High School Sports

This week’s Mecklenburg County spring sports schedule

Providence High pitcher Logan Davidson delivers a pitch to a Marvin Ridge batter during prep baseball action on Friday, March 4, 2016 at Marvin Ridge High School. Providence defeated Marvin Ridge 2-0.
Providence High pitcher Logan Davidson delivers a pitch to a Marvin Ridge batter during prep baseball action on Friday, March 4, 2016 at Marvin Ridge High School. Providence defeated Marvin Ridge 2-0. jsiner@charlotteobserver.com

Mecklenburg County Schedule Week of March 7-March 12

NOTE: Schedule is subject to change due to weather.

Baseball

Monday, March 7

Grace Academy at Pine Lake Prep

Harding at East Mecklenburg

Mallard Creek at Garinger

South Mecklenburg at Olympic

West Mecklenburg at Independence

SouthLake Christian vs. Cabarrus Stallions at Kannapolis Intimidators’ Stadium

Tuesday, March 8

Ardrey Kell at West Mecklenburg

Berry at Charlotte Catholic

Charlotte Stampede at Hickory Grove

Covenant Day at Cuthbertson

East Mecklenburg at Independence

Garinger at Butler

Gaston Day at Davidson Day

Harding at South Mecklenburg

Highland Tech at Community School of Davidson

Hough at Hopewell

North Mecklenburg at A.L. Brown

Northside Christian at Salem Baptist

Piedmont at Charlotte Christian

Providence at Olympic

Queens Grant at Charlotte Latin

Rocky River at Myers Park

West Charlotte at Mallard Creek

Wesleyan Christian at Charlotte Country Day

Westminster Catawba at Carmel Christian

Wednesday, March 9

Ardrey Kell at Marvin Ridge

Carolina Day at Davidson Day

Central Academy at Lake Norman Charter

Charlotte Catholic at Charlotte Christian

Christ the King at Queens Grant

Community School of Davidson at Hickory Ridge

Lake Norman at North Mecklenburg

Vance at Berry

Thursday, March 10

Bessemer City at Community School of Davidson

Carmel Christian at Hickory Christian

Grace Academy at Christian Family Academy

Rocky River at Cox Mill

United Faith at Carolina Royals

Weddington at South Mecklenburg

Westminster Catawba at Hickory Grove

Friday, March 11

A.L. Brown at North Mecklenburg

Asheville Christian at Carmel Christian

Butler at East Mecklenburg

Charlotte Christian at High Point Christian

Charlotte Country Day at North Raleigh Christian

Charlotte Latin at Ravenscroft

Covenant Day at Metrolina Christian

Garinger at Rocky River

Harding at Charlotte Catholic

Hopewell at Hough

Independence at Porter Ridge

Lake Norman Charter at Forestview

Mallard Creek at West Charlotte

Northside Christian at Rocky Mount, 3

Olympic at Ardrey Kell

Parkwood at Myers Park

South Mecklenburg at Berry

United Faith at Christ the King

West Mecklenburg at Providence

Saturday, March 12

Charlotte Country Day at Wake Christian Academy, 10 a.m.

Charlotte Country Day at Ravenscroft, 2

Charlotte Latin at North Raleigh Christian, 11 a.m.

Charlotte Latin at Wake Christian Academy, TBD

Hopewell at Northwest Cabarrus

Myers Park at South Mecklenburg

Northside Christian at Rocky Mount, 1

Providence at Alexander Central

Rabun Gap at Covenant Day

Watauga at Charlotte Christian

Softball

Monday, March 7

Greater Cabarrus Stallions at Community School of Davidson

Harding at East Mecklenburg

High Point Christian at Hickory Grove

Hopewell at Olympic

Mallard Creek at Garinger

Myers Park at South Mecklenburg

West Mecklenburg at Independence

Tuesday, March 8

Ardrey Kell at West Mecklenburg

Berry at Charlotte Catholic

Charlotte Christian at Cuthbertson

Charlotte Country Day at SouthLake Christian

East Mecklenburg at Independence

Garinger at Butler

Harding at South Mecklenburg

Highland Tech at Community School of Davidson

Hough at Hopewell

North Mecklenburg at A.L. Brown

Providence at Olympic

Queens Grant at Charlotte Latin

Rocky River at Myers Park

Wednesday, March 9

Ardrey Kell at Marvin Ridge

North Mecklenburg at Weddington

Vance at Berry

Thursday, March 10

Charlotte Country Day at Forsyth Country Day

Lincoln Charter at Charlotte Catholic

Piedmont at Charlotte Christian

Piedmont Charter at Queens Grant

Providence at Butler

Providence Day at Hickory Grove

Friday, March 11

Bessemer City at Community School of Davidson

Butler at East Mecklenburg

Charlotte Christian at Hickory Grove

Charlotte Latin at Durham Academy

Concord First Assembly at Covenant Day

Garinger at Rocky River

Harding at Charlotte Catholic

Hopewell at Mallard Creek

Independence at Porter Ridge

Lake Norman Charter at Forestview

Myers Park at Hough

North Mecklenburg at West Charlotte

Olympic at Ardrey Kell

Queens Grant at South Stanly

South Mecklenburg at Berry

Vance at A.L. Brown

West Mecklenburg at Providence

Saturday, March 12

Charlotte Latin at North Raleigh Christian

Girls’ Soccer

Monday, March 7

Charlotte Latin at SouthLake Christian

Cuthbertson at Charlotte Christian

Davidson Day at Woodlawn School

East Mecklenburg at Harding

Hopewell at Olympic

Mallard Creek at Garinger

North Mecklenburg at Butler

Parkwood at Ardrey Kell

Providence Day at Charlotte Catholic

Vance at Berry

West Mecklenburg at Independence

Tuesday, March 8

Berry at Charlotte Catholic

Charlotte Country Day at Woodlawn School

Covenant Classical at Grace Academy

Covenant Day at Gaston Christian

Gaston Day at Davidson Day

Lake Norman at Myers Park

Lake Norman Charter vs. East Rutherford (at East Lincoln) in East Lincoln Tournament, 5

Lincoln Charter at Hopewell

Metrolina Christian at Charlotte Christian

Monroe at Independence

Northside Christian at Salem Baptist

South Iredell at East Lincoln in East Lincoln Tournament, 7

Sun Valley at Providence

Westminster Catawba at Carmel Christian

York Prep at Hickory Grove

Wednesday, March 9

Ardrey Kell at Marvin Ridge

East Lincoln at Lake Norman Charter

Garinger at Berry

Hickory Ridge at Mallard Creek

Olympic at East Gaston

Queens Grant at Forest Hills

Rocky River at Vance

South Mecklenburg at Central Academy

West Charlotte at Hough

West Mecklenburg at North Mecklenburg

Thursday, March 10

Carmel Christian at Hickory Christian

Cox Mill vs. Fort Mill (at Providence Day) in Queen City Showcase, 5

Cuthbertston at Charlotte Latin in Queen City Showcase, 7

Forsyth Country Day at Charlotte Country Day

Hickory Grove at Cannon School

Hough at Butler

Independence at Vance

Myers Park at Providence Day in Queen City Showcase, 6:30

Pine Lake Prep at SouthLake Christian

Rocky River at North Mecklenburg

Sun Valley at Olympic

Westminster Catawba at Northside Christian

Friday, March 11

Ardrey Kell at Sun Valley

Asheville Christian at Carmel Christian

Berry at Garinger

Clinton vs. Covenant Day (in Wilson, NC), 5:30

Community School of Davidson at Hickory

Davidson Day at Salem Baptist

East Rutherford at East Lincoln in East Lincoln Tournament, 7

Harding at Charlotte Catholic

Monroe at Queens Grant

South Iredell vs. Lake Norman Charter (at East Lincoln) in East Lincoln Tournament, 5

Weddington at Providence

Westchester Academy at Northside Christian

West Mecklenburg at Vance

Saturday, March 12

Ashley vs. Covenant Day (in Wilson, NC), 11:40

Charlotte Latin at Myers Park (at Providence Day) in Queen City Showcase, 3

Cuthbertson vs. Fort Mill (at Providence Day) in Queen City Showcase, 1

Marvin Ridge at Providence Day in Queen City Showcase, 9 a.m.

Weddington vs. Clover (at Providence Day) in Queen City Showcase, 11 a.m.

Boys’ Golf

Monday, March 7

Big South Conference Meet at Hunter Huss

Butler at East Mecklenburg

Calvary Baptist, Gaston Day vs. Davidson Day at NorthStone Country Club

Community School of Davidson at Cherryville at Cherryville Golf and Country Club

Independence at Porter Ridge

Tuesday, March 8

Carmel Christian at Grace Academy at Olde Sycamore Golf Club

Charlotte Catholic at Charlotte Christian at Cedarwood Country Club

Hickory Grove at SouthLake Christian at Cowans’ Ford

Wednesday, March 9

Charlotte Country Day at Charlotte Catholic at Ballantyne Country Club

Charlotte Latin at Marvin Ridge at Firethorne Country Club

Independence at Ardrey Kell at Providence Country Club

MECKA 4A Conference Meet at Sunset Hills (North Mecklenburg host)

Thursday, March 10

Charlotte Latin at Providence Day at Cedarwood Country Club

Community School of Davidson at Pine Lake Prep at Larkin Golf Club

Covenant Classical at Carmel Christian

SouthLake Christian at Metrolina Christian

Weddington at Grace Academy at Olde Sycamore Golf Club

Friday, March 11

Davidson Day at Salem Baptist

Boys’ Tennis

Monday, March 7

Hough at Providence

Myers Park at Ardrey Kell

Vance at Berry

Tuesday, March 8

Ardrey Kell at Harding

Butler at Mallard Creek

Charlotte Catholic at Marvin Ridge

Charlotte Country Day at Statesville Christian

Community School of Davidson at Thomas Jefferson Academy

Covenant Day vs. Christ Episcopal (at Limestone College)

Gaston Day at Carmel Christian

Lake Norman Charter at Hough

Providence at Berry

Queens Grant at Monroe

South Mecklenburg at East Mecklenburg

Wednesday, March 9

Butler at Providence

Marvin Ridge at Charlotte Latin

Thursday, March 10

Berry at Harding

Carmel Christian at Hickory Christian

Charlotte Catholic at Charlotte Latin

Charlotte Christian at Weddington

Cox Mill at Mallard Creek

Independence at Olympic

Marvin Ridge at Covenant Day

North Mecklenburg at East Mecklenburg

Providence at Ardrey Kell

Queens Grant at Carolina International

Friday, March 11

Charlotte Catholic, Charlotte Country Day, Covenant Day, Myers Park, Providence Day, Nation

Ford in Charlotte Country Day Tournament, 3:30 p.m.

Saturday, March 12

Charlotte Catholic, Charlotte Country Day, Covenant Day, Myers Park, Providence Day, Nation

Ford in Charlotte Country Day Tournament, 8:30 a.m.

Boys’ Lacrosse

Monday, March 7

Charlotte Catholic at Ronald Reagan

Concord at South Mecklenburg

Davidson Day at Cannon School

Hough at Providence

Tuesday, March 8

Ardrey Kell vs. Community School of Davidson at Mallard Creek

Central Cabarrus at SouthLake Christian

Charlotte Christian at Lake Norman Charter

Cuthbertson at Butler

Lake Norman at Charlotte Country Day

Wednesday, March 9

Charlotte Latin at Fort Mill

Davidson Day at Carolina Miners

Hough at Weddington

Independence at Concord

Thursday, March 10

Ardrey Kell at Providence

Butler at South Mecklenburg

Charlotte Secondary at Covenant Day

Community School of Davidson at Mooresville

Hough at Concord

Myers Park at Porter Ridge

Watauga at Lake Norman Charter

Friday, March 11

Cape Henry Collegiate (VA) vs. Cannon School in King of the Spring Tournament (at UNC’s Ehringhaus Field)

Charlotte Catholic vs. Hill Academy (Canada) in King of the Spring Tournament (at Cardinal Gibbons), 4:15

Charlotte Country Day at Greensboro Day

Charlotte Latin vs. Durham Academy in King of the Spring Tournament (at Durham Co. Stadium), 7:45

Covenant Day at SouthLake Christian

Lake Norman vs. Calvert Hall (MD) in King of the Spring Tournament (at Cardinal Gibbons), 6

Providence Day vs. Ravenscroft in King of the Spring Tournament (at Durham Co. Stadium), 6

Saturday, March 12

Charlotte Country Day vs. Norfolk Academy in King of the Spring Tournament (at Cardinal Gibbons), 10 a.m.

Charlotte Catholic vs. Lake Norman in King of the Spring Tournament (at Cardinal Gibbons), 4

Charlotte Latin vs. Wando (SC) in King of the Spring Tournament (at Durham Co. Stadium), 10 a.m.

Community School of Davidson at Myers Park

Fort Mill at Charlotte Christian

J.L. Mann (SC) at Ardrey Kell

Marvin Ridge vs. Northwest Guilford in King of the Spring Tournament (at UNC’s Navy Field),

6

Providence Day vs. Cape Henry Collegiate (VA) in King of the Spring Tournament (at Durham

Co. Stadium), Noon

Girls’ Lacrosse

Monday, March 7

Concord at South Mecklenburg

Hickory at Lake Norman

Marvin Ridge at Myers Park

Providence at Hough

Tuesday, March 8

Cox Mill at Butler

Davidson Day at North Davidson

Lake Norman Charter at Hough

Southeast Guilford at Ardrey Kell

Wednesday, March 9

Butler at South Mecklenburg

Charlotte Latin at Weddington

Independence at Concord

Providence at Charlotte Catholic

Thursday, March 10

Charlotte Catholic at Independence

Hough at Concord

Lake Norman Charter at Jay M. Robinson

Providence at Ardrey Kell

Friday, March 11

Cambridge (GA) at Charlotte Country Day, 5:30

Charlotte Latin at Forsyth Country Day

Lassiter (GA) at Lake Norman, 7

Saturday, March 12

Lassiter (GA) at Charlotte Country Day, 11 a.m.

Cambridge (GA) vs. Lake Norman (at Charlotte Country Day), 1

Westminster (GA) at Charlotte Catholic, 11:30 a.m.

Boys’ and Girls’ Track

Tuesday, March 8

Anson, Monroe, South Mecklenburg at Weddington

Cuthbertson, Myers Park at Marvin Ridge

Hawks Relays (CISAA Conference) at Charlotte Latin

Wednesday, March 9

Ardrey Kell, South Mecklenburg at Providence

Davidson Day at Forsyth Country Day

Hopewell, Hough, North Meck, West Charlotte, Charlotte Catholic at A.L. Brown

Independence, Berry,, Piedmont, Rocky River, Garinger at Olympic

Thursday, March 10

Northside Christian at Mount Pleasant

Friday, March 11

Mallard Creek, East Mecklenburg, Harding at Butler

New Balance Indoor Nationals at the Armory in New York City

Saturday, March 12

New Balance Indoor Nationals at the Armory in New York City

Sunday, March 13

New Balance Indoor Nationals at the Armory in New York City

  Comments