Butler

Charlotte Christian at Davidson Day

Myers Park at Independence

Providence at South Mecklenburg

Friday, March 4

Charlotte Country Day at Charlotte Catholic

Community School of Davidson at Ragsdale

Lake Norman Charter at Mooresville

Ravenscroft at Charlotte Latin

Saturday, March 5

Myers Park at Charlotte Country Day

Girls’ Lacrosse

Monday, February 29

Jay M. Robinson at Hough

Tuesday, March 1

Butler at Independence

Wednesday, March 2

Charlotte Latin at Cuthbertson

Charlotte Country Day at Weddington

Independence at Myers Park

Lake Norman at Hough

Lake Norman Charter at Concord

Providence at South Mecklenburg

Thursday, March 3

Ardrey Kell at Butler

Davidson Day at Charlotte Latin

Providence Day at Nation Ford

Friday, March 4

Cardinal Gibbons at Charlotte Catholic

Hough at R.J. Reynolds

Saturday, March 5

Myers Park at Charlotte Country Day

Boys’ and Girls’ Track

Wednesday, March 2

Cannon School at Davidson Day

North Mecklenburg hosts Hopewell, Hough, Mallard Creek, West Charlotte, West Mecklenburg

Rocky River hosts Independence, Sun Valley, Harding, Forest Hills

Friday, March 4

Ardrey Kell hosts South Mecklenburg, Cuthbertson, Butler, Olympic, Parkwood

  Comments