High School Sports

Mecklenburg Co. Spring Sports Schedule for 3/14-3/19

jsiner@charlotteobserver.com

Mecklenburg County Schedule Week of March 14-March 19

NOTE: Schedule is subject to change due to weather.

Baseball

Monday, March 14

East Mecklenburg at Providence

Greensboro Day at Covenant Day

Hickory Christian at Victory Christian

Independence at Vance

Rocky River at North Mecklenburg

Sun Valley at Charlotte Catholic

Tuesday, March 15

Ardrey Kell at Harding

Carmel Christian at Christ the King

Carolina International at United Faith

Davidson Day at Northside Christian

East Gaston at Lake Norman Charter

Grace Academy at Victory Christian

Hopewell at Mallard Creek

Marvin Ridge at Charlotte Country Day

Myers Park at Butler

North Mecklenburg at West Charlotte

Olympic at Charlotte Catholic

Pine Lake Prep at Community School of Davidson

Porter Ridge at Garinger

Providence at Berry

Providence Day at SouthLake Christian

Rocky River at East Mecklenburg

South Mecklenburg at West Mecklenburg

South Pointe Christian at Hickory Grove

Vance at A.L. Brown

Wednesday, March 16

Bradford Prep at Queens Grant

Cherryville at Community School of Davidson

Garinger at Berry

Hopewell at Lake Norman

Hough at Butler

Independence at Ardrey Kell

Olympic at Sun Valley

Thursday, March 17

Charlotte Christian at South Caldwell

Christ the King at Victory Christian

Concord First Assembly at Carmel Christian

Davidson Day at Asheville Christian

East Mecklenburg at Lake Norman Charter

Grace Academy vs. Bradford Prep (at Mallard Creek BBQ Fields)

Hickory Grove at Charlotte Latin

Mooresville at Hough

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Friday, March 18

A.L. Brown at Vance

Berry at Harding

Butler at Rocky River

Carmel Christian at Gaston Day

Central Academy at Northside Christian

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Charlotte Christian at Richmond Senior

Garinger at Independence

Mallard Creek at Hopewell

Monroe at Queens Grant

Myers Park at Porter Ridge

Olympic at West Mecklenburg

Providence at Ardrey Kell

Providence Day vs. Grayslake North (IL) in Disney World Tournament, 6

Providence Day vs. TMI Episcopal (TX) in Disney World Tournament, 8:30

St. Mary

SouthLake Christian at Covenant Day

Stuart Cramer at Lake Norman Charter

United Faith at Hickory Christian

West Charlotte at North Mecklenburg

Saturday, March 19

Butler at South Mecklenburg

Cary Academy at Covenant Day, 1

Charlotte Co. Day vs. Fullington Academy (GA) at Lake Point in Spring Break Tournament, 2

Charlotte Co. Day vs. Fullington Academy (GA) at Lake Point in Spring Break Tournament, 5:30

Christ School vs. Davidson Day in Forsyth Country Day Tournament, 10 a.m.

Grace Academy at York Prep, Doubleheader

Myers Park at Providence

Providence Day vs. Grayslake North (IL) in Disney World Tournament, 1

Providence Day vs. Sidwell Friends (DC) in Disney World Tournament, 3:30

Queens Grant at Hickory Grove

Sunday, March 20

Charlotte Christian vs. TBD in National Classic Tournament in Pompano Beach (FL)

Charlotte Co. Day vs. Hamburg at Lake Point in Spring Break Tournament, 10 a.m.

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Softball

Monday, March 14

Ardrey Kell at Piedmont

Cannon School at Lake Norman Charter

Charlotte Christian at Metrolina Christian

Covenant Day at Statesville Christian

East Mecklenburg at Providence

Independence at Vance

Providence Day at Charlotte Catholic

Queens Grant at Gray Stone Day

Rocky River at North Mecklenburg

SouthLake Christian at Mountain Island Charter

Tuesday, March 15

Ardrey Kell at Harding

Charlotte Latin at Union Academy

East Gaston at Lake Norman Charter

Gaston Christian at Providence Day

Hickory Grove at Weddington

High Point Christian at Charlotte Christian

Hopewell at North Mecklenburg

Mallard Creek at Hough

Myers Park at Butler

Olympic at Charlotte Catholic

Pine Lake Prep at Community School of Davidson

Porter Ridge at Garinger

Providence at Berry

Rocky River at East Mecklenburg

South Mecklenburg at West Mecklenburg

Wesleyan Christian at Charlotte Country Day

West Charlotte at Vance

Wednesday, March 16

East Gaston at Olympic

Garinger at Berry

Hough at Butler

Queens Grant at Community School of Davidson

Thursday, March 17

Charlotte Christian at Wesleyan Christian

Charlotte Country Day at Sun Valley

Hickory Grove at Cannon School

Marvin Ridge at Independence

North Mecklenburg at South Mecklenburg

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Friday, March 18

Berry at Harding

Butler at Rocky River

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Charlotte Christian at Forsyth Country Day

Garinger at Independence

Hough at A.L. Brown

Myers Park at Porter Ridge

Olympic at West Mecklenburg

Providence at Ardrey Kell

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Stuart Cramer at Lake Norman Charter

Vance at Mallard Creek

West Charlotte at Hopewell

Saturday, March 19

Charlotte Christian vs. North Stokes (at Forsyth Country Day)

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Sunday, March 20

Providence Day vs. TBD in Disney World Tournament

Girls Soccer

Monday, March 14

East Mecklenburg at Providence

Independence at A.L. Brown

Lake Norman Charter at Forestview

Piedmont Charter at Queens Grant

Vance at Harding

Tuesday, March 15

Ardrey Kell at Harding

Carmel Christian at Christ the King

Charlotte Christian at High Point Christian

Covenant Classical at Hickory Grove

Davidson Day at Northside Christian

Hough at Hopewell

Marvin Ridge at Covenant Day

Myers Park at Butler

North Mecklenburg at A.L. Brown

Olympic at Charlotte Catholic

One7 at Grace Academy

Providence at Berry

Rocky River at East Mecklenburg

South Mecklenburg at West Mecklenburg

Wesleyan Christian at Charlotte Country Day

West Charlotte at Mallard Creek

Wednesday, March 16

Berry at Vance

Central Academy at Olympic

Charlotte Christian at Forsyth Country Day

Community School of Davidson at Lincoln Charter

Cox Mill at Mallard Creek

Cuthbertson at Ardrey Kell

East Gaston at Lake Norman Charter

Hough at South Mecklenburg

Independence at North Mecklenburg

Queens Grant at Mountain Island Charter

Thursday, March 17

Charlotte Country Day at Marvin Ridge

Concord First Assembly at Carmel Christian

Davidson Day at Calvary Baptist

St. Mary

West Mecklenburg at East Mecklenburg

Friday, March 18

Berry at Harding

Bradford Prep at Northside Christian

Butler at Rocky River

Carolina Christian at Northside Christian, in Castle Cup

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Community School of Davidson at Woods Charter

Garinger at Independence

Hopewell at Mallard Creek

Myers Park at Porter Ridge

North Mecklenburg at West Charlotte

Olympic at West Mecklenburg

Providence at Ardrey Kell

Providence at Wilmington Ashley

Sun Valley at Grace Academy

Vance at A.L. Brown

Saturday, March 19

Myers Park at East Forsyth

Northside Christian vs. TBD in Castle Cup, 11 or 1

Boys Tennis

Monday, March 14

Butler at Cuthbertson

Charlotte Catholic at Charlotte Christian

Charlotte Country Day at Nation Ford

Garinger at Berry

Mooresville at Hough

Providence at Mallard Creek

Statesville Christian at Charlotte Latin

Weddington at Ardrey Kell

Tuesday, March 15

Ardrey Kell at Berry

Carmel Christian at Christ the King

Charlotte Catholic vs. West Mecklenburg (at South Mecklenburg)

Charlotte Christian at Forsyth Country Day

Harding at Providence

Lake Norman Charter at Hopewell

Mallard Creek at Garinger

Providence Day at Marvin Ridge

Queens Grant at South Stanly

West Mecklenburg at Independence

Wednesday, March 16

Charlotte Catholic at Providence Day

Hopewell at Olympic

Thursday, March 17

Charlotte Catholic at Ardrey Kell

Charlotte Christian at Carmel Christian

Charlotte Country Day at Forsyth Country Day

Hough at Butler

Independence at Vance

Olympic at Harding

Pine Lake Prep at Charlotte Latin

Rocky River at North Mecklenburg

South Mecklenburg at Providence

West Mecklenburg at Berry

Friday, March 18

Hickory Grove at Statesville Christian

Queens Grant at Lincoln Charter

Boys Golf

Monday, March 14

Big South Conference match (Ashbrook host)

Butler at Myers Park (at Myers Park Country Club)

Davidson Day at Woodlawn (at NorthStone Country Club)

East Mecklenburg at Rocky River

Hickory Christian at Carmel Christian

MECKA 4A Conference match (at Skybrook Golf Club) (Hopewell host)

Southern Piedmont 1A Conference match (at River Run Country Club)

Tuesday, March 15

Ardrey Kell at Olympic (at Palisades Country Club)

Charlotte Latin at Butler (at The Divide Golf Club)

Gaston Christian at SouthLake Christian (at Cowans Ford Golf Club)

Metrolina Christian at Hickory Grove

Providence Day at Charlotte Christian (at Cedarwood Country Club)

Wednesday, March 16

Charlotte Christian at Cannon School (at River Run Country Club)

Thursday, March 17

Davidson Day at Calvary Baptist

Porter Ridge at Charlotte Latin (at Stonebridge Country Club)

Friday, March 18

Cannon, Charlotte Catholic, Charlotte Christian, Charlotte Country Day, Concord, Lincoln Charter, Marvin Ridge, Myers Park, Providence, Providence Day in North State High School Challenge at Irish Creek Golf Club

Saturday, March 19

Cannon, Charlotte Catholic, Charlotte Christian, Charlotte Country Day, Concord, Lincoln Charter, Marvin Ridge, Myers Park, Providence, Providence Day in North State High School Challenge at Irish Creek Golf Club

Boys Lacrosse

Monday, March 14

Charlotte Latin at Nation Ford

Davidson Day at Community School of Davidson

Independence at Charlotte Catholic

Jay M. Robinson at South Mecklenburg

Weddington at Myers Park

Tuesday, March 15

Butler at Hough

Charlotte Country Day at Marvin Ridge

Covenant Day at Cox Mill

Cuthbertson at Providence

East Forsyth at Charlotte Catholic

Forsyth Country Day at Charlotte Christian

Fort Mill at Providence Day

J.L. Mann at Lake Norman Charter

Lake Norman at Ardrey Kell

Wednesday, March 16

Community School of Davidson at Jay M. Robinson

Thursday, March 17

Butler at Providence

Charlotte Catholic at Myers Park

Davidson Day at Covenant Day

Porter Ridge at Independence

South Mecklenburg at Ardrey Kell

Friday, March 18

Ardrey Kell at Hough

Charlotte Christian at Greater Atlanta Christian

Charlotte Country Day at Forsyth Country Day

Community School of Davidson at Weddington

Lake Norman at Lake Norman Charter

Montgomery Bell Academy at Charlotte Latin

Providence Day at Wilmington Ashley

SouthLake Christian at Mountain Island Charter

Saturday, March 19

Clover at South Mecklenburg, Noon

Charlotte Country Day at Cardinal Gibbons, 2

Charlotte Christian at Roswell (GA), 2

Providence Day at Wilmington Hoggard

Sunday, March 20

Charlotte Country Day vs. Radnor at UNC Chapel Hill

Girls Lacrosse

Monday, March 14

Butler at Marvin Ridge

Clover at South Mecklenburg

Concord vs. Davidson Day (at Hough)

J.L. Mann at Lake Norman

Providence at Lake Norman Charter

Providence Day at Cuthbertson

Weddington at Myers Park

Tuesday, March 15

Charlotte Latin at Greensboro Day

Fort Mill at Ardrey Kell

Flint Hill (DC) at Charlotte Catholic

Wednesday, March 16

Butler at Hough

Flint Hill (DC) at Charlotte Country Day

North Davidson at Davidson Day

Ronald Reagan at Lake Norman Charter

Thursday, March 17

Ardrey Kell at South Mecklenburg

Charlotte Catholic at Myers Park

Porter Ridge at Independence

Providence at Butler

Friday, March 18

Lake Norman Charter at Forsyth Country Day

Marvin Ridge at Charlotte Latin

Providence Day vs. Depart (in Wilmington)

Saturday, March 19

Benjamin (FL) at Ardrey Kell

Charlotte Country Day vs. TBD in Disney World Tournament

East Chapel Hill at Lake Norman, Noon

Harrison (GA) at Myers Park, 4:30

Providence Day at Wilmington Laney

Sunday, March 20

Charlotte Country Day vs. TBD in Disney World Tournament

Track

Tuesday, March 15

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Charlotte Christian, Weddington at Charlotte Latin

Northside Christian and SouthLake Christian at Victory Christian

Queens Grant, Union Academy at North Stanly

Sun Valley, Ashbrook at Olympic

Wednesday, March 16

A.L. Brown, Hough, North Mecklenburg, West Charlotte at Hopewell

Berry, Parkwood, Rocky River at Ardrey Kell

Charlotte Country Day at Cannon School

Covenant Day, Gaston Christian, Wesleyan Christian at Providence Day

Davidson Day at Cannon School

East Mecklenburg, Garinger, Mallard Creek, West Mecklenburg at Harding

Myers Park, Butler at Providence

Thursday, March 17

Independence, Porter Ridge, Sun Valley at Monroe

Saturday, March 19

Multiple team event at Marvin Ridge Invitational

Multiple team event at Northwestern Trojan (SC) Relays

  Comments