High School Sports

Prep Results 05.07.16

Baseball

Late Friday

SCC Tournamnet Final

Marvin Ridge 3,

Cuthbertson 2

CUT

100

100

00

2

6

2

MR

100

100

01

3

8

4

WP–Zdimal. LP–Karklin. Leading hitters–CUT: Jenkins (3-5), Zaretsky (2-4); MR: Castleberry (2-4), Nikodemski (2-4), Paul (2-4).

Boys’ Lacrosse

Charlotte Latin 11, Greensboro Day 5

CL: Hunter Sheridan 4, Conrad Song 2, Cole Clough 2, Joe Gitlin 2, Charlie Orndorff 1. GD: Lee Dunn 2, Jack Delligatti 2, Tim Hale 1.

Track and Field

GIRLS

Team Scores: Charlotte Latin (CL) 151.33, Charlotte Country Day (CCD) 133.5, Forsyth Country Day (FCD) 96.5, Providence Day (PD) 90, Salem Academy (SA) 54.33, Charlotte Christian (CC) 50, Woodlawn 26.33, St. Thomas More 4.

Individual Scores: Discus: Zoe Weatherington (CCD) 107-07; Long Jump: Sydney Scott (CL) 15-10; High Jump: Favor Idika (SA) 4-08; Pole Vault: Lilly Chase (FCD) 8-06; Triple Jump: Sydney Scott (CL) 36-05; Shot Put: Kallaway Tuttle (CL) 34-02; 4x800 Relay: CCD (Safiyyah El-Gamal, Taylor Yarbrough, Peyton Otis, Mary Whisnant) 12:48.48; 100 Hurdles: Caroline Ficca (CL) 19.49; 100: Mariah Slade (SA) 12.38; 4x200 Relay: CC (Ashlyn Cox, Victoria Johnson, Arden Norwood, Katie Saba) 1:53.85; 1600: Lindsey Ickes (FCD) 5:18.17; 4x100 Relay: CC (Brooklyn Williams, Arden Norwood, Katie Saba, Megan Igbinadolor) 53.37; 400: Ella Dunn (CCD) 58.36; 300 Hurdles: Caroline Mcneer (FCD) 49.85; 800: Lindsey Ickes (FCD) 2:26.66; 200: Mariah Slade (SA) 24.88; 3200: Kiera Dowell (CL) 12:27.04; 4x400 Relay: CC (Ashlyn Cox, Kate Foster, Melissa Goldstein, Megan Igninadolor) 4:20.22;

BOYS

Team Scores: Providence Day (PD) 140, Charlotte Latin (CL) 116, Charlotte Country Day (CCD) 112, Forsyth Country Day (FCD) 48, Charlotte Christian (CC) 34, Metrolina Christian (MC) 22, Covenant Day (CD) 14, Woodlawn 12, Johnson Ferry Christian 5, Westminister Catawba 3, St Thomas More 1.

Individual Scores: Shot Put: Billy Edwards (MC) 45-03.50; Long Jump: Gabe Montgomery (PD) 19-09.5; Pole Vault: Jackson Widener (CCD) 13-06; Triple Jump: Gabe Montgomery (PD) 39-09.50; Discus: Kennedy Manyika (CC) 134-06; 4x800 Relay: CCD (Andrew Howard, Peter Mitchell, Alex Domeierm, Ajani Williams) 9:13.35; 110 Hurdles: Isaac Johnson (PD) 14.60; 100: DeMarkes Stradford (CL) 11.05; CL (Grant Balogh, Parker McDowell, Adam Bear, DeMarkes Stradford) 1:32.12; 1600: Noah Dolhare (PD) 4:25.08; 4x100 Relay: CCD (Morgan Prime, Uduak Etuk, Brock Allen, Christien Williams) 44.06; 400: Adam Bear (CL) 49.39; 300 Hurdles: Joshua Howard (PD) 40.87; 800: Millan Henegar (PD) 1:59.36; 200: Adam Bear (CL) 22.32; 3200: Dylan Riddell (PD) 10:38.26; CCD (Brock Allen, Christien Williams, Uduak Etuk, Andrew Howard) 3:35.55.

  Comments