High School Sports

This week’s Mecklenburg Co. spring sports schedule

Myers Parks #15 Patrick Alvarez, left, raises his arms as he is congratulated by teammates after scoring a run during Friday's Butler at Myers Park matchup in a battle of teams tied for first place in the Southwestern 4A baseball standings.
Myers Parks #15 Patrick Alvarez, left, raises his arms as he is congratulated by teammates after scoring a run during Friday's Butler at Myers Park matchup in a battle of teams tied for first place in the Southwestern 4A baseball standings. dlaird@charlotteobserver.com

Baseball

Monday, April 18

Bradford Prep Academy at Grace Academy

Gray Stone Day at Queens Grant

Hickory Christian at United Faith

Olympic at Hopewell

Providence Day at Charlotte Christian

Westminster Catawba at SouthLake Christian

West Stanly at East Mecklenburg

Tuesday, April 19

Ardrey Kell at Providence

Charlotte Country Day at Charlotte Latin

Charlotte Christian at Providence Day

Community School of Davidson at Cherryville

Covenant Day at Cannon School

Davidson Day at Forsyth Country Day

Gaston Christian at SouthLake Christian

Harding at Berry

Hickory Grove at Metrolina Christian

Hopewell at Vance

Independence at Garinger

Lake Norman Charter at Stuart Cramer

North Mecklenburg at Hough

Northside Christian at Gaston Day

Porter Ridge at Myers Park

Rocky River at Butler

South Mecklenburg at Charlotte Catholic

United Faith at Carmel Christian

West Mecklenburg at Olympic

Wednesday, April 20

Ardrey Kell at Butler

Charlotte Latin at Charlotte Country Day

East Mecklenburg at Charlotte Catholic

Independence at Hough

Mallard Creek at Berry

Thursday, April 21

Cannon School at Covenant Day

Carmel Christian at Statesville Christian

Charlotte Country Day at Charlotte Latin

Forsyth Country Day at Davidson Day

Hickory Grove at SouthLake Christian

Lake Norman Charter at Hunter Huss

Providence at Myers Park

Providence Day at Charlotte Christian

Queens Grant at North Stanly (Doubleheader)

Thomas Jefferson Academy at Community School of Davidson

United Faith at Victory Christian

Friday, April 22

Berry at Ardrey Kell

Butler at Porter Ridge

Charlotte Catholic at West Mecklenburg

Covenant Day at Cannon School

Garinger at East Mecklenburg

Hough at North Mecklenburg

Myers Park at Independence

Northside Christian at Concord First Assembly

Olympic at South Mecklenburg

Providence at Harding

Rocky River at Mallard Creek

Vance at Hopewell

Softball

Monday, April 18

Charlotte Catholic at Northwestern (SC)

Hickory Grove at Charlotte Christian

Mallard Creek at East Mecklenburg

Tuesday, April 19

Ardrey Kell at Providence

Cannon School at Covenant Day

Charlotte Country Day at Providence Day

Charlotte Christian at Charlotte Latin

Community School of Davidson at Cherryville

Gaston Christian at SouthLake Christian

Gray Stone Day at Queens Grant

Harding at Berry

Hickory Grove at Metrolina Christian

Hopewell at West Charlotte

Hough at A.L. Brown

Independence at Garinger

Lake Norman Charter at Stuart Cramer

Mallard Creek at Vance

Porter Ridge at Myers Park

Rocky River at Butler

South Mecklenburg at Charlotte Catholic

West Mecklenburg at Olympic

Wednesday, April 20

Cuthbertson at Butler

Independence at Hough

North Mecklenburg at Berry

Olympic at East Gaston

Vance at East Mecklenburg

Thursday, April 21

Ardrey Kell at Sun Valley

Cannon School at Charlotte Latin

Charlotte Country Day at Charlotte Christian

Hickory Grove at SouthLake Christian

Lake Norman at Hopewell

Lake Norman Charter at Hunter Huss

Marvin Ridge at Providence

Providence Day at Covenant Day

Friday, April 22

A.L. Brown at Mallard Creek

Berry at Ardrey Kell

Butler at Porter Ridge

Charlotte Catholic at West Mecklenburg

Garinger at East Mecklenburg

Myers Park at Independence

North Mecklenburg at Vance

Olympic at South Mecklenburg

Providence at Harding

Queens Grant at North Stanly (Doubleheader)

Thomas Jefferson Academy at Community School of Davidson

West Charlotte at Hough

Girls Soccer

Monday, April 18

Gray Stone Day at Queens Grant

Hough at Myers Park

Lake Norman Charter at East Gaston

Lincoln Charter at Community School of Davidson

Northside Christian at Carolina Christian

Tuesday, April 19

A.L. Brown at Vance

Ardrey Kell at Providence

Charlotte Christian at Charlotte Latin

Covenant Day at Cannon School

Davidson Day at Greensboro Day

Forsyth at Grace Academy

Gaston Christian at SouthLake Christian

Harding at Berry

Hickory Grove at Metrolina Christian

Independence at Garinger

Mallard Creek at Hopewell

Northside Christian at Gaston Day

Porter Ridge at Myers Park

Providence Day at Charlotte Country Day

Rocky River at Butler

South Mecklenburg at Charlotte Catholic

United Faith at Carmel Christian

West Charlotte at North Mecklenburg

West Mecklenburg at Olympic

Wednesday, April 20

Community School of Davidson at Highland Tech

Lake Norman Charter at Stuart Cramer

Olympic at East Mecklenburg

Queens Grant at North Stanly

Thursday, April 21

Cannon School at Charlotte Latin

Carmel Christian at Statesville Christian

Charlotte Christian at Charlotte Country Day

Community School of Davidson at Hough

Davidson Day at Forsyth Country Day

Hickory Grove at SouthLake Christian

Marvin Ridge at Charlotte Catholic

Pine Lake Prep at Grace Academy

Providence Day at Covenant Day

Friday, April 22

Berry at Ardrey Kell

Butler at Porter Ridge

Charlotte Catholic at West Mecklenburg

Garinger at East Mecklenburg

Hough at Mallard Creek

Metrolina Christian at Covenant Day

Myers Park at Independence

North Mecklenburg at Hopewell

Northside Christian at Concord First Assembly

Olympic at South Mecklenburg

Providence at Harding

Rocky River at Independence

Boys Tennis

Monday, April 18

Gray Stone Day at Queens Grant

Harding at Olympic

Statesville Christian at Charlotte Christian

Tuesday, April 19

Ashbrook at Lake Norman Charter

Berry at West Mecklenburg

Cannon School at Covenant Day

Carmel Christian at Gaston Day

Charlotte Catholic at Ardrey Kell

Charlotte Country Day at Providence Day

Charlotte Christian at Charlotte Latin

Hickory Grove at Metrolina Christian

Hopewell at A.L. Brown

Independence at Rocky River

North Mecklenburg at Mallard Creek

Porter Ridge at East Mecklenburg

Providence at South Mecklenburg

Wednesday, April 20

Charlotte Catholic at Marvin Ridge

Queens Grant at North Stanly

Thursday, April 21

Berry at Olympic

Butler at Independence

Carmel Christian at Statesville Christian

Charlotte Catholic vs. Providence (at Ardrey Kell)

Charlotte Christian at Charlotte Country Day

Charlotte Latin at Cannon School

East Mecklenburg at Myers Park

Lake Norman Charter at North Gaston

Providence Day at Covenant Day

South Mecklenburg at Ardrey Kell

West Mecklenburg at Harding

Boys Golf

Monday, April 18

Big South Conference Meet at Stuart Cramer (host)

Butler at Independence

East Mecklenburg at Myers Park (at Myers Park Country Club)

MECKA 4A Conference Match at Irish Creek Golf Club (Host: A.L. Brown)

PACIS Tournament at Maple Chase

Tuesday, April 19

Cannon School, Charlotte Catholic, Charlotte Christian, Hough, Myers Park, Providence at Pinecrest Invitational at Pinecrest No. 8

Charlotte Latin at Charlotte Catholic at Palisades Country Club

Gaston Day at SouthLake Christian at Cowan

Independence at Butler at Pine Lake Country Club

Providence Day at Charlotte Country Day at Cedarwood Country Club

Wednesday, April 20

Grace Academy at Marvin Ridge at Firethorne Country Club

Providence at Charlotte Catholic at Ballantyne Country Club

South Mecklenburg at Ardrey Kell at Providence Country Club

Thursday, April 21

Carmel Christian at Metrolina Christian

Charlotte Latin at Porter Gaud (SC)

Davidson Day at Grace Academy at Olde Sycamore

Providence vs. Mount Tabor, Ronald Reagan at Maple Chase Country Club (Winston-Salem)

Providence Day at Charlotte Christian at Cedarwood Country Club

Boys Lacrosse

Monday, April 18

Community School of Davidson at Hough

Jay M. Robinson at Butler

Myers Park at Lake Norman Charter

Porter Ridge at Charlotte Catholic

Providence at Concord

Sun Valley at Marvin Ridge

Tuesday, April 19

Cannon School at Covenant Day

Charlotte Country Day at Providence Day

Charlotte Latin at Charlotte Christian

Cuthbertson at Weddington

Greensboro Day at Davidson Day

Independence at South Mecklenburg

Jay M. Robinson at Ardrey Kell

SouthLake Christian at Central Cabarrus

Sun Valley at Porter Ridge

Wednesday, April 20

Butler at Charlotte Catholic

Charlotte Christian at Cuthbertson

Lake Norman Charter at Cox Mill

Mooresville at Hough

Providence at Weddington

Thursday, April 21

Ardrey Kell at Independence

Butler at Porter Ridge

Cannon School at Charlotte Latin

Charlotte Country Day at Charlotte Christian

Christ School at Providence Day

Cuthbertson at Jay M. Robinson

Forsyth Country Day at Davidson Day

Myers Park at South Mecklenburg

Friday, April 22

Ardrey Kell at Hough

Mooresville at Lake Norman

Providence at Charlotte Catholic

Weddington at Marvin Ridge

Girls Lacrosse

Monday, April 18

Butler at Lake Norman Charter

Porter Ridge at Charlotte Latin

Providence at Concord

Sun Valley at Marvin Ridge

Tuesday, April 19

Asheville School at Charlotte Latin

Charlotte Country Day at Providence Day

Davidson Day at Greensboro Day

Hickory at Hough

Independence at South Mecklenburg

Lake Norman Charter at Lake Norman

Sun Valley at Porter Ridge

Weddington at Ardrey Kell

Wednesday, April 20

Charlotte Country Day at Charlotte Catholic

Providence at Butler

Thursday, April 21

Ardrey Kell at Independence

Butler at Porter Ridge

Durham Academy at Charlotte Latin

Lake Norman Charter at Hough

Providence Day at Ravenscroft

South Mecklenburg at Myers Park

Weddington at Marvin Ridge

Friday, April 22

Concord at Hough

Forsyth Country Day at Davidson Day

Saturday, April 23

Marvin Ridge at Lake Norman, 5

Boys and girls track

Tuesday, April 19

Butler, Cuthbertson, Piedmont, Porter Ridge at Monroe

Charlotte Catholic at South Mecklenburg

Hickory Grove, Northside Christian, Metrolina Christian in MAC Meet at Wingate University

Wednesday, April 20

Ardrey Kell, Rocky River, Weddington at West Mecklenburg

Ashbrook, Berry, Hopewell, Hough, Sun Valley at Olympic

Davidson Day, Providence Day at Charlotte Country Day

East Mecklenburg, Garinger, Harding, Mallard Creek at Independence

Thursday, April 21

Charlotte Latin at Indian Land

Iredell County Championships at North Iredell

Providence, Rocky River at Myers Park

Queens Grant, South Stanly at Albemarle

Victory Christian Home Meet

Saturday, April 23

Velocity Sports Performance Invitational at Olympic

  Comments