High School Sports

Saturday’s NCHSAA regional championship basketball pairings

North Meck head basketball coach Duane Lewis instructs his players from the team bench while facing West Charlotte during a MECKA 8 prep basketball game for first place at West Charlotte High School Tuesday, January 27, 2015. North Meck won 64 - 60. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer
North Meck head basketball coach Duane Lewis instructs his players from the team bench while facing West Charlotte during a MECKA 8 prep basketball game for first place at West Charlotte High School Tuesday, January 27, 2015. North Meck won 64 - 60. Photo by JASON E. MICZEK - Special to the Observer WWW.MICZEKPHOTO.COM

The N.C. High School Athletic Association announced the game times and sites for the 16 regional finals scheduled for Saturday at Fayetteville’s Crown Complex, Joel Coliseum in Winston-Salem and at UNC Greensboro’s Fleming Gymnasium.

EASTERN REGIONAL FINALS

4A BOYS: #1 Cary (30-1) vs. #2 Garner (29-2), noon (Crown Coliseum)

2A BOYS: #1 Farmville Central (26-0) vs. #3 Northeastern (27-2), 2 p.m. (Crown Coliseum)

3A GIRLS: #12 Northern Guilford (24-7) vs. #15 Eastern Alamance (27-3), 4 p.m. (Crown Coliseum)

3A BOYS: #1 Eastern Alamance (29-1) vs. #2 Terry Sanford (28-1), 6 p.m. (Crown Coliseum)

1A GIRLS: #1 Roxboro Community (30-2) vs. #2 Plymouth (28-1), noon (Crown Arena)

1A BOYS: #5 Voyager Academy (30-4) vs. #6 South Creek (23-4), 2 p.m. (Crown Arena)

2A GIRLS: #1 East Bladen (31-0) vs. winner of North Pitt/T.W. Andrews, 4 p.m. (Crown Arena)

4A GIRLS: #1 Hillside (28-1) vs. #2 Millbrook (28-2), 6 p.m. (Crown Arena)

WESTERN REGIONAL FINALS

4A BOYS: #1 North Mecklenburg (27-2) vs. #2 Charlotte Catholic (30-1), noon (Joel Coliseum)

1A GIRLS: #2 Winston-Salem Prep (26-3) vs. #12 Atkins (21-6), 2 p.m. (Joel Coliseum)

1A BOYS: #2 Lincoln Charter (29-3) vs. #5 Winston-Salem Prep (21-7), 4 p.m. (Joel Coliseum)

3A BOYS: #1 Hickory (29-2) vs. #2 Robinson (27-3), 6 p.m. (Joel Coliseum)

2A BOYS: #1 East Lincoln (27-0) vs. #2 Forest Hills (28-2), noon (Fleming Gym)

2A GIRLS: #1 East Davidson (28-1) vs. #3 R-S Central (28-3), 2 p.m. (Fleming Gym)

3A GIRLS: #1 Freedom (30-0) vs. #3 Ashbrook (30-1), 4 p.m. (Fleming Gym)

4A GIRLS: #1 Northwest Guilford (29-0) vs. #18 Southwest Guilford (21-9), 6 p.m. (Fleming Gym)

  Comments